Jump to content

Υψηλή θερμοκρασία


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Έχω ένα πρόβλημα με την θερμοκρασία στο ΡΙΟ 180 (νεοστημένο malawi χωρίς ψάρια ακόμα).

Το ενυδρείο μόλις πρωτογεμίστηκε δούλεψε 2-3 μέρες με τον θερμαντήρα της Juwel επειδή δεν μου είχε έρθει ακόμα ο Jaeger 200W που είχα παραγγείλει απο ebay.

Αυτές τις 3 ημέρες είχα ρυθμίσει της θερμοκρασία στον Juwel γύρω στους 30 βαθμούς για να βοηθήσει στην ανάπτυξη αποκιών στο εσωτ. φίλτρο. Σύμφωνα με το θερμόμετρο η θερμοκρασία ήταν 32 βαθμούς.

Κατόπιν έβαλα το Jaeger και τον ρύθμισα στους 27 βαθμούς.

2 ημέρες μετά την τοποθέτηση του, ακόμα η θερμοκρασία ήταν 32. Τσέκαρα τον θερμάντηρα και ήταν μια χαρά (αρχικά φαντάστηκα ότι ίσως είχε κολλήσει ανοιχτός)

Κατόπιν, έκκλεισα τα φώτα επειδή είχα μια υποψία και επιβεβαιώθηκα.....Μόλις έσβησα τα φώτα (έχω το 180άρι High-Lite 2x45 watt T5) η θερμοκρασία έπεσε στους 29 (μέσα σε 20 λεπτά).

Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη αυξομείωση θερμοκρασίας με τις λάμπες σε λειτουργία;

Βέβαια αυτό που δείξει πολλά είναι αν θα ανέβει η θερμοκρασία μόλις ξανανάψουν τα φώτα.Αν ξαναγίνει αυτό τότε θα έχω πρόβλημα.

Έχετε καμιά ιδέα;

Μήπως "ξεχνάω" κάτι;;

Κάτι που θα μπορούσα να κάνω;;

Να τονίσω ότι το 80άρι που έχω (Juwel Rekord 80, 1x18W T8 ) στον ίδιο χώρο δεν είχε ποτέ πρόβλημα θερμοκρασίας (χειμώνα-καλοκαίρι, ζέστη-κρύο, σταθερά στους 26 βαθμούς).

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

καλημερα... :lol:

εχω κι εγω το ιδιο ακριβως ενυδρειο,ομως δεν εχω τοσο μεγαλη αυξωμειωση με τις λαμπες..

οι ενδειξεις του eliwell πριν και μετα απο 8,5 ωρες λειτουργιας των 2χΤ5 ειναι 25 και 26,1 αντιστοιχα συνηθως..με μια μικρη αποκλιση πανω κατω αναλογα την ζεστη μεσα στο σπιτι..

μου φαινεται περιεργο μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να επεσε τοσο πολυ η θερμοκρασια μολις εκλεισες τις λαμπες..μηπως εχεις το θερμμετρο πολυ κοντα στις λαμπες??δεν μου ερχεται κατι αλλο που θα μπορουσε να φταει απο τη στιγμη που ελεγξες τον θερμοστατη..γιατι και να ειχε αποκλιση ο θερμοστατης στην ενδειξη που εβαλες και στην αποδοση του,δεν θα επεφτε η θερμοκρασια εκτος και αν αλλαξες και τη θερμοκρασια του θερμοστατη..

και μια ερωτηση..τα φωτα τα ειχες μονιμως ανοιχτα και αφου εβαλες τον νεο θερμοστατη??

δες τι θα γινει και παλι μολις αναψουν τα φωτα..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

καλημερα... :lol:

εχω κι εγω το ιδιο ακριβως ενυδρειο,ομως δεν εχω τοσο μεγαλη αυξωμειωση με τις λαμπες..

οι ενδειξεις του eliwell πριν και μετα απο 8,5 ωρες λειτουργιας των 2χΤ5 ειναι 25 και 26,1 αντιστοιχα συνηθως..με μια μικρη αποκλιση πανω κατω αναλογα την ζεστη μεσα στο σπιτι..

μου φαινεται περιεργο μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να επεσε τοσο πολυ η θερμοκρασια μολις εκλεισες τις λαμπες..μηπως εχεις το θερμμετρο πολυ κοντα στις λαμπες??δεν μου ερχεται κατι αλλο που θα μπορουσε να φταει απο τη στιγμη που ελεγξες τον θερμοστατη..γιατι και να ειχε αποκλιση ο θερμοστατης στην ενδειξη που εβαλες και στην αποδοση του,δεν θα επεφτε η θερμοκρασια εκτος και αν αλλαξες και τη θερμοκρασια του θερμοστατη..

