Jump to content

φωτισμος σε 250λιτρο


olimpiakakias

Recommended Posts

γεια σας!

θελω να μαθω αμα σε ενα ενυδρειο 100*50*50 που προοριζετε για σκληρα κοραλλια ειμαι καλυμμενος με ενα φωτιστικο που εχει 2χ39 βαττ ακτινικες και 1 250 βαττ metal halide.το ρωταω αυτο γιατι φοβαμει πως το φως της χαλιδε δεν θα διασκορπιζετε ομοιομορφα στο χωρο μιας και βρισκετε ακριβος στην μεση του φωτιστικου.

ευχαριστω προκαταβολικα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα watt είναι πολλά και το βάθος σχετικά μικρό, θεωρώ πως αν την τοποθετήσεις λίγο πιο ψηλά, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και θα σε καλύψει σε όλο το μήκος του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

γεια σας!

θελω να μαθω αμα σε ενα ενυδρειο 100*50*50 που προοριζετε για σκληρα κοραλλια ειμαι καλυμμενος με ενα φωτιστικο που εχει 2χ39 βαττ ακτινικες και 1 250 βαττ metal halide.το ρωταω αυτο γιατι φοβαμει πως το φως της χαλιδε δεν θα διασκορπιζετε ομοιομορφα στο χωρο μιας και βρισκετε ακριβος στην μεση του φωτιστικου.

ευχαριστω προκαταβολικα!! :thumbup:

Το έχεις ήδη το φωτιστικό ή σκέφτεσαι να το αγορασεις?

Αν το έχεις ήδη, όπως σου απάντησε και ο Νίκος Ψάλτης, ανάλογα με τη γωνία-απόσταση που θα δημιουργήσεις, τότε μάλλον θα σε καλύπτει στο μήκος, αλλά θα έχεις και μεγαλύτερες απώλειες...

Αν δε το έχεις, τότε θα σου πρότεινα T5:

-καλύτερη και ομοιογενή διείσδυση,

-περισσότερα lumens/watt,

-λιγότερα input watt,

=δυνατότητα περισσότερων χρωματικών συνδυασμών.

Στα 250 μικτά λίτρα σου, με 6x39W πιστεύω ότι είσαι καλυμμένος και για sps. Με 8x39W είσαι άνετος :D και για sps στο υπόστρωμα!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ.οχι δεν το εχω ακομα αλλα βρισκω φωτιστικο 150 ευρω φτηνοτερα 8*39 βαττ αρα ξερω τι να προτιμησω

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...