Jump to content

Test Salifert


koursaros7

Recommended Posts

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

χρησιμοποιώ και εγώ τα τεστ της Salifert αλλά δυστυχώς με τους χρωματικούς πίνακες στα τεστ NH3,4 και NO3

δεν είμαι ποτέ σίγουρος για την ποσότητα που έχω, έχω διαβάσει τις οδηγίες αναλυτικά αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος, μήπως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω?

Βασικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει απευθείας σε φως ημέρας αλλά πάντα μέσα στο σπίτι κυριώς με κάποια λάμπα.

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να το κοιτάς σε λευκό φως.. ένα φωτιστικό φθορισμού λευκού φωτός έχει 5 ευρώ στα ηλεκτρολογικά / ηλεκτρονικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να το κοιτάς σε λευκό φως.. ένα φωτιστικό φθορισμού λευκού φωτός έχει 5 ευρώ στα ηλεκτρολογικά / ηλεκτρονικά καταστήματα.

:lol:

Να είσαι καλά αν και μάλλον η στραβομάρα μου θα φταίει

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση κάνοντας το τεστ για ΝΟ2 στις οδηγίες λέει να κοιτάξουμε απο πάνω το δοχείο το βλέπω εντελώς λευκό, κοιτώντας όμως απο το πλάϊ μου δίνει την εντύπωση πως είναι σίγουρα στο 0,1 ίσως και λίγο περισσότερο.

Για βοηθήστε λίγο γιατί φοβάμαι λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση κάνοντας το τεστ για ΝΟ2 στις οδηγίες λέει να κοιτάξουμε απο πάνω το δοχείο το βλέπω εντελώς λευκό, κοιτώντας όμως απο το πλάϊ μου δίνει την εντύπωση πως είναι σίγουρα στο 0,1 ίσως και λίγο περισσότερο.

Για βοηθήστε λίγο γιατί φοβάμαι λιγάκι.

Αν το δοχείο που αναφέρεσαι είναι στρογγυλό επάνω στο στόμιο και τετράγωνο στη βάση του, τότε κοιτάζοντας από το πλάι βλέπεις κατά 10 φορές πιο έντονη την απόχρωση που βλέπεις από πάνω. Το αναφέρει νομίζω και στις οδηγίες χρήσης... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...