Jump to content

Υπολογιστής παραμέτρων ενυδρείου


octap

Recommended Posts

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος αυτόματος υπολογιστής (πρόγραμμα) στο οποίο βάζοντας κάποια δεδομένα που γνωρίζεις να σου βγάζει έτοιμες παραμέτρους. Αυτό θα ήταν χρήσιμο σε κάποιον αρχάριο σαν εμένα...

Πχ. Αν δεν αγοράσω ενυδρείο έτοιμο σκέφτομαι να φτιάξω ένα μόνος μου. Αν το φτιάξω μόνος μου, τότε θα έχω την δυνατότητα να αποκτήσω αρκετά περισσότερα λίτρα απ'ότι με την αγορά ενός έτοιμου (αν κάνω λάθος...διορθώστε με παρακαλώ). Μετρώντας τον χώρο μου λοιπόν, είδα ότι το σημείο του σαλονιού στο οποίο ταιριάζει καλύτερα να μπει (δεν το βλέπει ο ήλιος εκεί) μπορεί αυτό να έχει διαστάσεις μ1.50xυ0.60xπ0.50 m. (ωφέλημα lit 400)

Και σαν αρχάριος που είμαι, αμέσως έρχονται κάποιες απορίες στο μυαλό.

1) Τι πάχος πρέπει να έχει το γυαλί για να είμαι όσο γίνεται ασφαλής? Με τα λίγα που έχω διαβάσει... 10mm...?

2) Πόσα Watt θερμοστάτη? 2 x 200Watt (400λτ)?

3) Για γλυκό νερό και αρκετά φυτά...πόσα watt φωτισμό και τι είδους?

4) Πόσα lt/h κυκλοφορητη?

5) Ανλτία αέρα πόσο μεγάλη?

6)...

Υπάρχει κάποιο προγραμματακι που να δίνει όλες οι κάποιες απο αυτές τις παραμέτρους βάζοντας του τις μεταβλητές που γνωρίζεις?

Συγχωρέστε με αν ρωτάω κάποια ....βλακεία :lol:

Έγινε επεξεργασία - octap
Link to comment
Share on other sites

Οι παράμετροι που αναφέρεις αλλά και άλλοι πολλοί εξαρτώνται και από μη μετρήσιμες μεταβλητές όπων π.χ είδος ψαριού (για την ροή) είδος φυτών (για βατ φωτός) και δεν γίνεται να υλοποιηθεί πρόγραμμα υπολογισμού τους.

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν προγράματα που έχουν φτιάξει κάποιοι χομπίστες στα download του forum όπως και κάποιοι πίνακες υπολογισμού κάποιων τιμών (π.χ βατ θρμοστάτη σε σχέση με τη μέγιστη διαφορά θερμοκρασίας περιβάλλοντος και λίτρα ενυδρείου) σε ελληνικά ή και ξένα φόρουμ που με λίγη αναζήτηση στο google θα τα βρείς.

Μπορούμε σε αυτό το θέμα να συγκεντρώσουμε όσους πίνακες και παραπομπές σε προγράμματα ξέρουμε για πιό εύκολη πρόσβαση στο μέλλον.

Από εμένα αυτά:

watt θερμοστάτη

όγκοι, δοσολογίες, τοξικότητες...

συγκέντρωση CO2

(Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα με τον κανονισμό του φόρουμ η παραπομπή σε αυτές τις ιστοσελίδες)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την δημιουργία δικού σου ενυδρειου με ετοιμα τζάμια..μια η άλλη φιλε μου...πάρε κατι έτοιμο με εγγύηση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...Juwel cayman κτλ..όσο για τις παραμετρούς και τις αναλογίες-αντιστοιχίες που ζητάς λίγο δύσκολο...το καθε τι που κοιτάς έχει διαφορετικούς παραμέτρους..το καθε τι εχει την διαφορετικοτητα του..αλλωστε αν δεν υπήρχε θα υπήρχαν ενυδρεία πολύ διαφορετικα απο οτι σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά αρχίζω να καταλήγω κάπου...

