Jump to content

Ups στο ενυδρειο μας


Kostas new

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Βασικα για να καλυψεις ολα τα μηχανηματα για διαστημα ανω των 30' θελεις ενα τεραστιο UPS που θα κανει περισσοτερο θορυβο απο το ενυδριο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά αν καλύψεις μόνο τα φίλτρα, με μια μέση κατανάλωση 50 -100 watt (και πολλά λέω)

με ένα 1000VA μπορείς να καλυφθείς για πολλές ώρες ίσως και 24ωρο (από τη δική μου εμπειρία).

Τα προβλήματα ξεκινούν αν συνδέσεις θερμαντήρες που το καλοκαίρι -

που είναι και οι πιο συχνές οι διακοπές ρεύματος-

είναι άνευ νοήματος. Κατά αντιστοιχία δεν συνδέουμε και chiller βέβαια που το καλοκαίρι είναι χρήσιμο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους!!

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα ποσταρω εδω το προβλημα μου!!

Χτες λογω κακοκαιριας και διακοπη ρευματος ενεργοποιηθηκε το ups στο ενυδρειο (στο ups ειναι συνδεδεμενα μονο τα φιλτρα).

Λογω μεγαλης διακοπης και παλιων μπαταριων το ups εξαντληθηκε σε λιγοτερο απο μια ωρα!!

Περναμε τωρα στο προβλημα.Μετα απο κανα 15λεπτο που ηρθε το ρευμα το ups δεν ενεργοποιηθηκε αλλα παρεμεινε σβηστο!!

Ευτυχως ημουν σπιτι και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!Δε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν ελειπα!

Για δοκιμαστε λιγο και τα δικα σας!!Απο οτι διαβασα μερικα ups δεν υποστηριζουν αυτοματη ενεργοποιηση μετα απο πληρη ξεφορτιση (ευτυχως το εμαθα χωρις να εχουμε απωλειες)!!

Για την ιστορια το ups ειναι turbo x 1000 SD!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ειχα κι εγω βαλει UPS στην αντλια, αεραντλια, και φωτα... δεν ηθελα σε καμια μικροδιακοπη/πτωση τασης να μου γυρισει το νερακι, αν και ειχα και ανεπιστροφη... μηχανηματα ειναι ομως, και ποτε δεν ξερεις ;-)

Τωρα που το κατηργησα το ενυδρειο ομως και το εχω για πουλημα, εβαλα το UPS στο PC :-)

Ειναι ενα της Belkin που ειχα παρει απο το πλαισιο, 1000αρι. Πολυ καλο μηχανημα και απ'οσο ειχα δει τοτε, εχει το καλυτερο response time (ms) αλλα και σταθεροποιητη τασης... βεβαια ολα αυτα ειναι πολυ πιο χρησιμα στο PC απ'οτι στο ενυδρειο... αν σε ενδιαφερουν οι μικροδιακοπουλες, κτλ, οποιοδηποτε θα κανει σωστη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι αυτο της Belkin εχει αυτοματη ενεργοποιηση στο θεμα που αναφερεις.

Ο καθενας κανει επιλογες συμφωνα με τα πιστευω του, αλλα και την τσεπη του... αλλα παντα απορουσα με τους ανθρωπους που αγοραζαν Turbo-x προϊοντα... ελληνικο πραγμα και καλο? :(

Link to comment
Share on other sites

Και ομως εγω που ειχα παρει turbo-x εδω και πολλα χρονια, ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος.

Πρωτα απο ολα δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι αλλα τα συναρμολογουν και δινουν τη δικια τους εγγυηση η οποια ηταν 3 χρονια οταν οι υπολοιποι εδιναν με το ζορι 1 χρονο.

2) Εσωτερικα δεν εχω δει πιο καλα τακτοποιημμενα καλωδια και εξαρτήματα. Και το λεω εγω που πηρα τον πρωτο μου υπολογιστη το 1983 (Oric Atmos για τους πραγματικα παλιους) και για 3 χρονια ειχα Computer Shop...

3) Ο συγκεκριμενος υπολογιστης εξακολουθει να δουλευει μετα απο περισσοτερα απο 10 χρονια ΣΚΙΣΙΜΟ. Τα τελευταια 4 χρονια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΒΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ (κατεβαστηρι)...

