Jump to content

Για καλό γράφτηκα????!!!!


DIMITRIS K.

Recommended Posts

Ακόμα δεν έστρωσα καλά καλά το Lido, και παράγγειλα σήμερα καινούριο, μιάς και βρήκα στο σπίτι μιά γωνία μούρλια!!! Το brand new Trigon 190!!!! Επειδή θέλω να το κάνω αυστηρά βιοτοπικό και δή βιότοπο δίσκων (μιάς και έχω ένα ήδη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16256), θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μερικά πράγματα!!!

1) Πόσους δίσκους, αν αναλογιστεί κανείς ότι θα μεταφερθούν απ' το παλιό ενυδρείο 16 neon και 3 cory?

2) Πόσα και τι φυτά, κορμούς κλπ?

3) Τι υπόστρωμα είναι κατάλληλο?

Υπόψιν ότι το εσωτερικό φίλτρο (όπως συνηθίζω άλλωστε) θα πάρει πόδι και στη θέση του θα πάρει ένα εξωτερικό!

Μην που πείτε για μεγαλύτερο ενυδρείο, γιατί απλά δεν υπάρχει χωρος!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ps:

Υπολόγισα ότι, χωρίς το φίλτρο, τα ωφέλιμα λίτρα του ενυδρείου είναι κοντά 200 και εξοικονομώ κι αρκετό χώρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έστρωσα καλά καλά το Lido, και παράγγειλα σήμερα καινούριο, μιάς και βρήκα στο σπίτι μιά γωνία μούρλια!!! Το brand new Trigon 190!!!! Επειδή θέλω να το κάνω αυστηρά βιοτοπικό και δή βιότοπο δίσκων (μιάς και έχω ένα ήδη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16256), θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μερικά πράγματα!!!

1) Πόσους δίσκους, αν αναλογιστεί κανείς ότι θα μεταφερθούν απ' το παλιό ενυδρείο 16 neon και 3 cory?

2) Πόσα και τι φυτά, κορμούς κλπ?

3) Τι υπόστρωμα είναι κατάλληλο?

Υπόψιν ότι το εσωτερικό φίλτρο (όπως συνηθίζω άλλωστε) θα πάρει πόδι και στη θέση του θα πάρει ένα εξωτερικό!

Μην που πείτε για μεγαλύτερο ενυδρείο, γιατί απλά δεν υπάρχει χωρος!! :thumbup:

Καλησπέρα Δημήτρη.

Εγώ πάντως θα σου ευχηθώ "και εις ανώτερα".Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο.Αυτό που θα πώ κι εσένα είναι ότι

ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ

ΠΛΕΥΡΑΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ,ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΤΟΣΟ "ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ¨.Και να θυμάσαι ότι η φίλτρανση για ένα ενυδρείο είναι η καρδιά,τα νεφρά

και οι πνεύμονες του.

Τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη.

Εγώ πάντως θα σου ευχηθώ "και εις ανώτερα".Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο.Αυτό που θα πώ κι εσένα είναι ότι

ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ

ΠΛΕΥΡΑΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ,ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΤΟΣΟ "ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ¨.Και να θυμάσαι ότι η φίλτρανση για ένα ενυδρείο είναι η καρδιά,τα νεφρά

και οι πνεύμονες του.

Τα ξαναλέμε.

Ίσα ίσα που, επειδή θα το στήσω αλλού, θα το κάνω με την ησυχία μου!!! Δεν βιάζομαι καθόλου. Θέλω να ξεκινήσω με τη "γυάλα" και σιγά σιγα θα προσθέσω και τα υπόλοιπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα σου ευχηθω και εγω να βρεις συντομα χωρο για ενα μεγαλυτερο.

Απο εκει και περα εντελως συμβιβαστικα θα σου ελεγα να βαλεις τεσσερα δισκακια. Για τα νεον εχω να σου πω οτι δεν ειναι και οι καλυτεροι συγκατοικοι για τους δισκους αλλα μιας και τα εχεις........

Φυτα και ξυλα βαλε τοσα οσα σε ικανοποιουν στο ματι αλλα και να αφηνουν απλετο χωρο για κολυμπι στους δισκους σου!!!

Οσον αφορα στο υποστρωμα....ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΜΟΣ!!!!

Καλη αρχη!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δικη μου ερευνα, neon και corydoras δεν μπορουν να μπουν στο ενυδρειο λογω της θερμοκρασιας που θελουν οι δισκοι.(28-31C)

Εκει που σταματανε οι αντοχες των μικρων αυτων ψαριων (27-28 C), εκει αρχιζουν να αισθανονται καλουτσικα οι δισκοι.

Αν βαλεις 30C τη θερμοκρασια για να ειναι καλα οι δισκοι τα αλλα θα γινουν ψαροσουπα.

Ασε την περιπτωση θεραπειας με ακομα μεγαλυτερη θερμοκρασια!!!

