Jump to content

αποριες αρχαριου περι μονομαχων


malsalonique

Recommended Posts

παιδια γεια σας και απο μενα!ελπιζω αυτη τη φορα να γραφω στη σωστη κατηγορια..αν οχι συχωρηστε με!

πριν πω οτιδηποτε να διευκρινισω οτι ειμαι αρχαριος. πριν 3 μερες μια φιλη μου εφερε εναν μονομαχο!μεγαλος ενθουσιασμος. εν πασει περιπτωσει, συνοδευοταν απο ενα biofiltr(20ml/40lt) απο chlor stop (5ml/25l) και τροφη tropica basic. οι οδηγιες ηταν: ταισμα καθε μερα , αλλαγη νερου (το 1/3) μια φορα τη βδομαδα και 10 σταγονες απο το καθε υγρο. Ειδα οτι εσεις προτεινετε κατι αλλο. Μπορειτε να με βοηθησετε? Επισης οσες φορες του εβαλά να φαει δε κανει τιποτα, και το φαγητο πεφτει στον πατο. Δε ξερω αν το τρωει μετα. Τι να κανω; λιγοτερη τροφη;παιζει ρολο ποια στιγμη της μερας του το δινω; επισης τα φωτα το ενοχλουν;ή ο θορυβος; ευχαριστω και συγχαρητηρια για το ομορφο site

Link to comment
Share on other sites

επισης...βλεπω οτι λενε για φιλτρα-σφουγαρρια;; τι ακριβως ειναι αυτα; ειναι δυνατον οι petshopαδες να μην ενημερωνουν σωστα τον κοσμο;; μου δωσανε τον μονομαχο μου σε γυαλα, που απο οτι καταλαβαινω ειναι μεγαλο λαθος. τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα!ελπιζω αυτη τη φορα να γραφω στη σωστη κατηγορια..αν οχι συχωρηστε με!

πριν πω οτιδηποτε να διευκρινισω οτι ειμαι αρχαριος. πριν 3 μερες μια φιλη μου εφερε εναν μονομαχο!μεγαλος ενθουσιασμος. εν πασει περιπτωσει, συνοδευοταν απο ενα biofiltr(20ml/40lt) απο chlor stop (5ml/25l) και τροφη tropica basic. οι οδηγιες ηταν: ταισμα καθε μερα , αλλαγη νερου (το 1/3) μια φορα τη βδομαδα και 10 σταγονες απο το καθε υγρο. Ειδα οτι εσεις προτεινετε κατι αλλο. Μπορειτε να με βοηθησετε? Επισης οσες φορες του εβαλά να φαει δε κανει τιποτα, και το φαγητο πεφτει στον πατο. Δε ξερω αν το τρωει μετα. Τι να κανω; λιγοτερη τροφη;παιζει ρολο ποια στιγμη της μερας του το δινω; επισης τα φωτα το ενοχλουν;ή ο θορυβος; ευχαριστω και συγχαρητηρια για το ομορφο site

Καλώς όρισες στο aquazone.

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για μονομάχο σε γυάλα;

Link to comment
Share on other sites

Ενα παράδειγμα από φίλτρο-σφουγκάρι:

http://www.sera.de/index.php?id=460&L=14

Link to comment
Share on other sites

:lol: φιλε μου και απο εμενα.Καλο θα ηταν να αγορασεις αυτην εδω την τροφη.Ο δικος μου ο μονομαχος την τρωει μεταμανιας.Επισης καλο θα ηταν να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειο με φιλτρο και θερμοστατη.Συνηθως τα πουλανε μονο με εσωτερικο φιλτρο οποτε αγοραζεις ενα θερμοστατη εξτρα και ενα μικρο θερμομετρο για να εχεις τον ελενχο.ενα ενυδρειο για μονομαχο με τα παραπανω που σου ειπα στοιχιζουν απο 26 ευρω τα 15+ Λιτρα και 50+ ευρω τα 25+ Λιτρα.Εγω αγορασα ενα 16αρι αλλα συντομα θα παω να αγορασω ενα 25αρι για να αισθανεται ο μονομαχος μου πιο ανετα.Η επιλογη ειναι δικη σου!!! :wacko:

Υ.Γ Επειδη δεν γνωριζω τα οικονομικα σου αν και αυτες οι τιμες που σου ειπα δεν ειναι και πολυ μεγαλες στα carrefour ειχε ενυδρειο 50 Λιτρων 50ευρω,δεν ξερω ομως αν το εχει ακομα

Έγινε επεξεργασία - peorambo
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την προθυμοποιηση να με βοηθησετε. δυστυχως φαινεται πως οι υπαλληλοι των pet shops δε ξερουν πολυ καλα τι τους γινεται. σημερα πηγα ρωτησα απο εκει που πηρα το ψαρακι μου και μου ειπαν πως ο μονομαχος δεν εχει προβλημα με τη γυαλα..επισης μου ειπαν να του βαζω 1-2 κομματακια απο την τροφη tropica basic και οτι δεν παιζει ρολο τι του δινω να φαει. μου ειπαν ακομα οτι οι μονομαχοι δε τρωνε μολις τους βαλεις τροφη αλλα αργοτερα, και γι'αυτο δεν τον βλεπω. ισχυει αυτο;

