Jump to content

Red Sea Max 130l Nano Reef


lemonikos

Recommended Posts

Πολύ καλά παει.

Η αμμωνία οφείλεται σε ότι έχει νεκρωθεί στην άμμο, την οποία δεν θα πρέπει να την ανακατεύεις πλέον. Έχεις βάλει τίποτε άλλο οργανικό?

Δεν εχει τιποτα αλλο οργανικο.Νομιζω οτι θα την ανακατεψω μονο λιγο ωστε να βαλω τον βραχο.Μιας και ειπα για βραχο εχω μια απορια...αν ο βραχος ειναι ζωντανος γιατι θελει κουραρισμα??????δεν θα ψωφισει χωρις φως εφοσον ειναι ζωντανος???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και ειπα για βραχο εχω μια απορια...αν ο βραχος ειναι ζωντανος γιατι θελει κουραρισμα??????δεν θα ψωφισει χωρις φως εφοσον ειναι ζωντανος???

Η απορία σου είναι εύλογη. Θα προσπαθήσω, όσο γίνεται πιο συνοπτικά, να σου δώσω να καταλάβεις κάποιες λειτουργίες, οι οποίες αναφέρονται στη μετά το «κουράρισμα» ή «θεραπεία» του βράχου περίοδο, η οποία διεθνώς αναφέρεται σαν «Brake in period” .

Ο βράχος χρειάζεται να μεταβολίσει όλα τα οργανικά που αποβάλλει λόγω της αποσύνθεσης των διάφορων νεκρών οργανισμών, που μεταφέρει στην επιφάνειά του και στο εσωτερικό του και οι οποίοι «ατύχησαν» κατά τη μεταφορά του, από τη φύση στο ενυδρείο. Αυτή η διαδικασία διαρκεί συνήθως ένα μήνα, περίπου, ενώ ταυτόχρονα οργανώνονται και αναπτύσσονται, οι νέες αποικίες μικροοργανισμών, αλλά και μεγαλύτερων οργανισμών, που επιβίωσαν, κυρίως σκουληκιών, κοπήποδων, καρκινοειδών, σπόγγων κλπ, που αργότερα θα επιτελέσουν το έργο τους, τη βιολογική επεξεργασία. Εδώ αναφερόμαστε στο «κουράρισμα» του βράχου, που μπορεί να γίνει σε ιδιαίτερη δεξαμενή ή στο κυρίως ενυδρείο, αφού εξασφαλίσουμε τα απαραίτητα, που είναι η καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση.

Μια ποσότητα βράχου, έστω και "κουραρισμένη" από τη στιγμή που θα μπει και θα "στηθεί", σε ένα ενυδρείο, χρειάζεται χρόνο για να οργανωθεί ξανά και να αποδώσει το μέγιστο της βιολογικής του λειτουργίας.

Σου αναφέρω για παράδειγμα, ότι όταν αντιστραφεί η προσήλια με την σκοτεινή πλευρά του βράχου, για λόγους αισθητικών απαιτήσεων, είναι αρκετό για να αποδιοργανωθεί και να χρειαστεί αρκετός χρόνος για να επανέλθει. Ο χρόνος αυτός είναι σχετικός και εξαρτάται από την ποσότητα του βράχου, που θα διαταραχθεί η ισορροπία του, αλλά και από την υγεία του υπολοίπου βράχου, που δεν διαταράχθηκε τόσο πολύ.

Υπολόγισε και το χρόνο, που θα παραμείνει εκτός νερού, την αλλαγή της κυκλοφορίας και άλλους παρόμοιους παράγοντες, οι οποίοι θα «στρεσάρουν» το βράχο, άρα θα μειώσουν την βιολογική του απόδοση.

Κατά τη διάρκεια αυτή, τα οργανικά άλατα, όπως και τα ανόργανα, κυρίως φωσφορικά, που θα αποβάλλονται, θα γίνουν τροφή για την άλγη η οποία θα αρχίσει να αναπτύσσεται ξέφρενα όταν της εξασφαλίσουμε και το δεύτερο παράγοντα ανάπτυξής της, που είναι το φως.

Έτσι λοιπόν φροντίζουμε, καθ’ όλη τη διαδικασία «κουραρίσματος» ή της προσαρμογής του κουραρισμένου βράχου στο νέο του περιβάλλον (συντομότερος χρόνος), να έχουμε σβηστά τα φώτα και να απομακρύνουμε κάθε είδους οργανικά ή μη απόβλητα, που προέρχονται από την αποσύνθεση νεκρών οργανισμών, με ένα καλό χημικό φίλτρο και skimming.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει, κάθε φορά που αποδιοργανώνεται η ισορροπημένη άμμος με ανακάτεμα ή όταν ανακατατάσσεται μεγάλη ποσότητα από τη δομή του ήδη ισορροπημένου βράχου ή γίνονται μεγάλες τροποποιήσεις στο σύστημα, όπως ριζική αλλαγή της κυκλοφορίας με αλλαγή των θέσεων των κυκλοφορητών, βλάβη κάποιου κλπ

Πιστεύω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Με διαφωτισατε πληρως!!!!Ευχαριστω.

