Jump to content

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΠΑΤΟ" ΜΑΣ


Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι καλημέρα,

σαν νέος στον χώρο των ενυδρείων θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που μας αφορά όλους μας.

ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ Ή ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΦΕΛΙΖΟΛ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΑΣ?

Ο λόγος που με κάνει να έχω τέτοιου είδους απορίες τέτοιες ώρες είναι ότι βλέπω παντού πως θεωρείτε το φελιζόλ ένα υλικό τόσο ακίνδυνο και φυσικό για χρήση σε ένα περιβάλον (μικρόκοσμο θα έλεγα καλύτερα).

Μιλάμε πάντα για το υλικό που ως πρώτη ύλη για να παραχθεί χρησημοποιούμε το ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ. Για να βοηθήσω λίγο την σκέψη σας ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους της θαλάσσιας χλωρίδας και πανίδας είναι οι πετρελαιοκυλίδες.

Σκοπός λοιπόν αυτού του θέματος είναι να μας βάλει στη διαδικασία της έρευνας. Οσοι λοιπόν νομίζουν πως μπορούν να μας απάντήσουν επιστημονικά τεκμηριωμένα σε αυτό το θέμα πιστέψτε με η γνώμη τους θα είναι παραπάνω από χρήσιμη. Μήν ξεχνάτε πως δεκάδες να μην πω εκατοντάδες ή και χιλιάδες φίλοι μας διατηρούν ενυδρεία με αφρικανικές κιχλίδες που θεωρούνται "σκαπανείς".

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

φιλικά

Χρήστος

:thumbup:

Υ.Γ. Οποιος θεωρεί πως το θέμα αξίζει να μπεί σε άλλη γενικότερη κατηγορία ας το μετακινήσει.

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι καλημέρα,

σαν νέος στον χώρο των ενυδρείων θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που μας αφορά όλους μας.

ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ Ή ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΟ ΦΕΛΙΖΟΛ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΑΣ?

Ο λόγος που με κάνει να έχω τέτοιου είδους απορίες τέτοιες ώρες είναι ότι βλέπω παντού πως θεωρείτε το φελιζόλ ένα υλικό τόσο ακίνδυνο και φυσικό για χρήση σε ένα περιβάλον (μικρόκοσμο θα έλεγα καλύτερα).

Μιλάμε πάντα για το υλικό που ως πρώτη ύλη για να παραχθεί χρησημοποιούμε το ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ. Για να βοηθήσω λίγο την σκέψη σας ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους της θαλάσσιας χλωρίδας και πανίδας είναι οι πετρελαιοκυλίδες.

Σκοπός λοιπόν αυτού του θέματος είναι να μας βάλει στη διαδικασία της έρευνας. Οσοι λοιπόν νομίζουν πως μπορούν να μας απάντήσουν επιστημονικά τεκμηριωμένα σε αυτό το θέμα πιστέψτε με η γνώμη τους θα είναι παραπάνω από χρήσιμη. Μήν ξεχνάτε πως δεκάδες να μην πω εκατοντάδες ή και χιλιάδες φίλοι μας διατηρούν ενυδρεία με αφρικανικές κιχλίδες που θεωρούνται "σκαπανείς".

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

φιλικά

Χρήστος

:thumbup:

Υ.Γ. Οποιος θεωρεί πως το θέμα αξίζει να μπεί σε άλλη γενικότερη κατηγορία ας το μετακινήσει.

Καλημέρα Χρήστο.

Όσον αφορά αυτά που είπες για το φελιζόλ έχεις απόλυτο δίκιο.

Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

στον πατο του ενυδρειου

εννοουμε αναμεσα στην βαση και το τζαμι....και οχι μεσα στο πατο του ενυδρειο

αν εννοεις εσυ αυτο (αναμεσα στην βαση και το τζαμι) και σε πειραζει μονο γενικα η υλικη υποσταση του φελιζολ...αναλογισου στην καθημερινοτητα μας τι υλικα χρησιμοποιουμε που ειναι παραγωγα του πετρελαιου

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

μαλλον μιλαμε για το φελιζολ που μπαινει μεσα στο ενυδρειο πανω απο το τζαμι και κατω απο τις πετρες (αφρικανες κιχλιδες)

απο πετρελαιο ειναι επισης το πλαστικο δοχειο του φιλτρου, οι σωληνες του, τα σφουγγαρια του, οι βεντουζες, οι αντλιες, οι πλαστικοι σωληνες pvc που ενδεχωμενος να περναει το νερο μεχρι να φτασει στο ενυδρειο μας, το μπουκαλακι που εχει μεσα το αντιχλωριο και αλλα πολλα...

δεν ειμαι χημικος αλλα σαν απλος ανθρωπος νομιζω οτι μπορω να μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ειναι διαφορετικο το πετραιλαιο και διαφορετικα τα επεξεργασμενα προιοντα του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όπως σωστά λέτε χρησημοποιούμε πάρα πολλά παράγωγα του πετρελαίου στην ζωή μας. Γνωρίζετε βέβαια ότι όλα αυτά τα υλικά έχουν μελετηθεί ( εδώ σηκώνει πολύ νερό στο κρασί μας ) για χρήση από τον άνθρωπο. Πόσες έρευνες πιστεύεται πως έχουν γίνει με πραγματική οικολογική συνείδηση; Πια εταιρία πιστεύεται πως θα "πέταγε" ένα σωρό χρήματα έτσι ώστε να καλύψει πλήρως την έρευνα που να αφορά το περιβάλον; Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο αφελείς και ας καταλάβουμε πως αν πχ ψαχνόμαστε τόσο πολύ για την άμμο που θα τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας γιατί να μην ψαχτούμε για κάτι που δεν γνωρίζει κανείς τις συνέπειες που θα έχει σε βάθος χρόνου. Βέβαια κατανοώ ότι είναι άμεσα συνδεδεμένο με το βάθος χρόνου. Πάντος μιας και διαβάζοντας αυτό το forum είδα να κυκλοφορούν ονόματα εταιριών παραγωγής διογκωμένη πολυστερίνης (φελιζόλ) μπήκα στην διαδικασία να ψάξω για τη χημική σύσταση του προϊόντος και την προτεινόμενη χρήση από την ίδια την κατασκευάστρια εταιρία. Μαντέψτε ... :thumbup: Πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι κατάλληλο το υλικό αυτό για χρήση μέσα στο νερό. Επίσης δεν συνηστάτε για αυτή την χρήση και κάνοντας μια βόλτα στην wikipedia ανακάλυψα πως ένα από τα βασικά συστατικά του υλικού το στυρένιο C8H8 θεωρήτε ως ΚΑΡΚΙΝΟΓΩΝΟ. Ρίξτε λοιπόν μια ματιά στο παρακάτω

http://www.dow.com/PublishedLiterature/dh_...fromPage=GetDoc

http://www.verdant.net/nofoam.htm

σύντομα θα σας αποστείλω και ένα συνημένο κειμενάκι που τα αναφέρει λιγο πιο λεπτομερώς.

Ας αποφασίσει ο καθένας μόνος του μετά από αυτά.

Φιλικά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα σε πειραζει οπως ειπες και στο αρχικο ποστ οτι θεωρουμε το φελιζολ ακινδυνο

"Ο λόγος που με κάνει να έχω τέτοιου είδους απορίες τέτοιες ώρες είναι ότι βλέπω παντού πως θεωρείτε το φελιζόλ ένα υλικό τόσο ακίνδυνο και φυσικό για χρήση σε ένα περιβάλον (μικρόκοσμο θα έλεγα καλύτερα)"

επειδη μετα την ερευνα που εκανες (και την ειχες κανει πριν την τελευταια σου απαντηση)και με τις αναφορες σου σε διαφορα site μας απεδειξες οτι τελικα ειναι βλαβερο και καρκινογονο...γιατι ζητας την γνωμη μας ή μας ζητας να ερευνησουμε εμεις το θεμα??? εφοσον μπορεις απλως να μας ενημερωσεις για το τι προιον ειναι το φελιζολ????

