Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

έμενα μου φαίνεται για Chiton και μάλλον πρέπει να είναι Gumboot Chiton. :wub:

Δεν θα συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω την αληθεια λιγο που εψαξα το Gumboot Chiton εχει σκληρη ραχη με ραβδωσεις. Το συγκεκριμενο φαινεται να εχει μαλακη τριχωτη ραχη.

Ετσι και αλλιως ειναι λιγο αργα γιατι δεν ειναι πανω στο τζαμι πλεον εξαφανιστηκε, αρκει να μην κανει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε σε λειτουργια το φιλτρο αλγης με chaeto (Νικο Ευχαριστω!). Περιμενω να δω διαφορα στο Nitrat.

Το ενυδριο εχει κλεισει 2 μηνες πλεον αν και εχει πολυ δουλεια ακομα. Παραθετω μερικες φωτο:

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01216.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01215.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01200.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01192.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01201.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01160.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01204.jpg

Link to comment
Share on other sites

:wub: Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Να χαίρεσαι τα ζωντανά σου.
Link to comment
Share on other sites

:wub: Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Να χαίρεσαι τα ζωντανά σου.

μπραβο πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδριο περασε τις πρωτες 10 μερες στον αυτοματο πιλοτο. Οταν γυρισα τα πραγματα ηταν μια χαρα!

Μετρησεις εδειξαν πως δεν υπηρξε προβλημα :D

Aquarium_Stats.xls

Τωρα δοκιμαζω και το osmolator της Tunze για να ειναι ετοιμο την επομενη φορα.

Εχω 2 μικρα προβληματα.

#1 Εχουν εξαφανιστει τα hermit, μαλλον το ζωον μεσα στο βραχο φταιει. Τουλαχιστον τρωει και τα καβουρια. Το περιεργο ειναι πως δεν εχει χαθει ουτε ενα σαλιγκαρι. Περιμενω μια παγιδα μπας και καταφερω να το πιασω. Το θεμα ειναι οτι δεν τον εχω δει ουτε μια φορα. Τον ακουω το βραδυ ομως και μου αναβαβουν τα λαμπακια.

#2 Τα κλοουν ανακαλυψαν την Γονιοπορα και αποφασησαν να την κανουν host. Το προβλημα ειναι πως απο κει που εφτανε τους 10 ποντους τωρα θεμα ειναι αν ανοιγει 2-3cm λογο το οτι ειναι συνεχεια εκει οι κλοουν και τριβονται. Σκεφτομαι μηπως βαλω μια ανεμονη να την αφησουν ησυχη αλλα δεν ξερω μηπως ειναι νωρις ακομα. Εχει κανεις καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 μικρα προβληματα.

#1 Εχουν εξαφανιστει τα hermit, μαλλον το ζωον μεσα στο βραχο φταιει. Τουλαχιστον τρωει και τα καβουρια. Το περιεργο ειναι πως δεν εχει χαθει ουτε ενα σαλιγκαρι. Περιμενω μια παγιδα μπας και καταφερω να το πιασω. Το θεμα ειναι οτι δεν τον εχω δει ουτε μια φορα. Τον ακουω το βραδυ ομως και μου αναβαβουν τα λαμπακια.

καρτέρι με φακό που έχει κόκκινο φίλτρο ..

#2 Τα κλοουν ανακαλυψαν την Γονιοπορα και αποφασησαν να την κανουν host. Το προβλημα ειναι πως απο κει που εφτανε τους 10 ποντους τωρα θεμα ειναι αν ανοιγει 2-3cm λογο το οτι ειναι συνεχεια εκει οι κλοουν και τριβονται. Σκεφτομαι μηπως βαλω μια ανεμονη να την αφησουν ησυχη αλλα δεν ξερω μηπως ειναι νωρις ακομα. Εχει κανεις καμια αλλη ιδεα?

