Jump to content

Eheim-jbl-tetra-fluval-serafil


mobmaniac

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι πολύ νέος στο hobby και ήθελα να σας πω ενα μεγάλο μπράβο για την δουλειά που έχετε κάνει!

θέλω λοιπόν την γνώμη σας σχετικά με τα φίλτρα.

Θα φτιάξω ενα ενυδρείο με 160 περίπου λίτρα και δεν ξέρω τι να διαλέξω!

Έχω βρει απο το εξωτερικό τα παρακάτω:

-EHEIM professionel thermo filter 2324 ++incl. Filter media++ --->168.90€

Δοχείο 3l, κατανάλωση 8 watts +150watts και

Pump output approx. 700 l/h

Filter circulation approx. 500 l/h

-EHEIM professionel 2224 ++incl. Filter media++ --->99.90€

Δοχείο 3l, κατανάλωση 8 watts και

Pump output approx. 700 l/h

Filter circulation approx. 500 l/h

-JBL CristalProfi 250 ++incl. Filter media++ --->75.90€

Δοχείο 7l, κατανάλωση 13 watts και ροή 700l/h

-Tetra external filter EX 700 ++incl. Filter media++ --->77,90€

Δοχείο 6.6l, κατανάλωση 13 watts και ροή 700l/h

Απο Ελλάδα:

-Fluval 205 --->84,05 €

Δοχείο 4,6l, κατανάλωση 10 watts και ροή 420l/h

-Fluval 305 --->117,25 €

Δοχείο 6,6l, κατανάλωση 15 watts και ροή 710l/h

-Serafil 900 --->70€

Δοχείο 3l, κατανάλωση 20 watts και ροή 900l/h

Διάβασα διάφορα για τα φίλτρα αυτα αλλά νομίζω οτι θα ηταν καλύτερα να τα έχουμε ολα μαζι εδω.

Θα ηταν καλό να πεί ο καθε ενας την εμπειρία του και τα θετικά και αρνητικά που ξέρει για το κάθε φίλτρο και οχι να λέμε "αυτο ειναι καλο γιατι είναι ΕΗΕΙΜ"

Ευχαριστώ πολύ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας έχει τα δικά του πιστεύω και τα δικά του κριτήρια αξιολόγησης. Οπότε λογικό είναι να ακούσης πολλές και διάφορες γνώμες.

Το δικό μου κριτήριο αξιολόγησης είναι ο κάδος του φίλτρου (όσο πιο μεγάλο κάδο τόσο πιο πολλά υλικά φίλτρασνης χωρούν τόσο καλλίτερη είναι η φίλτρανση). Με βάση αυτό το κριτήριο χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια το συγκεκριμένο φίλτρο χωρίς να έχω πρόβλημα.

-JBL CristalProfi 250 ++incl. Filter media++ --->75.90€

Δοχείο 7l, κατανάλωση 13 watts και ροή 700l/h

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η άποψη του Χρήστου, η JBL έιναι από τις λίγες εταιρίες που γράφουν για την πραγματική ροή του φίλτρου με τα υλικά και στο δεδομένο ύψος (το συγγεκριμένο 360 lt/hr σε μέγιστο 1,80 m). Όπως επίσης και οι προδιαγραφές των υλικών που περιέχονται είναι πάρα πολύ καλές.

Ειναι ένα ιδανικό φίλτρο για φυτεμένα ενυδρεία.

Μόνο που η JBL είναι λίγο υπερτιμημένη στην Ελλάδα σχετικά με την Γερμανία και διατίθεται μόνο από μια αλυσίδα. Έχει όλα όμως τα ανταλλακτικά και τα υλικά και σκευάσματά από όσα έχω δοκιμάσει κάνουν αυτό που υπόσχονται.

Με αντικειμενικά κριτήρια η επιλογή ενός φίλτρου έχει να κάνει με το τι θα φιλοξενεί μέσα ένα ενυδρείο.

Αν θα είναι φυτεμένο, αν θα έχει πολλά ψάρια ή ψάρια με πολλές ακαθαρσίες.

Φυτεμένο με λίγα ψάρια, είναι προτιμότερο ένα φίλτρο με μικρότερη ροή.

Η επιτυχία της Eheim στηρίζεται στην προσέγγιση της μέσης λύσης.

