Jump to content

γεια κ παλι


Helis

Recommended Posts

το ενυδρειο μου οπως ειπα ειναι 60L juwel με ενσωματωμενα φιλτρα.Ομως επειδη το εχω στο δωματιο μου κ εκανε θορυβο του εβαλα επιπλεον ενα σωλινα που βγαζει το νερο αθορυβα οπως εχω στη φοτο..το θεμα ειναι οτι στην επιφανια εχει βρομιες τις οποιες δεν τις τραβανε τα φιλτρα κ απο τοτε που το πηρα (το ενυδρειο) παρατηρω οτι εχω καποιο προβλημα με τι κυκλοφορια του νερου..αν μπορει καποιος να μου πει καποια λυση γιατι ειμαι ακομα αρκετα αρχαριος..?

post-6828-1202939069_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Helis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Helis!

Από τη στιγμή που έβαλες αυτό το λάστιχο, σταμάτησες την κίνηση μέσα στο ενυδρείο αλλά και στην επιφάνεια του νερού... Σαν αποτέλεσμα έχεις τη συσσώρευση βρωμιάς στην επιφάνεια, στο υπόστρωμα, αλλά και μείωσης της περιεκτικότητας του νερού σε οξυγόνο! :thumbup:

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο έχω 2 ενυδρεία και ο θόρυβος είναι αρκετά ενοχλητικός, αλλά πλέον δεν με ενοχλεί καθόλου..., τον συνήθισα τόσο που να μου αρέσει κιόλας ο ήχος της κίνησης του νερού! Θα σου πρότεινα να βγάλεις το σωλήνα! :D

Επιπρόσθετα, μια φορά το μήνα καλό είναι να καθαρίζεις τον κυκλοφορητή μέχρι τον μαγνήτη από τυχόν βρωμιά, καθώς μειώνεται η απόδοσή του...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα

Με το σωλήνα αυτό απλά μείωσες δραστικά την οξυγόνωση του νερού.

Αλλά ο θόρυβος από τι είναι; Αν είναι λόγω μεγάλης ανατάραξης του νερού, μπορείς απλά να βάλεις το φίλτρο 2 , 3 εκατοστά κάτω απ'την επιφάνεια, η να γεμίσεις λίγο παραπάνω το ενυδρείο και θα σαι μια χαρά από κάθε άποψη. Αν ο θόρυβος οφείλεται κάπου αλλού (πχ πρόσεξε μήπως ακουμπάει κάπου περίεργα όλο το φίλτρο, δοκίμασε να το βάλεις σε διαφορες θέσεις, ή μπορεί να έχουν χαλαρώσει κάποια κομμάτια του φίλτρου στη σύνδεσή τους και να χτυπάνε μεταξύ τους κλπ) τότε με ή χωρίς το έξτρα σωληνάκι δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και το δικό μου juwel60 μετακόμισε στο σαλόνι γιατί μου έσπαγε τα νεύρα το μοτέρ, το νερό δεν ακούγεται καθόλου σ' αυτο το φίλτρο αλλά όταν κολλάει αέρας στο μοτέρ ή όταν βουλώσει από κάτι, συντονίζεται και... χώνει!

Αν είχεις και εσύ βιονικό αυτί, 2 είναι οι λύσεις, ή να καθαρίζεις το μοτέρ (προπέλα-σχαρίτσα) ή κάτι που λέω να δοκιμάσω και εγώ για να αυξήσω τα υλικά του:

Μονώνεις την έξοδο του φίλτρου (την αριστερή σχάρα του κουτιού) με σιλικόνη, τον κυκλοφορητή τον βγάζεις από τη θέση του και του βάζεις ένα σωληνάκι όπως εσύ. Έτσι μπορείς να γεμίσεις και το δεύτερο διαμέρισμα με ότι υλικό θές (τύρφή, κοράλι...) και επίσης δεν θα δημιουργείται συντονισμός από το μοτέρ ούτε θα κολλάει αέρας σε αυτό ...άρα φασαρία γιόκ.

Όσο θα στεγνώνει η κόλληση, το ενυδρείο θα δουλεύει με την τροποποίηση στον κυκλοφορητή με λίγο χαμηλότερη στάθμη αφού η άλλη σχάρα (η δεξιά της εισόδου) είναι αρκετά χαμηλότερα ωστε να μπαίνει το νερό.

