Jump to content

No3


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 70 λίτρων και το έχω μόλις 9 μέρες.Χθές έβαλα τα πρώτα μου ψάρια(3 Pterophyllum Scalare Αγγελόψαρα).Σήμερα έκανα μετρήσεις του ΚΗ και του Ν03.Θα ήθελα να μάθω ποίες είναι οι ιδανικές τιμές για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου?Γενίκα τι άλλο πρέπει να ελένχω και πόσο συχνά?

Οι ενδείξεις ήταν

Ν03 : 20ml + 0 ml : 20mg/l

KH : 6-8 περίπου

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλως ήρθες στο φόρουμ... :busted_cop:

Οι συνθήκες για ένα σωστά βιολογικά ισσορροπημένο ενυδρείο είναι οι εξείς:

NH3/NH4: ~0

NO2: ~0

NO3: ~30

Τα σκαλάρια ώς ψάρια του Αμαζονίου θέλουν ένα PH της τάξης του 6,8-7,2 και μαλακό νερό του 6dGH σκληρότητας.

Το ΚΗ είναι η ανθρακική σκληρότητα και η τιμη του 6 που έχεις είναι καλή αλλά εξαρτάτε και από τις υπόλοιπες μετρήσεις... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι ακομα αστρωτο.Το να μετρας λοιπον Νιτρικα και Ανθρακικη σκληροτητα στη φαση που εισαι ειναι ανουσιο.Τα βασικοτερα τεστακια που πρεπει να κανεις σε αυτη τη φαση ειναι αμμωνια και νιτριτης τα οποια και πρεπει να ειναι μηδενικα.

Επισης ηταν λαθος-και δεν φταις εσυ γι'αυτο αλλα αυτος που στα εδωσε να στρωσεις ενυδρειο με σκαλαρια καθως εχουν πιο αυξημενες απαιτησεις.Μετρα λοιπον αμμωνια-νιτριτη και ενημερωσε μας.

Καλωσηρθες και απο εμενα! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.Όταν κάνω τις μετρήσεις θα σας ενημερώσω.Μήπως ξέρετε κανένα μαγαζί που πουλάει μόνο ενυδρειακά προιόντα??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δέις στην Επικοινωνία μετα Καταστήματα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.Όταν κάνω τις μετρήσεις θα σας ενημερώσω.Μήπως ξέρετε κανένα μαγαζί που πουλάει μόνο ενυδρειακά προιόντα??

8699[/snapback]

Επειδη οι moderators , ως moderators δεν μπορουν να σου προτεινουν συγκεκριμενο μαγαζι, θα σου προτεινω ενα εγω που ειμαι απλο μελος, και μαλιστα φρεσκο.

Συμφωνα με την εμπειρια μου εδω και 4 μηνες περίπου, θα σου πώ να πας μια βόλτα απο το Water Inn.

Βρήκα με διαφορά τις καλύτερες τιμές απο όσα μαγαζία ρώτησα, και σίγουρα πολύ υπομονή απο τον πωλητή, όσο αφορά τις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

.....και σίγουρα πολύ υπομονή απο τον πωλητή, όσο αφορά τις ερωτήσεις μου.

8702[/snapback]

Και έτσι θα πρέπει νομίζω αλλιώς ας πάει να κάνει άλλη δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όπως είπε ο nidal το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Τα σκαλάρια είναι ψάρια που έχουν πιο αυξημένες απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού. Προτείνω άμεση αγορά τεστ αμμωνίας NH3/4 και νιτρωδών ΝΟ2 και μετρήσεις κάθε μέρα. Όταν δεις ανεβασμένες τιμές κάνε άμεση αλλαγή νερού 50%. Στο ενδιάμεσο πάρε και τεστ νιτρικών ΝΟ3. Αυτό μέχρι να έχεις μηδενικές τιμές για 2-3 μέρες συνεχόμενες για τα ΝΗ3/4 και ΝΟ2 και ταυτόχρονα τσιμπημένες τιμές ΝΟ3, οπότε το ενυδρείο έχει στρώσει.

Πρώτη σου προτεραιότητα πρέπει να είναι αυτό. Μετά εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

να συμφωνησω με τουσ παραπανω......και να σου προτεινω τεστ με σταγονεσ και οχι τα stick test.τα πρωτα ειναι πιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...