Για αυτο καλο ειναι να μην γενικευουμαι οταν εχουμε αγνοια, ουτε να υποτιμαμαι τη χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο οσα προιοντα turbo-x εχω παρει μεχρι σημερα.

Το ups μετα απο ενα χρονο ειχε προβλημα με τις μπαταριες,αντικατασταθηκε με καινουριο δινοντας μου και νεα εγγυηση.

Το μοναδικο μειον οτι δεν αναβει μονο του μετα απο πληρη ξεφορτιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και υπαρχει αυτο το θεμα το οποιο σκεφτομουν να ανοιξω εγω θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ποσες ωρες μπορει να κρατησει το φιλτρο με αυτες τις απαιτησεις

JBL CristalProfi e700:

Power connection: 230 V/50 Hz 13 W

ενα Ups Παρεχόμενη Ισχύς Τροφ. (Watts) 360 W (650VA) και ενα 390 w (650 SD)

εχουν διαφορα τιμης 20 ευρω (50 το πρωτο και 70 το δευτερο turbo-X)

οποιος εχει καποια σχετικη αποψη εστω και στο περιπου

γιατι διαβαζα περι διακοπη ρευματος και σκευτομουν εστω και μια 'αναλαμπη' να γινει οχι απλα διαρκειας 5 ωρων και προμελετημενη το εξωτερικο φιλτρο(το συγκεκριμενο τουλαχιστον) αν δεν το βαλεις σε λειτουργια χειροκινητα και λειπω απο το σπιτι κατα την αναλαμπη αυτη φανταζεστε οτι μπορει να το παρω χαμπαρι οχι σε 3 ωρες αλλα και σε 7 για παραδειγμα!!!

οποτε αν μπορει καποιος να πει στο περιπου(και ακριβως αν ξερει καποιος :) ) τα ups που αναφερω σε αυτα τα wat που ειναι το φιλτρο ποσο μπορουν να το κρατησουν σε λειτουργια?θελω να μαθω για αυτα που προανεφερα και για να δω αν με καλυπτει και σε μια μικρη 3-5ωρη διακοπη για να μην παω σε 1000ρι(600wat) γιατι αμεσως διπλασιαζεται και η τιμη!!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Διαβασα ποιο πανω οτι ενα 1000 κρατα και 24 ωρες.Εγω εχω 1000αρι και μου κρατησε 24+5 βατ(το ενα φιλτρο και την αεραντλια 4,20 ωρες.Δεν ξερω αν ολα τα UPS ειναι ετσι,αλλα το δικο μου οταν σταματησει,δεν ξανα περνει μπρος και πρεπει να το επαναφερω εγω,πατωντας το κουμπι.Στο λεω αυτο γιατι αν εισαι σπιτι,καλος,αν λειπεις απο το πρωι εως το βραδυ οπως εγω,αντι να σου κανει καλο ,θα σου κανει ζημια.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα εδω μεσα,και κανεις δεν εχει μιλησει γιαυτο το προβλημα,και απορω.Τωρα το τι θα παρεις ;οσο μεγαλο τοσο καλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα μερικα ups δεν υποστηριζουν αυτοματη ενεργοποιηση μετα απο πληρη ξεφορτιση

Σχεδόν το 90% των κλασικών ups όταν καταναλώσουν πάνω από το 85% της μπαταρίας τους αδυνατούν να φορτίσουν την μπαταριά τους εκτός και αν το έχουμε συνδέσει με τον υπολογιστή μας και το προγραμματίσουμε να σταματήσει νωρίτερα.

3-5ωρη διακοπη για να μην παω σε 1000ρι(600wat)

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε 1000 αμέσως μα η διαφορά σε τιμή δεν είναι μεγάλη

Δεν μπορώ να σου πω για την ώρα που θα κρατήσει γιατί δεν αναγράφεις τα watts κατανάλωσης που έχεις την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν το 90% των κλασικών ups όταν καταναλώσουν πάνω από το 85% της μπαταρίας τους αδυνατούν να φορτίσουν την μπαταριά τους εκτός και αν το έχουμε συνδέσει με τον υπολογιστή μας και το προγραμματίσουμε να σταματήσει νωρίτερα.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε 1000 αμέσως μα η διαφορά σε τιμή δεν είναι μεγάλη

