Jump to content

Recommended Posts

Για σας. Θελω να σας κανω μια ερωτηση. εχω ενα white cheek tang υο οποιο εχει ξανα odinium. Το εκανα θεραπεια στην καραντινα με το φαρμακο της sera oodinium για 5 μερες... και το ξαναεβαλα μετα στο κυριως ενυδρειο. μετα απο 1 εβδομαδα παρατηρησα οτι ξαναειχε ασπρα μικρα σημαδακια. Ετσι ... ξανα στην καραντινα με το ιδιο φαρμακο. Τωρα τι κανω? θα γινει καλα? η να παρω αλλο φαρμακο? με εχει ταλαιπωρησει αρκετα και το λυπαμαι πολυ. Υποψιν οτι κατα την διαρκεια της καραντινας η θερμοκρασια ειναι κοντα 28 και η αλατοτητα 1020, επισης εχει ανεβει και λιγο αμωνια. Πως κανω τωρα την μεταφορα στο κυριως ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

''η να παρω αλλο φαρμακο'Γιατι δεν σκεφτεσαι να το κανεις μπανιο σε γλυκο νερο.νομιζω οτι θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η διαδικασια για να το κανω μπανιο σε γλυκο νερο? Συγνωμη αλλα δεν ξερω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η διαδικασια για να τ κανω μπανιο σε γλυκο νερο ενα ψαρι το οποιο εχει odinium?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηθελα να το μαθω κ εγω,γιατι εχω ιδιο προβλημα!!επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ενδεικνυται μια τετοια μεθοδος!

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι κανει δουλεια. απλα δεν ξερω ποση ωρα το αφηνουμε σε νερο α/ο

νομιζω 30 με 40 δευτερολεπτα αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ας μας πει καποιος που το εχει κανει...

Link to comment
Share on other sites

βαζεις το ψαρι μεσα σε γλυκο νερο και ριχνεις αν εχεις ectozon to ψαρι το αφηνεις για 2 με 3 λεπτα το κανω οταν εχω προβλημα και πιστεψε μου εχει τρομερα αποτελεσματα.το ψαρι θα χρειαστει 2 με 3 μπανια.οταν το ψαρι αρχιζει να βγαζει νερο απο τα βραχια τοτε εχει προβλημα και το βγαζουμε δεν το αφηνουμε να φτασει σε αυτη την κατασταση στα 2 με 3 λεπτα δεν εχει προβλημα.καντο και γραψε μου θα εντυπωσιαστεις οταν το δεις να κολυμπαει μεσα στην λεκανη με γλυκο νερο χωρις να εχει προβλημα .περιμενω νεα σου.το συστημα αυτο μου το ειπε φιλος που ειναι ιχθυολογος στην αμερικη καθως και εμπορος γνωστου καταστηματος στην θεσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσοχη... δεν ειναι ευκολη και απλη λυση ενα μπανιο σε γλυκο νερο και ουτε σιγουρη!

Πρωτα πρεπει να βρουμε το λογο που το ψαρι εχει προβλημα και να διορθωσουμε αυτο!

Στην συγκεκριμενη περιπτωση φιλε Ton12 πως εισαι σιγουρος οτι εχει oodinium και οχι απλο ick ?? Το oodinium ειναι αμεσα θανατηφορο και κολαει αμεσα στα υπολοιπα ψαρια...το ick δεν ειναι το ιδιο....

Εισαι σιγουρος λοιπον οτι ειναι oodinium (Amyloodinium ocellatum) και οχι ick (Cryptocaryon irritans)? Σε ρωταω γιατι η σοβαροτητα και η θεραπεια ειναι εντελως διαφορετικη...

(Σου ενωσα τα 2 θεματα αφου ειναι σχεδον τα ιδια και ρωτας τα ιδια πραγματα και στα δυο! Δεν ειναι αναγκη να ανοιγουμε πολλα ιδια θεματα :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το odinium δεν ειναι θαλασσινο To ick δεν ειναι για γλυκο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω γραψει στην παραπανω απαντηση μου την επιστημονικη ονομασια των δυο διαφορετικων αυτων ασθενειων...αρα οπως καταλαβαινεις μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα με το ick (Cryptocaryon irritans) να ειναι το πιο συνηθισμενο και πιο ακινδυνο... και τα 2 που αναφερω ειναι ασθενειες θαλασσινων ψαριων.-

Ποιος σου ειπε οτι το oodinium ειναι για θαλασσινο και το ick για γλυκο ?? :thumbup: Απλα το ick γλυκου νερου ειναι αλλο παρασιτο απο αυτο του θαλασσινου...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα πρέπει να εντοπίσεις τους λόγους που το ψάρι προσβάλλεται από το παράσιτο, στο σύστημά σου.

Όπως συνθήκες που το στρεσάρουν. Κατόπιν μπορείς να κάνεις την θεραπεία και να είσαι σίγουρος, ότι όταν θα επιστρέψει στο ενυδρείο δεν θα επαναπροσβληθεί.

Η μέθοδος του γλυκού νερού είναι μια πολύ καλή και άμεση λύση. Η αντοχή όμως των ψαριών στο γλυκό νερό, δεν είναι η ίδια για όλα τα είδη και αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Το γλυκό νερό που θα προετοιμάσεις, πρέπει να έχει το ίδιο ΡΗ και θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμαι για Amyloodinium ocellatum το μπανιο σε Γλυκο νερο οπως και η υποαλατοτητα δεν θα κανει τιποτα απολυτος μιας και ειναι πολυ δυνατη ασθενεια.Η μονη αποτελεσματικη θεραπεια αν δεν εχει περασει αρκετος χρονος ειναι η θεραπεια με χαλκο..Μπανιο σε γλυκο νερο,συμβατικες θεραπειες,υποαλατοτητα και ozon μπορει να δουλεψουν μονο στο ick (Cryptocaryon irritans)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...