Jump to content

το καινουργιο μου ενυδρειο 816λιτρων με σαμπ 204 λιτρα


kostas455

Recommended Posts

το ενυδρειο μου ειναι 2μετρα με 80υψος και 60 φαρδος ειναι 816λιτρα το σαμπ ειναι 1μετρο με 60υψος και 45 φαρδος 204λιτρα περιεχει βιολογικα πραματα οπωσ μακαρονι βιομπαλες 3 θερμοστατες 2 300watt και ενα 150watt ενα κυκλοφοριτη στα 3χιλιαδες λιτρα την ωρα!τα ψαρια που φιλοξενει ειναι ενα παγκασιους 2 μονοδακτυλοι,2σκατ.4δολαρια.7σκαλαρια,και ενα παφερ στο σαμπ.η βαση του ειναι σηδεροκατασκευη με επενδυσει ξυλου [ο ξαδερφος μου επιπλοποιος]παρτε και μερικες φοτο και περιμενω τις διορθωσεις σας και τις εντυπωσεις σας

post-6450-1204571179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 2μετρα με 80υψος και 60 φαρδος ειναι 816λιτρα το σαμπ ειναι 1μετρο με 60υψος και 45 φαρδος 204λιτρα περιεχει βιολογικα πραματα οπωσ μακαρονι βιομπαλες 3 θερμοστατες 2 300watt και ενα 150watt ενα κυκλοφοριτη στα 3χιλιαδες λιτρα την ωρα!τα ψαρια που φιλοξενει ειναι ενα παγκασιους 2 μονοδακτυλοι,2σκατ.4δολαρια.7σκαλαρια,και ενα παφερ στο σαμπ.η βαση του ειναι σηδεροκατασκευη με επενδυσει ξυλου [ο ξαδερφος μου επιπλοποιος]παρτε και μερικες φοτο και περιμενω τις διορθωσεις σας και τις εντυπωσεις σας

post-6450-1204573352.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλο!!!!!!!καμια μεγαλη ριζα,,λιγα φυτα αληθεινα και ειναι ..ΣΟΥΠΕΡ.!!!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα.

Το σχόλιο μου είναι (καλοπροαίρετα) ότι για 800 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ γυμνό.

Αφίσα δεν είναι αυτό πίσω με τα ξύλα ή εγώ δεν βλέπω καλά ??

Νομίζω ότι σου δίνεται η ευκαιρία να φτιάξεις κάτι πραγματικά εντυπωσιακό με τα λίτρα που έχεις.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα.

Το σχόλιο μου είναι (καλοπροαίρετα) ότι για 800 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ γυμνό.

Αφίσα δεν είναι αυτό πίσω με τα ξύλα ή εγώ δεν βλέπω καλά ??

Νομίζω ότι σου δίνεται η ευκαιρία να φτιάξεις κάτι πραγματικά εντυπωσιακό με τα λίτρα που έχεις.

Φιλικά

Ανδρέας

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΔΡΕΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΩ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

παρτε και μερικες φωτο απο εμενα τον ξαδερφο που εφτειαξα το το συστημα*(σαμπ)

οποιος θελει ρωταει(δυσκολη υποθεση το ατιμο)

post-6533-1204589889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ εχει τα καλα του και τα κακα του για οποιους ενδιαφερονται

καλα:

1.πολυς χωρος για υλικα βιολογιας

2.θερμοστατες κυκλοφορητες θερμομετρα σκιμερ πεχαμετρα και οτι αλλο θες τα βαζεις στο σαμπ και δεν φαινοντα στο ενυδρειο.

3.απο τις τρυπες ασφαλειας της υπερχειλησης (για να μην γινεται αντι για υπερχειληση αναροφιση)(κακο μεγαλο αν συμβει γιατι πεφτει στο σαμπ πιο πολυ νερο απ'οτι στελνει πανω ο κυκλοφορητης,η οταν κοπει το ρευμα πλυμηριζεις) μπαινει αερας που οξυγωνωνει τις καλιεργεις βακτηριων

4.ειναι φθινο σε σχεση με τα φιλτρα που θα χρειαζομασταν

5.δεν χαλαει ποτε..