Δεν μπορώ να σου πω για την ώρα που θα κρατήσει γιατί δεν αναγράφεις τα watts κατανάλωσης που έχεις την ώρα

κλασικών = φτηνών

Θα πω κάτι... Δε το λέω σε σένα συγκεκριμένα το λέω γενικά γιατί διάβασα πολλά σε αυτό το ποστ. Δεν υπάρχουν καλά και φτηνά UPS δυστυχώς. Υπάρχουν μόνο καλά και ακριβά UPS. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά live with it, το έχω δει στη δουλειά μου πάρα πολλές φορές το έργο.

Για τον ίδιο λόγο λοιπόν που πάμε και πληρώνουμε σα "χαζοί" τα eheim, όταν θα θέλουμε να αγοράσουμε UPS θα πηγαίνουμε και θα αγοράζουμε σα "χαζοί" APC. Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί θα μπορούν να παρακολουθήσουν λίγοι και δεν έχει και νόημα.

@kixlidatos

υπάρχουν 1000ρια που κάνουν 80 ευρώ και έχω ένα 1000ρι εδώ δίπλα μου που κοστίζει σήμερα 360 ευρώ. Νομίζω πως κάποια διαφορά θα έχουνε :). Δε χρειάζεσαι πιο μεγάλο UPS. Ένα πραγματικό 1000ρι ups χρειάζεσαι (μη σου πω και πιο μικρό γιατί καταναλώνεις τσάμπα ενέργεια στο inverter για να κάψεις 30 βάτ) και σε περίπτωση που δε σου φτάνει ο χρόνος backup του του συνδέεις extra μπαταρίες στις ειδικές του φύσες από πίσω και κρατάς το ενυδρείο σου 5 μέρες όχι μια.

Φιλικά,

Γιάννης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κλασικών = φτηνών

Θα πω κάτι... Δε το λέω σε σένα συγκεκριμένα το λέω γενικά γιατί διάβασα πολλά σε αυτό το ποστ. Δεν υπάρχουν καλά και φτηνά UPS δυστυχώς. Υπάρχουν μόνο καλά και ακριβά UPS. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά live with it, το έχω δει στη δουλειά μου πάρα πολλές φορές το έργο.

Για τον ίδιο λόγο λοιπόν που πάμε και πληρώνουμε σα "χαζοί" τα eheim, όταν θα θέλουμε να αγοράσουμε UPS θα πηγαίνουμε και θα αγοράζουμε σα "χαζοί" APC. Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί θα μπορούν να παρακολουθήσουν λίγοι και δεν έχει και νόημα.

@kixlidatos

υπάρχουν 1000ρια που κάνουν 80 ευρώ και έχω ένα 1000ρι εδώ δίπλα μου που κοστίζει σήμερα 360 ευρώ. Νομίζω πως κάποια διαφορά θα έχουνε :). Δε χρειάζεσαι πιο μεγάλο UPS. Ένα πραγματικό 1000ρι ups χρειάζεσαι (μη σου πω και πιο μικρό γιατί καταναλώνεις τσάμπα ενέργεια στο inverter για να κάψεις 30 βάτ) και σε περίπτωση που δε σου φτάνει ο χρόνος backup του του συνδέεις extra μπαταρίες στις ειδικές του φύσες από πίσω και κρατάς το ενυδρείο σου 5 μέρες όχι μια.

Φιλικά,

Γιάννης

Γιαννη οταν πηγα στο Πλαισιο να παρω UPS ασχετος , ειπα θελω για 30 βατ και να κρατα 12 ωρες.Και μου δωσανε με 130 ευρο αν θυμαμαι.Οταν ετυχε μια μερα 5,5 ωρες διακοπη και ευτυχως ημουν σπιτι,καρατησε μονο 4,20 ωρες.Οταν δεν ξερεις την πατας.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν πηγα στο Πλαισιο να παρω UPS ασχετος , ειπα θελω για 30 βατ και να κρατα 12 ωρες.Και μου δωσανε με 130 ευρο αν θυμαμαι.Οταν ετυχε μια μερα 5,5 ωρες διακοπη και ευτυχως ημουν σπιτι,καρατησε μονο 4,20 ωρες.Οταν δεν ξερεις την πατας.

