Jump to content

Μονομαχο-ενυδρειο 12lit


Raven

Recommended Posts

Να και το σπιτακι του γερακου μου. Τον λεω Μαξιμο και τον εσωσα πριν ενα χρονο απο ενα πανηγυρι.

Πανω σε αυτο το μικρο ενυδρειο πειραματιστηκα πολλες φορες αφου ηταν και το πρωτο μου. Εκανα πολλα λαθη και εξελισσοντας το, εφτασα στο σημερινο αποτελεσμα. Πολλα φυτα που δυσκολα ευδοκιμουν αλλου, εδω μεσα απογειωνονται φαινομενικα ανεξηγητα ,αφου δεν υπαρχει υποστρωμα ουτε CO2 !!

Οφωτισμος ειναι 11watt απο φωτιστικο γραφειου.Φωτοπεριοδος 11ωρες.Καπακι απο διαφανο πλεξιγκλας βαμενο στο χρωμα της Magenta για να μετατρεπει το φασμα σε ωφελιμο για φυτα.

Φιλτρακι της ELITE και θερμαντικο σωμα 25watt..δεν θυμαμαι μαρκα.

Λιπανση 1φορα την εβδομαδα γενικο λιπασμα της ocean nutrition και καθημερινα 1ml excel και 0,5ml potassium.

PH 6,5-6,8

NH3/NH4 0

NO3 5-10

NO2 0

DH 7

KH 3

PO4 0-1

Aλλαγη νερου 20% με προσθηκη απιονισμενου καθε 2-3 μερες.

ΦΥΤΑ: Anubias coffefolia , Hygrophila siamensis , Alternanthera reineckii "bronze", Valisneria nana, java moss,Java fern, Echinodorus tenellus, Glossostigma elatinoides.Cryptocoryne becketti.

KATOIKOI: 1 μονομαχος veiltail και καμποσα σαλιγκαρακια melanoides tuberculata.post-6932-1204755971_thumb.jpgpost-6932-1204756178_thumb.jpgpost-6932-1204756230_thumb.jpgpost-6932-1204756301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και το σπιτακι του γερακου μου. Τον λεω Μαξιμο και τον εσωσα πριν ενα χρονο απο ενα πανηγυρι.

Πανω σε αυτο το μικρο ενυδρειο πειραματιστηκα πολλες φορες αφου ηταν και το πρωτο μου. Εκανα πολλα λαθη και εξελισσοντας το, εφτασα στο σημερινο αποτελεσμα. Πολλα φυτα που δυσκολα ευδοκιμουν αλλου, εδω μεσα απογειωνονται φαινομενικα ανεξηγητα ,αφου δεν υπαρχει υποστρωμα ουτε CO2 !!

Οφωτισμος ειναι 11watt απο φωτιστικο γραφειου.Φωτοπεριοδος 11ωρες.Καπακι απο διαφανο πλεξιγκλας βαμενο στο χρωμα της Magenta για να μετατρεπει το φασμα σε ωφελιμο για φυτα.

Φιλτρακι της ELITE και θερμαντικο σωμα 25watt..δεν θυμαμαι μαρκα.

Λιπανση 1φορα την εβδομαδα γενικο λιπασμα της ocean nutrition και καθημερινα 1ml excel και 0,5ml potassium.

PH 6,5-6,8

NH3/NH4 0

NO3 5-10

NO2 0

DH 7

KH 3

PO4 0-1

Aλλαγη νερου 20% με προσθηκη απιονισμενου καθε 2-3 μερες.

ΦΥΤΑ: Anubias coffefolia , Hygrophila siamensis , Alternanthera reineckii "bronze", Valisneria nana, java moss,Java fern, Echinodorus tenellus, Glossostigma elatinoides.Cryptocoryne becketti.

KATOIKOI: 1 μονομαχος veiltail και καμποσα σαλιγκαρακια melanoides tuberculata.post-6932-1204755971_thumb.jpgpost-6932-1204756178_thumb.jpgpost-6932-1204756230_thumb.jpgpost-6932-1204756301_thumb.jpg

Μικρό και πολύ όμορφο.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειακι!!και ο γερακος σου το λατρευει σιγουρα

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: πολυ καλο και με μερακι...τελειο :D
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά περνά ο μονομάχος σου σε ένα τέτοιο ενυδρείο να το χαίρεσαι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο! :thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ,ομως εχετε δει στα πανηγυρια (απο εκει που το εσωσες) και στα παζαρια τι τραβανε?Ενταξει ο μονομαχος ειναι σκληρος και αντεχει να ζησει ετσι ομως κανουν την εμφανιση τους κατι guppy που τα ονομαζουν (πεταλουδοψαρα) και πολλα αλλα ειδη τα αφηνουν εκτος οξυγονου και θερμοκρασιας μεχρι να βρεθουν σε καποιο σπιτι αδαη μεσα σε μια γυαλα με αποτελεσμα να ψοφησει συντομα... :D:thumbup::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι σίγουρος ότι το ψαράκι σου είναι πολύ ευτυχησμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προντίδα που του παρέχεις!

Μία ερώτηση, σ' αυτή την εικόνα post-6932-1204756301_thumb.jpg φαίνεται μια java moss και δεν νομίζω οτι είναι η συνηθισμένη (vesicularia dubyana), με ποιά ονομασία την αγόρασες?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Την moss την αγορασα σε συσκευασια της Dennerle και ειναι Versicularia dubyiana. H κοινη java moss.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...