ξαναρωτησα για την αλλαγη νερου και μου ειπαν τα ιδια (μια φορα τη βδομαδα το 1/3). γενικα οσο πιο συχνα του αλλαζω το νερο τοσο καλυτερο δεν ειναι; ή αναστατωνεται;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αγορασε αν θες την τροφη που σου ειπα και πες μου.Και εμενα ειναι η 2η τροφη που το αγορασα και δεν θα την αλλαξω γιατι με το που την βαζω στο ενυδρειο του την εξαφανιζει.και τον ταιζω 2 φορες την ημερα.δεν δου λεω να τον ταιζεις και εσυ 2 φορες την ημερα,αυτο θα το δεις μονος σου.αλλα η τροφη ειναι αρκετα καλη.Και κατι αλλο.Βαλε μια photo να δουμε το ενυδρειο σου μηπως φταει τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την προθυμοποιηση να με βοηθησετε. δυστυχως φαινεται πως οι υπαλληλοι των pet shops δε ξερουν πολυ καλα τι τους γινεται. σημερα πηγα ρωτησα απο εκει που πηρα το ψαρακι μου και μου ειπαν πως ο μονομαχος δεν εχει προβλημα με τη γυαλα..επισης μου ειπαν να του βαζω 1-2 κομματακια απο την τροφη tropica basic και οτι δεν παιζει ρολο τι του δινω να φαει. μου ειπαν ακομα οτι οι μονομαχοι δε τρωνε μολις τους βαλεις τροφη αλλα αργοτερα, και γι'αυτο δεν τον βλεπω. ισχυει αυτο;

ξαναρωτησα για την αλλαγη νερου και μου ειπαν τα ιδια (μια φορα τη βδομαδα το 1/3). γενικα οσο πιο συχνα του αλλαζω το νερο τοσο καλυτερο δεν ειναι; ή αναστατωνεται;

Λοιπόν, από αυτα που σου ειπαν οι υπαλληλοι, τιποτα δεν στέκει.

1. Η γυαλα ΔΕΝ κανει για το μονομάχο. Πρώτον γιατι ειναι λιγα λιτρα (αληθεια ποσα λιτρα ειναι η δικια σου?), δευτερον γιατι ειναι στρογγυλη και αποπροσανατολιζει το ψαρι, τριτον και κυριότερο γιατι δεν χωραει ευκολα θερμοστατης και φιλτρο.

Εσυ εχεις θερμοστατη και φιλτρο στη δικια σου? Τι θερμοκρασια εχει το νερο σου?

2. Αυτο που ειπαν οτι οι μονομαχοι τρωνε αργοτερα, δεν μπορω ουτε να το χαρακτηρισω. Για να καταλαβεις οι δικοι μου πηδανε εξω απο το νερο και πολλες φορες με εχουν δαγκωσει.

Για τροφη θα παρεις οπωσδηποτε αποξηραμενα bloodworms πχ σαν αυτα που ειπε ο φιλος παραπανω και μπορεις επισης να παρεις attison betta pro που ειναι ισως η καλυτερη τροφη που κυκλοφορει για μονομαχους.

3. Αλλαγες νερου: Αν έχεις φιλτρο, μια φορα την εβδομαδα 30% ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ και με νερο στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Αν ΔΕΝ εχεις φιλτρο: Τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα 30-40% ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ και με νερο στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικη συμβουλη ακολουθησε αυτα που σου εγραψε ο Zorba the Freak και αλλαξε οπωσδηποτε

ενυδρειομαγαζο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω και παλι. θα παω σημερα να αλλαξω τροφη και ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα. συντομα θα αλλαξω και την γυάλα-οικονομικοι λογοι. πρεπει να ειναι γυρω στα 4-5 λιτρα, δε ξερω ακριβως γιατι ουτε αυτο ξερουν στο μαγαζι...φιλτρο και θερμοστατης μπαινουν στη γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

να βαλω μηπως καποιο πλαστικο φυτο;; θα νιωθει καλυτερα ή θα του παρω κι αλλο χωρο - δεδομενης της περιορισμενης χωρητικοτητας της γυαλας..

Link to comment
Share on other sites

Στην γυάλα δεν μπαίνει τίποτα αν ειναι στρογγυλή!

Πάρε καλύτερα ένα μικρό ενυδρείο με όλα τα απαραίτητα και θα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικο φυτο μονο κακο κανει καθως πολλες φορες ειναι σκληρο και τραυματιζει τα πτερυγια και την ουρα του μονομαχου.

Link to comment
Share on other sites

τα bloodworms κανανε το θαυμα τους. δειλα δειλα ο ψαρης εφαγε σημερα - πρωτη διαπιστωμενη φορα υστερα απο μια εβδομαδα. παρατηρω μερικες φορες ορισμενα 'ξεσπασματα' του. εκει που κολυμπαει αμεριμνος τιναζεται σαν να τον χτυπαει ηλεκτρικο ρευμα. δε το εκανε πολλες φορες - 1 φορα την ημερα π.χ. Παιζει; ζηταει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...