Η Sera ακολουθεί την διαδρομή της μεγάλης ροής με ισχυρό μηχανικό φιλτράρισμα. (π.χ. αν έχεις χρυσόψαρα ή άλλα ψάρια με πολύ ακαθαρσία θα ήταν πολύ καλό σε συνδιασμό και με ένα ακόμα βιολογικό ή λίγο μεγαλύτερο σε όγκο).

Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Προσοχή όμως από τα φίλτρα που περιγράφεις τα Eheim και JBL είναι όντως πλήρη σε υλικά σφουγγαρι, κεραμικό και βιολογικό. Τα Fluval έχουν σφουγγάρι, άνθρακα και κεραμικό, χρειάζεται να συμπληρώσες κάτι πιο καλό σε βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην κατηγορια των φιλτρων που λες εχω χρησιμοποιησει της eheim τα 2026 και 2028. Ειναι και τα δυο αξιοπιστα φιλτρα και θα σου προτεινα το 2026 αντι για το 2324 που εχει ενσωματομενο το θερμοστατη. Με 170ευρω απο το aquaristic.net εγω πηρα το 2026 με υλικα και εναν jager 200watt. Στα 170 δεν ειναι τα μεταφορικα, τα οποια μου πηγαν 5 ευρω ακομα γιατι συμμετειχα σε ομαδικη παραγγελια.

Για τα αλλα φιλτρα δεν εχω ιδεα αλλα απο sera/tetra θα σου προτεινα να απεχεις. Δες το jbl που σου προτεινει και ο Χρηστος.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα που προτεινω ως αξιοπιστα και εχω στην κατοχη μου ειναι τα παρακατω.

-JBL CristalProfi 250 ++incl. Filter media++ --->75.90€

Δοχείο 7l, κατανάλωση 13 watts και ροή 700l/h

Και απο Eheim tο 2215 που κοστιζει γυρω στα 70 με80€

Σαυτα τα λιτρα και χωρις μεγαλη Ιχθυοφορτωση και το 2213 ειναι αξιοπιστο

φιλτρο με κοστος γυρω στα 40,45€.Για ενα ενυδρειο 160λ. θεωρω πως ενα φιλτρο με κοστος

ανω των 80€ παει πολυ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δλδ που εχω το 2026 στο Rio 180 με 8 Mbuna ειναι υπερβολικο?

Θα μπορουσα να εχω και κατι μικροτερο?

Η μονη μου ενσταση στα παραπανω ειναι για το 2213 που το εχουν δοκιμασει φιλοι μου και τους φανηκε αδυναμο για 180λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Eheim Aussenfilter 2026

Eheim Aussenfilter 2026 für Aquarien bis 350 Liter max. 950 Liter Std., max. 950 Liter Std. Eheim Außenfilter haben einen geringen Stromverbrauch bei hoher ...

Eheim 2213 http://www.ciao.de/Eheim_Ausenfilter_2213__394919 Προσφερεται για ενυδρεια εως και 250λ.

Εγω δλδ που εχω το 2026 στο Rio 180 με 8 Mbuna ειναι υπερβολικο?

Θα μπορουσα να εχω και κατι μικροτερο?

Στελιο Δεν το θεωρω υπερβολικο ομως σιγουρα θα μπορουσες να εχεις κατι μικροτερο.Οπως ανεφερα

παραπανω θεωρω πολλα τα χρηματα 140ευρω για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αρχικά ήμουν περισσότερο υπέρ του JBL και του Tetra, (μπορεί να ακουστεί χαζό αλλα...) το Eheim με χαλάει λιγο εμφανισιακά, τα πράσινα σωληνάκια :wacko:

Ας ακούσω και τις γνώμες των άλλων αν θελήσουν να πουν κάτι και θα δω :lol:

Για τα αλλα φιλτρα δεν εχω ιδεα αλλα απο sera/tetra θα σου πρότεινα να απέχεις. Δες το jbl που σου προτείνει και ο Χρηστος.

Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο για αυτά τα δύο Stelios_Rjk?

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά, οι γνώσεις σας είναι η λύτρωση μου για τα αρχικά βήματα στο hobby! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έγω χρησιμοποιώ 2 Fluval 205 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Να διορθώσω κάτι... το 205 είναι 680 l/h και το 305 είναι 980l/h

Η ροή τους δεν έχει πέσει καθόλου παρόλο που το ένα δενέχει καθαριστεί εδώ και 6 μήνες.