Να ανοιξω ενα αλλο θεμα που με προβληματισε που αφορα α τεστακια...Γενικα ποσο εγκυρα ειναι?Υπαρχουν μεγαλες αποκλεισεις απο τα ηλεκτρονικα μεσα μετρησης?

Εγω εχω παρει της salifetr για αμμονια , pH ,NO2 kai NO3.Ειναι αξιοπιστα της συγκεκριμενης εταιριας?

εκτος απο αυτα θα χρειαστω προς το παρων τιποτα αλλο???

Συγνωμη αν σας κουρασα με τις συνεχομενες ερωτησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς αργότερα τεστ ΚΗ και ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τις Salifert ειναι απο τα πιο αξιοπιστα... οσο αφορα τεστ επιπεδου χομπι ισως δεν βρεις κατι καλυτερο οποτε εισαι ΟΚ....

Επισης να πω οτι το οτι νεκρωθηκε η αμμος που εχεις βαλει μεχρι τωρα δεν σημαινει τιποτα οσο αφορα την βιολογια του ενυδρειου σου! Ισως βαλεις και αλλη ζωντανη αμμο ή ισως βαλεις μια χουφτα απο αμμο απο αλλο ενυδρειο και...τσου...ζωντανεψε παλι :thumbup: Ετσι και αλλιως θα βαλεις ζωντανο βραχο οποτε ξεχνα τα βιολογικα υλικα...και για να απαντησω στην ερωτηση σου...ναι η υπαρξη του μπορει να δημιουργισει προβληματακια στο μελλον και σιγουρα δεν θα επιτρεψει στο βραχο και στην αμμο σου να λειτουργισουν σωστα!

Εκει που ηταν το siporax μπορεις να μην βαλεις τιποτα τωρα η μπορεις να ακολουθησεις την προταση του RSM-Expert μας Σταθη και να βαλεις μικρα κομματακια ζωντανου βραχου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω γραψει 3 φορες απαντηση και δεν εχει ερθει...ελπιζω να το εφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τωρα μπορω να γραψω!!!Καλησπερα σε ολους!εδω και 1 βδομαδα εχω βαλει ΖΒ και ολα πανε καλα!(αν και μου πηρε 3-4 μερες για να το φτιαξω στην τελικη του μορφη.Δεν μπορω να στειλω φωτο ξερει κανεις τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τωρα μπορω να γραψω!!!Καλησπερα σε ολους!εδω και 1 βδομαδα εχω βαλει ΖΒ και ολα πανε καλα!(αν και μου πηρε 3-4 μερες για να το φτιαξω στην τελικη του μορφη.Δεν μπορω να στειλω φωτο ξερει κανεις τι γινεται???

Υπαρχει προβλημα με το uploading μετα τα προβληματα με τον server...το κοιταμε και το προσπαθουμε... μεχρι τοτε αν θελεις μπορεις να βαλεις τις photos σου σε καποιο site image hosting (πχ photobucket.com ) και μετα να βαλεις εδω την φωτογραφια χρησιμοποιοντας το κουμπακι με το δεντρακι στον editor που γραφεις τα μηνυματα σου.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 βδομαδα εχω βαλει ΖΒ και ολα πανε καλα!(αν και μου πηρε 3-4 μερες για να το φτιαξω στην τελικη του μορφη.

Πολύ καλά!

Παρακολούθα τον βιολογικό κύκλο, παίρνοντας καθημερινά μετρήσεις. Μετά από 15 περίπου ημέρες, όταν τα νιτρικά θα είναι αρκετά, καλό είναι να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού, της τάξεως του 40-50%.

Με την πρώτη ευκαιρία, βάλε φωτογραφία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ειναι απο τωρα πολυ ανεβασμενα.Αναλυτικα

ph:8,2

KH:8

ammonia:2

NO2:5

NO3:100

PO4:0,5

Μηπως πρεπει να κανω τωρα την αλλαγη του νερου???

Ακομα εχω ξεχασει να αναφερω οτι μαζι με τον ΖΒ(13κιλα) μπηκαν και 2 9κιλα σακια ζωντανη αμμο ωστε να γινει DSB και αντικατεστησα το siporax με μικρα κομματια ΖΒ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά σου είναι πράγματι πολύ ανεβασμένα. Όπως η αμμωνία και τα νιτρώδη.

Άφησέ το να δούμε πως θα εξελιχθεί ο κύκλος και κατόπιν, εφόσον έχει μηδενιστεί η αμμωνία, κάνεις περισσότερες αλλαγές, ώστε να κατεβάσεις τα νιτρικά σε αποδεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!Λοιπον το σαββατο εγινε η πρωτη μεγαλη αλλαγη του νερου!Την ημερα αυτην ειχα αμμονια 0 , ΝΟ2 0,5 ΝΟ3 50

Σημερα ειχα αντιστοιχα 0,0,25. Το ΚΗ βλεπω λιγο κατεβασμενο ειναι 1 βδομαδα στο 6-7.Ψαρια ποτε βλεπετε να μπορω να βαζω? Πως μηδενιζεται το ΝΟ3?

