Jump to content

Περι μετρησεων


Recommended Posts

Σημερα μετρησα για δευτερη φορα και ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα

ΝΟ3=25

ΝΟ2=0

GH=16

KH=6

PH=7.6

NH3/4=0

χρησιμοποιω καθε μερα Nutrivic και την πρωτη εβαλα aquatan.

μπορει να μου πει καποιος τη γνωμη του παρακαλω ???

Δεδομενο οτι εχω το ενυδρειο 14 μερες και χωρις ψαρια ουτε φυτα .

Αν ειναι οκ η αν οχι τι να κανω

Επισης θα ηθελα να το αδειασω για να βαλω υποστρωμα και αμμο αντι για χαλικι ! Αν το αδειασω πρεπει

κατευθειαν να αλλαξω το εδαφος η χρειαζετε να κανω κατι αλλο πρωτα ???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το ενυδρείο γιατί το έστρωσες αφού θες να το ξαναξυλώσεις? Γιατί δεν έβαλες κατευθείαν άμμο? Εξήγησέ μας λίγο. Κατα τα άλλα είναι έτοιμο το ενυδρείο να δεχτεί τα πρώτα ψαράκια. Με τί μέθοδο το έστρωσες? Με εκπλήσει το πόσο μικρό χρονικό διάστημα σου πήρε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν το αγορασα δεν ηξερα τιποτα η σχεδον τιποτα.

Στην αρχη λοιπον πηρα χαλικι γιαι το πετ δεν ειχε τιποτε αλλο...δεδομενου οτι ειμαι στην Αιγινα και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.

Αργοερα αποφασισα να βαλω (αφου διαβασα και ειδα αλλα ενυδρεια ) αμμο με υποστρωμα για να βαλω φυτα.

Απο την πρωτη μερα εψαξα βρηκα τη παρεα σας και καταλαβαινεις βροχη πληροφοριων και ατελεωτο διαβασμα.

Νερο εβαλα 12 λτ απιονισμενο 20 λτ εμφιαλωμενο και τα υπολοιπα βρυση και να φανταστεις οτι το νερο της Αιγινας σκληρο.

αυτα .... τι λες λοιπον ???

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν το αγορασα δεν ηξερα τιποτα η σχεδον τιποτα.

Στην αρχη λοιπον πηρα χαλικι γιαι το πετ δεν ειχε τιποτε αλλο...δεδομενου οτι ειμαι στην Αιγινα και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.

Αργοερα αποφασισα να βαλω (αφου διαβασα και ειδα αλλα ενυδρεια ) αμμο με υποστρωμα για να βαλω φυτα.

Απο την πρωτη μερα εψαξα βρηκα τη παρεα σας και καταλαβαινεις βροχη πληροφοριων και ατελεωτο διαβασμα.

Νερο εβαλα 12 λτ απιονισμενο 20 λτ εμφιαλωμενο και τα υπολοιπα βρυση και να φανταστεις οτι το νερο της Αιγινας σκληρο.

αυτα .... τι λες λοιπον ???

Μπράβο, πολύ καλά κάνεις που διαβάζεις, γιατί εδώ μέσα υπάρχει άφθονο υλικό. Και γω αρχάριος είμαι και έχω μάθει πολλά απο δω. Στο θέμα μας: Το πρόβλημα είναι ότι αν ξαναξυλώσεις το χαλίκι θα χάσεις μπόλικη απ' τη βιολογία που αναπτύχθηκε κατα τη διάρκεια που το έστρωνες. Βέβαια, επειδή και το φίλτρο έχει πιάσει κάποια βιολογία, το πιθανότερο είναι ότι θα σου πάρει λιγότερο καιρό να το ξαναστρώσεις.

Να ξέρεις πάντως ότι αν το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έβαλες υπόστρωμα, δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Μπορείς να το αντικαταστήσεις με ταμπλέτες λίπανσης που θα βάζεις στις ρίζες των φυτών, μόνο σε αυτά που τρέφονται απ' τις ρίζες, όπως εχινόδοροι, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες κτλ... Άσε που αυτή η κατηγορία φυτών περιέχει λίγα είδη. Τα περισσότερα δε το χρειάζονται καθόλου το υπόστρωμα, γιατί δεν τρέφονται απ' τις ρίζες.

Αν θέλεις οπωσδήποτε άμμο, θα πρέπει να ξαναφιερώσεις λίγες μέρες στο στρώσιμο. Όταν και αν τελικά το ξαναδειάσεις, μη ξεπλύνεις το φίλτρο με νερό απ' τη βρύση γιατί θα χάσει τη βιολογία που αναπτύχθηκε πάνω του. Επίσης το νερό που θα βγάλεις μη το πετάξεις, κάνε τη δουλειά σου και ξαναβάλτο μέσα και βάλε και το φίλτρο ξανά να δουλέψει. Κατα τη διάρκεια αυτών των εργασιών βάλε το φίλτρο στον κουβά που θα έχεις το νερό που θα βγάλεις και αν γίνεται βάλτο σε λειτουργία, ώστε να μην έχουν πρόβλημα τα βακτηρήδια... Ίσως έχουν να σου πουν κάποια γνώμη και οι πιό έμπειροι απο μένα. :lol:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσαν περισσοτερο τα ενυδρεια με τη λευκη αμμο γι αυτο αποφασισα να το αλλαξω και μιαςκαι δεν εχω ψαρακια ειναι ευκαιρεια .Βεβαια οπως λες χρειαζεται ακομα λιγες μερες να επανελθει σε κανονικα επιπεδα αλλα δεν βιαζομαι προκειμενο να κανω κατι καλο και ομορφο.

Εχεις ιδεα για πετρες και λοιπα τιποτα . Δηλαδη σ'αυτο δεν γνωριζω αλλα ουτε εχω ασχοληθει καθολου ακομα ??? Τα λοιπα εννοω ξυλα. . .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετρησα για δευτερη φορα και ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα

ΝΟ3=25

ΝΟ2=0

GH=16

KH=6

PH=7.6

NH3/4=0

χρησιμοποιω καθε μερα Nutrivic και την πρωτη εβαλα aquatan.

μπορει να μου πει καποιος τη γνωμη του παρακαλω ???

Δεδομενο οτι εχω το ενυδρειο 14 μερες και χωρις ψαρια ουτε φυτα .

Αν ειναι οκ η αν οχι τι να κανω

Επισης θα ηθελα να το αδειασω για να βαλω υποστρωμα και αμμο αντι για χαλικι ! Αν το αδειασω πρεπει

κατευθειαν να αλλαξω το εδαφος η χρειαζετε να κανω κατι αλλο πρωτα ???

ευχαριστω

Καλησπέρα.

Τι ψαράκια σκοπεύεις να βάλεις "dennius";

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω μου αρεσουν αρκετα ειδη καποια που εχω ξεχωρισει ειναι οι δισκοι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετα μεγαλο το ενυδρειο και ειναι αμαρτια για τα ψαρακια .Μου αρεσουν οι κιχλιδες , και πολυ τα νεον. αλλα ειλικρινα θα αποφασισω τελευταια στιγμη και πρωτα απο ολα πρεπει να το ψαξου μην γινουν λαθος επιλογες !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...