θα μπορουσες απο το πρωτο ποστ που ανεβασες να μας ειχες πει και να μας ειχες αποδειξει με τα διαφορα

site σου ποσο βλαβερο τελικα ειναι το φελιζολ για χρηση σε ενυδρειο

αλλα επειδη ετσι πιθανον να φενεσαι πιο ψαχμενος απο εμας τοτε ...παω πασο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε yiapasdiscus καλησπέρα,

ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα υπό την μορφή ερώτησης δεν έγινε ούτε για να αυξήσω των αριθμό των post μου ούτε για να το παίξω πιο ψαγμένος από κάποιους. Στο κάτω κάτω της γραφής ο σοφός λαός μας λέει πως όποιος εχει την μύγα... Ο λόγος που γίνεται αυτή η κουβέντα είναι γιατί θεωρώ πως σε αυτό εδώ το χώρο υπάρχουν άτομα που σαφώς και γνωρίζουν πολύ περισσότερα από εμένα ή είναι και χημικοί και ίσως να έχουν και πολύ πιο ανεπτυγμένη την αίσθηση του να εμβαθύνουν σε διάφορα θέματα που όλους τους άλλους ίσως φαινομενικά να μην τους αφορούν.

Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω το πνεύμα σου...

Φιλικά

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα απαντησω με αποσπασματα δικα σου

1ο

"Σκοπός λοιπόν αυτού του θέματος είναι να μας βάλει στη διαδικασία της έρευνας. Οσοι λοιπόν νομίζουν πως μπορούν να μας απάντήσουν επιστημονικά τεκμηριωμένα σε αυτό το θέμα πιστέψτε με η γνώμη τους θα είναι παραπάνω από χρήσιμη. Μήν ξεχνάτε πως δεκάδες να μην πω εκατοντάδες ή και χιλιάδες φίλοι μας διατηρούν ενυδρεία με αφρικανικές κιχλίδες που θεωρούνται "σκαπανείς"."

και 2ο(εσυ ο ιδιος απαντας)Πάντος μιας και διαβάζοντας αυτό το forum είδα να κυκλοφορούν ονόματα εταιριών παραγωγής διογκωμένη πολυστερίνης (φελιζόλ) μπήκα στην διαδικασία να ψάξω για τη χημική σύσταση του προϊόντος και την προτεινόμενη χρήση από την ίδια την κατασκευάστρια εταιρία. Μαντέψτε ... Πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι κατάλληλο το υλικό αυτό για χρήση μέσα στο νερό. Επίσης δεν συνηστάτε για αυτή την χρήση και κάνοντας μια βόλτα στην wikipedia ανακάλυψα πως ένα από τα βασικά συστατικά του υλικού το στυρένιο C8H8 θεωρήτε ως ΚΑΡΚΙΝΟΓΩΝΟ.

μονος σου ζητας επιστημονικη και τεκμηριωμενη απαντηση και μονος σου την δινεις

αν αυτο το εκλαμβανεις ως πνευμα τοτε ....

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Φίλε yiapasdiscus καλημέρα,

Αφού δεν το καταλαβαίνεις να στο ξαναπώ ψάχνω για απαντήσεις ανθρώπων που μπορεί να υπάρχουν στο forum και είναι ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΑΓΜΕΝΟΙ από εμένα. Αυτό που παρέθεσα είναι όπως προείπα μια δική μου ΘΕΩΡΗΣΗ που υποστηριξα με τα επιχειρήματα που μου έδωσε μια πολύ ΠΡΟΧΕΙΡΗ έρευνα. Για να λυθεί λοιπόν αυτή η παρεξήγηση (που θεωρώ ότι προήλθε από λάθος και όχι από κακεντρέχεια) αν κάποιος έχει να παραθέσει μια διαφορετική άποψη θα ήθελα πολύ να τη συζητήσω μαζί του κάνοντας ΔΙΑΛΟΓΟ.

