Jump to content

τι φυτα????


iliastra

Recommended Posts

Γεια σας

Εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων με 2 χρυσοψαρα και θα ηθελα να βαλω καποια φυτα....μπορειτε να μου πειτε τι φυτα μπορω να βαλω...επισης το ενυδρειο μου εχει χαλικι,μπορουν να πιασουν τα φυτα πανω στο χαλικι ή πρεπει να βαλω κατι ακομα κατω απο το χαλικι????αν ναι τι???επισης πως θα πρεπει να περιποιουμε αυτα τα φυτα και καθε ποσο???

(ισχυει οτι αμα βαλω φυτα θα πεσουν τα Ν03???????)

Link to comment
Share on other sites

Οι Ανουμπιες ειναι πολυ ανθεκτικες.Πηγαινε στο topic που λεει για φυτα και δαλεξε την κατηγορια με τα ευκολα.Δες τι σου αρεσει και βαλτω.Σου ευχομαι καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που δεν τρωνε τα χρυσοψαρα ειναι η anumbia και το microsorum pteropus και τα δυο

δενονται σε πετρα 'η ξυλο και εχουν ελαχιστες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσω ομως να ριξω τα ΝΟ3 αν βαλω αυτα τα φυτα???????

Και τι ακριβως ενοουμε οταν λεμε οτι δενετε πανω σε πετρα ή ξυλο????????????? δηλαδη δεν βαζουμε τις ριζες τους μεσα στο υποστρωμα (χαλικι-αμμος)

Έγινε επεξεργασία - iliastra
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιό γρήγορα μεγαλώνει ένα φυτό, τόσο πιο γρήρορα τραβάει θρεπτικά στοιχεία στα οποία ανήκουν και τα νιτρικά άλατα, έτσι αν βάλεις μερικά φυτά που αναπτύσσονται σχετικά γρήγορα ή γρήγορα (όχι π.χ μόνο anubias που αναπτύσσονται πολύ αργά), θα μπορείς να στηριχτείς σε αυτά για τον έλεγχο των νιτρικών, με απαραίτητες πάντα τις αλλαγές νερού (υπάρχουν πολύ ρύποι μή μετρήσιμοι από τα συμβατικά tests).

Σύμφωνα με την ακόλουθη πηγή έχεις αρκετές επιλογές στα είδη φυτών: aquaspace.gr

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ viciouscircle.

θα χρειαστει να βαλω καποιο υποστρωμα για φυτα??? γιατι τωρα εχω μονο χαλικι και καποια διακοσμιτικα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ viciouscircle.

θα χρειαστει να βαλω καποιο υποστρωμα για φυτα??? γιατι τωρα εχω μονο χαλικι και καποια διακοσμιτικα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Aν το χαλίκι σου είναι αρκετά ψιλό για να πιάσουν καλά οι ρίζες, δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτά τα φυτά γιατί είναι πολύ εύκολα, στις vallisinerias μπορείς να βάζεις που και πού καμία ταμπλέτα και θα είναι Power!

Επίσης αν πάρεις anubia ή microssorum καλύτερα να τα δέσεις σε κάποιο ξύλο αντί να τα φυτέψεις, θα αναπτυχθούν καλύτερα και θα δώσουν περισσότερο ύψος στο ενυδρείο, πράγμα που θα εκτιμίσουν και τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

ρωτισα και πριν αλλα δεν μου απαντησε καποιος...πως ακριβως δενω ενα φυτο πανω σε ενα ξυλο η πετρα....το χαλικι μου παντος δεν πιστευω οτι ειναι και πολυ ψιλο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν το μέσο μέγεθος του χαλικιού είναι κάτω από μισό πόντο, καλά είσαι.

Πρίν τα δέσεις, κλαδεύεις τις ρίζες στο 1/3 (στο Microssorum δεν χρειάζεται), βγάζεις τα χαλασμένα φύλλα και τυλίγεις χαλαρά αλλά σταθερά κλωστή, γύρω από τις ρίζες και το ξύλο ώστε να αγκαλιάζουν το ξύλο αλλά να μην τραυματίζονται.Όταν αναπτυχθούν και βεντουζώσουν στο ξύλο αν δεν έχει διαλυθεί από μόνη της η κλωστή, την αφαιρείς με προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...