Jump to content

συνηθες φαινομενο ή πρόβλημα;


babinio

Recommended Posts

αν και γνωριζοντας απο συζητησεις με παλαιοτερους στο forum οτι τα 75 μου lt ειναι λιγα για δισκους, μετα απο πολυ διαβασμα και μεγαλη συζητηση με τον petshopa αποφασισα να βαλω 2 δισκους στο ενυδρειο μου.χαρισα ολα τα υπολοιπα ψαρια και αυτη τη στιγμη ειναι μονοι τους.τους εχω εδω και 15 μερες.εναν marlboro red και εναν gold siam.το προβλημα μου το εξης.αν και ολη τη μερα βολταρουν μαζι(εκτος απο ορισμενες στιγμες οπου ο red ορμαει), οταν ριξω την τροφη ο siam κρυβεται, να φαει ο red, και αν πει να παει κοντα στην τροφη αμεσως ο red ορμαει.αποτελεσμα αυτου να κανω την προσευχη μου μπας και φαει και ο siam κανα κοκο.τους ταϊζω tetra prima(κοκκκινοι κοκοι).αρρωστος δεν μου φαινεται ο siam.φυσικα οσο μπορω να διαγνωσω με τις ως τωρα γνωσεις μου.σαν συμπτωματα αναφερω αυτα:δεν τρωει, ωρες ωρες ψαχνει την ησυχη γωνια του να κρυφτει.αναπνοες , κολυμπι , πτερυγια : κανονικοτατα.να ανησυχω για κατι ή ολα φυσιολογικα λογο επικρατησης του red;

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους πιο βασικους λογους να αποφευγουμε τα πολυ λιγα λιτρα για τετοια ζωα,ειναι και αυτος που ηδη αναφερεις.αψιμαχιες μεταξυ 2 και μονο ψαριων(ενω γνωριζουμε πως ζουνε σε κοπαδι-ομαδα τουλαχιστον 5 ψαριων).φαντασου να ειχες και περισσοτερα ατομα....

η γνωμη μου ειναι να τους πας πισω αμμεσα,και να ασχοληθεις με καποια αλλα ψαρακια,η να αλλαξεις γρηγορα το ενυδρειο σου πηγαινοντας σε πολυ περισσοτερα λιτρα...αλλη λυση στην περιπτωση σου...δεν βλεπω.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους πιο βασικους λογους να αποφευγουμε τα πολυ λιγα λιτρα για τετοια ζωα,ειναι και αυτος που ηδη αναφερεις.αψιμαχιες μεταξυ 2 και μονο ψαριων(ενω γνωριζουμε πως ζουνε σε κοπαδι-ομαδα τουλαχιστον 5 ψαριων).φαντασου να ειχες και περισσοτερα ατομα....

η γνωμη μου ειναι να τους πας πισω αμμεσα,και να ασχοληθεις με καποια αλλα ψαρακια,η να αλλαξεις γρηγορα το ενυδρειο σου πηγαινοντας σε πολυ περισσοτερα λιτρα...αλλη λυση στην περιπτωση σου...δεν βλεπω.

συμφωνω φιλε klaz αλλα απ την αλλη, τοσος χρονος τοσο χρημα για ποιο λογο αν τουλαχιστον δεν εχουμε κατι το οποιο να μας αρεσει;και μετα απο συζητησεις οπως σου ειπα και με αλλους πιστευω ειμαι οριακα μεσα στα lt μου.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και το ζητουμενο ειναι κατι το οποιο θα μας αρεσει και μας ικανοποιει,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εισαι ουτε καν οριακα σε θεμα λιτρων.θα επιμεινω οτι καλυτερα θα ειναι να αλλαξεις κατι γρηγορα,γιατι θα δεις περισσοτερα προβληματα στην πορεια,με βασικοτερο το συνεχες και μονιμο στρεσαρισμα των ψαριων σου λογω χωρου.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και το ζητουμενο ειναι κατι το οποιο θα μας αρεσει και μας ικανοποιει,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εισαι ουτε καν οριακα σε θεμα λιτρων.θα επιμεινω οτι καλυτερα θα ειναι να αλλαξεις κατι γρηγορα,γιατι θα δεις περισσοτερα προβληματα στην πορεια,με βασικοτερο το συνεχες και μονιμο στρεσαρισμα των ψαριων σου λογω χωρου.