Φιλικά

Χρήστος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Section Mod Note: Νομίζω ότι κατατέθηκαν οι απόψεις και το θέμα ολοκληρώθηκε .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε yiapasdiscus καλημέρα,

Αφού δεν το καταλαβαίνεις να στο ξαναπώ ψάχνω για απαντήσεις ανθρώπων που μπορεί να υπάρχουν στο forum και είναι ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΑΓΜΕΝΟΙ από εμένα. Αυτό που παρέθεσα είναι όπως προείπα μια δική μου ΘΕΩΡΗΣΗ που υποστηριξα με τα επιχειρήματα που μου έδωσε μια πολύ ΠΡΟΧΕΙΡΗ έρευνα. Για να λυθεί λοιπόν αυτή η παρεξήγηση (που θεωρώ ότι προήλθε από λάθος και όχι από κακεντρέχεια) αν κάποιος έχει να παραθέσει μια διαφορετική άποψη θα ήθελα πολύ να τη συζητήσω μαζί του κάνοντας ΔΙΑΛΟΓΟ.

Φιλικά

Χρήστος :thumbup:

η διαφωνια μου μαζι σου

ειναι οτι στην πρωτη δημοσιευση μας ζητας ολους να πουμε την γνωμη μας και οχι τους πιο ενημερωμενους και ψαχμενους, που στην 7η δημοσιευση τελικα ζητας απο τους "Ψαχμενους" να απαντησουν μονο και να παραθεσουν την αποψη τους και την ερευνα τους. παρεξηγηση δεν υπαρχει,υπαρχει η παραπανω διαφωνια ...προς θεου αν φανηκα επιθετικος ζητω ειλικρινα συγγνωμη...μερικες φορες το υφος που γραφουμε ειναι διαφορετικο απο αυτο που πραγματικα εχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλες φορες και ενα ’κομα’ αλλαζει το νοημα μιας φρασης ειναι πολυ ευκολο να βγουν λαθος συμπερασματα. Αν περναμε καθε μυνημα απο τεστ ακριβολογιας ... καηκαμε. :D

Σχετικά με το ερωτημα, με εχει απασχολησει χωρις να βγαλω ακρη. Τελικα δεν χρησιμοποιω φελιζολ, σε καποιες περιπτωσεις εχω χρησιμοποιησει πλακακια απο φιλτρο βυθου. Τα θεωρω πιο πρακτικα και σιγουρα μη τοξικα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - maniac
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

καταρχήν φίλε yiapasdiscus έχεις δίκιο όσον αφορά το γεγονός του ότι έπρεπε από την αρχή να καθορίσω σαφέστερα το λόγο που έθεσα αυτό το ζήτημα προς συζήτηση όσον αφορά το ύφος μου αν ήταν επιθετικό ζητώ συγνώμη. (no hard feelings ελληνιστί).

Φίλε maniac τώρα η άποψη σου ακούγετε πολύ ενδιαφέρουσα και ίσως και πιο σοφή :D από αυτή του φελιζόλ διότι γλιτώνεις και από ένα υλικό του οποίου τα αποτελέσματα δεν τα γνωρίζεις και αφετέρου δεν έχεις να φοβάσε πως αυτοί οι μικροί σκαπανείς θα γεμίσουν το ενυδρείο σου με μικρά μπαλάκια φελιζόλ. Βέβαια από την άλλη (κάνω το συνήγορο του διαβόλου τώρα) άμμος και πλακάκι βυθού? Περνόντας η άμμος από κάτω δεν θα μειώσει την ελαστικότητα του υλικού? Αρα αυτό που πετυχαίνουμε είναι απλώς να μην φτάνουν να σκάψουν ως το κρύσταλο. Μήπως λοιπόν θα ήταν προτιμότερο να βάλουμε περισσότερο άμμο πχ πάχους 7-10cm ανάλογα πάντα και με τα ψαράκια που θα επιλέξουμε?

Φιλικά

Χρήστος

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να πέσουν η τόνοι… :thumbup:

Όσο για το φελιζόλ.

