Jump to content

ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ


reefdaddy

Recommended Posts

Έβαλα το salinity monitor :D και έφριξα παιδιά ,μέχρι τώρα μετρούσα αλατοτητα με 2 από τα κλασικά αλατόμετρα με το δείκτη και παρόλο που ήξερα ότι έχουν κάποια ανακρίβεια δεν περίμενα να ρύθμιζα 1026 και να έχω 1028.5!!!!!!!:D:D πω πω πολύ ανακρίβεια παιδιά αίσχος :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έβαλα το salinity monitor :D  και έφριξα παιδιά ,μέχρι τώρα μετρούσα αλατοτητα με 2 από τα κλασικά αλατόμετρα με το δείκτη  και παρόλο που ήξερα ότι έχουν κάποια ανακρίβεια δεν περίμενα να ρύθμιζα 1026 και να έχω 1028.5!!!!!!!:D  :D  πω πω πολύ ανακρίβεια παιδιά αίσχος :D

11875[/snapback]

Και τυχερος ησουν!! Τα κλασικα αλατομετρα εχουν παρουσιασει ακομα χειροτερες αποκλησεις...ειδικα απο refractometers που ειναι οτι πιο σιγουρο! Θα σου προτεινα να αγορασεις και ενα τετοιο αφου και φθηνο ειναι και 100% σιγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Στις 95% των περιπτώσεων κλέβουν σημαντικά προς τα πάνω. Τώρα κατάλαβες Κώστα όταν σου έλεγα ότι παίζεις στο όριο και καλύτερο είναι να υπολογίζεις ένα 1.022-23 για να έχεις το επιθυμητό 1.025-1.026.Με το ασβέστιο πρέπει να δώσεις αρκετή προσοχή και να κυμαίνεσαι στα σωστά επίπεδα. Να λάβεις υπόψη ότι η παραπάνω προσθήκη του έχει ακριβός τις ίδιες κακές επιπτώσεις με την πιο κάτω.

Περιμένω την παρασκευή που θα μας έρθεις να φέρεις και το pinpoint ca monitor για να το τεστάρουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το είχες πει αλλά ποίος σε άκουσε. :D

Σήμερα λογικά θα το παραλάβω όποτε θα το φέρω μαζί μου να παίξουμε μαζί του :D .

Θα φέρω και το laptop ώστε να γράψουμε και το βίντεο από το θαλασσοκοσμο που τράβηξα και από κάτι άλλα reefakia κτλ :D:D:D .

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με τη σειρά μου να επισημάνω δυό πράγματα.

Πρώτον το ηλεκτρονικό όργανο θεωρείται αξιόπιστο όταν χρησιμοποιείται αμέσως μετά το καλιμπράρισμά του, ειδικά όταν ο αισθητήρας του είναι μόνιμα βυθισμένος στο νερό.

Δεύτερον να μην μας διαφεύγει η ένδειξη της θερμοκρασίας του νερού όταν υπολογίζουμε την πυκνότητα.Γιατί η πυκνότητα παρουσιάζει σημαντικές αποκλύσεις ανάλογα με τις θερμοκρασιακές μεταβολές του νερού.

Εγώ θεωρώ το πλέον αξιόπιστο όργανο το παραδοσιακό γυάλινο βυθιζόμενο, το οποίο φέρει και θερμόμετρο και σου δείχνει τις ακριβείς τιμές της πυκνότητας ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με τη σειρά μου να επισημάνω δυό πράγματα.

Πρώτον το ηλεκτρονικό όργανο θεωρείται αξιόπιστο όταν χρησιμοποιείται αμέσως μετά το καλιμπράρισμά του, ειδικά όταν ο αισθητήρας του είναι μόνιμα βυθισμένος στο νερό.

Δεύτερον να μην μας διαφεύγει η ένδειξη της θερμοκρασίας του νερού όταν υπολογίζουμε την πυκνότητα.Γιατί η πυκνότητα παρουσιάζει σημαντικές αποκλύσεις ανάλογα με τις θερμοκρασιακές μεταβολές του νερού.

Εγώ θεωρώ το πλέον αξιόπιστο όργανο το παραδοσιακό γυάλινο βυθιζόμενο, το οποίο φέρει και θερμόμετρο και σου δείχνει τις ακριβείς τιμές της πυκνότητας ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Φιλικά Νίκος

11971[/snapback]

Νικο θα συμφωνησω στο πρωτο σκελος σχετικα με το salinity-meter της pinpoint. Το ιδιο εχω και εγω περιπου ενα χρονο τωρα. Το ειχα παραγγειλη σχεδον μολις ειχε βγει. Αλλα πρατηρισα πως δεν εχει ακριβεια σε πολλες περιπτωσεις και απεχει πολυ απο να ειναι πραγματικα αξιοπιστο. Σορρυ Κωστα που θα σε απογοητευσω αλλα τα ιδια που μου εκανε εμενα τα ειχα βρει σαν αναφορες και στο reef central.