Μια παραλλαγή είναι να κάνεις μια τρύπα στη σχάρα εξόδου και να βγαίνει από εκεί το σωληνάκι οπότε να στηρίζεται και ο κυκλοφορητής, αλλά και να είναι το σωληνάκι σταθερό κοντά στην επιφάνεια κάνοντας την οξυγόνωση.

Όποια σχόλια δεκτά...

Αν το κάνω και αυτό θα ζητήσω να μου αλλάξουν το nickname σε vicious projectman... :buttrock::D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

α...οκ για αρχη θα κανω μια δοκιμη να τρυπησω τη σχαρα, γιατι το προβλημα μου ειναι οτι ακουγεται το νερο που πιτσιλαει στη σχαρα κ αν ανεβασω τη σταθμη παλι 8α εχω προβλημα στην επιφανεια..το ειχα δοκιμασει στο παρελθον! μηπως το κουτι μου ειναι μλκια?? γιατι απο τη σχαρα που ειναι τα φιλτρα τραβαει ελαχιστο νερο. το νερο στην σχαρα στην επιφανεια να περναει απο τον ανθρακα ή να τον κατεβασω πιο κατω???????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά στην παρέα!

Helis φοβερή η δελφινοαγελάδα, σίγουρα δεν κάνει αυτή την φασαριά? :thumbup:

Λοιπόν σας βάζω την δική μου τροποποίηση στο Juwel 60 που δεν κάνει καθόλου θόρυβο και προσωπικά το έκανα για να αλλάξω την φορά στην έξοδο της αντλίας και να μειώσω την ροή για τα φυτά.

post-5311-1203033019_thumb.jpg

Τρύπισα την σχάρα, κόβοντας 3-4 μπαρίτσες, έβαλα ένα κομάτι εύκαμπτη σωλήνα 12/16 χιλ (για να εφαρμόζει καλά, γιατί το κάτω μερος της πλαστικής σωλήνας εξόδου είναι επίπεδο) και μετά δύο γωνίες και ένα spray bar με τ' αντίστοιχα συνδετικά τους και βεντούζες, όλα Φ 12 χιλ.

Φίλε Vicious projectman in circle :D σου υπενθυμίζω ότι η κάθετη σωλήνα της εξόδου νερού της αντλίας έχει μια τρυπούλα κάτω χαμηλά. Ο λόγος ύπαρξής της βέβαια είναι για να δημιουργεί μια ροή μέσα στο δεύτερο διαμέρισμα του φίλτρου για τον θερμοστάτη. Υπάρχει και σχαρίτσα χαμηλά από όπου μπαίνει το νερό και βγαίνει από την πάνω σχάρα. Υπολόγισα μια ροή 10-20 Lt/hr.

Αυτήν την χαμηλή ροή μπορείς να την εκμεταλευτείς ανάλογα.

Προσωπικά έβαλα κυλινδρικό σφουγγαράκι και μετά από καιρό που αποικήθηκε έκανε αισθητή διαφορά στα νιτρικά.

Για την Vicious πατέντα που ανέφερες αν βγάλεις τον θερμοστάτη από κεί και κλείσεις την πάνω σχάρα πρέπει να κλείσεις και την σχάρα χαμηλά.... Αυτό μάλον δεν γίνεται με νερό μέσα, εκτός αν χρησιμοποιήσεις κάποιο κομάτι πλαστικού και κόλα για κοράλια, που λειτουργεί και μέσα στο νερό. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για την Vicious πατέντα που ανέφερες αν βγάλεις τον θερμοστάτη από κεί και κλείσεις την πάνω σχάρα πρέπει να κλείσεις και την σχάρα χαμηλά.... Αυτό μάλον δεν γίνεται με νερό μέσα, εκτός αν χρησιμοποιήσεις κάποιο κομάτι πλαστικού και κόλα για κοράλια, που λειτουργεί και μέσα στο νερό. :D

Επι πλέον σκέπτομαι ότι η αντλία των 280 lt/hr με το ζόρι δουλεύει όταν βρομίσει λίγο το φίλτρο. Αν γεμίσεις και το δεύετρο διαμέρισμα με υλικό, μάλον θες ισχυρότερη αντλία. Κάτι που θέλει έξτρα υπολογισμό για να μην προλαβαίνει και σου αδειάζει το δεύτερο διαμέρισμα πρίν έρθει νερό από το πρώτο.

