Jump to content

Μετρήσεις - Φάρμακα


anapodi

Recommended Posts

Καλή σας μέρα.

Ήθελα να ρωτήσω για την αμμωνία, τα νιτρώδη και τα νιτρικά ποιά μάρκα φαρμάκων να προτιμήσω.

Οι τιμές μου κυμένονται μεταξύ:

Αμμωνία 0-0.05

Nitrite 0.02-0.05

Nitrate 5-20

και βάζοντας τα προϊόντα Am Guard και Prime της seachem οι τιμές μένουν σταθερές, αλλά δε μειώνονται.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε,

είναι λάθος ο τρόπος προσσέγγισης σου. Δεν βάζουμε φάρμακα για να μειώσουμε την αμμωνία τα νιτρώδη κλπ. Περιμένουμε να αποκατασταθούν μέσα στο σύστημα μας οι βιολογικές αποικίες των βακτηρίων που κάνουν αυτή τη δουλειά. Και την κάνουν σίγουρα και αποτελεσματικά. Αυτά τα βακτηρίδια εισάγονται στο σύστημα σου μέσω του ζωντανού βράχου, γιαυτό είναι απαραίτητος σε κάθε θαλάσσιο σύστημα.

Οπότε θα σου συνηστούσα να σταματήσεις τα φάρμακα και να περιμένεις τη φύση να ενεργήσει από μόνη της. Αυτά τα σκευάσματα χρησιμοποιούνται μόνο σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης όπου λόγω κάποια καταστροφής ανέβει ξαφνικά ας πούμε η αμμωνία. Ακόμα και τότε όμως είναι λάθος η χρησιμοποίηση τους και ο προτιμμότερος τρόπος είναι 2-3 αλλαγές νερού ώστε να βοηθηθεί το σύστημα σου.

Αν έχεις ένα καινούργιο σύστημα χωρίς ψάρια, τότε σταμάτησε τα χημικά και περίμενε να μηδενιστούν οι τιμές από μόνες τους. Τα νιτρικά άλλωστε σε πολλά συστήματα δεν μηδενίζουν εκτός αν είσαι πολύ προσεκτικός στο τάισμα σου και έχεις ένα φυσικό σύστημα με αρκετό ζωντανό βράχο, πολύ καλή κυκλοφορία νερού (ποιοτικά και ποσοτικά) καλό skimming και όχι εξωτερικά κάνιστρα με βιολογία μέσα. Μετρήσεις με νιτρικά έως 20 ppm είναι ανεκτές ακόμα και για τα περισσότερα κοράλλια γιατί τα ψάρια αντέχουν σε πολύ μεγαλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα έχει ψάρια μέσα, γι'αυτό ήθελα να ρίξω άμεσα τις τιμές.

Επίσης κάνω αλλαγή 30 λίτρα κάθε τρίτη σε ενυδρείο 180 λίτρων! Να κάνω πιο συχνά;

Το νερό της αλλαγής το ετοιμάζω από μια βδομάδα νωρίτερα με αλάτι, βακτηρίδια κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από τα μέσα Οκτωβρίου.

και το πρόβλημα στις τιμές έχει δημιουργηθεί εδω και περίπου μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα τα παιδιά σου απαντάνε για αλμυρό νερό, το λέω σε περίπτωση που γράφεις σε λάθος τομέα ενώ έχεις γλυκό...?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Χριστίνα,

επειδή οι τιμές που αναφέρεις για την αμμωνία και τα νιτρώδη, είναι πολύ χαμηλές, θα έλεγα να εξετάσεις την αξιοπιστία των τεστ που χρησιμοποιείς.

Αν παρατηρείς τα ψαράκια σου να μην έχουν κάποια περίεργη συμπεριφορά, όπως γρήγορες αναπνοές, ανορεξία, υποκινητικότητα, παραμένουν κρυμμένα, απώλεια χρωμάτων...., τότε νομίζω πως δεν θα πρέπει να ανησυχείς.

Απαραίτητοι κανόνες για την καλή λειτουργία ενός φυσικού συστήματος, είναι η καλή κυκλοφορία του νερού, γύρω από το βράχο και η καλή οξυγόνωση, η οποία επιτυγχάνεται με την καλή κυκλοφορία, την συνεχή ανάδευση της επιφάνειας και το skimmer.

Αν έχεις εξασφαλίσει αυτά, τότε το σύστημά σου λειτουργεί καλά και θα βελτιώνεται συνέχεια. Βέβαια το τάισμα θα πρέπει να γίνεται με μέτρο και οι τακτικές αλλαγές νερού πχ 20-25% κάθε μήνα, δεν θα πρέπει να παραμελούνται.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δε μπερδεύτηκα. Θαλασσινό είναι το ενυδρείο μου.

Όσον αφορά στην κυκλοφορία έχω βάλει τις αντλίες να κάνουν κύκλο το νερό, όπως έιχαμε συζητήσει με τον κο Ψάλτη, έβαλα και σκιμμερ. Είχα την αίσθηση πάντως ότι οι τιμές έπρεπε να είναι απόλυτα μηδενικά, γι'αυτό με είχε πιάσει κάτι.....

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Tropic Marin.

Ένα κουτί που έχει ph, KH, νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία και ένα κουτί πάλι tropic marin για ασβέστιο. Δεν είναι ληγμένα. Έχω ελέγξει ημερομηνίες και είναι ανοιγμένα κάπου ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

στο νερό της αλλαγής δεν βάζουμε τυποποιημένα βακτήρια .. γιατί είναι πιθανό να το επιβαρύνουμε..

μπορείς να κάνεις μια περιγραφή του ενυδρείου σου ?

τι έχει μέσα και πως το φιλτράρεις

υπάρχει φωτογραφία ?

Link to comment
Share on other sites

Tropic Marin.

Ένα κουτί που έχει ph, KH, νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία και ένα κουτί πάλι tropic marin για ασβέστιο. Δεν είναι ληγμένα. Έχω ελέγξει ημερομηνίες και είναι ανοιγμένα κάπου ένα μήνα.

Οποτε μπορέσεις πάρε Κent γιατί τα TM(ιδίως στην αμμωνία) δείχνουν πολλές φορές παραπάνω από ότι έχεις. Εχει παρατηρηθεί πολλές φορές σε αυτό το forum. Εχω και προσωπική εμπειρία επί του θέματος όταν έστρωνα το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα πρωτοπήρα είχα και της ΑΡΙ για αμμωνία και για νιτρώδη και νιτρικά μαζί και τα είχα ελέγξει και ταυτόχρονα και δεν είδα διαφορά.

Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω και ΚΕΝΤ να δοκιμάσω, πάντως.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...