Jump to content

Sump


space

Recommended Posts

καλησπερα.εφτιαξα ενα ενυδρειο με διαστασεις 100*50*70 που προοριζεται για reef και ενα sump 90*28*45 με εισαγωγη και εξαγωγη απο τον πατο του ενυδρειου.το sump exei 4 χωρισματα στο ενα χωρισμα κατεβαινει η εισαγωγη και στο αλλο θα βαλω τον κυκλοφορητη για επστροφη στο ενυδρειο το σκιμμερ θα ειναι κρεμαστο και πιθανοτατα το deltec mce 600.στο ενυδρειο θα μπει ζωντανος βραχος .μπορειτε να μου πειτε τι υλικα να βαλω στο sump?

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι :thumbup: Τα πραγματα ακομα ειναι λιγο περιεργα με τα διαφορα θεματα που εχουμε ακομα μετα τα γνωστα προβληματα.

Στο sump μπορεις να βαλεις αρκετα πραγματα ακομα.... και τους θερμοστατες σου, και εσωτερικο skimmer (δεν ειναι αναγκη να ειναι κρεμαστο) και refugium αν εχεις χωρο!

Για υλικα φανταζομαι εννωεις για χημικο φιλτραρισμα...αυτο ειναι απλο... σε ενα στενο τομεα θα βαλεις ανθρακα και αντοφωσφορο και θα φροντισεις το νερο να περναει απο μεσα απο τα υλικα...

Αν εχεις χωρο σκεψου και το refugium καθως θα σε βοηθησει σε πολλα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου..θα ηθελα να σε ρωτησω αν χρειαζεται αστερακια και μακαρονια?αν θα πρεπει ο ανθρακας να ειναι συνεχεια μεσα στο sump?γιατι ακουω διαφορα σχετικα με τον ανθρακα οτι δηλαδη δεν πρεπει να υπαρχει συνεχεια μεσα.και σχετικα με το refugium πρεπεινα κανω μια αλλη κατασκευη η να φτιαξω μεσα στο ηδη υπαρχον sump?moy exουν πει οτι πρεπει να μην ειναι στην ιδια ροη με το sump oti πρεπει να ειναι ξεχωριστο γιατι στην περιπτωση προβληματοs να μπορω να σταματησω την ροη απο το refugium.Σε ευχαριστω Μanogr

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να φτιαξεις ενα φυσικο συστημα με ζωντανο βραχο και αμμο, οπως συνηθως προτεινουμε, τοτε δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα βιολογικο μεσο (μακαρονια, siporax κτλ) αφου η βιολογια σου θα βασιζεται στον βραχο και στην αμμο. Εχεις διαβασει καθολου για αυτο ?

Ο ανθρακας καλο ειναι να ειναι συνεχεια μεσα και να αλλαζεται σχετικα συχνα... Οσο αφορα το refugium οι περισσοτεροι χομπιστες το εχουν μεσα στο sump..δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τι ροη και τι προβλημα μπορει να υπαρχει (?)

Link to comment
Share on other sites

moy exουν πει οτι πρεπει να μην ειναι στην ιδια ροη με το sump oti πρεπει να ειναι ξεχωριστο γιατι στην περιπτωση προβληματοs να μπορω να σταματησω την ροη απο το refugium.Σε ευχαριστω Μanogr

αν κατάλαβα καλά

δεν είναι λάθος αυτό που σου προτείνουν .. συνηθίζεται..

έτσι το refugium θα παίρνει νερό με αντλία από το sump και θα υπερχειλίζει πάλι στο sump

αντί να αποτελεί απλό διαμέρισμα του sump ..

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για την βιολογια εχω παρακολουθησει σχετικα αρθρα σας . :thumbup: οσο για το refugium μου ειπαν αυτο που αναφερει ο τασος οτι ειναι το σωστο γιατι σε περιπτωσει που μπουκωσει το refugium και δημιουργει προβλημα μπορεις να το διακοψεις και να συνεχειση το συστημα να τρεχει με το sump.ενω στην περιπτωση που ειναι στο sump θα εχεις προβλημα.Σας ευχαριστω και περιμενω να με βοηθησεται γιατι εχω πελαγωσει σχετικα με το sump. :D

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια δεν εχω ακουσει για προβληματα απο μπουκωμα... στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν μπορει να γινει κατι τετοιο (ας πουμε στο δικο μου το νερο περναει στο επομενο διαμερισμα του sump μετα το refugium απο πανω οποτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα...