Για τα υλικά που έχει μέσα, έχω να πω τα καλύτερα. Από όταν τα έβαλα στα ενυδρεία μου έχω ξεχάσει τί θα πει αμμωνία,νιτρικά και όλα τα βλαβερά.

Απο κει και πέρα, περί ορέξεως.

Τα JBL είναι αρκετά καλα, απ'ότι ξέρω (χωρία να έχω προσωπική εμπειρία).

Tetra και Sera δεν έχω γνώμη.

Όσον αφορά τα eheim είναι πολύ καλά όσο και κάποια άλλα (Fluval, JBL) αλλά αδικαιολογήτως, κατ'εμέ, πολύ πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο βρήκα αυτα:

A-206 Fluval 205:

Aquarium-Kapazität: 200 Liter, Pumpenleistung: 680 Liter/Stunde, Filterzirkulation: 420 Liter/Stunde, max. Förderhöhe: 1,35 m, Filtervolumen: 4,6 Liter, Leistung: 10 Wat

A-211 Fluval 305:

Aquarium-Kapazität: 300 Liter, Pumpenleistung: 1.000 Liter/Stunde, Filterzirkulation: 710 Liter/Stunde, max. Förderhöhe: 1,6 m, Filtervolumen: 6,6 Liter, Leistung: 15 Watt

Ξέχασα να ρωτήσω και κάτι σχετικά με τα φίλτρα, τελικά η κανονική ροή του φίλτρου που γράφουν οι εταιρίες, είναι αυτο που λένε για τη ροη του φίλτρου, ή για την ροή της αντλίας του?

ΠΧ. το Fluval 205, πόσα λίτρα βγάζει πραγματικά την ώρα, 680 ή 420?

Link to comment
Share on other sites

"Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο για αυτά τα δύο Stelios_Rjk?"

Δεν εμπιστευομαι αυτες τις δυο εταιριες, μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

mobmaniac τι χρωμα εχουν οι αλλες εταιριες;

πραγματικα δεν το εχω παρατηρησει ποτε :lol:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αρχικά ήμουν περισσότερο υπέρ του JBL και του Tetra, (μπορεί να ακουστεί χαζό αλλα...) το Eheim με χαλάει λιγο εμφανισιακά, τα πράσινα σωληνάκια :wacko:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

mobmaniac τι χρωμα εχουν οι αλλες εταιριες;

πραγματικα δεν το εχω παρατηρησει ποτε :wacko:

Στο Tetra είναι διάφανο και στο JBL γκρι προς μαύρο :wacko:

Για τα άλλα δεν ξερω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο Tetra είναι διάφανο και στο JBL γκρι προς μαύρο :wacko:

Για τα άλλα δεν ξερω :lol:

Στα Fluval είναι μαύρα.

Φίλε mobmaniac, αν θες το eheim μην αφήσεις τους σωλήνες να σε αποτρέψουν. Αν δεν σου αρέσει το πράσινο (ούτε κι εμένα μου αρέσει) μπορείς να το αλλάξεις με λάστιχο ποτίσματος που υπάρχει σε πολλά χρώματα ή ακόμα και με πλαστικό σωλήνα προσαρμόζοντας τις κατάλληλες γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Στα Fluval είναι μαύρα.

Φίλε mobmaniac, αν θες το eheim μην αφήσεις τους σωλήνες να σε αποτρέψουν. Αν δεν σου αρέσει το πράσινο (ούτε κι εμένα μου αρέσει) μπορείς να το αλλάξεις με λάστιχο ποτίσματος που υπάρχει σε πολλά χρώματα ή ακόμα και με πλαστικό σωλήνα προσαρμόζοντας τις κατάλληλες γωνίες.

Τωρα έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες για κάθε φίλτρο :wacko:

Συμφωνώ σε αυτο που λες οτι μπορώ να βάλω ότι σωλήνες θέλω, αλλα...