Εκτος ολων των αλλων τα corydoras πρεπει να ειναι σε κοπαδι τω 8-10 τουλαχιστον ατομων και να τα εχεις σε καλα στρωμενο ενυδρειο και βυθο ο οποιος να ειναι απο πολυ ψιλο χαλικι ή αμμο 0,2 - 0,8 mm το πολυ, για να μη χασουν τα μουστακια τους, τα οποια δεν ξαναβγαινουν να χαθουν.

Οσο για τη συνθεση μονο με δισκους θα σου πουν οι ειδικοτεροι σ'αυτους, αν πρεπει να μεινεις σε αποδεδειγμενα ζευγαρι (για τα λιτρα σου και για να εχεις και αναπαραγωγη αν θελησεις) η μικρο κοπαδακι για να μην εχεις μαχες, αλλα δεν ξερω ποσα χωρανε στα λιτρα σου για να μη εχεις προβληματα.

Κοιτα και την περιπτωση για μαλακωμα του νερου με Ρυτινες

Φιλικα Δελτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εις ανωταερα και καλοριζικο!με 4 δισκακια πιστευω εισαι φουλ αρκει να φυγουν τα νεον και τα κορυντορας,αμα θες βαλε κοπαδοψαρα που ταιριαζουν με της θερμοκρασια που θελουν οι δισκοι π.χ cardinal tetras

Υ.Γ πως ξεκολησες το φιλτρο της εταιριας? γιατι εμενα εχει πιασει ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΑΛΓΗ απο στησημο πριν 3 χρονια και δεν μπορω να τιν καθαρισω!!!και ολο αυτο σε 0,5mm αποσταση απο το γυαλι!

Link to comment
Share on other sites

εις ανωταερα και καλοριζικο!με 4 δισκακια πιστευω εισαι φουλ αρκει να φυγουν τα νεον και τα κορυντορας,αμα θες βαλε κοπαδοψαρα που ταιριαζουν με της θερμοκρασια που θελουν οι δισκοι π.χ cardinal tetras

Υ.Γ πως ξεκολησες το φιλτρο της εταιριας? γιατι εμενα εχει πιασει ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΑΛΓΗ απο στησημο πριν 3 χρονια και δεν μπορω να τιν καθαρισω!!!και ολο αυτο σε 0,5mm αποσταση απο το γυαλι!

Με ένα μαχαιράκι λεπτό το ξεκόλλησα. Αλλα θέλει υπομονή και προσοχή!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ακούγοντας τη γνώμη σας και μετά απο πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο εξής setup:

4 δισκάκια, όσο το δυνατό πιό νέα και μικρά και καμιά 16αριά καρδινάλιους. Αν μπούν και κανα 2 πλέκο κα τίποτε άλλο. Απο κεί και πέρα σίγουρα θα μπούν ρίζες και φυτά, αλλά με απόλυτο μέτρο και με γνώμονα την άνεση των δίσκων. Φυσικά το εσωτερικό φίλτρο ξηλώνεται και τη θέση του θα πάρει ένα EHEIM 2026 ProII που θα το τιγκάρω με siporax. Ο υπόλοιπος κουβάς του φίλτρου θα γεμίσει τύρφη. Άλλο εξοπλισμό σκέφτομαι Co2 της Sera και φυσικά μηχανάκι αντίστροφης όσμωσης. Για υπόστρωμα, ακόμα το σκέφτομαι, αν και πείστικα για τα ωφέλη της άμμου!!!

Βασικά θέλω να φτιάξω ένα βιοτοπικό ενυδρείο, αλλά με λίιιιγο πιό πολλά φυτά. Γιατί, αν ακολουθούσα πιστά τον βιότοπό τους, θα έπρεπε να το γεμίσω ρίζες και κανα 2 φυτά, πράγμα όχι τόσο όμορφο κατα τη γνώμη μου!!

Πως σας φαίνεται το πλάνο???

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ πως ξεκολησες το φιλτρο της εταιριας? γιατι εμενα εχει πιασει ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΑΛΓΗ απο στησημο πριν 3 χρονια και δεν μπορω να τιν καθαρισω!!!και ολο αυτο σε 0,5mm αποσταση απο το γυαλι!

Ξεκολα το με χορδη μεταλικη (καντινι) απο ηλεκτρικη κιθαρα.

Σε μουσικο καταστημα ζητα χορδη για ηλεκτρικη κιθαρα 0.9mm.