Πραγματικός Vicious Circle υπολογισμός...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Salvator :thumbup: για την πατεντιά εν δράσει!

Μου δημιουργείς βέβαια κάποιες απορίες:

1) Η τρυπούλα του κυκλοφορητή που αναφέρεις δεν υπάρχει στον δικό μου (εκτός αν κατάλαβα λάθος) και ο θερμοστάτης βρίσκεται έτσι και αλλιώς μέσα στο ρεύμα νερού του 2ου διαμερίσματος.

2) Γιατί πρέπει να κλείσω και την άλλη σχάρα? αφού η σχάρα εισόδου είναι χαμηλότερα από αυτή της εξόδου και έτσι το νερό θα μπαίνει κανονικά στο φίλτρο και μέχρι να στεγνώσει η μονωση της σχάρας εξόδου και το μόνιμο σωληνάκι της, το νερό θα το διώχνει η αντλία με πρόχειρο σωληνάκι που θα περνάει πάνω από τη σχάρα και μέσα στο ενυδρείο.

3) Τέλος, ενώ συμφωνώ οτι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ισχυρότερη αντλία λόγω αύξησης υλικών φίλτρου για μεγαλύτερη απόδοση, διαφωνώ (τα καλά του Genirous αρχίζω... :D ) στο οτι απαιτούνται vicious-υπολογισμοί για τον απλούστατο λόγο οτι το φίλτρο λειτουργεί με υπερχείληση και με οποιαδήποτε, εντός λογικών ορίων αντλία, το νερό θα προλαβαίνει να γεμίζει το φίλτρο (το πολύ πολύ, αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα λόγω μεγάλης κυκλοφορίας, προνοούμε παίρνοντας ρυθμιζόμενη αντλία ή τροποποιούμε την σχάρα εισόδου με μεγαλύτερα κενά)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηelis σου προτείνω να προσαμόσεις καλά τον κυκλοφορητή στην βάση του στο δεύτερο διαμέρισμα, όπως είναι το κανονικό, γιατί από ότι κατάλαβα τον έχεις ελεύθερο στο δεύτερο διαμέρισμα και αντί να τραβάει νερό από το πρώτο διαμέρισμα και να το διώχνει από την έξοδο του δευτέρου, το περισσότερο νερό μπαίνει από την σχάρα εξόδου και ξαναβγαίνει στο ενυδρείο από το σωληνάκι χωρίς να γίνεται σωστή φίλτρανση, όλα αυτά μέχρι να αποφασίσουμε για την super πατεντα μας ή να εφαρμόσεις την δοκιμασμένη λύση Salvator.

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργείς βέβαια κάποιες απορίες:

1) Η τρυπούλα του κυκλοφορητή που αναφέρεις δεν υπάρχει στον δικό μου (εκτός αν κατάλαβα λάθος) και ο θερμοστάτης βρίσκεται έτσι και αλλιώς μέσα στο ρεύμα νερού του 2ου διαμερίσματος.

2) Γιατί πρέπει να κλείσω και την άλλη σχάρα? αφού η σχάρα εισόδου είναι χαμηλότερα από αυτή της εξόδου και έτσι το νερό θα μπαίνει κανονικά στο φίλτρο και μέχρι να στεγνώσει η μονωση της σχάρας εξόδου και το μόνιμο σωληνάκι της, το νερό θα το διώχνει η αντλία με πρόχειρο σωληνάκι που θα περνάει πάνω από τη σχάρα και μέσα στο ενυδρείο.

3) Τέλος, ενώ συμφωνώ οτι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ισχυρότερη αντλία λόγω αύξησης υλικών φίλτρου για μεγαλύτερη απόδοση, διαφωνώ (τα καλά του Genirous αρχίζω... :D ) στο οτι απαιτούνται vicious-υπολογισμοί για τον απλούστατο λόγο οτι το φίλτρο λειτουργεί με υπερχείληση και με οποιαδήποτε, εντός λογικών ορίων αντλία, το νερό θα προλαβαίνει να γεμίζει το φίλτρο (το πολύ πολύ, αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα λόγω μεγάλης κυκλοφορίας, προνοούμε παίρνοντας ρυθμιζόμενη αντλία ή τροποποιούμε την σχάρα εισόδου με μεγαλύτερα κενά)

Καλημέρα σε όλους!

post-5311-1203076339_thumb.jpg

1) Η τρυπούλα είναι στην κάθετη σωλήνα που συνδέεται στον κυκλοφορητή. Σε παλιότερα Record 60 ήταν προς την μεριά του θερμοστάτη. Σε αυτό που πήρα πέρσι είναι από την αντίθετη μεριά. Σημειωμένη με κόκκινο στο συνημμένο σχέδιο του φίλτρου.