να αγοράσω ενα φίλτρο ακριβότερο, (το οποίο ακόμα δεν εχω βρει να υπερτερεί σε κάτι έναντι των άλλων εκτός απο την κατανάλωση ρεύματος) και μετά να πληρώσω και έξτρα χρήματα για να φτιάξω και τις σωλήνες που δεν μου αρέσουν? :wacko:

Παρά το οτι είμαι της άποψης που λέει "οτι πληρώνεις παίρνεις" νομίζω οτι στα EHEIM τελικά πληρώνουμε το όνομα περισσότερο... :lol:

(Φυσικά θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω δει κανένα απο κοντά για να συγκρίνω, οτι ξέρω το εχω διαβάσει απο τις ιστοσελίδες τους)

Σπουδάζω πληροφορική ο άμοιρος ακόμα, δεν εχω και πάρα πολλά χρήματα να διαθέσω!

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

και στα sera οι σωλήνες είναι γκρί... :lol:

Το χρώμα και η διαπερατότητα από φως των σωλήνων παίζει ρόλο στην αποφυγή συγκέντρωσης άλγης.

Κατά τα άλλα όλοι κρύβονται πίσω από φυτά ή πέτρες και δεν φαίνονται.

Κάτι ακόμα που διαφοροποιεί τα φίλτρα ποιοτικά είναι το πόση παράπλευρη κυκλοφορία γίνεται μέσα στο φίλτρο. Δηλαδή αν περνάει νερό χωρίς να περάσει από το υλικό του φίλτρου.

Σε κάποια συμβαίνει αυτό περισσότερο από τα άλλα. Π.χ. στα Eheim 2213, 2215 κλπ που δεν τα έλαβες υπόψη, λόγω απλότητας κατασκευής δεν υπάρχει καθόλου παράπλευρη κυκλοφορία. :wacko:

Άλλες παράμετροι που πρέπει να κοιτάξεις είναι:

Η αντλία του φίλτρου σε τι ύψος μπορεί να σηκώσει το νερό. Οι κυκλοφορία που λένε είναι μετρημένη στην έξοδο του φίλτρου και όχι στο μέγιστο ύψος. Ελάχιστοι το αναφέρουν αυτό.

Ο άξωνας της προπέλας από τι υλικό είναι, ατσάλι ή κεραμικός σαφώς καλύτερος για κάποιες χρήσεις;

Και στην Mercedes πληρώνεις παραπάνω για το όνομα αλλά συνεχίζει να δουλεύει και μετά από 20 χρόνια, και βρίσκεις και ανταλλακτικά. O Eheim ήταν ο πρώτος που κατασκέυασε εξωτερικό φίλτρο το 1964, τα φίλτρα έχουν περάσει όλες τις Ευρωπαικές προδιαγραφές ασφαλείας, EC, TUV GS κ.α. Η Eheim εγγυάται την ύπαρξη ανταλλακτικών για 10 χρόνια. Ελπίζω να κατάλαβες... αυτό πληρώνεις.

Προσπάθησα να σου πώ από τήν πρώτη απάντηση ότι πρώτα πρέπει να διαλλέξεις τι θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο και μετά το φίλτρο. Αλλά μάλον δεν έγινα κατανοητός.

Στην πληροφορική πρώτα διαλλέγεις υπολογιστή και μετά σκέφτεσαι τι προγράμματα θέλεις να τρέχει ;

Αφού λοιπόν είσαι φοιτητής και το οικονομικό παίζει ρόλο, καλύτερα να ξεκινήσεις από αυτά που είναι μέσα στο βαλάντιό σου.

Μια άλλη λύση είναι να περιμένεις λίγο, όλο και κάποια ευκαιρία θα βρείς μέσα στις αγγελίες του Forum και να πάρεις κάτι καλό με πολύ λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με έβαλες σε σκέψεις.... :wacko:

Δεν ξέρω γιατι, αλλα αυτο που είπες και στην πρώτη σου απάντηση για τα ψάρια το προσπέρασα!

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα όμως! Δεν ξέρω και τι θα έχουν τα pet-shop εδω στο Ηράκλειο οταν θα εχω φτιάξει το ενυδρείο!

Με έφερες λίγο σε αδιέξοδο τώρα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούστηκαν πολλά στο τέλος θα μπερδευτείς πάρε ένα φίλτρο μιας γνωστής μάρκας και κάνε την δουλειά σου. Τα νέα φίλτρα από της μεγάλες εταιρείες όλα έχουν κεραμικό άξονα και λίγο πολύ έχουν της ίδιες αποδόσεις.