Παρε δυο για την περιπτωση που σου κοπει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ακούγοντας τη γνώμη σας και μετά απο πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο εξής setup:

4 δισκάκια, όσο το δυνατό πιό νέα και μικρά και καμιά 16αριά καρδινάλιους. Αν μπούν και κανα 2 πλέκο κα τίποτε άλλο. Απο κεί και πέρα σίγουρα θα μπούν ρίζες και φυτά, αλλά με απόλυτο μέτρο και με γνώμονα την άνεση των δίσκων. Φυσικά το εσωτερικό φίλτρο ξηλώνεται και τη θέση του θα πάρει ένα EHEIM 2026 ProII που θα το τιγκάρω με siporax. Ο υπόλοιπος κουβάς του φίλτρου θα γεμίσει τύρφη. Άλλο εξοπλισμό σκέφτομαι Co2 της Sera και φυσικά μηχανάκι αντίστροφης όσμωσης. Για υπόστρωμα, ακόμα το σκέφτομαι, αν και πείστικα για τα ωφέλη της άμμου!!!

Βασικά θέλω να φτιάξω ένα βιοτοπικό ενυδρείο, αλλά με λίιιιγο πιό πολλά φυτά. Γιατί, αν ακολουθούσα πιστά τον βιότοπό τους, θα έπρεπε να το γεμίσω ρίζες και κανα 2 φυτά, πράγμα όχι τόσο όμορφο κατα τη γνώμη μου!!

Πως σας φαίνεται το πλάνο???

δεν θα μιλησω για το βιοτοπικο πλανο αλλα για το λειτουργικο, που αν δε παει αυτο καλα δεν θα παει τιποτα καλα.

Πολλα τα βλεπω τα ψαρια για το ενυδρειο.

Μαθε τι τελικο μεγεθος φτανουν τα πλεκο, γιατι αν παρεις κοινους (πχ common pleco 40 cm) δεν θα φτανει το ενυδρειο ουτε γι'αυτους μονο.

Δεν θα φτασει το 2026 για τετοιο ενυδρειο με δισκους.

Παρε 2 ή το 2028.

Ο ενας κουβας σιποραξ (βιολογικο υλικο) ΟΚ, μακαρονι για μηχανικο φιλτραρισμα δεν θα βαλεις?

Που θα χωρεσει η τυρφη?

Εχω το ριο180 με το 2026 και μονο 2 γκουραμι και 12 τετρα και 8 αρλεκινους και ειμαι ισα-ισα εγω.

Εσυ με τοσα ψαρια που λες δεν το βλεπω να σε φτανει ουτε το ενυδρειο ουτε το φιλτρο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μιλησω για το βιοτοπικο πλανο αλλα για το λειτουργικο, που αν δε παει αυτο καλα δεν θα παει τιποτα καλα.

Πολλα τα βλεπω τα ψαρια για το ενυδρειο.

Μαθε τι τελικο μεγεθος φτανουν τα πλεκο, γιατι αν παρεις κοινους (πχ common pleco 40 cm) δεν θα φτανει το ενυδρειο ουτε γι'αυτους μονο.

Δεν θα φτασει το 2026 για τετοιο ενυδρειο με δισκους.

Παρε 2 ή το 2028.

Ο ενας κουβας σιποραξ (βιολογικο υλικο) ΟΚ, μακαρονι για μηχανικο φιλτραρισμα δεν θα βαλεις?

Που θα χωρεσει η τυρφη?

Εχω το ριο180 με το 2026 και μονο 2 γκουραμι και 12 τετρα και 8 αρλεκινους και ειμαι ισα-ισα εγω.

Εσυ με τοσα ψαρια που λες δεν το βλεπω να σε φτανει ουτε το ενυδρειο ουτε το φιλτρο :thumbup:

Οκ!! Άρα βγάζω τα πλέκο, μειώνω τους καρδινάλιους π.χ στους 10 και παίρνω μεγαλύτερο φίλτρο. Σωστά? Για μηχανικό μάλλον θα χρησιμοποιήσω sera biofibres!! Αλλά θα το ψάξω κι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Αντί για πλέκο μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι πανέμορφα ancistrus...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα κανω μια ερωτηση εδω.ετοιμαζω το δικο μου για δισκους (180 rio ) και εχω ενα φιλτρο 2215 με μακαρονι και σαμπστρατ και το εσωτερικο το μαμα με ενα μπλε σφουγγαρι-τυρφη μπλε σφουγγαρι-αντιφοσφωρικα-μπλε σφουγγαρι και βαμβακι ειναι οκ αυτα???

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω οτι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο

την τυρφη ομως γιατι να την εχεις στο μισο φιλτρο σου οπως λες απο την στιγμη που θα βαζεις νερο απο ΑΟ, γινεται να μαλακωσει και αλλο το νερο της ΑΟ;

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω οτι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο

την τυρφη ομως γιατι να την εχεις στο μισο φιλτρο σου οπως λες απο την στιγμη που θα βαζεις νερο απο ΑΟ, γινεται να μαλακωσει και αλλο το νερο της ΑΟ;

Όχι, αλλά δίνει το σωστό χρώμα στο νερό, προσθέτει συστατικά και, το βασικότερο, ρίχνει το ph, μιάς και της αντίστροφης όσμωσης είναι ουδέτερο, κοντά στο 7!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...