Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΦΥΤΑ


panospkk

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΕΙΣΗΛΘΑ ΤΥΧΑΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΣΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ -300 ΛΙΤΡΩΝ- 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΟΣΚΑΡ, ΑΧΛΙ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΟΖΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΤΕΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΥΣ. (ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ).

ΠΕΡΙΗΓΗΘΗΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ''ΠΕΤ-ΣΟΠΑΔΕΣ'' ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

1) ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΗΝΙΑΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΛΩΝ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ???

2) ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΑΤΥΩΝ??

3) ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΑ ΦΥΤΑ???

4) ΟΙ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ???

5) ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ Ή ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΠΤΙΚΑ??

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλως ηρθες!πρωτα απο ολα μην αγχωνεσαι!ριξε μια ματια στα αρθρα κατι ενδιαφερον θα βρεις!δεν ειμαι εμπειρος στα φυτα αλλα τα δικα μου πανε παρα πολλυ καλα!3 πραγματα θελουν!φωτισμο 0.5 watt ανα λιτρο 2 λιπασμα εγω βαζω την σειρα τις seachem flourish potassium k flourish iron. και co2!αυτα!κ καλο ειναι αλαγες νερου!μονο που αμα βαλεις δισκους δεν τεριαζουν ολα τα φυτα θα χρειαστεις φυτα που να αντεχουν την υψηλη θεμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Προτού σε απαντήσω στα ερωτήματά σου το ενυδρείο που προορίζεις για τους δίσκους θα είναι ένα πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους (Δεν το συνιστώ), θα είναι ένα ενυδρείο με προσέγγιση στο φυσικό περιβάλλον (αυτό το συνιστώ) η θα είναι καθαρόαιμο βιοτοπικό (αυτό είναι τέλειο).

Link to comment
Share on other sites

Προτού σε απαντήσω στα ερωτήματά σου το ενυδρείο που προορίζεις για τους δίσκους θα είναι ένα πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους (Δεν το συνιστώ), θα είναι ένα ενυδρείο με προσέγγιση στο φυσικό περιβάλλον (αυτό το συνιστώ) η θα είναι καθαρόαιμο βιοτοπικό (αυτό είναι τέλειο).

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΥΤΙΚΟ ΔΙΑΚΟΣΜΟ.

ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΨΑΞΑ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ.

ΘΕΛΩ ΕΝΑ ''ΧΩΡΟ'' ΜΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΦΥΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για μενα που μπορεις να κανεις αφου θες να συνδιασεις δισκους και φυτα ειναι να βαλεις μπουκαλα Co2 και οχι λιπασμα κατω απο το υποστρωμα. Ειναι μονο για τους 2-3 πρωτους μηνες και μετα μονο βρωμια θα εχεις και τιποτα αλλο. Ενω με την μπουκαλα θα περιορισεις και λιγο το ph και οι δισκοι σου πιστεψε με θα το εκτιμησουν!

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για μενα που μπορεις να κανεις αφου θες να συνδιασεις δισκους και φυτα ειναι να βαλεις μπουκαλα Co2 και οχι λιπασμα κατω απο το υποστρωμα. Ειναι μονο για τους 2-3 πρωτους μηνες και μετα μονο βρωμια θα εχεις και τιποτα αλλο. Ενω με την μπουκαλα θα περιορισεις και λιγο το ph και οι δισκοι σου πιστεψε με θα το εκτιμησουν!

ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??? ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ???

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΙΣΩΣ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ΘΑ ΕΧΩ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΝΙΚΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τα πράγματα είναι απλά θα βάλεις για βυθό άμμο και τίποτε άλλο, μπόλικες ρίζες και μπορείς πάνω στης ρίζες να βάλεις κάποια φυτά. Επίσης μπορείς και στην άμμο να βάλεις φυτά αλλά λόγο του χαμηλού φωτισμού που θα έχεις (έτσι πρέπει στους δίσκους) θα είναι χαμηλών αποτίσεων. Οπωσδήποτε χρειάζεσαι μαλακό νερό και CO2 και αυτό περισσότερο για τους δίσκους παρά για τα φυτά. Η λίπανση που θα χρειαστείς θα είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη (εξαρτάτε από τα φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Τότε τα πράγματα είναι απλά θα βάλεις για βυθό άμμο και τίποτε άλλο, μπόλικες ρίζες και μπορείς πάνω στης ρίζες να βάλεις κάποια φυτά. Επίσης μπορείς και στην άμμο να βάλεις φυτά αλλά λόγο του χαμηλού φωτισμού που θα έχεις (έτσι πρέπει στους δίσκους) θα είναι χαμηλών αποτίσεων. Οπωσδήποτε χρειάζεσαι μαλακό νερό και CO2 και αυτό περισσότερο για τους δίσκους παρά για τα φυτά. Η λίπανση που θα χρειαστείς θα είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη (εξαρτάτε από τα φυτά)

... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΕΤΕΣ ΡΙΖΕΣ??? SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΕΧΩ ΤΑ ΦΥΤΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να εφοδιαστώ πλαστική δεξαμενή 150 λίτρων περίπου για προετοιμασία νερού????

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ρίζες εννοούμε ρίζες από ξύλα... όπως mopani, mangrove κ.α.

Για δεξαμενές ρίξε μια ματιά στην κατηγορία "κατάλογος καταστημάτων" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=138

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ρίζες εννοούμε ρίζες από ξύλα... όπως mopani, mangrove κ.α.

Για δεξαμενές ρίξε μια ματιά στην κατηγορία "κατάλογος καταστημάτων" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=138

Ριζες...... το κατάλαβα αφού είχα στείλει το μνμ. Ήλπιζα οτι θα περάσει ετσι ομως.......

Ευχαριστώ πολυ για την δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...