Jump to content

Λαμπα Osram


busta

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

αυτες τις μερες ψαχνω για λαμπα για το ενυδρειο μου και μου ειχαν προτινει την philips aquarelle την οποια μετα απο ερωτηση σε μαγαζια δεν την βρηκα και εχω βρει μια osram daywhite active η οποια ειναι και πολυ οικονομικη.Κανει για το ενυδρειο η θα ενοχλησει τα ψαρια μου?Υπαρχει επισης εκτος απο την active και αλλη μια που ξεχναω το ονομα της η οποια απο οτι ειδα εχει πιο ηπιο φως και ειναι και αυτη osram daywhite.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε busta!

Η λάμπα Osram Active Daywhite που αναφέρεις είναι λάμπα πυρακτώσεως και δεν έχει σχέση με φθορίου... :D

Οποιαδήποτε λάμπα εκπέμπει από τα 5000k και πάνω χαρακτηρίζεται daylight. Η Philips Aquarelle είναι στα 10000k και απορώ που δε μπορείς να τη βρεις γιατί είναι πολύ εμπορική λάμπα... :thumbup: Από εκεί και πέρα, η πλειοψηφία των ''ψυχρών'' λαμπτήρων φθορισμού μη ενυδρειακών εταιρειών είναι περίπου στα 6400k...

Η προσωπική μου γνώμη πάντως είναι ότι αν δεν έχεις καθόλου φυτά, ή φυτά χαμηλών απαιτήσεων, μια κοινή daylight λάμπα είναι επαρκής για το ενυδρείο σου... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λαμπες για φυτα μπορεις να βρεις σε καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου (osram fluora,sylvania

groloux).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο πυρακτωσεως εχει και φθοριου.Θα ψαξω λιγο ακομα για την aquarelle και μετα θα δω τι θα κανω αν δεν την βρω.Σε πετ σοπ παντως που ειδα ειχε μια sera η οποια στοιχιζε 18 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...