Jump to content

Ουφ!!Αυτη η αλγη.


AquaBoy

Recommended Posts

10 μερες τωρα μου βγει το χερι να καθαριζω την αλγη. :busted_cop:

Κανεναν αλλο τροπο για να πολεμησω την αλγη εκτος απο το να την καθαριζω?

Εχω κατι ταμπλετες για την αλγη,αν ριξω λετε να κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Τι είδος άλγη έχεις τριχοειδή?

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο τι μετρήσεις έχεις ?

Έχεις διοξείδιο ? τι φωτισμό και σε πόσα λίτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Τι είδος άλγη έχεις τριχοειδή?

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο τι μετρήσεις έχεις ?

Έχεις διοξείδιο ? τι φωτισμό και σε πόσα λίτρα  ?

8891[/snapback]

Εκτός από τα παραπάνω, αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο σου είναι 500λιτ. Θύμισέ μας τον φωτισμό και τα φυτά που είναι μέσα. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις και μια φωτογραφία για να δούμε το είδος της άλγης. Πιθανότατα επειδή είναι φρεσκοστρωμένο να είναι μέρος της ωρίμανσης του ενυδρείου. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η τριχοειδη ειναι,ειναι στρωμενο μια βδομαδα τωρα.

Καθαρα λιτρα ειναι 500 και κατι και απο φωτισμο εχω 3χΤ5 54w,1freshwater 58w,1 original tropical 36w.

Απο φυτα εχω,Anubias barterii var. nana

Vesicularia dubyana

Echinodorus bleheri

Alternanthera reinecki roseafolia pink

Ludwigia repens

Hygrophilla polysperma

Cryptocoryne becketti

Racine Riccia

Crinum thaianum

Ceratophyllum demersum

Echinodorus uruguayensis

Cabomba caroliniana

Οι μετρησεις ειναι:ΝΟ3=20, ΝΟ2=0, GH=8, KH=4, PH=6,8, thermokrasia=28,4

Δεν εχω ψηφιακη,θα πω σε φιλο να ερθει και θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σου δεν είναι πολλά αλλά τώρα που είναι αρχή θέλει προσοχή στη φωτοπερίοδο για να αντιμετωπίσεις την άλγη. Τι διάρκεια φωτισμού έχεις; Ανοίγουν-κλείνουν όλες οι λάμπες μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Με χρονοδιακοπτη ειναι ολες.Και τις εχω βαλει να ανοιγουν ολες μαζι.9 με 10 ωρες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας χρονοδιακόπτης για όλες; Βρίσκονται σε διαφορετικούς μετασχηματιστές μήπως με διαφορετικές παροχές ρευματος; Πως είναι συνδεδεμένες; Ποιες λάμπες είναι μαζί στον ίδιο μετασχηματιστή και ποιες όχι;

Καλό θα ήταν να εφαρμόσεις σταδιακό άναμα στο φωτισμό και κάποιες από αυτές να ανάβουν λιγότερες ώρες ή και καθόλου τώρα στην αρχή για να καταπολεμήσεις την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Oι Τ5 εχουν δικο τους χρονοδιακοπτη.

Η freshwater kai h original tropical αναβουν μαζι.

Να τις χωρισω καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αρχικά να βάλεις τις δύο Τ8 να ανάβουν 10-12 ώρες και να ξεκινήσεις τις Τ5 από 6 ώρες και να αυξάνεις σταδιακά τη διάρκειά τους όταν δεις ότι τα φυτά σου χρειάζονται περισσότερες ώρες και περιορίζεται η ανάπτυξη της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβεις πάνω από 0,3W ανά λίτρο αρχίζουν τα προβλήματα. Εσύ με 0,5 ανά λίτρο δεν είσαι στην κορυφή αλλά και πάλι ο φωτισμός σου είναι αρκετός. Όπως είπε και ο Μιχάλης, αναπροσάρμοσε την φωτοπερίοδο.

Από την εμπειρία μου και την συνεχιζόμενη μάχη με την τριχοειδή, προτείνω καθαριότητα μεγάλη στο ενυδρείο, συχνές αλλαγές νερού και CO2. Απ' ότι ξέρω έχεις DIY CO2. Απ' ότι είδα στις μετρήσεις σου, έχεις 19ppm CO2. Πρέπει να ανέβει τουλάχιστον στα 30. Δύο είναι οι λύσεις: Μπουκάλα ή αν δεν μπορείς να προμηθευτείς τώρα, βάλε και δεύτερο μπουκάλι DIY.