και μια ερωτηση..τα φωτα τα ειχες μονιμως ανοιχτα και αφου εβαλες τον νεο θερμοστατη??

δες τι θα γινει και παλι μολις αναψουν τα φωτα..

Τον θερμοστάτη τον έβαλα στους 27 βαθμούς με θερμοκρασία νερού 32.

Μετά απο 2 ημέρες με τον θερμοστάτη στους 27, η θερμοκρασία νερού ήταν πάλι στους 32 (όταν το τσέκαρα τα φώτα ήταν αναμένα).

Τότε ήταν που...."μου μπήκαν ψύλλοι στ'αυτιά" και παρατήρησα την θερμοκρασία αφού έσβησαν τα φώτα

Τα φώτα ανάβουν 10.00-22.00 μέσω χρονοδιακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ιδιο ενυδρειο εχω και εγω.τετοια διαφορα θερμοκρασιας δεν ειχα ποτε.Ερωτηση ανακλαστηρες εχεις?

με το χερι τους πιανεις ή καιγεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι άσχετος απο ενυδρεία (ακόμα διαβάζω για να αρχίσω να φτιάχνω σιγα σιγά το δικό μου) νομίζω οτι το πρόβλημα το έχει το θερμόμετρο σου. Σαν να το επηρεάζει το φως...

Δεν πιστεύω οτι οι λάμπες μπορούν να επηρεάσουν τόσο πολύ και τόσο γρήγορα 100 λίτρα νερού...

Εγώ θα δοκίμαζα να το καλύψω εντελώς με ενα μαύρο πλαστικό ώστε να μην το "βλέπουν" οι λάμπες καθόλου, να δώ τι θα γίνει.

θα σου πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις άλλο θερμόμετρο ή εστω να το απομακρύνεις όπως είπε και ο Giannis-malawi απο τις λάμπες...

Δεν μας είπες οταν είναι κλειστές οι λάμπες και είναι στους 29, αν ανάψεις τις λάμπες, μετα απο πόση ώρα πάει πάλι στους 32?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ιδιο ενυδρειο εχω και εγω.τετοια διαφορα θερμοκρασιας δεν ειχα ποτε.Ερωτηση ανακλαστηρες εχεις?

με το χερι τους πιανεις ή καιγεσαι?

Ο φωτισμός είναι εργοστασιακός οπότε οι λάμπες δεν έχουν ανακλαστήρες.

Τις πιάνεις με το χέρι αλλα δεν καίγεσαι κιόλας. Είναι αρκετά ζεστές βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι άσχετος απο ενυδρεία (ακόμα διαβάζω για να αρχίσω να φτιάχνω σιγα σιγά το δικό μου) νομίζω οτι το πρόβλημα το έχει το θερμόμετρο σου. Σαν να το επηρεάζει το φως...

Δεν πιστεύω οτι οι λάμπες μπορούν να επηρεάσουν τόσο πολύ και τόσο γρήγορα 100 λίτρα νερού...

Ούτε κι εγώ. Και φαντάσου ότι μιλάμε για περίπου 150 καθαρά λίτρα.

Εγώ θα δοκίμαζα να το καλύψω εντελώς με ενα μαύρο πλαστικό ώστε να μην το "βλέπουν" οι λάμπες καθόλου, να δώ τι θα γίνει.

Το θερμόμετρο έχει τοποθετηθεί στην πίσω αριστερή γωνία του ενυδρείου και πολύ χαμηλά (λίγο πιο πάνω απο το υπόστρωμα)

Δεν μας είπες οταν είναι κλειστές οι λάμπες και είναι στους 29, αν ανάψεις τις λάμπες, μετα απο πόση ώρα πάει πάλι στους 32?

Αυτό είναι κάτι που δεν δοκίμασα χθες βράδυ (λόγω περασμένης ώρας) και θα το δω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

το θερμομετρο ποσο μακρια ειναι απο τις λαμπες?εξωτερικο θερμομετρο(απο αυτα τα αυτοκολητα) ή εσωτερικο (μεσα στο νερο)?Επισης ειδες διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων σου?

Link to comment
Share on other sites

το θερμομετρο ποσο μακρια ειναι απο τις λαμπες?εξωτερικο θερμομετρο(απο αυτα τα αυτοκολητα) ή εσωτερικο (μεσα στο νερο)?Επισης ειδες διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων σου?