δώσε τη γονιοπόρα :D

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

filrou φοβαμαι οτι και να βαλεις ανεμωνη υπαρχει περιπτωση η clown να μην την τιμησουν μεχρι να πεθανει η γονιοπορα :D Αυτο εγινε σε μενα ... πηγαν στην ανεμωνη (που τωρα λατρευουν) αφου πρωτα σκοτωσαν την ephyllia στην οποια ηταν μεχρι τοτε.... καλο ειναι να την δωσεις καπου μεχρι να βαλεις ανεμωνη και μεχρι να πανε οι clown σου εκει...

Link to comment
Share on other sites

filrou φοβαμαι οτι και να βαλεις ανεμωνη υπαρχει περιπτωση η clown να μην την τιμησουν μεχρι να πεθανει η γονιοπορα

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με τους δικούς μου.

Όπου και να μετέφερα την γονιοπορα την έβρισκαν και τριβόντουσαν μέχρι που την πέθαναν :D ............την ανεμώνη ούτε που την πλησίασαν :excl:

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμένα μια απο τα ίδια.

Ο clown κατοικεί στην μία euphillia χωρίς να ενδιαφέρεται καθόλου για τις ανεμώνες.

Ευτυχώς χωρίς πρόβλημα.

Μια λύση είναι να βάλεις ανεμώνη και να καλύψεις με πλαστικό προστατευτικό την γονιοπόρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω για μια ανεμωνη και στο ενδιαμεσο θα βαλω την γονιοπορα στην καραντινα.

Καμια προταση για ανεμωνη? Τα κλοουν ειναι False Ocellaris

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω για μια ανεμωνη και στο ενδιαμεσο θα βαλω την γονιοπορα στην καραντινα.

Καμια προταση για ανεμωνη? Τα κλοουν ειναι False Ocellaris

Τι λες για Heteractis magnifica!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα το ηθελα καθως ειχα μια στο νανο και ειναι απιστευτες. Ομως εχω διαβασει πως ειναι το πιο δυσκολο species και καλυτερα να παραμενει στην θαλασσα. Δεν ξερω ισως μπορει να μας πει μερικα tips καποιος που εχει στο ενυδριο του.

Link to comment
Share on other sites

Η normal προταση ειναι μια BTA (Bubble Tip Anemone) Entacmaea quadricolor ... ανθεκτικες, πανεμορφες (ειδικα οι ροζ ειναι αστερια) κτλ

Εχω μια στο ενυδρειο μου που κοντευει να το γεμισει ολο :D

ΑΛΛΑ πρεπει να σου ξεκαθαρισω οτι δεν θεωρειτε σαν συμβιωτικη στην φυση με ocellaris... Εμενα ομως την εχουν κανει κανονικα σπιτι τους, την υπερασπιζονται φανατικα και ειναι ολα υπεροχα...το ιδιο και σε πολλους αλλους αλλα πρεπει να στο πω να ξερεις τι περνεις !

Link to comment
Share on other sites

Και γω για μια BTA σκεφτομουν. Τωρα απλα πρεπει να βρω ενα υγιεστατο κομματι αρκετα μεγαλο να χωρανε οι 2 κλοουν μεσα (Αν ξερει κανεις τιποτα ας στειλει ενα PM). Θα αφησω την Γονιοπορα μεσα μεχρι να προσαρμοστη η ανεμωνη και μετα θα την αφαιρεσω μεχρι να πανε εκει οι κλοουν.