Κανένας δεν θα μπορέσει εδώ μέσα να ισχυριστεί ότι το τάδε φίλτρο είναι καλλίτερο από το τάδε, δεν έχει γίνει επίσημη μελέτη και δεν υπάρχουν στοιχεία τεκμηριωμένα που να αναφέρουν ξεκάθαρα ότι το τάδε είναι καλλίτερο από το τάδε.

Και αφού έχεις σχέση με τους υπολογιστές θα γνωρίζεις ότι κατά καιρούς γίνεται από διάφορους φορείς και περιοδικά τεστ για διάφορα πράγματα πχ για DVD, τα εξετάζουν και αναφέρουν τα μειονεκτήματα και τα προτερήματα και ο καταναλωτής κρίνει και αποφασίζει.

Δυστυχώς τέτοια τεστ δεν υπάρχουν στα φίλτρα ή τουλάχιστον δεν μου είναι γνωστά. Οπότε ο κάθε ένας με την εμπειρία του, με τα γούστα του, και με τα πιστεύω του, θα σου προτείνει διαφορετικό φίλτρο.

Νομίζω ήρθε ο καιρός να αποφασίσεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με έβαλες σε σκέψεις.... :wacko:

Δεν ξέρω γιατι, αλλα αυτο που είπες και στην πρώτη σου απάντηση για τα ψάρια το προσπέρασα!

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα όμως! Δεν ξέρω και τι θα έχουν τα pet-shop εδω στο Ηράκλειο οταν θα εχω φτιάξει το ενυδρείο!

Με έφερες λίγο σε αδιέξοδο τώρα... :lol:

Σωστά μπήκες σε σκέψεις γιατί έτσι μόνο θα μάθεις να αποφασίζεις μόνος σου κάποια στιγμή.

Δές και μια αγγελία ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τέτοια τεστ δεν υπάρχουν στα φίλτρα ή τουλάχιστον δεν μου είναι γνωστά. Οπότε ο κάθε ένας με την εμπειρία του, με τα γούστα του, και με τα πιστεύω του, θα σου προτείνει διαφορετικό φίλτρο.

Επειδή δεν προλαβαίνω να βρώ άρθρα από ξένα ενυδρειακά περιοδικά, κυρίως Αγγλικά που έχουν μανία με αξιολογήσεις, παραθέτω ένα Link άπό γνωστό Forum όπου όλοι γράφουν τις εμπειρίες τους για διάφορα προϊόντα.

http://www.aquahobby.com/e_products.php

Κάτι που θα μπορούσε να γίνει και στο Aquazone γιατί στο τμήμα των προϊόντων έχει κάποιος την δυνατότητα να ψηφίσει και να γράψει την γνώμη του.

Οι γνώμες από την χρήση μέσα σε βάθος χρόνου είναι πολύ καλύτερες από τα τεστ που βλέπουν ένα προϊόν σε πολύ στενά χρονικά πλαίσια βάσει προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το JBL θα πάρω, αλλά καινούριο και οχι της αγγελίας γιατί έτσι και αλλιώς ζητάει πολλά για μεταχειρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν προλαβαίνω να βρώ άρθρα από ξένα ενυδρειακά περιοδικά, κυρίως Αγγλικά που έχουν μανία με αξιολογήσεις, παραθέτω ένα Link άπό γνωστό Forum όπου όλοι γράφουν τις εμπειρίες τους για διάφορα προϊόντα.

http://www.aquahobby.com/e_products.php

Κάτι που θα μπορούσε να γίνει και στο Aquazone γιατί στο τμήμα των προϊόντων έχει κάποιος την δυνατότητα να ψηφίσει και να γράψει την γνώμη του.

Οι γνώμες από την χρήση μέσα σε βάθος χρόνου είναι πολύ καλύτερες από τα τεστ που βλέπουν ένα προϊόν σε πολύ στενά χρονικά πλαίσια βάσει προδιαγραφών.