Για να εξηγησω. Καταρχην θελει ροη μηδενικη, εαν το βαλεις στο ενυδριο σου με μικρη κινηση ακομα να εχει οι τιμες παιζουν και αυτο γινεται συνεχεια. Δηλαδη για να δεις τι νερο εχεις πρεπει να το εχεις σε ενα ποτηρι αλλιως δεν εχει ακριβεια. Το παραλογο ομως ειναι πως οταν μετραγα οι τιμες που μου εδιεν απο μετρηση σε μετρηση με διαφορα ακομα και λιγοτερο απο μια ωρα μεταξυ τους ειχε σαφως αποκληση. Οταν το καλιμπραρα για λιγη ωρα ηταν οκ, μετα ομως παλι τα ιδια. Ετσι εφτασα στο σημειο να το παροπλησω...

Νικο, το γυαλινο βυθιζομενο οργανο που λες, αποδεδειγμενα δεν ειναι οτι καλυτερο σαν μετρητης αλατοτητας. Το καλυτερο μεσο ειναι το ρεφρακτομετρο. Απλα και αυτο θελει που και που την δικη του ρυθμιση με απιονισμενο νερο η νερο απο αντιστροφη οσμωση. Ειναι το πλεον σωστο αναλογικο μεσο για μετρηση αλατοτητας παγκοσμια. Να φανταστεις πως ακομα και οι καπετανιοι το χρησιμοιουν για βρισκουν την ακριβη αλατοτητα στα εκαστοτε λιμανια που μπαρκαρουν, για υπολογισουν την ανωση του νερου που ειναι σχετικη με την αλατοτητα του νερου. Οσο ποιο ψιλη αλατοτητα τοσο ποιο καλη ανωση εχει το καραβι και κατα συνεπεια λιγοτερο βυθισμα.

Δες το λιγο και θα δεις οτι ετσι ειναι. Ισως ομως να εχεις και κατι αλλο στο μυαλο σου απο αυτο που καταλαβα. Νομιζω πως για παραδειγμα αναφερεσε στο γυαλινο βυθυζομενο μετρητη αλατοτητας σαν αυτο που εχει η SERA ή κάτι παρόμοιο.

Κωστα πολυ ομορφα τα κοραλακια σου. Κριμα για την απωλεια σου. Αλλα τα ατιμα, τρωνε....πολυ ασβεστιο! :D . Μετρα ποιο τακτικα και θα βρεις τις συνηθεις ρουτινες ναπληρωσεις των απαραιτητων συστατικων. Το μαγνησιο ειναι πολυ συμαντικο στο ενυδρειο σου. Παρε και ενα τεστ για αυτο, θα σου ειναι πολυ χρησιμο, θα το δεις στην πορεια. Με τι τεστ μετρας, τι εταιριας ειναι?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με τη σειρά μου να επισημάνω δυό πράγματα.

Πρώτον το ηλεκτρονικό όργανο θεωρείται αξιόπιστο όταν χρησιμοποιείται αμέσως μετά το καλιμπράρισμά του, ειδικά όταν ο αισθητήρας του είναι μόνιμα βυθισμένος στο νερό.

Δεύτερον να μην μας διαφεύγει η ένδειξη της θερμοκρασίας του νερού όταν υπολογίζουμε την πυκνότητα.Γιατί η πυκνότητα παρουσιάζει σημαντικές αποκλύσεις ανάλογα με τις θερμοκρασιακές μεταβολές του νερού.

Εγώ θεωρώ το πλέον αξιόπιστο όργανο το παραδοσιακό γυάλινο βυθιζόμενο, το οποίο φέρει και θερμόμετρο και σου δείχνει τις ακριβείς τιμές της πυκνότητας ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Φιλικά Νίκος

11971[/snapback]

Σωστά το όργανο πρέπει να χρησιμοποιείται μετά το καλιμπραρισμα και τα ηλεκτρόδια πρέπει να είναι πάντα βυθισμένα εκτός αν το λέει διαφορετικά ο κατασκευαστής (πχ ca monitor)

Το salinity monitor της pinpoint έχει αυτόματη διόρθωση για τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα συμφωνησω στο πρωτο σκελος σχετικα με το ca-meter της pinpoint. Το ιδιο εχω και εγω περιπου ενα χρονο τωρα. Το ειχα παραγγειλη σχεδον μολις ειχε βγει. Αλλα πρατηρισα πως δεν εχει ακριβεια σε πολλες περιπτωσεις και απεχει πολυ απο να ειναι πραγματικα αξιοπιστο. Σορρυ Κωστα που θα σε απογοητευσω αλλα τα ιδια που μου εκανε εμενα τα ειχα βρει σαν αναφορες και στο reef central.