Την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα ενα μικρο Yellow Tang και ενα Flame και οι κατοικοι πλεον ειναι 10. Η αληθεια ειναι οτι το ειχα ανγχως γιατι ηταν ο Sohal ηδη μεσα ενω επρεπε να μπει τελευταιος. Επεσε λιγο ξυλο αλλα ολα σε λογικα πλαισια, τωρα τα πραγματα καλυτερευουν ελπιζω να μην μου τα γυρισουν παλι. Ο μικρουλης ειναι πολυ μανγκας. Σκεφτομαι μια μικρη μπακανιελα ακομη και ενα νεον gobby και τελος απο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσθετω μονο βιταμινη C καθε 2-3 μερες και αναρωτιεμαι:

Εχει νοημα να συμπληρωνουμε με βιταμινες/σκορδο στο φαγητο που δινουμε? Αν ναι ποιες και σε τι συχνοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Προσθετω μονο βιταμινη C καθε 2-3 μερες και αναρωτιεμαι:

Εχει νοημα να συμπληρωνουμε με βιταμινες/σκορδο στο φαγητο που δινουμε? Αν ναι ποιες και σε τι συχνοτητα ?

η γνωμη μου ειναι ναι,θα πρεπει να δινουμε,τουλαχιστον για βιταμινες 1 φορα ανα βδομαδα και οχι απαραιτητα στη στηλη του νερου ,αλλα να εμποτιζουμε την ξηρα τροφη και να ταιζουμε,οσοω για το σκορδο,εγω προσωπικα ταιζω πολυ συχνοτερα απο οτι τις βιταμινες,και μαλιστα ακομη και φρεσκο σκορδο παιρνω και τριβω ,και με το ζουμι του ποτιζω τις τροφες,και πραγματικα γινεται πανικος...!!!

μεχρι τωρα ευτυχως και φτου,φτου δεν ειχα αρρωστειες...

**τωρα που το θυμαμαι καπως αχνα ,οταν ειχε ερωτηθει ο δοκτωρ σιμεκ σχετικα με τη βιταμινη c,νομιζω οτι ειχε πει οτι δεν ειχε δει ιδιαιτερη βελτιωση σε κατι.....

ας με διορθωσουν παρακαλω οι παρευρισκομενοι γιατι δεν το θυμαμαι καλα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Klaz πρεπει να κατεριψες το ρεκορ ταχυτατης απαντησης σε ποστ, δεν προλαβα καν να κανω refresh. :D

Την τροφη και εγω την μουσκευω με βιταμινη C. Ξερω πως την C δεν μπορουν τα ψαρια, οπως και ο ανθρωπος, να την αναπαραγει ο οργανισμος και την περνουν απο την τροφη. Το θεμα ειναι αν χρειαζονται και αλλες βιταμινες. Σκορδο δεν προσθετω παρα οτι εχει η ξηρα τροφη μεσα. Να βαζω υγρο παρασκευασμα η να διαλυω σκελιδα καλυτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Να βαζω υγρο παρασκευασμα η να διαλυω σκελιδα καλυτερα ?

Σαν το φυσικό δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο,αλλά και το σκεύασμα κάνει την δουλεία του. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω και 2-3 εβδομαδες βλεπω το Sohal και ξυνεται στην αμμο. Στην αρχη νομιζα πως ηταν Ick μετα απο παρακολουθηση βλεπω πως δεν εχει τιποτα. Τα χρωματα του ειναι κανονικα, τρωει τα παντα και τις τροφες τις μουσκευω με βιταμινες και σκορδο. Τα υπολοιπα ψαρια δεν ξυνονται. Επισης που και που τεντωνεται και κανει κατι τιναγματα απο την μια ακρη του ενυδριου στην αλλη. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει βγαλει καποια μαυρα στιγματα στο σωμα του και απο τι διαβασα ειναι black Ich (Tang Disease). Σε καποια αθρα που διαβασα λεει σαν πρωτη ενεργεια dip σε νερο απο R/O για 3-4 λεπτα κανει?

Τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Βουτιά σε γλυκό νερό σε συνδυασμό με μπάνιο σε φορμαλίνη.

βιταμίνες στην τροφή και καμιά Lysmata amboinensis για καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο χρόνο θα πρέπει να είναι η βουτιά ?

Έγινε επεξεργασία - ΜΑΝΩΛΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...