6.προσθετει 200 λιτρα νερο στο ενυδρειο σου :buttrock:

και αλλα που ακομα δεν σκεφτηκα :thumbup::D

κακα:

1.κανει θορυβο(σαν ρυακι)

2.δεν ειναι και τοσο ασφαλες(αν δεν γινει απο ειδικο με πολυ μελετη)(εγω αν και 20 χρωνων ειμαι υδραβλικος και σπουδαζω φυσικος και παλι ζοριστηκα να το κανω ασφαλες)

3.προκαλει υγρασια απο την εξατμιση στα ντουλαπια

4.πρεπει να ελεγχεις συχνα την σταθμη του.

post-6533-1204590024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αντε φιλαρακι να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!παρα πολυ καλο και πολυ μεγαλο,αλλα οπως ειπαν και τα παιδια,ειναι πολυ αδειο.εγω στη θεση σου θα το γεμιζα με αφρικανες και πετρες.ειναι πολλα τα λιτρα λεμε......μπορεις να βαλεις και φωκια που λεει ο λογοςjava script:emoticon(':thumbup:', 'smid_17')

:D

Link to comment
Share on other sites

τι εκανα για ασφαλεια:

1.τρυπες στις γωνειες των σωληνων υπερχειλησης πανω απο την σταθμη του νερου για να αποφυγω την αναροφηση.και τρυπες λιγο πιο πανω σε περιπτωση που ο κυκολοφορητης στειλει πιο πολυ νερο απ'οτι μπορουν να κατεβασουν οι υπερχειλησεις να γινει αναροφιση και να κατεβει γρηγορα νερο,μολις πεσει παλι η σταθμει ρουφαει απο τις τρυπες αερα και ξαναγυρναει σε υπερχειληση

2.υπολογισα ο κυκλοφορητης στο σαμπ να ειναι σε τετοιο υψος σε περιπτωση που διακοπει η υπεχειληση(πχ βουλωσου και οι τρεις σωληνες υπερχειλησης) να μπορει να παρει τοσο νερο απο το σαμπ οσο χωραει ακομα το ενυδρειο μεχρι η σταθμη του να φτασει λιγο κατω απο τα καπακια(μετα ο κυκλοφορητης ρουφαει αερα και διακοπτετε η λειτουργεια του.

3.(εδεσα) ολους τους σωληνες πανω στο ενυδρειο να μην κουνιουντε και ξεκωλησουν οι σιλικονες στα σημεια ενωσης τους με το ενυδρειο.

4.ρυθμησα τον κυκλοφορητη να στελνει τοσο νερο οσο προλαβαινουν να κατεβασουν οι τρεις φ32 σωληνες υπερχειλησης.

τελος θελω να πω οτι ο ξαδερφος μου εκανε ενα απο τα πιο ωραια συστηματα που εχω δει,το ενυδρειο απο κοντα ειναι πολυ εντυπωσιακο και σηκωνει μεσα πολλα ψαρια.

διεθεσε αρκετα χρηματα αλλα εφτειαξε κατι πολυ γερο 1.6χλ αν δεν κανω λαθος κρυσταλα παντου και πολυ γερη βαση απο μορφοσωληνα επενδεδυμενη.τωρα εχουμε συνολικα και οι δυο

1600 λιτρα ενυδρεια

χαχα δειτε και το δικο μου

μια θα κανω μπανιο στο δικο μου μια στου κωστα

post-6533-1204591615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κακα:

1.κανει θορυβο(σαν ρυακι)

2.δεν ειναι και τοσο ασφαλες(αν δεν γινει απο ειδικο με πολυ μελετη)(εγω αν και 20 χρωνων ειμαι υδραβλικος και σπουδαζω φυσικος και παλι ζοριστηκα να το κανω ασφαλες)

3.προκαλει υγρασια απο την εξατμιση στα ντουλαπια

4.πρεπει να ελεγχεις συχνα την σταθμη του.

Ωραίο το ενυδρείο σου :thumbup:

Θα ήθελα να αναφέρω πως τα "κακά" που αναφέρεις για ένα σαμπ λύνονται...

1. το ότι κάνει θόρυβο μπορεί να διορθωθεί αν το τελευταίο χώρισμα έχει μια μικρή κλίση ώστε να μην πέφτει το νερό αλλά να γλύφει το τζάμι μειώνοντας το θόρυβο του πεσίματος του νερού. Επίσης, φρόντισε ώστε η σωλήνα της υπερχείλησης από το ενυδρείο να ρίχνει το νερό μέσα στο υπάρχον νερό του σαμπ και όχι από πιο ψηλά.

2. αν φτιαχτεί σωστά, τότε ένα σαμπ είναι πιο ασφαλές και από το ίδιο το ενυδρείο γιατί τα χωρίσματα λειτουργούν σαν κόντρες που κρατάνε τα πλαινά τζάμια.

3. μπορείς να βάλεις καπάκι από πολυκαρμπονικό υλικό το οποίο δεν σκευρώνει με την υγρασία και να του ανοίξεις εύκολα τρύπες για να περάσεις ότι καλώδια ή άλλο θες.... και τέρμα η τρελλή εξάτμιση στα τοιχώματα από τα ντουλάπια. Παράλληλα μπορείς να βάλεις 1-2 ανεμιστηράκια στην πλάτη του επίπλου στο χώρο που είναι το σαμπ ώστε να πετάνε την τοιχόν υγρασία έξω από το χώρο των ντουλαπιών!