Για να εξηγησω. Καταρχην θελει ροη μηδενικη, εαν το βαλεις στο ενυδριο σου με μικρη κινηση ακομα να εχει οι τιμες παιζουν και αυτο γινεται συνεχεια. Δηλαδη για να δεις τι νερο εχεις πρεπει να το εχεις σε ενα ποτηρι αλλιως δεν εχει ακριβεια. Το παραλογο ομως ειναι πως οταν μετραγα οι τιμες που μου εδιεν απο μετρηση σε μετρηση με διαφορα ακομα και λιγοτερο απο μια ωρα μεταξυ τους ειχε σαφως αποκληση. Οταν το καλιμπραρα για λιγη ωρα ηταν οκ, μετα ομως παλι τα ιδια. Ετσι εφτασα στο σημειο να το παροπλησω...

Κωστα πολυ ομορφα τα κοραλακια σου. Κριμα για την απωλεια σου. Αλλα τα ατιμα, τρωνε....πολυ ασβεστιο! :D . Μετρα ποιο τακτικα και θα βρεις τις συνηθεις ρουτινες ναπληρωσεις των απαραιτητων συστατικων. Το μαγνησιο ειναι πολυ συμαντικο στο ενυδρειο σου. Παρε και ενα τεστ για αυτο, θα σου ειναι πολυ χρησιμο, θα το δεις στην πορεια. Με τι τεστ μετρας, τι εταιριας ειναι?

11983[/snapback]

Μιλάς για το ca monitor η για το salinity monitor?? Γιατί το ca η pinpoint λέει να μην είναι στο ενυδρείο αλλά μέσα στη θήκη του ηλεκτροδίου με διάλυμα 100 ppm ώστε να μην χαλάει και το καλιμπραρισμα .τώρα για το salinity το παρακολουθώ και μέχρι στιγμής είναι οκ βέβαια παρατήρησα ότι αλλάζουν οι ενδιχεις μέσα σε 4-5 ώρες κάθε φορά αλλά αυτό είναι από την εξάτμιση μια και χάνω 4-5 λίτρα νερό την μέρα όταν το συμπληρώνω δείχνει οκ μετά ,βέβαια είναι νωρίς ακόμα θα δείξει στην πορεία.

Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι της tropic marin ,τα κοράλλια πάνε κάθε μέρα και καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να απογοητεύσω τον Κώστα αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Το συγκεκριμένο οργανο της American Marine το έχω και εγώ πολλά χρόνια απο τότε που το διαφήμιζαν σαν νέο προιόν. Σήμερα το χρησιμοποιώ μόνο στις αλλαγές νερού, που κάνω, για να δώ αν υπάρξει διαφορά πυκνότητας όταν προσθέτω το καινούργιο νερό αδιαφορώντας για την ακρίβεια των ενδείξεων.

Το Ηλεκτρόδιο δεν πρέπει να παραμένει συνέχεια βυθισμένο στο νερό, γιατί οι πόλοι του πιάνουν άλατα ή κοραλλίνα και τότε είναι που δείχνει ότι θέλει.

Το γυάλινο που ανάφερα είναι το μεγάλο της JBL με διορθωτικές ενδείξεις που αναγράφονται στο εσωτερικό θερμόμετρο που διαθέτει, και οι μετρήσεις γίνονται μέσα σε ειδικό σωλήνα, που πληρώνεται με το νερό του ενυδρείου.

Το ρεφρακτόμετρο το έχω δεί και το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν το έχω αγοράσει γιατί δεν ήθελα να πλουτίσω κι άλλο την συλλογή μου.

Τώρα που μου το λέτε θα το ξανασκευτώ.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το ca monitor η για το salinity monitor?? Γιατί το ca η pinpoint λέει να μην είναι στο ενυδρείο αλλά μέσα στη θήκη του ηλεκτροδίου με διάλυμα 100 ppm ώστε να μην χαλάει και το καλιμπραρισμα .

τώρα για το salinity το παρακολουθώ και μέχρι στιγμής είναι οκ  βέβαια παρατήρησα ότι αλλάζουν οι ενδιχεις μέσα σε 4-5 ώρες κάθε φορά αλλά αυτό είναι από την εξάτμιση μια και χάνω 4-5 λίτρα νερό την μέρα όταν το συμπληρώνω δείχνει οκ μετά ,βέβαια είναι νωρίς ακόμα θα δείξει στην πορεία.