οκ.συμφωνω οτι πρεπει να δωθουν.αυτα που εχω παραθεσει πιο πανω σου δειχνουν συμπτωματα αρρωστιας ή στρες λογο χωρου και επιθεσεων;

Link to comment
Share on other sites

επιθετικοτητα συμβαινει συχνα σε δισκους.το δικο μου που ειναι 327 λιτρα καθαρα εχω 5 .απο αυτους οι 3 ειναι ακομη στριμωγμενοι στην γωνια ενω οι αλλοι 2 αρμενιζουν

Link to comment
Share on other sites

επιθετικοτητα συμβαινει συχνα σε δισκους.το δικο μου που ειναι 327 λιτρα καθαρα εχω 5 .απο αυτους οι 3 ειναι ακομη στριμωγμενοι στην γωνια ενω οι αλλοι 2 αρμενιζουν

οι στριμωγμενοι στη γωνια τρωνε;γιατι ο δικος μου δεν τρωει σχεδον καθολου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο KLAZ, η λύση είναι μια αν θέλεις να κρατήσεις τους φίλους σου - Νέο ενυδρείο...

Σχετικά με την ερώτηση σου, ειδικά σε νεοστημένα ενυδρεία είναι αναμενόμενο να παρτηρείται επιθετικότητα από τους δίσκου που φιλοξενούνται. Ως γνωστόν σε φυσιολογικές συνθήκες οι δίσκοι δημιουργούν ιεαραρχία, άρα μάχονται για την θέση τους σε αυτή. Αυτές οι αψημαχίες μειώνονται, εφόσον παρέχονται οι κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης, αλλά δεν εξαφανίζονται τελείως. Αυτό σημαίνει ότι πάντα υπάρχουν οι ισχυροί και οι λιγότερο ισχυροί στην κοινότητα. Οι λιγότερο ισχυροί αντιμετωπίζουν και το σχετικό στρες το οποίο σε κάποια στραβή μπορεί να λειτουργήσει και ως πρόσθετη αφορμή ανάπτυξης κάποιας ασθένειας.

Βέβαια όλα αυτά σε φυσιολογικές συνθήκες... δηλαδή διαφορετικές από τις δικές σου... Απλά πράγματα, όποιος σου πούλησε δύο δισκάκια για να τα βάλεις σε 70άρι ενυδρείο ή έχει πλήρη άγνοια (στην καλύτερη περίπτωση) ή απλά ήθελε να σου πάρει το χρήμα και δεν έδινε δεκάρα για το αν θα επιβιώσουν.

Sorry που το θέτω έτσι, αλλά είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

... Απλά πράγματα, όποιος σου πούλησε δύο δισκάκια για να τα βάλεις σε 70άρι ενυδρείο ή έχει πλήρη άγνοια (στην καλύτερη περίπτωση) ή απλά ήθελε να σου πάρει το χρήμα και δεν έδινε δεκάρα για το αν θα επιβιώσουν.

Sorry που το θέτω έτσι, αλλά είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Δεν μπορω παρα μονο να συμφωνησω.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω φιλε klaz αλλα απ την αλλη, τοσος χρονος τοσο χρημα για ποιο λογο αν τουλαχιστον δεν εχουμε κατι το οποιο να μας αρεσει;και μετα απο συζητησεις οπως σου ειπα και με αλλους πιστευω ειμαι οριακα μεσα στα lt μου.

Φιλε μου φτιαχνουμε ενα ενυδρειο γιατι θελουμε κατι ομορφο στο χωρο μας αλλα παντα με σεβασμο στους οργανισμους που φιλοξενουμε!!!

Τωρα οσον αφορα σε αυτους που σε συμβουλεψαν να βαλεις δυο δισκους σε 75 λιτρα εχω να πω οτι απλα ειναι ασχετοι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι στριμωγμενοι στη γωνια τρωνε;γιατι ο δικος μου δεν τρωει σχεδον καθολου

απο τους 3 μονο ο ενας τρωει κανονικα.οι αλλοι οχι.παντως να ξερεις οτι τα κυνηγημενα ψαρια αυτου του ειδους ειναι ποιο ευπαθη στις αρωστιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...