Εγώ δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, αλλά τίποτα. Τελικά παράγγειλα από το δίκτυο τα παρελκόμενα και όπου νάναι την βάζω μπας και δω προκοπή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και θα σας πω.

Για το DIY CO2 εχω 2 μπουκαλια των 2λιτρων.

Να βαλω και τριτο?

Μαλλον πρεπει να παω σε μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου η μπουκάλα είναι μονόδρομος. Μέχρι να είσαι σε θέση να την πάρεις, δοκίμασε να αυξήσεις την μαγια στο μίγμα σου. Θα σου κρατάει λιγότερο, αλλά θα βγάζει περισσότερο. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω το CO2 πολεμαει την αλγη?

Για τα λιτρα μου τι μπουκαλα πρεπει να παρω,και ποσο κοστιζει με τον απαραιτητο εξοπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία,

Όταν το φώς ξεπερνάει τα 0,3W ανά λίτρο τα φυτά αναπτύσσονται γρηγορότερα και θέλουν επί πλέον θρεπτικά συστατικά από αυτά που υπάρχουν στο νερό του ενυδρείου που προέρχεται από την βρύση ή την RO. Το κυριότερο θρεπτικό συστατικό των φυτών είναι το CO2 και έπονται τα λιπάσματα κάθε είδους. Η άλγη, καθότι και αυτή φυτό πουσσάρεται και αυτή και κλέβει από τα φυτά (καθότι γρηγορότερη) τα υπάρχοντα θρεπτικά συστατικά στην στήλη του νερού. Τα φυτά δεν μπορούν να απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά του νερού γιατί τους λείπει το CO2 (γενικά αν κάποιο από τα βασικά θρεπτικά συστατικά λείπει από το νερό τα φυτά δεν μπορούν να απορροφήσουν γρήγορα τα υπόλοιπα, δίνοντας τροφή σε κάθε είδους άλγη που τα απορροφά όπως νάναι και πολύ γρήγορα). Προσθέτοντας CO2 επιτρέπουμε στα φυτά να απορροφήσουν και αυτά γρήγορα τα θρεπτικά συστατικά, ανταγωνιζόμενα την άλγη και δεν τις επιτρέπουν να αναπτυχθεί.

Βέβαια κατόπιν μπορεί να παρουσιαστεί έλλειψη από κάποια άλλα θρεπτικά συστατικά, οπότε αρχίζουμε σιγά-σιγά την λίπανση, προσπαθώντας να βρούμε την χρυσή ισορροπία.

Η τριχοειδής άλγη (BBA) προκαλείται συνήθως από την έλλειψη CO2 και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που αυξάνουμε για να την καταπολεμήσουμε.

Σε γενικές γραμμές τα δυσκολούτσικα φυτά θέλουν φως για να ανπτυχθούν, το οπίο συνεπάγεται πρωτίστως πρόσθεση CO2 και κατόπιν λίπανση. Η σωστή ισορροπία μεταξύ αυτών είναι το μονίμως ζητούμενο από τον χομπίστα που ασχολείται με το φυτεμένο ενυδρείο.

Τώρα, για το κόστος κάνε μια έρευνα αγοράς και στο net, και στα εδώ μαγαζιά. Για τα λίτρα σου χρειάζεσαι μια μπουκάλα 4 κιλών. Υπολόγιζε από 170 μέχρι 250 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα.

Θα κοιταξω για μπουκαλα.

Θοδωρη thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Το προβλημα της αλγης λυθηκε.

Το προβλημα δεν ηταν μονο στο φωτισμο που απο την αρχη αναβα τις λαμπες πολλες ωρες αλλα πιστευω και στην ισορροπια του νερου,οπως CO2,PO4,FE,ΝΟ3 που πρεπει να ειναι σε καποια φυσιολογικα επιπεδα.

Thanks :welcome::rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο :rockon:

Το επόμενο βήμα είναι προσοχή στο ΝΟ3, να μην πέφτει ποτέ στο μηδέν γιατί καραδοκεί η BGA.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βασιλη!!! :hysterical:

Παντως αν χρειαστεις ΝΟ3 , εχω εγω δωρεαν!!! :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νικο ευχαριστω αλλα εχω,μου εδωσε ο Γιαννης. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...