Jump to content

Ύπαρξη Γείωσης στο Ενυδρείο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα ερώτημα το οποίο δεν μπορεί να μου απαντηθεί ώ να τις τελευταίες εβδομάδες

Η ύπαρξη γείωσης σε ενυδρεία Reef, ενδείκνυται ή όχι;

Υπάρχουν καταστηματάρχες καταστημάτων με είδη ενυδρείου, οι οποίοι πιστέυουν ότι είναι εντελώς απαραίτητη. Υπάρχουν όμως και εκείνοι οι οποιοί δεν προτείνουν σε καμία περίπτωση τη χρήση της.

Σε διάφορα forums, αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Υπάρχουν δηλαδή κάποιοι οι οποίοι υποστηρίζουν φανατικά την χρήση της γείωσης αλλά και εκείνοι που είναι τελείως αρνητικοί

Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει και να μου απαντήση στο παραπάνω

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει συζητηθει εξαντλητικα στο forum.... μια αναζητηση θα σε βοηθησει.... αλλιος ολο και καποιος θα σου δωσει απαντηση...

(Το θεμα μεταφερθηκε εδω που ταιριαζει καλυτερα.- )

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μυστήριο που δεν έχει απαντηθεί ακόμα, ώστε να καθιερώσει τη γείωση στα ενυδρεία.

Το σίγουρο είναι πως προστατεύει τον εαυτό μας από διαρροή ρεύμετος.

Τι γίνεται όμως με τα ζωντανά μας???? Τη χρειάζονται ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γνωριζεις οτι η γειωση μπορει να σε προτατεψει σε περιπτωση διαρροης αλλα δεν βαζεις μηπως και τυχον και δημιουργει προβλημα στα ζωντανα σου;

δηλαδη βαζεις την ζωη των ζωντανων πανω απο την δικια σου; :lol:

Είναι ένα μυστήριο που δεν έχει απαντηθεί ακόμα, ώστε να καθιερώσει τη γείωση στα ενυδρεία.

Το σίγουρο είναι πως προστατεύει τον εαυτό μας από διαρροή ρεύμετος.

Τι γίνεται όμως με τα ζωντανά μας???? Τη χρειάζονται ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γνωριζεις οτι η γειωση μπορει να σε προτατεψει σε περιπτωση διαρροης αλλα δεν βαζεις μηπως και τυχον και δημιουργει προβλημα στα ζωντανα σου;

δηλαδη βαζεις την ζωη των ζωντανων πανω απο την δικια σου; :lol:

Εαν υπαρχει διαροη στο ενυδρειο και δεν εχεις γειωση, τοτε εαν κανει κυκλωμα με εσενα θα πεσει η ασφαλεια. Και θα εχεις υποστη ενα μικρο σοκ. Αλλα εαν υπαρχει διαροη στο ενυδρειο που εμας απλα μας ενοχλει, στην περιπτωση που εχουμε γειωση και αναλογος το σημειο που ειναι η διαοροη και η γειωση τοποθετημενη. Μπορει ανετα να ριξει παλι το ρελε. Κατι καταστροφικο εαν λειπουμε για λιγες ημερες απο το σπιτι και συμβει, οπως και να χασεις καποια ζωντανα απο την μονιμη εκθεση σε δυναμικο πεδιο που θα υπαρχει λογο της διαροης. Κατι σπανιο βεβαια αφου συνηθως εχει και τα πλεονεκτηματα της.

Αλλα εαν θες παραπανω πληροφοριες. Χρησημοποιησε την αναζητηση και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις ολα οσα θελεις να μαθεςι, η ακομα δεν ειχες φανταστει οτι θα ηθελες. Αλλα τελικα ειναι πολυ χρησιμα. Επειδη εχει συζητηθει παρα πολλες φορες. Ειναι τελειως ασκοπο να το συζητησουμε παλι εδω αφου υπαρχουν ετοιμα θεματα οπου εχει ηδη αναλυθει οσο δεν περνει..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γνωριζεις οτι η γειωση μπορει να σε προτατεψει σε περιπτωση διαρροης αλλα δεν βαζεις μηπως και τυχον και δημιουργει προβλημα στα ζωντανα σου;

δηλαδη βαζεις την ζωη των ζωντανων πανω απο την δικια σου; :lol:

Δεν νομίζω να ανέφερα κάτι τέτοιο. Διάβασε καλύτερα τη δημοσίευσή μου, πριν βγάλεις συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...