Jump to content

Ενυδρείο 100cm απο Praktiker;


octap

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα όλους.

Από πάντα με γοήτευε η ιδέα να έχω ένα ενυδρείο στο σπίτι αλλά ποτέ μέχρι σήμερα δεν το επιχειρούσα. Σήμερα, και αφού πρόσφατα μετακόμισα σε δικό μου σπίτι και υπάρχει αρκετός χώρος και διάθεση για κάτι τέτοιο, αποφάσισα να πραγματοποιήσω αυτό μου το όνειρο.

Εδώ και μια εβδομάδα διαβάζω στο ίντερνετ από διάφορα site χρήσιμες πληροφορίες για να πάρω μια ιδέα του τι με περιμένει, τι πρέπει να προσέξω κτλ.

Τα χέρια μου "πιάνουν" και σκέφτηκα να φτιάξω το ενυδρείο μου μόνος, αλλά δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη κίνηση για κάποιον που ξεκινά τώρα, αφού δεν έχω ξεκαθαρίσει το κόστος και τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ.

Προχθές είδα στο Praktiker αυτό το ενυδρείο με 119€ και σκέφτηκα μήπως είναι μια καλή περίπτωση για την...περίπτωσή μου.

cg93hqi386lkjxhi40pb_thumb.jpgdbq709tm08ebnad43gwm_thumb.jpg

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση ακόμα μπορώ να φανταστώ ότι κάποιοι από εσάς θα μου πρότειναν να αποφύγω τέτοιες "φτηνιάρικες" λύσεις για λόγους του οποίους επίσης δεν γνωρίζω ακόμα αλλά ίσως τους φαντάζομαι. Οι λόγοι αυτοί θα μπορούσαν να είναι η ποιότητα των παρελκόμενων (μέγεθος-ποιότητα-θόρυβος της αντλίας, αποτελεσματικότητα-υλικά φίλτρου, στεγανότητα-ποιότητα της όλης κατασκευής, πρακτικότητα, ελλιπής φωτισμός...κτλ...κτλ...

Έχω πέσει καθόλου μέσα σε αυτά που φαντάζομαι και τα χρήματα αυτά θα πάνε χαμένα ή τελικά είναι μια τίμια αγορά για την σχέση τιμής-"απόδοσης";

Παρακαλώ τα φώτα σας κύριοι/ες

Οι διαστάσεις του είναι 100x30x40 (120l λέει...)

Έγινε επεξεργασία - octap
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο ενυδρείο που είχε και έχει το Carrefour. Μάλιστα κάποια στιγμή το είχε βγάλει και προσφορά στα 99 ευρώ. Αυτό έχω και εγώ εδώ και 13-14 μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Για αρχή είναι μια χαρά, τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

umb

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είδα και αυτό του carefour...

Δεν ξέρω αν θεωρείται διαφορά...αλλά το καπάκι αυτού που έχει το carefour είναι σαγρέ...ενώ αυτο στο Praktiker λείο...

Και να προσθέσω κάτι. Αυτό που φαίνεται πίσω δεξιά στην φωτογραφία, το επέστρεψε κάποιος γιατί "έχανε", και απότι άκουσα το έπαθε αφότου είχε βάλει ο άνθρωπος ψαράκια κτλ μέσα... :lol:

Έγινε επεξεργασία - octap
Link to comment
Share on other sites

για αρχη καλο ειναι αλλα στη συνεχεια ολοι θελουμε μεγαλυτερο. :wacko:

και εγω ενα αντιστοιχο εχω απο carrefour.το βασικο ειναι να αποφασισεις τι ψαρια θες να βαλλεις και μετα βλεπεις τι ενυδρειο θα παρεις.καλως ηρθες στο χομπι :lol:

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

δεν το ειχα ποτε μου αλλα εχει καποια μεονεκτηματα.διαβασε καλα το παρακατω θεμα και θα διαλεξεις μονος σου.prosopika αμα ειναι να παρω σετ : juwel πολυ καλα αξιοπιστα ενυδρεια γερμανικης ποιοτητας.εχω ενα 120 λιτρο,παλιο μοντελο 6 χρονων χωρις καμια φθορα.ειδικα αμα σκεφτεις οτι τωρα ερχοντε με λαμπες τ5!!(πολυ πιο δυνατες απο τις κανονικες τ8 δηλαδη)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=carefour

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link.