Γενικά αν κάποιο υλικό είναι φτιαγμένο από υλικά που ίσος είναι καρκινογόνα δεν πάει να πει ότι αυτόματα θα αποκτήσουμε καρκίνο. Ο λόγος είναι ο εξής, κάποια υλικά τα χρησιμοποιούμε μόνο για την κατασκευή, κάποια άλλα κατά την κατασκευή αλλάζουν την χημική τους υπόσταση και χάνουν και της ιδιότητες τους πχ το ακίνδυνο ΝΟ3 αν το αφαιρέσουμε μόνο ένα οξυγόνο μετατρέπεται σε το άκρος τοξικό ΝΟ2. Επίσης μπορεί κάποια συστατικά να μην αλλάζουν την χημική τους υπόσταση αλλά να είναι παγιδευμένα μέσα στην ύλη και δεν μπορούν να προκαλέσουν βλάβη.

Πρακτικά τώρα γνωρίζω άτομα που έχουν φελιζολ στον πάτο εδώ και 15 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Επίσης το φελιζολ το χρησιμοποιούμε και εμείς η άνθρωποι στην διατήρηση και μεταφορά των τροφίμων πχ τα ψάρια όλα έρχονται και πολλές φορές πουλιούνται σε φελιζολ υπάρχουν και ποτήρια από φελιζόλ, παγούρια κτλ. Αν υπήρχε η παραμικρή υπόνοια ότι είναι επικίνδυνα υπό την επίδραση του νερού θα απαγορεύονταν. Τέτοιες ευκαιρίες οι οικολόγοι δεν της αφήνουν ανεκμετάλλευτες.

Ο παγκόσμιος οργανισμός τροφίμων επιτρέπει την χρήση του ανεπιφύλακτα σε όλους τους τομής. Επίσης έχει χαρακτηριστεί ασφαλές για το περιβάλλον.

Βασικά το φελιζόλ είναι μια διογκωμένη πολυστερίνη (C8H8).

Δεν υπάρχουν αναφορές ότι το φελιζολ είναι επιβλαβές.

Στο εξωτερικό υπάρχουν φόρουμ που λειτουργούν από την αρχή του ιντερνέτ και χομπιστες με μεγάλη και μακροχρόνια πήρα και πουθενά δεν έχει αναφερθεί ότι το φελιζολ σκότωσε ψάρια ή μείωσε την ζωή αυτόν.

‘’Ο ένοχος είναι αθώος έως ότου αποδεχτή η ενοχή του’’

Θέλω να πω ότι εφόσον δεν έχουμε στοιχεία που ενοχοποιούν το φελιζολ δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο Χρηστος τα καλυψε ολα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχισει η συζήτηση...

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ασπρο απλο φελιζολ και το μπλε?

Γιατι αποτι εχω διαβασει, μερικοι χρησιμοποιουν το μπλε ή κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχισει η συζήτηση...

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ασπρο απλο φελιζολ και το μπλε?

Γιατι αποτι εχω διαβασει, μερικοι χρησιμοποιουν το μπλε ή κανω λάθος?

απλα το μπλε απο οτι ξερω ειναι πιο δυσκαμπτο και πιο σκληρο οποτε παραμορφωνεται δυσκολα απο το βαρος.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δηλαδή φίλε Χρήστο το προτείνεις ανεπιφύλακτα? Από προσωπική εμπειρία φίλου σε ενυδρείο που φτιάχτηκε πριν 1 χρόνο συνέβησαν τα εξής:

α) όλο το φελιζόλ φαγώθηκε από τις κιχλίδες ή βρέθηκε στην επιφάνεια του ενυδρείου και

β) όταν κάποια στιγμή ο φιλαράκος μου είχε μια αρρώστεια μέσα στο ενυδρείο αν και πάλευαμε με σωστά φάρμακα στους σωστούς χρόνους δυσκολευτίκαμε πάρα πολύ να γλιτώσουμε τα ψαράκια του. Η απάντηση από μαγαζί ήταν πως η ασθένεια ήταν κάτω από το φελιζόλ όπου τα φάρμακα δεν μπορούσαν να τη χτυπήσουν τόσο καλά. (τα τελευταία δεν είναι δικά μου λόγια αλλά καταστήματος)

Ευχαριστώ

φιλικά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...