Jump to content

Μου εκαναν δωρο 10 λιτρα Σκαλαρι


Recommended Posts

Οπως το διαβαζετε. Μου έκαναν δωρο ενα ενυδρειο με ένα scalari κι ένα plecostomo. Τα αγαπησα αμεσως και παρεγγειλα κατ' ευθείαν ένα ενυδρείο 100λιτρα.Είναι και τα 2 ακόμα πολί μικρά ψάρια και προσπαθώ να τα σώσω

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγμματάκια

1- Τα ψαράκια με μετρήσεις που κάνω ζούν σε άθλιες συνθήκες. No2/No3 στο full. Παρ'όλ'αυτά παρατήρησα ότι το δέρμα και η ουρά του scalari έχει αρχίσει και συνέρχετε. Προσπαθώ και τους αλλάζω νερό κάθε 3-4 μέρες. Αν μπορείτε να μου πείτε κάποιο άλλο tip ώστα να τα βοηθήσω αν είναι εφικτό

2- Όταν θα πάρω το καινούριο ενυδρείο να βάλο φυτά ώστε να έχουν καλύτερες συνθήκες τα ψάρια? Έχω ακούσει πως τα φυτά είναι πιο ευαίσθητα. Διάβασα επείσης τον οδηγό στρωσίματος αλλα δεν λέει τίποτα νομίζω αν πρέπει να μπούν τα φυτά πρώτα μέσα η κάτι τέτοιο.

Σε 3-4 μερες ερχετε το καινουριο ενυδρειο αλλα σαν καινουριος δεν ειμαι σιγουρος πως να το διακοσμισω.

Βασικα θελω να το κανω κατι σαν βυθος, με πετρες και τρυπες. Εχετε καμια φωτο να μου δωσετε καμια ιδεα?

Κι αν μπορειτε να μου πειτε κανα ψαρακι που να ταιριαζει με σkαλαρια και να τρυπωνεi? Καθως και θα μπορουσα να βαλω κατι αλλο εκτος απο ψαρακια οπως γαριδες η κατι τετοιο

Ψαχνωντας λιγο στο ιντερνετ ειδα : Aulonocara stuartgranti, Ghost shrimp

Οποιοδήποτε σχόλειο θα είναι πραγματικά υπερπολύτιμο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οπως το διαβαζετε. Μου έκαναν δωρο ενα ενυδρειο με ένα scalari κι ένα plecostomo. Τα αγαπησα αμεσως και παρεγγειλα κατ' ευθείαν ένα ενυδρείο 100λιτρα.Είναι και τα 2 ακόμα πολί μικρά ψάρια και προσπαθώ να τα σώσω

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγμματάκια

1- Τα ψαράκια με μετρήσεις που κάνω ζούν σε άθλιες συνθήκες. No2/No3 στο full. Παρ'όλ'αυτά παρατήρησα ότι το δέρμα και η ουρά του scalari έχει αρχίσει και συνέρχετε. Προσπαθώ και τους αλλάζω νερό κάθε 3-4 μέρες. Αν μπορείτε να μου πείτε κάποιο άλλο tip ώστα να τα βοηθήσω αν είναι εφικτό

Μέχρι να πάρεις το μεγαλύτερο ενυδρείο,κάνε αλλαγές καθημερινές και πρόσθεσε και ζωντανά βακτήρια μπάς και γλιτώσεις κάτι.Θα σου πρότεινα βέβαια να δώσεις τα ψάρια στο πετσόπ ή σε φίλο μέχρι να σου έρθει το νέο ενυδρείο.

2- Όταν θα πάρω το καινούριο ενυδρείο να βάλο φυτά ώστε να έχουν καλύτερες συνθήκες τα ψάρια? Έχω ακούσει πως τα φυτά είναι πιο ευαίσθητα. Διάβασα επείσης τον οδηγό στρωσίματος αλλα δεν λέει τίποτα νομίζω αν πρέπει να μπούν τα φυτά πρώτα μέσα η κάτι τέτοιο.

Τα φυτά βοηθούν την βιολογία του ενυδρείου και μπορείς να τα βάλεις από την πρώτη ημέρα στο ενυδρείο.Μπορείς να αρχίσεις με ανθεκτικά φυτά όπως Anubia,Java Fern κ.α. μέχρι να εξοικειωθείς με τις ανάγκες τους.

Σε 3-4 μερες ερχετε το καινουριο ενυδρειο αλλα σαν καινουριος δεν ειμαι σιγουρος πως να το διακοσμισω.

Βασικα θελω να το κανω κατι σαν βυθος, με πετρες και τρυπες. Εχετε καμια φωτο να μου δωσετε καμια ιδεα?

Κι αν μπορειτε να μου πειτε κανα ψαρακι που να ταιριαζει με σkαλαρια και να τρυπωνεi? Καθως και θα μπορουσα να βαλω κατι αλλο εκτος απο ψαρακια οπως γαριδες η κατι τετοιο

Ψαχνωντας λιγο στο ιντερνετ ειδα : Aulonocara stuartgranti, Ghost shrimp

Οποιοδήποτε σχόλειο θα είναι πραγματικά υπερπολύτιμο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την Aulonacara ξέχνα την μιάς και είναι κιχλίδα αφρικής και έχει άλλες απαιτήσεις νερού από το σκαλάρι και δέν μπορούν να συνυπάρξουν όχι μόνο λόγο νερού αλλά και επιθετικότητας.

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια νανοκιχλίδα Αμερικής (π.χ. Ramirezi ή κάποιο Apistogramma) και φυσικά ένα μικρό κοπαδάκι από κάποια τέρτα που σου αρέσουν.

...και φυσικά...Καλώς μας ήρθες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...και φυσικά...Καλώς μας ήρθες! :thumbup:

JIIIIIIIIIM σε καταλαβα απ'την φωνη. Πλακα κανω απο το (Ενυδρεία στην κατοχή μου:-PLECOSTOMUS -PIRANHA -DOBERMANN ) σε καταλαβα :D

Οκ καπως ετσι θα το κανω. Θα τα ξαναπουμε βεβαια γιατι με τις γνωσεις που εχω θα το κανω τσιρκο το ενυδρειο.

Βασικα μπορω να ροταω για ωρες αλλα καλλυτερα να ρωταω εδω θεματα που χριζουν αναλυσης.

Πειτε μου και καμια γνωμη σας αν ειναι ευκολο για Acarichthys heckelii καθως και ενα κοπαδακι κορυντορας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα λίτρα σου δεν σε επιτρέπουν να συντηρήσεις Acarichthys heckelii. Βασικά και το σκαλάρι πρέπει να το δώσεις διότι τα σκαλαρια τα συντηρούμε σε ομάδες των 4 ατόμων και θέλουν ένα ενυδρείο μίνιμουμ 200 λίτρα ενώ το ύψος του να είναι το λιγότερο 50 εκατοστά.

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο θα έβαζα μια ομάδα από Corydoras aeneus, ένα ζευγάρι Pelvicachromis pulcher, και ένα κοπαδάκι νέον. Για τον πλεκοστομο δεν μπορώ να σου πω τίποτα διότι δεν γνωρίζω το είδος του (υπάρχουν είδη που μεγαλώνουν πολύ).

ΥΓ.

Στείλε μια φωτογραφία αν μπορείς για αναγνώριση του πλέκό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...