Jump to content

Φιλτρο sump


ADONIS

Recommended Posts

Παιδια καλημερα.

Δυο τρεις ερωτησουλες-αποριες για το φιλτρο.

1. Το μπλε σφουγγαρι καθε ποσο και πως ελεγχεται? Για τον καθαρισμο του ακολουθειται καποια συγκεγκριμενη διαδικασια?

2. Ο υαλοβαμβακας ειναι καλυτερα να αντικαθισταται ολος ή μερικως και σe ποιο τακτα χρονικα διαστηματα?

3. Το sump δεν εχει καπακι με αποτελεσμα να εχω αρκετη εξατμιση νερου. Μπορει αυτο να ειναι προβλημα? Νομιζετε οτι θα ηταν καλυτερο να βρω τροπο να τοποθετησω καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ένα μπλε σφουγγάρι στο sump;

Μπορείς να το κόψεις σε 3-4 κομμάτια αναλόγως το μέγεθός του και να ξεπλένεις χαλαρά ένα κομμάτι του τη φορά (κάθε 1 μήνα) σε νερό του ενυδρείου. Έτσι σταδιακά ξεπλένεις όλο το σφουγγάρι χωρίς να διαταράσεις τη βιολογία του φίλτρου.

Ο υαλοβάμβακας όταν βλέπεις ότι έχει βρωμίσει αρκετά καλό είναι να αντικαθίσταται ολόκληρος.

Στο sump θα μπορούσες βεβαίως να βάλεις ένα καπάκι αφού διαπιστώνεις εξάτμιση από εκεί. Βάλε και μία φωτογραφία του να δούμε τη διάταξη των υλικών και να σου πούμε και ιδέες για καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω.

Δεν εχω βγαλει το σφουγγαρι μεχρι τωρα για δω αν ειναι ενα ή περισσοτερα κομματια αλλα νομιζω οτι ειναι ενα. Ποση διαρκεια ζωης εχει το σφουγγαρι αυτο?

Να αναφερω επισης οτι μετα την εξοδο του νερου ειναι ο υαλοβαμβακας, ακολουθει ο ανθρακας και μετα βρισκεται το μπλε σφουγγαρι. Ειναι τα μονα υλικα που χρειαζονται ? γιατι εχω διαβασει και για καποια αλλα οπως βιοσφαιρες, κεραμικα κλπ.

Φωτογραφια το απογευμα

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Nα και καποιες φωτογραφιες απο το sump. :busted_cop:

Καμμια ιδεα για καπακι?

post-279-1136404789_thumb.jpg

post-279-1136404953_thumb.jpg

post-279-1136405184_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω.

Δεν εχω βγαλει το σφουγγαρι μεχρι τωρα για δω αν ειναι ενα ή περισσοτερα κομματια αλλα νομιζω οτι ειναι ενα. Ποση διαρκεια ζωης εχει το σφουγγαρι αυτο?

Να αναφερω επισης οτι μετα την εξοδο του νερου ειναι ο υαλοβαμβακας, ακολουθει ο ανθρακας και μετα βρισκεται το μπλε σφουγγαρι. Ειναι τα μονα υλικα που χρειαζονται ? γιατι εχω διαβασει και για καποια αλλα οπως βιοσφαιρες, κεραμικα κλπ.

Φωτογραφια το απογευμα

8596[/snapback]

Αδωνη καλησπερα,

Προσωπικα θα εβαζα βιοσφαιρες κατω απο το μπλε σφουγγαρι. Το μεγαλο προτερημα του sump σε σχεση με τα εξωτερικα φιλτρα ειναι η σταθεροτητα που προσφερουν οι βιοσφαιρες. Το μπλε σφουγγαρι χρησιμοποιειται ως μερος του προφιλτρου εφοσον υπαρχουν βιοσφαιρες.

Εαν η ροη του νερου ειναι κανονικη, δηλαδη η αντλια το τραβαει κανονικα, δεν χρειαζεται να καθαρισεις το σφουγγαρι. Οταν το σφουγγαρι "μπλοκαρει" θα το καταλαβεις γιατι το νερο θα αρχισει σταδιακα να ανεβαινει πανω απο τον υαλοβαμβακα.

Μεχρι να βαλεις βιοσφαιρες, ακολουθησε αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης. Εφοσον βαλεις βιοσφαιρες και τα βακτηριδια αποικισουν εκει το σφουγγαρι μπορει να πλενεται ολοκληρο σε οτιδηποτε νερο, εφοσον δεν εξαρταται απο αυτο η βιολογικη λειτουργια του φιλτρου.

Οι βιοσφαιρες πρεπει να μπουν ΚΑΤΩ απο το μπλε σφουγγαρι, ουτως ωστε ο υαλοβαμβακας και το σφουγγαρι να ενεργουν ως προφιλτρο.

Τα καπακια του sump μπορουν να ειναι απο διαφανες η λευκο πλαστικο. Κυττα ΕΔΩ το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα και Kαλη Xρονια.