Στο χώρο που διαθέτω μπορώ να τοποθετήσω ένα ενυδρείο 150x60x50.

Για ένα ενυδρείο αυτών των διαστάσεων στο εμπόριο μαζί με την βάση και τον εξοπλισμό (αμφιβόλου ποιότητος ενδεχομένως) βλέπω ότι θα χρειαστώ περισσότερα από 800€, ίσως και πάνω από 1000€?

Δηλαδή τόσο θα μου στοιχίσει αν φτιάξω τα πάντα μόνος μου?

Ενυδρείο + βάση επενδυμένη με ξύλο + εξοπλισμό που θα επιλέξω εγώ?

Το παραπάνω είναι πραγματική απορία, και παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση από την πείρα του, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά αρχίζω να καταλήγω κάπου...

Στο χώρο που διαθέτω μπορώ να τοποθετήσω ένα ενυδρείο 150x60x50.

Για ένα ενυδρείο αυτών των διαστάσεων στο εμπόριο μαζί με την βάση και τον εξοπλισμό (αμφιβόλου ποιότητος ενδεχομένως) βλέπω ότι θα χρειαστώ περισσότερα από 800€, ίσως και πάνω από 1000€?

Δηλαδή τόσο θα μου στοιχίσει αν φτιάξω τα πάντα μόνος μου?

Ενυδρείο + βάση επενδυμένη με ξύλο + εξοπλισμό που θα επιλέξω εγώ?

Το παραπάνω είναι πραγματική απορία, και παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση από την πείρα του, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ...

Αν δεν έχεις ξαναφτειάξει ενυδρείο το να ξεκινήσεις με μια διάσταση 150x60x50 είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Χρειάζεσαι και χώρο και κάποιον(ους) να σε βοηθήσει γιατί οι επιφάνειες είναι μεγάλες και βαρυές. Συν ότι αν κάτι δεν πάει καλά η ζημιά μπορεί να είναι μεγάλη.

Επί πλέον η κατασκευή του καπακιού και των φωτιστικών στοιχίζει αρκετά χρήματα.

Ή ξεκίνα με κάτι μικρότερο για δοκιμή και να αποκτήσεις εμπειρία ή δες σε κάτι έτοιμο και εγγυημένο.

Κοίτα και αυτή την δημοσίευση υπάρχουν σήμερα έτοιμα με λίγα σχετικά χρήματα.

Προσωπικά τα είδα από κοντά και άλλαξα γνώμη για να μπώ στην περιπέτεια κατασκευής.

Για τον υπόλοιπο εξοπλισμό φίλτρο-θερμοστάτες κλπ ούτως ή άλλως έχεις τεράστια γκάμα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά Salvator, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον έχεις δίκιο για το ξεκίνημα...

Απλά σκεφτόμουν να "αποφύγω" κάποια έξοδα θέλοντας μέσα σε 6 μήνες κάτι μεγαλύτερο, οπως είναι φυσιολογικό.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά Salvator, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον έχεις δίκιο για το ξεκίνημα...

Απλά σκεφτόμουν να "αποφύγω" κάποια έξοδα θέλοντας μέσα σε 6 μήνες κάτι μεγαλύτερο, οπως είναι φυσιολογικό.

thanks

Παρακαλώ :thumbup:

Η σκέψη είναι σωστή, κι εγώ αναλογιζόμενος τι χρήματα έχω ξοδέψει θα είχα φτειάξει ένα ενυδρείο σαν δωμάτιο.

Λάβε όμως υπ' όψη ότι πρέπει να πάρεις εμπειρία και να δοκιμάσεις την υπομονή σου και την διάθεσή σου.

Ένα μεγάλο ενυδρείο συγχωρεί περισσότερα λάθη αλλά έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε χώμα, χαλίκι, φυτά, λίπανση, CO2, σε κυκλοφορία νερού σε φίλτρα κλπ δεν είναι μόνο η γυάλα.

Αυτά είναι το μεγαλύτερο μέρος των εξόδων.

Αν μπορείς να διαβάσεις και να κατασταλάξεις στο τι ακριβώς θες να κάνεις και τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις τότε προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...