Jump to content

Περιμενω τις απαντησεις σας!


kota

Recommended Posts

Γεια σας παιδια θα ηθελα καποιες οδηγιες απο εσας που ειστε εμπηροι σε αυτα!

Για να ειμαι ειλικρινης ειμαι 15 χρονων και εχει περιπου ενα μηνα που πηρα το πρωτο μου ενυδρειο και θα ηθελα καποιες συμβουλες!

Συγνωμη πρωτον που δεν εβαλα φοτογραφιες απο το ενηδρειο μου γιατι δεν ηξερα ειμαι νεο μελλος!

Τα μονα που ξερω ειναι:1)Το ενηδρειο μου ειναι 50cm πλατος και 25-30 cm μηκος!

2)Εχω τρεια χρυσοψαρα πυο τα δυο απο αυτα ειναι καμποσα μεγαλα και πολυ χοντρα!

το αλλο ειναι κανονικο με μεγαλη ουρα!

3)Εχω βαλει ενα θερμοστατη μεσα στο ενηδρειο,ενα ψηφιακο θερμομετρο,εχω επισης ενα μηχανημα που φιλτραρει το νερο και εχει ενα σφουγγαρι που μενουν εκει οι βρομιες απο τα ψαρια.

4)Στο ενηδρειο μου επισης εχω βαλει μια λευκη αμμο αντι για χαλικι και εχω επισης ενα βαρελακι που μπαινουν τα ψαρια μεσα και ενα μεγαλο καπος σαν οστρακο!

5)εχω βαλει την θερμοκρασια στο ενηδρειο στους 22-23 βαθμους δεν ξερω αμα ειναι σωστη για τα χρυσοψαρα αφου ειναι κρυου νερου!

Θα μπορουσα κατα την γνωμη σας να βαλλω και αλλα ψαρια??

Αν ναι τι ψαρια θα μου λεγατε να βαλω??

ΑΑ επισης βαζω και ενα πραγμα που λεγετε αντι χλωρειο.

Ταιζω τα ψαρακια μου με κοκους μπας και μεγαλωσουν.

Περιμενω με παρα πολθ αγωνια τισ απαντησεις σας τα λεμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες,κοτοπουλο στην ομορφη παρεα μας....!!

κατάρχας το ενυδρειακι σου ειναι αρκετα μικρουλι,και ακομη και τα 3 χρυσοψαρακια που εχεις μεσα ειναι αρκετα...

αλλο ψαρι δυστυχως δεν μπορεις να βαλεις.

θερμοιστατης δεν ειναι απαραιτητος οταν εχουμε χρυσοψαρα.

θελουν δροσια τα ατιμα...!!

θα κανεις συχνες αλλαγες νερου,τουλαχιστον 10 λιτρα τη βδομαδα,και παντα θα βαζεις αντιχλωριο για τα λιτρα που εχεις προσθεσει και μονο για αυτα....

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Και μια και προφανός έχεις άστρωτο φίλτρο, καλό είναι να κάνεις τις αλλαγές για κάποιο διάστημα πολύ ποιο συχνά!

(Αν πάρεις και τεστάκια θα είσαι ακόμη καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!

Αν στην συνεχεια που θα ψωφισουν τα χρυσοψαρα μου τι θα μου ελεγες να βαλλω??

Εγω εχω τρελα με τα μικρα καρχαριακια (silver shark) Ετσι νομιζω λεγωνται και με τα tiger barb!

Α και κατι ακομα,στο ενυδρειο μου τωρα τελευταια βγαζει κατι κιτρινα με πορτοκαλι μποστα στο ενυδρειο εχω διαβασει οτι ειναι απο την υπερβολικη δωση βαγητου αληθεια ειναι??? Και λεω να βαλλω και κανενα ψαρι που καθαριζει το τζαμι μπροστα!

Η αμμος που εχω μεσα καλη ειναι?? Γιατι εχω ακουσει οτι καλητερο ειναι το χαλικι!

Περιμενω τις απαντησεις σας!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!

Αν στην συνεχεια που θα ψωφισουν τα χρυσοψαρα μου τι θα μου ελεγες να βαλλω??

Εγω εχω τρελα με τα μικρα καρχαριακια (silver shark) Ετσι νομιζω λεγωνται,τα tiger barb και μου αρεσουν πολυ τα gourami!

Α και κατι ακομα,στο ενυδρειο μου τωρα τελευταια βγαζει κατι κιτρινα με πορτοκαλι μποστα στο ενυδρειο εχω διαβασει οτι ειναι απο την υπερβολικη δωση βαγητου αληθεια ειναι??? Και λεω να βαλλω και κανενα ψαρι που καθαριζει το τζαμι μπροστα!

Η αμμος που εχω μεσα καλη ειναι?? Γιατι εχω ακουσει οτι καλητερο ειναι το χαλικι!

Περιμενω τις απαντησεις σας!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβουλευα να παρεις ενα ενυδριο μεγαλητερο(θα σου προτεινα αν κατεβαινεις θεσσαλονικη εχει το carefour 100 ευρα ιταλιας οχι κινεζικο κομπλεμε με βαση φιλτρα λαμπες 100 λιτρα και ενα ποντο τζαμια)στο ενυδριο που εχεις στην καλυτερη περιπτωση θα μπορουσες να βαλεις 4-5 ζωωτοκα αφου βαλεις τρομπα αερα και κατα τη γνωμη μου εξωτερικο φιλτρο για να αυξησεις τα λιτρα νερου του ενυδριου σου(αυτο ομως δεν ειναι απραιτιτο)

αν θες να ασχολιθεις με το αντικειμενο παρε ενα ενυριο που θα μπορει να σου δοσει μερικες επιλογες για το τι θα βαλεις μεσα και να μην σε περιοριζει σε 2-3 ειδη

να ξερεις το ενυδριο ειναι μια επενδηση(πλεον τοσο φθινα που ειναι φθινη επενδηση)μια φορα δινεις \τα λ7 να το παρεις και μετα το χερεσαι μια ζωη(τροπος του λεγειν)...

καλη συνεχεια μικρε........διαλεξες πολυ καλο χομπι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...