Jump to content

γεννα απο παπαγαλοψαρα!!!


Recommended Posts

γεια σε ολους τους φιλους!!!!πριν δυο μερες,παρατηρησα πανω σε ενα ξυλο που εχω,καποια μικροσκοπικα αυγα.το ενα παπαγαλοψαρο εχει σκαψει γυρω γυρω τα χαλικια,και εχει γινει πολυ επιθετικο σε οποιο ψαρι προσπαθει να πλησιασει τα αυγα...το θεμα ειναι,οτι απ οτι διαβασα καπου, τα παπαγαλοψαρα δεν μπορουν να αναπαραχθουν.ειναι αληθεια?αν οχι,πρεπει να βαλω κατι ωστε το ζευγαρακι μου να γινουν γονεις?οι αλλοι "συγκατικοι"ειναι 2 silver dollar και 2 rainbowfin sarks.υπαρχει περιπτωση να φανε τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους τους φιλους!!!!πριν δυο μερες,παρατηρησα πανω σε ενα ξυλο που εχω,καποια μικροσκοπικα αυγα.το ενα παπαγαλοψαρο εχει σκαψει γυρω γυρω τα χαλικια,και εχει γινει πολυ επιθετικο σε οποιο ψαρι προσπαθει να πλησιασει τα αυγα...το θεμα ειναι,οτι απ οτι διαβασα καπου, τα παπαγαλοψαρα δεν μπορουν να αναπαραχθουν.ειναι αληθεια?αν οχι,πρεπει να βαλω κατι ωστε το ζευγαρακι μου να γινουν γονεις?οι αλλοι "συγκατικοι"ειναι 2 silver dollar και 2 rainbowfin sarks.υπαρχει περιπτωση να φανε τα αυγα?

Τα παπαγαλόψαρα είναι ψάρια που δεν υπάρχουν στη φύση (υβρίδια) και αυτό σημαίνει (σύμφωνα με τη λογική) ότι είναι στείρα. Παρόλ' αυτά έχουν αναφερθεί αρκετές φορές αναπαραγωγές αυτών των ψαριών και δεν το θεωρώ απίθανο. (το ότι ένα ψάρι είναι υβρίδιο δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και στείρο). Αν όντως τα αυγά είναι απ' τα παπαγαλόψαρα πιστεύω πως δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ, γιατί σαν κιχλίδες που είναι λογικά θα φροντίζουν και θα περιποιούνται τα αυγά τους. Απλά πρόσεξε μήπως όι γονείς επιτεθούνε σε κάποιο άλλο ψάρι, για να υπερασπιστούν τα αυγά τους, και το τραυματίσουν.

Ελπίζω να βοήθησα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...ειμαι μαλλον απο τους τυχερους,μιας και τα ψαρακια μου με εκαναν μπαμπα!!!!!!!!!! :thumbup:

πριν λιγο τα ειδα!!!!!το θεμα ειναι οτι ο γονιος εχει γινει πολυ επιθετικος με τα αλλα ψαρια(δεν ξερω αν ειναι το θυλικο,αλλα ειναι πιο μεγαλο σε μεγεθος.δεν μπορω να το ξεχωρισω :D οταν μου τα εκαναν δωρο,ειχαν το ιδιο μεγεθος...)και εχουν περιοριστει στο 1/3 του ενυδρειου,και φοβαμαι...

ενα αλλο που παρατηρησα,ειναι το οτι ο γονιος τα βαζει στο στομα του και τα μεταφερει στην φωλια,ενα μικρο πλαστικο διακοσμητικο οπου ειναι σαν σπηλια.στην αρχη νομιζα οτι τα ετρωγε,αλλα εκανα λαθος αφου το παρατηρουσα γοα 20 λεπτα....υπαρχει καποιος φοβος μην φαγωθουν απο τα αλλα ψαρια(που δεν το νομιζω,δεν πλησιαζει τιποτα)υπαρχει τροπος να τα προστατεψω?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειο μου ειναι ενα aquatlantis 100L και οι αλλοι "συγκατοικοι"ειναι 2 silver dollars,2 rainbow sharks και 2 Corydoras aeneus....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτό από τους γονείς?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να βγαλω αλλα ειναι θολες.θα ξαναπροσπαθησω το βραδυ που θα γυρισω απο την δουλεια.με τα μωρα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...