έτσι είναι η ζωή παθαίνουμε και μαθαίνουμε :)

Και γω μη νομίζεις για να φτάσω στο σημείο που είμαι σήμερα την έχω πατήσει πολλές φορές από 1000ρια UPS των 100 ευρώ. Επίσης έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. "Καλύτερα καθόλου UPS παρά φτηνό UPS"

Όταν δεν έχεις καθόλου UPS είσαι πολύ προσεκτικός... όταν όμως έχεις πάρει ένα 1000ρι των 100 ευρώ και νομίζεις ότι έχεις UPS εκεί είναι που την πατάς :)

Για την περίπτωση των ενυδρείων δε χρειαζόμαστε μεγάλα UPS (εμείς του γλυκού νερού, οι θαλασσινοί δε θέλουν UPS θέλουν υποσταθμό της ΔΕΗ :thumbup: ), χρειαζόμαστε πολύ μικρά UPS με μεγάλη αυτονομία. Δε σημαίνει ότι όσο πιο μεγάλο είναι ένα UPS τόσο πιο πολύ ώρα θα κρατάει (πρακτικά έτσι γίνετε αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός). Θα μιλήσω πολύ "χύμα" για να καταλάβουν όλοι. Όσο πιο μεγάλο είναι το UPS τόσο πιο πολύ ρεύμα καίει από τις μπαταρίες το inverter χωρίς φορτίο. Δηλαδή, ένα 1000ρι UPS χωρίς τίποτα επάνω καίει περισσότερο ρεύμα από τις μπαταρίες από ότι ένα 500ρι.

Επίσης κάπου εδώ να υπενθυμίσω ότι αυτό που θέλουμε να κάνουμε στα ενυδρεία μας (και με τα PC μας) έρχεται "ενάντια" στο λόγο που οι εταιρείες κατασκευάζουν τα UPS. Προς έκπληξη πολλών που δε γνωρίζουν θα πω πως ο λόγος ύπαρξης των UPS είναι κατά πρώτον η εξομάλυνση του δικτύου από αιχμές, βυθίσεις, κτλ κτλ και κατά δεύτερον να κρατήσουν με πλήρες φορτίο 10-15 λεπτά μέχρι να πάρουν μπροστά οι γεννήτριες :) Εάν ήθελαν ένα UPS που να μπορεί να κρατάει ένα PC μια ολόκληρη μέρα θα το είχαν φτιάξει :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Διαβασα ποιο πανω οτι ενα 1000 κρατα και 24 ωρες.Εγω εχω 1000αρι και μου κρατησε 24+5 βατ(το ενα φιλτρο και την αεραντλια 4,20 ωρες.Δεν ξερω αν ολα τα UPS ειναι ετσι,αλλα το δικο μου οταν σταματησει,δεν ξανα περνει μπρος και πρεπει να το επαναφερω εγω,πατωντας το κουμπι.Στο λεω αυτο γιατι αν εισαι σπιτι,καλος,αν λειπεις απο το πρωι εως το βραδυ οπως εγω,αντι να σου κανει καλο ,θα σου κανει ζημια.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα εδω μεσα,και κανεις δεν εχει μιλησει γιαυτο το προβλημα,και απορω.Τωρα το τι θα παρεις ;οσο μεγαλο τοσο καλο. :)

εχω διαβασει τα ποστς σου :) Και ειπα να κανω και εγω μια προσπαθεια

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε 1000 αμέσως μα η διαφορά σε τιμή δεν είναι μεγάλη

Δεν μπορώ να σου πω για την ώρα που θα κρατήσει γιατί δεν αναγράφεις τα watts κατανάλωσης που έχεις την ώρα

Power connection: 230 V/50 Hz 13 W

βασικα σιγουρα ισχυει και παντα θα ισχυει οτι πληρωνεις περνεις!!!

για την δουλεια που το θελω εγω για τυχον αναλαμπες που μπορει να μη τις παρω χαμπαρι ολα τα ups μου κανουν αυτο που ρωταω απλα ειναι αν ξερει κανεις ενα 390 wat το turbo-x μπορει να το κρατησει και 2-3 ωρες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...