Jump to content

Sos ΟΥΡΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!


CHRIS4204

Recommended Posts

Καλημέρα σας , θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη και πιο γρήγορη μέθοδος για να αποκατασταθεί η ουρά του μονομάχου μου .

Βρίσκεται σε ένα ενυδρέίο 165΄λίτρων με ένα ζευγάρι σκαλαριών και μετά από 4 μήνες αρμονικής συμβίωσης ξαφνικά του την πέσανε μια μέρα και μετά πάλι ηρεμία.

Έχω πρόχειρη μια γυάλα κοντά στα 15 λίτρα και σκέφτομαι να τον βάλω εκεί μέχρι να επανέλθει.

Κάπου διάβασα πως μπορώ να επιταχύνω την διαδικασία της επούλωσης χρησιμοποιώντας ενυδρειακό αλατάκι.Αν ναι σε τι αναλογία?

Κάθε πόσο θα πρέπει να αλλάζω το νερό της γυάλας?Το νερό που θα συμπληρώσω/νω θα είναι από το ενυδρείο που βρίσκεται τώρα.

Ευχαριστώ και αναμένω την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά κανένας???????????

Link to comment
Share on other sites

Βάλτον στη γυαλα, αλλά να βαλεις οπωσδηποτε και θερμαντήρα στους 25-26 C.

Για την ουρά ρίξε melafix στη δοση που γραφει και για οσες μερες λεει.

Αν δεν εχεις φιλτρακι, αλλαγή νερού τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα 30-40% ΠΑΝΤΑ με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Και αν η γυαλα δεν ειναι στογγυλη και εχει θερμοστατη πας και παιρνεις ενα φιλτρακι της resun 200λιτρα την ωρα με 10ευρουλακια βαζεις μια ριζα και δυο ευκολα φυτα καπακωνεις καπως τη γυαλα για να μην τον βρεις να κανει ηλιοθεραπεια, μπολιαζεις το φιλτρακι και εχεις το πιο απροβληματιστο σεταπ του κοσμου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το πρόβλημα είναι ότι η γυάλα είναι όντως στρογγυλή οπότε άκυρο το φιλτράκι.

Αλλαγές 40% κάθε 3 μέρες μου λέτε και θα το κάνω και ΦΥΣΙΚΑ με αντιχλώριο.

Προς το παρών ξεκίνησα θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι 1g/λίτρο και θερμοκρασία 28c.

Ελπίζω να καλυτερέψει γρήγορα μιας και ήδη μοιάζει πιο ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

Κανε και καλο ταισμα οπως κατεψυγμενα bloodworms (ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι υπερβολικες ποσοτητες γιατι και το ψαρι μπορει να ζοριστει και αμμωνια θα ανεβασεις πιο ευκολα) και πιστευω ολα να πανε καλα.

Προσοχη στις αλλαγες η θερμοκρασια του νερου να ειναι ιδια ωστε να μην στρεσσαρεις καθολου το ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές θα γίνονται από το νερό του μεγάλου ενυδρείου στο οποίο βρίσκονταν πριν.Δλδ 27 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές θα γίνονται από το νερό του μεγάλου ενυδρείου στο οποίο βρίσκονταν πριν.Δλδ 27 βαθμούς.

Οχι αλλαγη νερου απο το μεγαλο ενυδρειο,φρεσκο νερο.Την θερμοκρασια μπορεις να την πετυχεις

παιρνοντας νερο απο τον θερμοσιφωνα,παντα με χρηση αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ καλύτερα ακόμα το 40-50 % κάθε 3 μέρες είναι αρκετό θεωρείτε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου με βοήθησες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδιά όμως χωρίς θερμοστάτη η θερμοκρασία του νερού στη γυαλα θα πέφτει πολύ γρήγορα λίγο πιο κάτω από την θερμοκρασία δωματίου. Οπότε στην αλλαγή νερού (από τον θερμοσίφωνα) θα έχει και απότομη άνοδο της θερμοκρασίας.

Εγώ στη θέση σου θα γέμιζα ένα άλλο δοχείο με νερό από τον θερμοσίφωνα θα πρόσθετα αντιχλώριο και μέχρι την επόμενη αλλαγή (3 μερες) η γυάλα σου και το δοχείο θα έχουν ακριβώς την ίδια θερμοκρασια.

Έτσι ο μονομάχος σου δεν θα έχει καθόλου (ή σχεδον καθολου) στρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...