2) Πέρα από την υπερχείλιση εισόδου και την έξοδο όπως φαίνονται και στο σχέδιο. Υπάρχει μια σχάρα στο κάτω μέρος από την μεριά του θερμοστάτη για να δημιουργεί κυκλοφορία στο δεύτερο διαμέρισμα. Σημειωμένη με μπλέ στο σχέδιο. Η κυκλοφορία επιτυγχάνεται με την άνοδο της θερμότερης (από τον θερμοστάτη) μάζας νερού από κάτω προς τα πάνω και υποβοηθάται από την μικρή ροή που δημιουργεί η μικρή τρύπα στην σωλήνα της αντλίας. (Αυτό μόνο για το Compact Super που έχει το Record 60 - τα άλλα φίτρα της Juwel λειτουργούν με άλλο τρόπο γιατί έχουν και περισσότερο χώρο).

Αυτή την σχάρα έγραψα ότι πρέπει να κλείσεις για να βάλεις υλικό και στο δεύτερο διαμέρισμα. Αλλοιώς το νερό θα μπαίνει κι από κεί και δεν θα είναι σωστή η κυκλοφορία.

3) Καλά κάνεις και διαφωνείς όπως κι o φίλος Genirous, πάσα διαφωνία με επιχειρήματα δεκτή!!! Πως αλλοιώς θα γίνει εποικοδομητικός διάλογος :thumbup:

'Εχουμε κάποια δεδομένα.

α. Το άνοιγμα της υπερχείλισης εισόδου, β. Το άνοιγμα στο διαχωριστικό ανάμεσα στα δύο διαμερίσματα και το κυριότερο γ. Την ροή μέσα από τα σφουγγάρια.

Τα α. και β. μπορείς να τα αλλάξεις (Προσωπικά στο σκεπτικό μου όμως έχω να μην κάνω πολύ μεγάλες επεμβάσεις στα υλικά γιατί μετά θα ψάχνω για φίλτρο αν θέλω να το δόσω.) :buttrock:

Το γ. είναι συγκεκριμένο με τάση προς μείωση όσο λερώνονται τα σφουγγάρια.

Σίγουρα με δοκιμές και πειραματισμό λύση υπάρχει όσο Vicious και να είναι :thumbup: απλά είπα ότι η υπάρχουσα αντλία ίσως να μην είναι αρκετή.

Οι μηχανικοί της Juwel έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά σε όλα τα φίλτρα γιατί όσο τα μελετώ βρίσκω φοβερή προσοχή στην λεπτομέρεια και στους υπολογισμούς της ροής στα διάφορα στάδια μέσα από τα σφουγγάρια.

Λαμβάνοντας τα πάντα υπόψη, οικονομία χώρου, οικονομία υλικών, απόδοση / όγκο. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου φίλτρο είναι διαορετικό σε 2 σημεία:

1) Ο κυκλοφορητής δεν έχει σωληνάκι απλά μεταφέρει το νερό από το πρώτο διαμέρισμα στο δεύτερο και αυτό ξεχειλίζει από την σχάρα εξόδου περνόντας από τον θερμαντήρα.

2) Η κάτω σχάρα του 2ου διαμερίσματος δεν υπάρχει καθόλου.

Οπότε, αν και αυτά που πρότεινα γίνονται εύκολα στο δικό μου, η προτεραιότητα είναι να βοηθήσουμε τον Helis άρα πρέπει να μας πεί ποιόν από τους 2 τύπους φίλτρου έχει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά παιδιά καλά ακούγονται αλλά αν συνεχίσετε έτσι θα καταντήσει άρθρο με τίτλο ‘’Pimp my filter’’ . Μην ξεφεύγουμε από το θέμα, και να δίνουμε και μια λύση επί της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...