Jump to content

Ο αγαπημένος μας Alex (silver Shark)...


ankap

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Είναι το πρώτο μου post. Εξάλλου είμαι νέος στην παρέα σας (μόλις στις 18/1 απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο 100 lt).

Λέω να ξεκινήσω τη γνωριμία μας με τη foto του μικρού ALEX, του "ασημένιου καρχαρία" μας, που μας έχει ξετρελάνει.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

που ειναι η φωτο οεοοο!?

Κάτι δεν πήγε καλά...(ούπς !!!) Την είχα βάλει σαν "συνημμένο"....μάλλον κάτι άλλο έπρεπε να κάνω...Έχεις ιδέα όμως τι ?

Link to comment
Share on other sites

Και η foto...(επιτέλους !!!)

post-6480-1201641428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας....!!!

αν δεν σε κανει κοπο ομως κατσε και διαβασε ορισμενα βασικα πραγματακια εδω μεσα,γιατι αισθανομαι οτι εχεις ενυδρειο αστρωτο(λογω των λιγων ημερων που μας αναφερεις),και μπορει να υπαρξει προβλημα με το ψαρι σου.....

ΕΔΩ1 και ΕΔΩ 2

ειδικα το δευτερο αρθρο ειναι πολυ πολυ σημαντικο...!!!

θα πρεπει να προμηθευθεις υγρα αξιοπιστα τεστ και αρχικα να μετρησεις αμμωνια,νιτρωδη(no2),και νιτρικα(no3).

οπως θα καταλαβες,σαφως και θα πρεπει ννα διαβασεις ορισμενα πραγματακια,και θα περιμενουμε να δουμε τις εξελιξεις..... :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας....!!!

αν δεν σε κανει κοπο ομως κατσε και διαβασε ορισμενα βασικα πραγματακια εδω μεσα,γιατι αισθανομαι οτι εχεις ενυδρειο αστρωτο(λογω των λιγων ημερων που μας αναφερεις),και μπορει να υπαρξει προβλημα με το ψαρι σου.....

ΕΔΩ1 και ΕΔΩ 2

ειδικα το δευτερο αρθρο ειναι πολυ πολυ σημαντικο...!!!

θα πρεπει να προμηθευθεις υγρα αξιοπιστα τεστ και αρχικα να μετρησεις αμμωνια,νιτρωδη(no2),και νιτρικα(no3).

οπως θα καταλαβες,σαφως και θα πρεπει ννα διαβασεις ορισμενα πραγματακια,και θα περιμενουμε να δουμε τις εξελιξεις..... :lol:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές.

Είμαι ήδη στη διαδικασία του διαβάσματος και των μετρήσεων από την 1η κιόλας ημέρα. Η αλήθεια είναι ότι πριν προχωρήσω στην αγορά του ενυδρείου δεν γνώριζα τίποτε απολύτως και οι κινήσεις μου ήταν κάπως βιαστικές. Ακόμη και το γεγονός ότι έβαλα με την μία 7 ψαράκια (2 σκαλάρια, 1 καρχαριάκι, 1 molly, 2 clown και 1 albifrons) δείχνουν την απειρία μου και ίσως να μου κόστισε την απώλεια του albifrons την 3η ημέρα. Παρόλα αυτά όμως χωρίς κάποια ένδειξη ασθένειας ή stress. Ακόμη και οι μετρήσεις NH3/NH4 και pH ήταν φυσιολογικές χωρίς όμως να έχω μετρήσεις για νιτρώδη, χλώριο κ.α.

Τέλος πάντων...ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Πιστεύω να συνεχίσουμε καλύτερα απ'ότι αρχίσαμε.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας, αγαπητέ ankap! Και καλή περιήγηση.

Να σου ζήσει ο ALEX και να τον χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...