Jump to content

Γεννα παπαγαλοψαρου (plz Help!)


LeonTheProf

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, αυτο τον καιρο φιλοξενω στο ενυδρειο μου 65 λιτρων, 2 παπαγαλοψαρα αρκετα μεγαλα μπορω να πω, γυρω στα 10-12εκ. Ειναι η τριτη φορα που το παπαγαλοψαρο μου γενναει αυγα αλλα μετα απο μερικες μερες ασπριζουν και προφανως τα τρωει.

Το μονο διαφορετικο αυτη τη φορα ειναι το θυληκο εχει γινει παρα παρα πολυ επιθετικο με το αλλο παπαγαλοψαρο με αποτελεσμα το τελευταιο να το απομονωσω στο ιδιο ενυδρειο μεσα σε μια μεγαλη γεννηστρα. (Προσοχη, το αρσενικο εχω μεσα στη γεννηστα, το θυληκο ειναι συνεχεια κοντα στα αυγα).

Υπαρχει τροπος αυτα τα αυγα να μου κανουν μωρα η θα μου πεθανουν παλι ολα? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Η κατι που δε κανω σωσα? Υπαρχει περιπτωση να κανει αυτα και να ειναι και τα 2 θυληκα?

Στο ενυδρειο μου υπαρχουν μονο αυτα τα ψαρια.

8 PH

28-29 oC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, αυτο τον καιρο φιλοξενω στο ενυδρειο μου 65 λιτρων, 2 παπαγαλοψαρα αρκετα μεγαλα μπορω να πω, γυρω στα 10-12εκ. Ειναι η τριτη φορα που το παπαγαλοψαρο μου γενναει αυγα αλλα μετα απο μερικες μερες ασπριζουν και προφανως τα τρωει.

Το μονο διαφορετικο αυτη τη φορα ειναι το θυληκο εχει γινει παρα παρα πολυ επιθετικο με το αλλο παπαγαλοψαρο με αποτελεσμα το τελευταιο να το απομονωσω στο ιδιο ενυδρειο μεσα σε μια μεγαλη γεννηστρα. (Προσοχη, το αρσενικο εχω μεσα στη γεννηστα, το θυληκο ειναι συνεχεια κοντα στα αυγα).

Υπαρχει τροπος αυτα τα αυγα να μου κανουν μωρα η θα μου πεθανουν παλι ολα? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Η κατι που δε κανω σωσα? Υπαρχει περιπτωση να κανει αυτα και να ειναι και τα 2 θυληκα?

Στο ενυδρειο μου υπαρχουν μονο αυτα τα ψαρια.

8 PH

28-29 oC

Αν λέγοντας παπαγαλόψαρο εννοείς το Blood Parrot ( http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/blparrot.php ) να σε ενημερώσω ότι είναι υβρίδιο (αν δεν το ξέρεις ήδη) και λόγω αυτού, κατά βάση, είναι στείρο.

Οπότε όσα και αυγά να κάνει μην περιμένεις γέννες.

Link to comment
Share on other sites

να σε ενημερώσω ότι είναι υβρίδιο (αν δεν το ξέρεις ήδη) και λόγω αυτού, κατά βάση, είναι στείρο.

Οπότε όσα και αυγά να κάνει μην περιμένεις γέννες.

και βεβαια ειναι υβριδιο,και εγω προσωπικα επιμενω να ενημερωνω τον κοσμο να παψει να αγοραζει τετοια ζωα,αλλα παρολα αυτα αγαπητε μου φιλε,οφειλω να σε διαψευσω και να δηλωσω,οτι ειναι πολυ πιθανο να δει ο φιλος μας γεννες,καθως γνωριζω χομπιστες που εχουν βγαλει μωρα παπαγαλοψαρα,ασχετως αν δεν ειναι και πολυ ευκολο να πετυχει......
Link to comment
Share on other sites

Ειναι blood parrot οπως και στην εικονα, ακουω παντα αρνητικα σχολια γι αυτα τα ψαρια αλλα εξακολουθουν να μου αρεσουν!

Πρέπει να απεγκλωβίσω το αρσενικο απ τη γεννηστρα, η θηλυκια μου θα του επιτηθεται μεχρι να το σκοτωσει?

Α..και κατι αλλο..ισως κουφο!

Μπρορει να μου κανουν αυγα και να ειναι και τα 2 θυλυκα? Ή εφοσον εχω αυγα σημαινει οτι ειναι ζευγαρι αρσενικο-θυληκο?

Link to comment
Share on other sites

Ενα θυληκο μπορει και μονο του να κανει αυγα και χωρις αρσενικο αλλα δε θα γονιμοποιηθουν,θα ασπρισουν,θα χαλασουν και δε θα γινει τιποτα.Το ιδιο μπορει να συμβει και αν εβγαλες τον αρσενικο(αν ειναι)πριν τα γονιμοποιησει.

Παρατηρησε τα αυγα,το χρωμα τους,την οψη τους και πες μας τι γινεται.

Υ.Γ.Μπορει επισης αν το νερο δεν ειναι ιδανικο για τα αυγα να μη γονιμοποιηθουν.Τα ψαρια μπορει να μην εχουν προβλημα αλλα τα αυγα ειναι ευαισθητα σε σκληροτητες και ph απ'οτι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...