Jump to content

Κατασκευή απλού και φθηνού Moonlight


Recommended Posts

Πρόκειται για ένα κύκλωμα πολύ απλό με πανεύκολη κατασκευή και πολύ οικονομικό.

Μου στοίχησε μόλις 14.5 ευρώ(υλικά για 5 κουτάκια)χωρίς το μετασχηματιστή και έχει το πλεονέκτημα ότι

ανάλογαμε το μέγεθος του ενυδρείου χρησιμοποιείς όσα κουτάκια κρίνεις απαραίτητο καθώς και πανεύκολη εγκατάσταση-αντικατάσταση σε περίπτωση φθοράς λόγω του πολυ μικρού όγκου του.

Συγνώμη για την αγγλική γλώσσα αλλά κατασκευάστηκε για να αποσταλεί σε ξένο site για έναν γνωστό,ελπίζω στην κατανόησή σας και για ότι απορίες έχετε επικοινωνήστε με Π.Μ

moonlight.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη θα σου προτεινω καποιες βελτιωσεις

επειδη εχεις ηδη 12V και υποθετωντας οτι τα LED σου λειτουργουν στα 3V τοτε θα μπορουσες πιο ευκολα να βαλεις 4 LED σε σειρα θα μοιραστουν τα 12V και δεν θα εχεις καμια απωλεια με την μορφη θερμοτητας οπως εχεις τωρα με τις αντιστασεις

επισης οι αντιστασεις λεγονται resistor στα ηλεκτρονικα

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη θα σου προτεινω καποιες βελτιωσεις

επειδη εχεις ηδη 12V και υποθετωντας οτι τα LED σου λειτουργουν στα 3V τοτε θα μπορουσες πιο ευκολα να βαλεις 4 LED σε σειρα θα μοιραστουν τα 12V και δεν θα εχεις καμια απωλεια με την μορφη θερμοτητας οπως εχεις τωρα με τις αντιστασεις

επισης οι αντιστασεις λεγονται resistor στα ηλεκτρονικα

"orc" καλησπέρα.

Έχεις δίκιο για τις resistor,κι εμένα δεν μου κόλαγε κάτι καλά.Μπορεί να νομίζουν κιόλας ότι αναφέρομαι και

στους Γάλλους ΜΑΚΙ της αντίστασης.Πάλι καλά όμως αν φανταστείς ότι έχω τελειώσει τα Αγγλικά πάνω από είκοσι χρόνια.

Όσον αφορά τώρα τη σειρά που είπες,προτιμώ να είναι παράλληλα γιατί μ' αυτο τον τρόπο εάν καεί το ένα Led

τα υπόλοιπα θα ανάβουν ενώ εάν είναι σε σειρά δεν θα συμβαίνει το ίδιο.

Πάντως ευχαριστώ για τις υποδείξεις.

Καλό σου απόγευμα και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...