Αυτο που λενε αρκετοι (και ειναι σωστο) ειναι οτι βοηθαει αν το refugium περνει νερο αμεσα απο το ενυδρειο (πριν δηλαδη το skimmer)...

Επειδη δεν ειδικευομαι στο θεμα των κατασκευων καλο θα ειναι να ακουσουμε και καποια αλλη αποψη !

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε στο δικο μου το νερο περναει στο επομενο διαμερισμα του sump μετα το refugium απο πανω οποτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα...

το νερο πως ερχεται στο refugium?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο πεφτει απο το ενυδρειο στο 1ο διαμερισμα οπου ειναι και το skimmer... μετα περναει στο 2ο διαμερισμα που ειναι τα χημικα... και μετα αφου περασει μεσα απο τα υλικα μπενει στο refugium απο κατω και απο το refugium συνεχιζει απο πανω στο 4ο διαμερισμα οπου ειναι η αντλια επιστροφης που ειναι και αυτη που τραβαει το νερο ωστε να κανει την πορεια που περιεγραψα....

Επειδη εχει προβλημα το Uploading τωρα δες μια φωτογραφια απο παλιο θεμα μου εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...post&p=5478

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το νερο οταν περναει στο refugium περναει απο την αμμο και μετα χυνεται στο διαμερισμα με την αντλια επιστροφης?δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησει να περναει μεσα απο την αμμο? Σε χιλιοευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες για μενα.

Link to comment
Share on other sites

δεν περναει απο την αμμο...η αμμος λογο του νερου ειναι ανηφορικη... αλλα ετσι και αλλιως αυτο ειναι κατι που θα αλλαζα αν το εκανα τωρα προσθετωντας ακομα ενα διαμερισμα ωστε και εκει το νερο να πηγαινει απο πανω ωστε η αμμος να ειναι επιπεδη κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το σκεφτομουν το θεμα να ξεκαθαρισω οτι αν μπορεις να κανεις ξεχωριστο refugium (εχεις χωρο κτλ) τοτε ειναι πολυ καλυτερο αφου θα μεγαλωσεις και αλλο τον ογκο του νερου σου και θα εχεις περισσοτερο χωρο στο sump για να δουλευεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε δεν εχω χωρο και προσπαθω να βρω μια λυση. επιστευτηκα ενα απο τους πιο γνωστους στην θεσ/νικη στην κατασκευη αλλα!!!!!!το sump ειναι σε τεσσερα ισα μερη χωρισμενο.στο ενα κατεβαινει οσωληνας

απο το πατο του κυριους ενυδρειου και εχω βαλει μπλεσφουγγαρι κατω απο αυτο εχουν μπει μακαρονια και αστερακια απο παλιο 120λιτρα ενυδρειου στο επομενο αντιφοσφωρο και ανθρακα απο αυτο εχω κρεμασει το σκιμμερ περνει νερο και το ριχνει στο τριτο διαμερισμα και στο τριτο εχω βαλει κομματια live rock kai κοκκινη caulerpa εβαλα και πρασινη αλλα δεν αντεξε δεν την εβλεπα καλα και την ξηλωσα φυσικα εχω φωτισμο και στο τεταρτο διαμερισμα εχω τον κυκλοφορητη της επιστροφης.απο το διαμερισμα που κατεβαινει ο σωληνας απο το κυριο ενυδρειο το νερο περναει απο κατω.αν εχεις καμια προταση θα ηθελα να με βοηθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη και βασικη προταση μου ειναι να αφαιρεσεις το μπλε σφουγγαρι (εργοστασιο Νιτρικων...) και τα μακαρονια και αστερακια! Αφου εχεις διαβασει σχετικα με τα φυσικα συστηματα καταλαβαινεις γιατι στο λεω και γιατι υποστηριζω αυτα τα συστηματα!! Απο τη στιγμη που θα εχεις ζωντανο βραχο και αμμο τι χρειαζεσαυ τα μακαρονακια ? :thumbup:

Το τρiτο σου λοιπον διαμερισμα ειναι το refugium σου! Ολα καλα τα λες αλλα θα σου προτεινα να αφαιρεσεις την caulerpa γιατι μπορει να σου δημιουργησει μεγαλο προβλημα καποια στιγμη και να βρεις να βαλεις chaetomorpha...σιγουρα καποιος θα εχει να σου δωσει λιγο!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι στο διαμερισμα που κατεβαινει ο σωληνας να βαλω και εκει live rock ti λες?τα μακαρονια μου τα εβαλε ο εμπορος απο την θεσ/νικη και μερικα αστερακια .Αστερακια και μακαρονια μετεφερα και εγω απο το παλιο εξωτερικο φιλτρο για μπολιασμα.αν βγαλω το μπλε σφουγγαρι τα βρωμικα σωματιδια τι θα τα κραταει?και ο αφρος που δημιουργειται απο την εισαγωγη του νερου στο sump?Συγνωμη αν φαινονται ηλιθιες οι ερωτησεις μου :thumbup: σε ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες και σε περιμενω στην θεσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

να εκμεταλευτω την περισταση κ να κανω κ εγω μια ερωτηση παιδια?

σε περιπτωση που υπερφορτωθει το συστημα με βιολογικο φορτιο-δηλ ο βραχος ειναι αρκετος για να κανει τη δουλεια του κ υπαρχει κ μακαρονι η'

τα υπολοιπα γνωστα σφουγγαρια κτλ-ποιες ειναι οι επιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα τεχνητα βιολογικα μεσα οπως και τα σφουγγαρια επιβαρυνουν πολυ το συστημα με Νιτρικα ενω παραλληλα δεν αφηνουν τον ζωντανο βραχο να φτασει στην σωστη βιολογικη οριμανση...

space μπορεις να βαλεις ζωντανο βραχο και εκει που λες αλλα για να δουλεψει σωστα το φυσικο συστημα πρεπει αμεσα να αφαιρεσεις τα μακαρονια και τα αστερακια...τωρα !! .... οσο αφορα το σφουγγαρι, αν θελεις να το αφησεις για μηχανικο φιλτραρισμα θα πρεπει να το πλενεις πολυ συχνα (ακομα και καθημερινα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει κανεις καμια φωτο απο sump για να δω διαταξει υλικων?χρειαζεται το μπλε σφουγγαρι γιατι εχω μπερδευτει?

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε σφουγγαρι δεν χρειαζεται...αν ομως θελεις να το εχεις σαν μηχανικο φιλτρο για τα αιωρουμενα σωματιδια κτλ τοτε μπορεις να το εχεις αλλα θα πρεπει να το πλενεις πολυ συχνα (καθε 2-3 μερες το πολυ!)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε καποιο αρθρο Manogr oti προτεινες καλτσα στην υπερχειληση μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται? αναφερες και για 100μ καλτσα τι σημαινει? και αν βαλω καλτσα απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεσαι το μπλε σφουγγαρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε καποιο αρθρο Manogr oti προτεινες καλτσα στην υπερχειληση μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται? αναφερες και για 100μ καλτσα τι σημαινει? και αν βαλω καλτσα απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεσαι το μπλε σφουγγαρι. :)

Δεν νομιζω να το ειδες σε αρθρο...μαλλον σε καποια παλια απαντηση μου! Και δεν λεω μεσα στην υπερχειλιση αλλα στο σωληνα που πεφτει στο ενυδρειο. Εχω αναθεωρηση την αποψη μου αυτη αρκετα οχι γιατι δεν κανει καλο αλλα γιατι κανει μεγαλο κακο αν δεν την πλενεις πολυ πολυ συχνα (2-3 μερες). Η βρωμα που μαζευει ειναι απιστευτη οποτε αν δεν πλενετε συχνα σαπιζει και ανεβαζει πολυ τα Νιτρικα.... αρα η την πλενεις καθε δυο μερες...ή την βαζεις περιστασιακα για να μαζευει τα αιωρουμενα σωματιδια κτλ.... ουσιαστικα εκτελει την ιδια λειτουργια με το σφουγγαρι αφου ειναι μηχανικο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...