Το θερμόμετρο έχει τοποθετηθεί στην πίσω αριστερή γωνία του ενυδρείου και πολύ χαμηλά (λίγο πιο πάνω απο το υπόστρωμα) και είναι υδραργυρικό.

Ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα, είναι νεοστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, ο θερμαντήρας Jagger 200W έχει στο πανω μέρος (εκεί που ρυθμίζουμε την θερμοκρασία) ένα κουμπί το οποίο υποτίθεται ότι πρέπει να το τραβάς προς τα πάνω όταν αλλάζεις την θερμοκρασία και κατόπιν να το πιέζεις προς τα κάτω.

Στον δικό μου η θερμοκρασία αλλάζει είτε το κουμπί είναι τραβηγμένο πάνω είτε πατημένο κάτω. Τέλος παρατήρησα ότι ο θερμαντήρας δουλεύει ανεξαρτήτως θέσεως του κουμπιού.

Τελικά, που αποσκοπεί αυτό το κουμπί;;

....ή μήπως έχει κάνα πρόβλημα ο θερμαντήρας;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, ο θερμαντήρας Jagger 200W έχει στο πανω μέρος (εκεί που ρυθμίζουμε την θερμοκρασία) ένα κουμπί το οποίο υποτίθεται ότι πρέπει να το τραβάς προς τα πάνω όταν αλλάζεις την θερμοκρασία και κατόπιν να το πιέζεις προς τα κάτω.

Στον δικό μου η θερμοκρασία αλλάζει είτε το κουμπί είναι τραβηγμένο πάνω είτε πατημένο κάτω. Τέλος παρατήρησα ότι ο θερμαντήρας δουλεύει ανεξαρτήτως θέσεως του κουμπιού.

Τελικά, που αποσκοπεί αυτό το κουμπί;;

....ή μήπως έχει κάνα πρόβλημα ο θερμαντήρας;;

το κουμπι ειναι κουμπι καλυμπραρισματος

ετσι αναλογα τι δειχνει το θερμομετρο σου τραβας το κουμπι και βαζεις την αντιστοιχη θερμοκρασια.για να αλλαξεις θερμοκρασια θα πρεπει να γυρισεις απλα τον διακοπτη χωρις να τραβηξεις το κουμπι προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

το κουμπι ειναι κουμπι καλυμπραρισματος

ετσι αναλογα τι δειχνει το θερμομετρο σου τραβας το κουμπι και βαζεις την αντιστοιχη θερμοκρασια.για να αλλαξεις θερμοκρασια θα πρεπει να γυρισεις απλα τον διακοπτη χωρις να τραβηξεις το κουμπι προς τα πανω.

Οπότε αν κατάλαβα καλά.......

Σηκώνω διακόπτη και βάζω την θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο μου.

Κατόπιν κατεβάζω τον "διακόπτη και όρίζω στον θερμαντήρα την επιθυμητή θερμοκρασία και είμαι ΟΚ.

Σωστά;;

Παράδειγμα

Έστω ότι το θερμόμετρο δείχνει 32 βαρθμούς και εγώ θέλω 27....

Σηκώνω διακόπτη και βάζω τον θερμοστάτη στους 32.

Κατόπιν πιέζω τον διακόπτη και ορίζω την θερμοκρασία στους 27 και είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν κατάλαβα καλά.......

Σηκώνω διακόπτη και βάζω την θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο μου.

Κατόπιν κατεβάζω τον "διακόπτη και όρίζω στον θερμαντήρα την επιθυμητή θερμοκρασία και είμαι ΟΚ.

Σωστά;;

Παράδειγμα

Έστω ότι το θερμόμετρο δείχνει 32 βαρθμούς και εγώ θέλω 27....

Σηκώνω διακόπτη και βάζω τον θερμοστάτη στους 32.

Κατόπιν πιέζω τον διακόπτη και ορίζω την θερμοκρασία στους 27 και είμαι ΟΚ.

σωστα.κοιτα και το σαιτ της jager εχει και τις οδηγιες στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μας είπες, τι έγινε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά όλα καλά.

Τα φώτα έμειναν σβηστά, προσέθεσα λίγο κρύο νεράκι (αυτό που είχε εξατμιστεί), η θερμοκρασία έπεσε και αφού καλίμπραρα τον θερμαντήρα, άναψα τα φώτα και τώρα όλα καλά.

Απ'ότι φαντάζομαι έπειξαν τον ρόλο τους και η πολύ υψηλή αρχική θερμοκρασία αλλά το γεγονός ότι ο θερμαντήρας δεν είχε καλιμπραριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...