Jump to content

Σωλινες χαλκινοι


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να εχουμε σωληνωσεις χαλκινες στο ανυδρειο;Γιατι ακουσα οτι δεν μπορουμε λογο ηλεκτρολησης.ειναι αληθεια;Αν ειναι ετσι τοτε πως πινουμε νερο απο χαλκοσωληνες; :lol:

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι η οξείδωση και όχι η ηλεκτρόλυση.

Βγάζει εκείνη τη γνωστή πρασινίλα που προκαλεί δηλητηριάσεις.

Και δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούνται για πόσιμο νερό. Μόνο σε εγκαταστάσεις καλοριφέρ θυμάμαι και αποχετεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι σωλήνες στα σπίτια μας είναι χάλκινοι. Όπως και κάποιες παλιού τύπου βρύσες.

Στην ύδρευση το νερό είναι τρεχούμενο, με την έννοια ότι ανανεώνεται συνεχώς. Αντίθετα στο ενυδρείο απλά ανακυκλώνεται με αποτέλεσμα τα οξείδια να αθροίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι σωλήνες στα σπίτια μας είναι χάλκινοι. Όπως και κάποιες παλιού τύπου βρύσες.

Στην ύδρευση το νερό είναι τρεχούμενο, με την έννοια ότι ανανεώνεται συνεχώς. Αντίθετα στο ενυδρείο απλά ανακυκλώνεται με αποτέλεσμα τα οξείδια να αθροίζονται.

Kανωντας αλαγη νερου ομως καθε εβδομαδα 30% δεν ανανεωνεται και το νερο στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για 3 σωληνες χαλκινους 1\2 της ιντσας και 50cm στα 1000lt.Θα εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Kανωντας αλαγη νερου ομως καθε εβδομαδα 30% δεν ανανεωνεται και το νερο στο ενυδρειο;

προφανως φιλε μου δεν καταλαβες τα λογια του νικου....

και το νερο που θα υπαρχει ηδη μεσα στις σωληνες δεν θα παει στο ενυδρειο σου...???

και παλι δεν θα αρχισουνε να μαζευονται σε ενα κλειστο κυκλωμα οπως αυτο του ενυδρειου τα οξειδια....??

για σκεψου το λιγο. :lol:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

προφανως φιλε μου δεν καταλαβες τα λογια του νικου....

και το νερο που θα υπαρχει ηδη μεσα στις σωληνες δεν θα παει στο ενυδρειο σου...???

και παλι δεν θα αρχισουνε να μαζευονται σε ενα κλειστο κυκλωμα οπως αυτο του ενυδρειου τα οξειδια....??

για σκεψου το λιγο. :lol:

Kαταλαβα τι λεει ο κυριος Ψαλτης αλλα και παλι το ενυδρειο ειναι 1000lt και τα σωληνακια 3 των 50cm και θα κανω αλαγες καθε εβδομαδα.ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

προφανως φιλε μου δεν καταλαβες τα λογια του νικου....

και το νερο που θα υπαρχει ηδη μεσα στις σωληνες δεν θα παει στο ενυδρειο σου...???

και παλι δεν θα αρχισουνε να μαζευονται σε ενα κλειστο κυκλωμα οπως αυτο του ενυδρειου τα οξειδια....??

για σκεψου το λιγο. :lol:

Kαταλαβα τι λεει ο κυριος Ψαλτης αλλα και παλι το ενυδρειο ειναι 1000lt και τα σωληνακια 3 των 50cm και θα κανω αλαγες καθε εβδομαδα.ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα?

εγω στη θεση σου θα τα αλλαζα με πλαστικους σωληνες για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

μην ξεχνας οτι δεν μιλαμε για σιδερενιες σωληνες αλλα για χαλκινες,και η οξειδωση του χαλκου ειναι δηλητηριο :wacko: σε συγκριση με αυτη του σιδηρου...

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα τα αλλαζα με πλαστικους σωληνες για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

μην ξεχνας οτι δεν μιλαμε για σιδερενιες σωληνες αλλα για χαλκινες,και η οξειδωση του χαλκου ειναι δηλητηριο σε συγκριση με αυτη του σιδηρου...

Υπαρχουν σωληνες διαφανοι με κουρμπα στο τελος για 16αρι σωληνα;γιατι εδω βρισκω μονο πρασινους και δεν μου αρεσουν καθολου.

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα τα αλλαζα με πλαστικους σωληνες για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

μην ξεχνας οτι δεν μιλαμε για σιδερενιες σωληνες αλλα για χαλκινες,και η οξειδωση του χαλκου ειναι δηλητηριο σε συγκριση με αυτη του σιδηρου...

Υπαρχουν σωληνες διαφανοι με κουρμπα στο τελος για 16αρι σωληνα;γιατι εδω βρισκω μονο πρασινους και δεν μου αρεσουν καθολου.

αν δεν σου αρεσουν οι πρασινοι....τους βαφεις...

απο την αλλη παλι,υπαρχει ενξα νεο υλικο,το οποιο ειναι ευκαμπτο,και ειναι αλουμινιο εσωτερικα,και εξωτερικα ειναι ντυμενο με λευκο πλαστικο....ειναι σωληνες made in germany και χρησιμοποιουνται για υδρευση-και καλοριφερ και αυτοι....

κανε μια ερευνα αγορας,και σε περιπτωση που δεν τους βρεις,προτιμησε τους πρασινους για σιγουρια..!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου αρεσουν οι πρασινοι....τους βαφεις...

απο την αλλη παλι,υπαρχει ενξα νεο υλικο,το οποιο ειναι ευκαμπτο,και ειναι αλουμινιο εσωτερικα,και εξωτερικα ειναι ντυμενο με λευκο πλαστικο....ειναι σωληνες made in germany και χρησιμοποιουνται για υδρευση-και καλοριφερ και αυτοι....

κανε μια ερευνα αγορας,και σε περιπτωση που δεν τους βρεις,προτιμησε τους πρασινους για σιγουρια..!! :lol:

Mπορεις να μου πεις φιλε 'klaz' με τι χρωμα που να μην πηραζει τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να μου πεις φιλε 'klaz' με τι χρωμα που να μην πηραζει τα ψαρια;

εδω με βρισκεις αδιαβαστο.δεν ξερω να σου πω.
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα :lol: θα ψαξω να βρω τους σωληνες που μου ειπες και αν δεν τους βρω ξαναρωταω!Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις,σιγουρα θα τους βγαλω αυτους που εχω. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...