Σε ευχαριστω για τις παντα πολυτιμες σου συμβουλες. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα.

Επελεξα να κανω τη συγκεγκριμενη ερωτηση στο θεμα αυτο λογω του οτι υπαρχουν και οι φωτογραφιες του sump.

Εδω και λιγο μερες παρατηρησα στο πατωμα οπου βρισκεται το sump νερο, οχι σε μεγαλες ποσοτητες και υποθετω οτι απο καπου το sump χανει νερο. Αναγκαστικα θα πρεπει να το βγαλω για να το κοιταξω και με την ευκαιρια αυτη θα κανω και καποιες "αναβαθμισεις" στις σωληνωσεις. Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο χρονος που θα μεινει το ενυδρειο χωρις φιλτρανση και επισης τα υλικα του φιλτρου που θα μετακινηθουν για να γινει ο απαιτουμενος ελεγχος.

Επισης σκεφτομαι να το μετακινησω πιο δεξια για να το απομακρυνω απο τις πριζες και αναγκαστικα θα πρεπει να αλλαξω τις σωληνωσεις. Θα προσθεσω επισης μια βανα για ελεγχο της ροης. Η σωληνα εισοδου του νερου στο φιλτρο αναγκαστικα απο καθετη οπου ειναι τωρα θα πρεπει να να προστεθουν γωνιες για να φτανει στο νεο σημειο οπου θα βρισκεται το sump. Σκεφτομαι να κοπει η σωληνα λιγο ψηλα και με μια γωνια 135 μοιρων να την φτασω στο νεο σημειο οπου επισης θα βαλω μια γωνια 90 ή 135 μοιρων.

Σκεφτομαι επισης το λαστιχο απο την αντλια που οδηγει το νερο πισω στο ενυδρειο να την αντικαταστησω με πλαστικη σωληνα οπου επισης θα χρειαστει να χρησιμοποιησω γωνιες. Προβληματιζομαι ομως μηπως μειωθει η ροη λογω της υπαρξης πολλων γωνιων.

Ελπιζω να μην κουρασα και περιμενω να ακουσω απο εσας πρωτο για το τι μπορει να γινει με το χρονο που θα μεινει το ενυδρειο χωρις φιλτρανση οπως επισης εισηγησεις-συμβουλες για την αλλαγη των σωληνωσεων.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Άδωνη ο χρόνος μπορεί να μείνει το ενυδρείο χωρίς φίλτρανση είναι σχετικός. Προκειμένου να κερδίσεις κάποιο χρόνο μπορεί να βάλεις τα υλικά σε ένα δίχτυ μέσα στο ενυδρείο με ένα κυκλοφορητή προκειμένουν να κρατήσεις τη βιολογία ενεργή.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι προλαβαίνεις να κολλήσεις το sump και μετά αφού έχει στεγνώσει να το χρησιμοποιήσεις, καθώς αυτό θέλει 1-2 μέρες μαζί με τους σχετικούς ελέγχους. Άρα θα πρέπει το ενυδρείο να λειτουργήσει έτσι για κάποιες μέρες. Επίσης το να το μπαλώσεις απλά με λίγη σιλικόνη μπορεί βραχυπρόθεσμα να έχει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά μπορεί και να ξαναστάξει σύντομα.

Σε παίρνει να φτιάξεις ένα καινούργιο μεγαλύτερο sump; Νομίζω ότι ένα μεγαλύτερο θα έχει καλύτερη απόδοση και θα σε διευκολύνει και στις αλλαγές νερού.

Όσον αφορά τις βάνες είναι πολύ πρακτικές. Για τις γωνίες δεν θα μπορούσες να τις αποφύγεις με κάποιους εύκαπτους σωλήνες; Βέβαια δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα από τη στιγμή που η αντλία είναι δυνατή. Για τι πάχος σωλήνα και τι αντλία (lit/h) μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για να ειμαι ειλικρινης δεν σκεφτηκα το να φτιαξω ενα καινουργιο sump. Μου φαινεται πολυ καλη ιδεα και νομιζω θα μου λυσει αρκετα προβληματα. Το θεμα ειναι να με παιρνει. Ο χωρος μεσα σιγουρα με παιρνει αν και δεν θελω να τον χρησιμοποιησω ολο για να αφησω χωρο για μελλοντικες αναγκες(π.χ. μπουκαλα CO2). Το προβλημα πιστευω θα ειναι η πορτουλα και αν χωραει να περασει πιο μεγαλο sump. Τωρα που το σκεφτομαι ομως μπορει να γινει πιο ψηλο, ετσι?

Για τι πάχος σωλήνα και τι αντλία (lit/h) μιλάμε;

Η σωληνα εισοδου του νερου στο φιλτρο ειναι 28 χιλ. και της επιστροφης απο την αντλια 23 χιλ. Η αντλια εχει αποδοση 1750 lt/h.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...