11987[/snapback]

Εκανα λαθος πριν και το διωρθωσα. Το σαλινιτι-μονιτορ εννοουσα, οχι για το ασβεστιο. Παντως ειναι πολυ αναξιοπιστο και κριμα γιατι δεν ειναι και φθηνο... :D

Link to comment
Share on other sites

Εκανα συγκριτικές μετρήσεις Salinity πριν απο λίγο και διαπίστωσα ότι το PinPoint (αμέσως μετά το καλυμπράρισμα) και το γυάλινο, βυθιζόμενο της JBL μου έδειξαν ακροβώς την ίδια ένδειξη. Αντίθετα το πλαστικό της Aquarium System έδειχνε τρεις μονάδες (χιλιοστά) πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα νέες αλλαγές στο reef μου (Διαρρύθμιση )και πραγματικά άλλαξε προς το καλύτερο

oi εφιλιες γίνανε διπλάσιες ενώ μπήκανε και νέα ψάρια και μια ανεμώνη (gigantean) .

Τα νέα ψάρια είναι ένας λευκοστερνος ένα yellow tank και μια lactoria cornuta :D:D:D:D:D:hysterical:

post-236-1140387077_thumb.jpg

post-236-1140387104_thumb.jpg

post-236-1140387120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα νέα σου ψάρια είναι πανέμορφα. Πρέπει να βάλεις χάνδρα αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. :D

Όσο για την διαμόρφωση τον βράχων έδωσες ακόμα περισσότερες θέσεις για κοράλλια. Μπράβο Κώστα βλέπω αλματώδες ανάπτυξη. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σύντεκνε!Φτού φτού φτού!Πάντα προς το καλύτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα νέες αλλαγές στο reef μου  (Διαρρύθμιση  )και πραγματικά άλλαξε προς το καλύτερο

oi εφιλιες γίνανε διπλάσιες ενώ μπήκανε και νέα ψάρια και μια ανεμώνη (gigantean) .

Τα νέα ψάρια είναι  ένας λευκοστερνος  ένα yellow tank και μια lactoria cornuta :D  :D  :D  :D  :D  :hysterical:

12157[/snapback]

Πραγματικα ομορφο το ενυδριο σου. Εχε το νου σου στην ανεμωνη για τους γνωστους λογους που χτυπα ξυλο δεν παει καλα. Η lactoria ειναι πραγματικα ενα εκπληκτικο ψαρι αλλα ειναι ταυτοχρονα και απο τα ποιο ευαισθητα, οχι τοσο σε συνθηκες νερου αλλα σε επιθετικους συγκατικους και ροη νερου. Εχε το νου σου. Λογο σχηματος και μικρων φτερων δεν ειναι καλος κολυμβητης και εχει μεγαλη ευαισθησια εκει. Επισης προσεξε την γιατι οταν μεγαλωση δεν ειναι και τοσο reef safe...

Ωραια η τοποθετηση του βραχου σου, προσεξε μονο μην πιανει βρωμιτσα στις γωνιες. Γενικα ομορφο το ενυδρειο σου. Προσεξε τις τιμες του νερου σου για οσο γινεται 0 νιτρικα και φωσφωρικα και λογικα ολα θα πανε καλα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, ολα πολη ωραια φενονται :D , μονο προσεξε το hair algae στους βραχους.

Αν δεν το προσεξεις μπορει να εξαπλοθη γρηγορα παντου.

Επισης εχεις βαλη ενα Yellowtail Damselfish

p_70444.jpg

αν δεν κανω λαθος απο οτι ειδα στην φωτογραφια.

Ειναι πολλη επιθετικα ψαρια αν και ειναι μικρα. Το Yellowtail Damselfish δεν τοσο αγριο οπως τα αλλα damsels αλλα Καπου καπου ριχνετου καμια ματια να δεις τη κανει :D

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για το damsel αλλά είναι τελείως ήρεμο , όσο για την άλγη είναι υπό διαρκεί μείωση . και δεν ανησυχώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εντυπωσιακό το Cow fish στο ενυδρείο σου.Μοιάζει με UFO.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί όλοι λένε το ίδιο πράγμα για την lactoria cornuta?? :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω νέες Φώτος από το reef μου θα δείτε ότι τα κοράλλια έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ :D και έχουν ανοίξει πλήρως ειδικά δε η σινυλαρια έχει μεγαλώσει και πλέον έχει απλωθεί γύρω γύρω στο βράχο :D ενώ όλα τα κοράλλια έχουν βγάλει νέα κλαδάκια κτλ :D:D

post-236-1141058711_thumb.jpg

post-236-1141058735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια το ενυδρείο σου πάει "σφαίρα".

Εύχομαι να έχει την ίδια εξέλιξη και το Μεσογειακό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε τα κοραλάκια Κωστάκη! :D

Link to comment
Share on other sites

Νέες Φώτος από το reef παρατηρείστε πόσο μεγάλωσε η ανεμώνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-236-1141477334_thumb.jpg

post-236-1141477372_thumb.jpg

post-236-1141477401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...