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα τους πρωτους κατοικους!!!! :thumbup::D:buttrock: Μερικες μικροσκοπικες γαριδουλες και μικρα στρειδακια!!!το ενα μαλιστα πηγε να το σκασει και ηταν στο καπακι :thumbup:

Ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι καθε μερα το παρατηρουσα πολλη ωρα για να δω κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να κλείσει ένα μήνα λειτουργίας και εφόσον οι τιμές σου παραμένουν καλές και σταθερές. Έτσι θα δώσεις την ευκαιρία στους οργανισμούς του βράχου, να πολλαπλασιαστούν.

Οι πρώτοι οργανισμοί που μπαίνουν είναι τα σαλιγκάρια και οι ερημίτες και αφού έχουν ανάψει τα φώτα.

Τα νιτρικά θα πάρουν πολλούς μήνες να μηδενιστούν, με την προϋπόθεση ότι δεν κάνεις πλέον αλλαγές στη διαρρύθμιση. Ίσως και να μην μηδενιστούν απόλυτα, αλλά να διατηρούνται σε αποδεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Καποια ιχνη αλγης εχουν φανει ειδικα στην αμμο.τα σαλιγκαρια μπορουν να μπουν απο τωρα?Απο οτι καταλαβα τα ψαρια δεν μπαινουν τωρα για να μην φανε τους οργανισμους,ομως δεν χρειαζονται για να στρωσει το νερο?Μηπως πρεπει να πεταω λιγη τροφη?Καποια ευκολα κοραλια μπορουν να μπουν?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου αλλα ειμαι πολυ ανυπομονος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα κοράλλια μπορούν να μπουν όταν τα φώτα σου ανάψουν σε πλήρη φωτοπερίοδο. Αυτά είναι μανιτάρια, ζωανθίδες και παρόμοια.

Η σειρά τοποθέτησης των οργανισμών καθώς και ο χρόνος είναι η ίδια, που σου περιέγραψα πιο πάνω.

Εφόσον η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι μηδενικά, μπορείς να ταΐζεις με ελάχιστα φυλλαράκια τροφής την ημέρα, τα οποία θα λιώνεις με τα δάκτυλά σου. Έτσι θα συντηρείς τους μικρούς οργανισμούς του βράχου, αλλά και τα βακτηρίδια, μέχρι να μπουν οι πρώτοι μεγάλοι οργανισμοί.

Έφαγες το γάιδαρο. Περίμενε λίγο ακόμα για την ουρά.

Link to comment
Share on other sites

Τον εναν μηνα τον μετραμε απο την μερα που εβαλα τον βραχο η απο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Τον εναν μηνα τον μετραμε απο την μερα που εβαλα τον βραχο η απο τωρα?

Από τη στιγμή που σταμάτησες να κάνεις επεμβάσεις στο στήσιμο του βράχου και την τοποθέτηση της άμμου.

Κατόπιν περιμένεις λίγο ακόμα για να επιβεβαιώσεις την σταθερότητα του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

To KH παραμενει αρκετα χαμηλα και δεν ξερω τι μπορω να κανω...ειναι εδω και μια βδομαδα στο 6-7.Πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι νωρις?ΟΙ υπολοιπες μετρησεις παραμενουν σταθερες :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις καποιο προσθετο και δεν ανεβαινει? Οι υπολοιπες τιμες που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

pH:8,2

kH:6

NH:0

NO2:0

NO3:25

PO4:0,1

Δεν ριχνω τιποτα.χρειαζεται να ριξω η μολις αναψω τα φωτα θα ανεβει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και χρησιμοποιω το coral builder της KENT και εχω δει αποτελεσμα προσεξε μονο αν το χρεισιμοποιησεις να μην ανεβασες αποτολα την Alk βγαζει και η seachem ενα πολυ καλο buider!Η αποφαση δικια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ στο ενυδρειο μας δεν αυξανεται απο μόνο του αλλά καταναλώνεται απο κοράλια, κοραλινη. Για το λόγο αυτό χρειάζεται να προσθέτουμε εμείς στο ενυδρείο μας κατάλλλο πρόσθετο για να αυξήσουμε το ΚΗ. Το αν θα ανάψεις τα φώτα η όχι δεν έχει καμία σημασία. Θα σου πρότεινα να χρησομοποιήσεις σκευάσματα της kent ή της Seachem. Πρέπει παράλληλα να μετράς το ΚΗ σου έτσι ώστε να μην ξεφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω!θα παρω συντομα καποιο και θα σας πω αν αλλαξε κατι!σχεδον 10 μερες εμειναν για να βαλω οτιδηποτε μεσα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...