Για να πραγματοποιηθεί ένα τεστ και να είναι έγκυρο και αντικειμενικό πρέπει να εξεταστούν όλα τα φίλτρα σε ίδια ενυδρεία με της ίδιες συνθήκες νερού, ψάρια φυτά, ο καθαρισμός του φίλτρου να γίνεται σε όλα την ίδια χρονική περίοδο, κτλ. Και όλα αυτά σε βάθος χρόνου μίνιμουμ 5 χρόνια μην πω καλλίτερα 10.

Και μετά θα μετρηθούν η αποδόσεις η φθορές της φτερωτής θόρυβος λίτρα ανά ώρα σε βάθος χρόνου και άλλα πολλά. θα πρέπει να γίνει μετά μια ζουμα και να βγουν τα αποτελέσματα.

Η παρατήρησης από τους χομπιστες σαφώς βοηθούν πολύ αλλά ο κάθε χομπιστας συντηρεί και καθαρίζει διαφορετικά το φίλτρο του και το δουλεύει υπό διαφορετικές συνθήκες κτλ.

Εξάλλου οι ίδιες εταιρείες βελτιώνουν ανά τακτικά χρονικά διαστήματα τα προϊόντα τους με αποτέλεσμα το φίλτρο τάδε από την χρονιά τάδε να μην είναι το ίδιο μετά από δυο χρόνια και ας είναι το ίδιο μοντέλο.

Οπότε καταλαβαίνεις της δυσκολίες αξιολόγησης ενός φίλτρου. Κατ’ εμε είναι αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούστηκαν πολλά στο τέλος θα μπερδευτείς πάρε ένα φίλτρο μιας γνωστής μάρκας και κάνε την δουλειά σου. Τα νέα φίλτρα από της μεγάλες εταιρείες όλα έχουν κεραμικό άξονα και λίγο πολύ έχουν της ίδιες αποδόσεις.

Κανένας δεν θα μπορέσει εδώ μέσα να ισχυριστεί ότι το τάδε φίλτρο είναι καλλίτερο από το τάδε, δεν έχει γίνει επίσημη μελέτη και δεν υπάρχουν στοιχεία τεκμηριωμένα που να αναφέρουν ξεκάθαρα ότι το τάδε είναι καλλίτερο από το τάδε.

Και αφού έχεις σχέση με τους υπολογιστές θα γνωρίζεις ότι κατά καιρούς γίνεται από διάφορους φορείς και περιοδικά τεστ για διάφορα πράγματα πχ για DVD, τα εξετάζουν και αναφέρουν τα μειονεκτήματα και τα προτερήματα και ο καταναλωτής κρίνει και αποφασίζει.

Δυστυχώς τέτοια τεστ δεν υπάρχουν στα φίλτρα ή τουλάχιστον δεν μου είναι γνωστά. Οπότε ο κάθε ένας με την εμπειρία του, με τα γούστα του, και με τα πιστεύω του, θα σου προτείνει διαφορετικό φίλτρο.

Νομίζω ήρθε ο καιρός να αποφασίσεις μόνος σου.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Χρήστο.

Πριν κάποια (αρκετά) χρόνια ίσως να υπήρχε διαφορά σε ποιότητα, απόδοση και αξιοπιστία.

Τώρα λίγο-πολύ όλα καλά είναι.

Να τονίσω επίσης ότι όσα "συγκριτικά" έχω βρει στο internet όλα στο τέλος αναφέρουν ότι και τα 2 ή παραπάνω φίλτρα που συγκρίθηκαν είναι εξίσου καλά και έχουν μικρές διαφορές οι οποίες ίσως να παίξουν ρόλο στην επιλογή του χομπύστα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειναι καπως μηδενιστικο αυτο που γραφεις

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι και μεσα σε 1 μηνα δεν θα βγαλεις χρησιμα συμπερασματα απο ενα δοκιμαστικο αρκετων φιλτρων (οπου αυτο μπορει να ειναι θερμοστατες, κυκλοφορητες και αλλο εξοπλισμο μη ζωντανο)

σιγουρα δεν θα γνωριζεις την αντοχη στον χρονο (μηπως την ξερουν στα τεστ των υπολογιστων:lol:

αλλα θα μπορεις να πεις πολλα πραγματα για τις διαφορες τους και τις ιδιαιτεροτητες του καθε ενος

και αυτο βοηθαει επισης πολυ οχι μονο η αντοχη στον χρονο

Για να πραγματοποιηθεί ένα τεστ και να είναι έγκυρο και αντικειμενικό πρέπει να εξεταστούν όλα τα φίλτρα σε ίδια ενυδρεία με της ίδιες συνθήκες νερού, ψάρια φυτά, ο καθαρισμός του φίλτρου να γίνεται σε όλα την ίδια χρονική περίοδο, κτλ. Και όλα αυτά σε βάθος χρόνου μίνιμουμ 5 χρόνια μην πω καλλίτερα 10.