4. αν τα χωρίσματα φτιαχτούν μετά από μελέτη για τις στάθμες του νερού, μπορεί ένα σαμπ να μην χρειάζεται έλεγχο στάθμης για τουλάχιστον 15-20 ημέρες. Εγώ έφτιαξα 3 φορές το σαμπ μου στα 3 χρόνια που έχω το ενυδρείο μου ώστε να το φτάσω στο βαθμό που είναι τώρα και να είμαι καλυμένος με τα "κακά" που αναφέρεις...

Κατ' εμέ ένα σαμπ μόνο καλά μπορεί να προσφέρει σε ένα ενυδρείο και όχι κακά :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε ο θορυβος παραγετε μεσα στις σωληνες υπερχειλησης και δεν λυνετε αυτο το προβλημα

ενωειτε οτι το νερο πεφτει μεσα στο σαμπ κατω απο τη σταθμη του νερου μιλαμε για σωληνες με εσωτερικη διαμετρο φ32....

οσο για το καπακι θα βαλουμε τζαμι....

οι ανεμιστηρες που λες τους σκεφτηκα ως λυση αλλα καινε πολυ ρευμα και κανουν πολυ θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

καλά λες φίλε karydasj.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια!! Μου αρεσει πρωτα απο ολα το μερακι που εχεις βαλει για το ενυδρειο ολα τα αλλα ειναι μονο προσωπικες αποψεις του καθενα μας. Συνεχισε ετσι....! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την κατασκευη ! Φοβερο ενυδρειο και με μεγαλες δυνατοτητες. Για το aquascape ειναι νωρις ακομα για σχολια. Εγω εχω μια ενσταση μονο ως προς την συνθεση των κατοικων του. Οι Σκατ και οι μονοδακτυλοι θελουν υφαλμυρο νερο ενω τα δολλαρια και τα σκαλαρια μαλακο τροπικο νερο. Εκτος αυτου τα δολλαρια τρωνε φυτα ως γνωστον οποτε με τετοια "χορτοκοπτικα" μην περιμενεις να αντεξουν πολλα ειδη φυτων. Σε αυτα τα λιτρα θα ηταν τελειο αν γινοταν βιοτοπικο.

Παντα φιλικα Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ο θορυβος παραγετε μεσα στις σωληνες υπερχειλησης και δεν λυνετε αυτο το προβλημα

ενωειτε οτι το νερο πεφτει μεσα στο σαμπ κατω απο τη σταθμη του νερου μιλαμε για σωληνες με εσωτερικη διαμετρο φ32....

οσο για το καπακι θα βαλουμε τζαμι....

οι ανεμιστηρες που λες τους σκεφτηκα ως λυση αλλα καινε πολυ ρευμα και κανουν πολυ θορυβο...

To πρόβλημα που λες λύνεται.... Κατεβάζω υπερχείληση με Φ50 στο δικό μου και δεν ακούγεται τίποτα :thumbup: Όποτε θες περνάς από κοντά να το δεις και να το ακούσεις!

Όσον αφορά τους ανεμιστήρες δεν καίνε πολύ ρεύμα, και ο θόρυβος μειώνεται αισθητά αν είναι DC και τους ρίξεις στα 9V αντί στα 12 που δουλεύουν από τον μετασχηματιστή....

Link to comment
Share on other sites

φιλε ερωτησεις:

1.εχεις εξακριβωσει αν οι σωληνες σου κανουν υπερχειληση ή αναροφιση?

2.οισωληνες υπερχειλησης σου τραβανε απο αφρο ή απο πάτο?

γιατι αν τραβαν απο αφρο τοτε κανενα προβλημα κανεις αφοβα αναροφιση και δεν εχεις θορυβο...αν ομως τραβανε απο πατο οπως οι δικιες μου θελεις τρυπες ασφαλειας και απο εκει μπαινει αερας που κανει στις σωληνες θορυβο....

ακομα θελω να σου πω οτι ειναι επιφοβο να εχεις 1 μονο σωληνα υπερχειλησης γιατι αν βουλωσει πλυμιρισες...η αν μειωθει εστω η ροη της.....

θελω να δω το ενυδρειο σου αν εισαι καπου βορεια γιατι ειμαι θεσσαλονικη..

αντι για ανεμιστηρες θα προτιμουσα ανθυγραντηρα που καιει πιο λιγο ρευμα και κανει σιγουρη δουλεια διχως θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:):bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...