Απο αυτά που διάβασα, ίσως να μην είναι και τόοοοοσο κακή ιδέα να το πάρω.

Πόσα πρέπει να υπολογίζω για διακόσμηση-Υλικά....χοντρά χοντρά γιατί για τιμές δεν έχω διαβάσει και πολλά στα site...

Link to comment
Share on other sites

www.aquaristikshop.com

δες εδω ,δεν μπορω να πω χοντρα-χοντρα,αναλογα με το ενυδρειο που θα φτιαξεις,θα ξοδεψει

Υ.Γ διαβασε λιγο στα αρθρα

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε άλλα 200€±50€ για χαλίκι-ξύλα-φυτά-χημικά-τροφές-τεστ-εξοπλισμό(θερμόμετρο-απόχη κτλπ)-πρώτα ψάρια.

Γνώμη μου είναι πάντως μια και το παίρνεις καινούριο το ενυδρείο,

να αγοράσεις ένα εξωτερικό φίλτρο και να αφαιρέσεις το εσωτερικό.

Κερδίζεις σε χώρο,σε εμφάνιση αλλά και βιολογία.

Μαζί με ένα εξωτερικό φιλτράκι υπολόγιζε γύρω στα 250€±50€ μαζί με τα προηγούμενα...

Αν θες και υπόστρωμα, υπολόγιζε άλλα 25€ περίπου, αν και δεν έχει τόσο νόημα μια και ο φωτισμός δεν ενδείκνυται για φυτεμένο.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Είναι πολύ σωστά αυτά που διαβάζω, δηλαδή το ότι καλύτερα να δώσω τώρα 100-200€ παραπάνω τώρα που κάνω την αρχή, αλλά να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύπτει για αρκετό χρονικό διάστημα και σε μέγεθός αλλά και σε εξοπλισμό.

Το πρόβλημα εννοείται ότι είναι οικονομικό αυτή τη στιγμή.

Θα συνεχίσω το διάβασμα στο φορουμ για να μπορέσω να ξεκαθαρίσω τι είναι αυτό που θέλω και τι όχι, για να κινηθώ ανάλογα και με σιγουριά στις αγορές μου.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να καταληξεις τι ψαρια θελεις να φιλοξενησεις και μετα να κανεις αγορα ενυδρειου.ετσι θα αγορασεις απο την αρχη το ενυδρειο που χρειαζεσαι και θα αποφυγεις και επιπλεον εξοδα εφοσον ξερεις απο την αρχη τι θελεις να κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπε ο iliasf...

Πάντως το 120άρη του Carrefour/Praktiker είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του.

Μοναδικό αρνητικό η έλλειψη δεύτερης λάμπας.

Και για το 100άρη το ίδιο.

Υπάρχουν τρόποι να τοποθετήσεις μία ακόμα λάμπα χώρις εμφανή παρέμβαση στο καπάκι(εξωτερικά) αλλά πλεόν μιλάμε για DIY κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλο το ενυδρείο που βρήκες φίλε μου..τα πράγματα που θα χρειαστείς να αγοράσεις είναι τα εξής...συνεχώς δίνω τετοια πακετάκια,σχεδον κάθε ημέρα...ακριβώς στα 130 ευρω υπολογισε τα εξτρα για να αρχίσεις να το στρώνεις..χαλίκι θερμόμετρο,τα σφουγγάρια του φίλτρου(δεν εχει μέσα),μακαρόνι..θερμόμετρο και τα διακοσμητικά σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...