Και μετά θα μετρηθούν η αποδόσεις η φθορές της φτερωτής θόρυβος λίτρα ανά ώρα σε βάθος χρόνου και άλλα πολλά. θα πρέπει να γίνει μετά μια ζουμα και να βγουν τα αποτελέσματα.

Η παρατήρησης από τους χομπιστες σαφώς βοηθούν πολύ αλλά ο κάθε χομπιστας συντηρεί και καθαρίζει διαφορετικά το φίλτρο του και το δουλεύει υπό διαφορετικές συνθήκες κτλ.

Εξάλλου οι ίδιες εταιρείες βελτιώνουν ανά τακτικά χρονικά διαστήματα τα προϊόντα τους με αποτέλεσμα το φίλτρο τάδε από την χρονιά τάδε να μην είναι το ίδιο μετά από δυο χρόνια και ας είναι το ίδιο μοντέλο.

Οπότε καταλαβαίνεις της δυσκολίες αξιολόγησης ενός φίλτρου. Κατ’ εμε είναι αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειναι καπως μηδενιστικο αυτο που γραφεις

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι και μεσα σε 1 μηνα δεν θα βγαλεις χρησιμα συμπερασματα απο ενα δοκιμαστικο αρκετων φιλτρων (οπου αυτο μπορει να ειναι θερμοστατες, κυκλοφορητες και αλλο εξοπλισμο μη ζωντανο)

σιγουρα δεν θα γνωριζεις την αντοχη στον χρονο (μηπως την ξερουν στα τεστ των υπολογιστων:lol:

αλλα θα μπορεις να πεις πολλα πραγματα για τις διαφορες τους και τις ιδιαιτεροτητες του καθε ενος

και αυτο βοηθαει επισης πολυ οχι μονο η αντοχη στον χρονο

Γιατί είναι μηδενιστικό, ναι πιστεύω ότι σε ένα μήνα δεν μπορώ να βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα.

Μιλάμε για τα φίλτρα και σε ένα μήνα μπορεί όλα τα φίλτρα να μου βγάζουν την απόδοση που θέλω πχ 1000 λίτρα ανά ώρα. Άρα όλα είναι καλά? Τη γίνεται όμως μετά από 5 χρόνια πόσα λίτρα ανά ώρα θα βγάζει το ένα φίλτρο της τάδε εταιρείας και πόσο το άλλο από μια άλλη εταιρεία. Υπάρχουν τεράστιες δυσκολίες ώστε να τεστάρουμε τα φίλτρα είναι η φύση τους τέτοια που δεν μπορούμε να έχουμε άμεσα αποτελέσματα.

Πχ ένα άλλο παράδειγμα

Παίρνω το φίλτρο της εταιρείας χ΄ το δουλεύω ένα μήνα και βλέπω ότι έχει μια απώλεια 1% σε απόδοση.

Παίρνω και το φίλτρο της εταιρείας Υ΄ το δουλεύω ένα μήνα και βλέπω ότι έχει μια απώλεια 3%.

Τη συμπέρασμα βγάζω ότι το φίλτρο χ΄ στον ένα μήνα λειτουργίας του είναι καλλίτερο από το φίλτρο Υ΄

Εγώ όμως συνεχίζω το πείραμα και περνούν 12 μήνες, το φίλτρο χ΄ πέφτει η απόδοση του από το 1% στο 5%.

Στο φίλτρο Υ΄ πέφτει η απόδοση του από το 3% στο 4%.

Τη συμπέρασμα βγάζω? ότι τώρα το φίλτρο Υ΄ είναι καλλίτερο, και αν συνεχίσουμε μπορούν να ξανά ανατραπούν τα δεδομένα.

Αυτό ήταν ένα παράδειγμα και θα μπορούσα να αναφέρω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...