Jump to content

Αυτη την φορα τα σαλιγκαρια οντως γεννησαν!


Recommended Posts

Οπως λεει κ ο τιτλος τα σαλιγκαρια γεννησαν......!!(να χαρω ή οχι?!) :D

σε 2 ενυδρεια, 6 σαλιγκαρια συνολο....κ τα 5 γεννησαν! :thumbup:

η πρωτη απο αυτες τις μαζες με αυγα εσκασε πριν καμια βδομαδα στο ενυδρειο με τα oscar κ φυσικα τα περισσοτερα φαγωθηκαν! :bigemo_harabe_net-163:

καποια τα εβαλα σε ενα μικρο βαζο που υπηρχε απο πριν σαν διακοσμητικο μεσα στο ενυδρειο κ το εκλεισα με καλσον απο πανω! :bigemo_harabe_net-163:

3 απο αυτες "τις μαζες"-αυγα τις ξεκολλησα προσεκτικα κ αφου γεμισα ενα ενυδρειακι 10λιτ μεχρι τιν μεση νερο(το οποιο εβγαλα απο το ενυδρειο που γεννηθηκαν) εβαλα μια πετρα μεσα η οποια βρεχεται μεχρι την μεση κ τα τοποθετησα πανω σε αυτην. :thumbup:

Το ερωτημα ειναι το εξης: :blink::thumbup::hysterical:

1)Επραξα σωστα βγαζοντας τα απο το ενυδρειο(με την προϋποθεση να μην φαγωθουν απο τα oscar!)???

2)ποσες μερες χρειαζονται για να σκασουν τα αυγα??[το πρωτο εκανε καμια 10αρια μερες περιπου.]

3)Χρειαζονται ζεστο νερο τα σαλιγκαρια?θερμοκρασια?(τα αυγα τα εχω σε θερμοκρασια δωματιου... :thumbup: )

σε 5' απο τωρα που ανεβασα αυτο το θεμα θα ανεβασω κ photo ...*παω να βγαλω τωρα! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ????? κρυο νερο,ζεστο....θερμοκρασια δωματιου? ! κατι τελος παντων.....!!! Εκανα καλα που τα εβγαλα απο το ενυδρειο κ τα εβαλα αλλου μονα τους?????

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει κ ο τιτλος τα σαλιγκαρια γεννησαν......!!(να χαρω ή οχι?!) :D

σε 2 ενυδρεια, 6 σαλιγκαρια συνολο....κ τα 5 γεννησαν! :thumbup:

η πρωτη απο αυτες τις μαζες με αυγα εσκασε πριν καμια βδομαδα στο ενυδρειο με τα oscar κ φυσικα τα περισσοτερα φαγωθηκαν! :bigemo_harabe_net-163:

καποια τα εβαλα σε ενα μικρο βαζο που υπηρχε απο πριν σαν διακοσμητικο μεσα στο ενυδρειο κ το εκλεισα με καλσον απο πανω! :bigemo_harabe_net-163:

3 απο αυτες "τις μαζες"-αυγα τις ξεκολλησα προσεκτικα κ αφου γεμισα ενα ενυδρειακι 10λιτ μεχρι τιν μεση νερο(το οποιο εβγαλα απο το ενυδρειο που γεννηθηκαν) εβαλα μια πετρα μεσα η οποια βρεχεται μεχρι την μεση κ τα τοποθετησα πανω σε αυτην. :thumbup:

Το ερωτημα ειναι το εξης: :blink::thumbup::hysterical:

1)Επραξα σωστα βγαζοντας τα απο το ενυδρειο(με την προϋποθεση να μην φαγωθουν απο τα oscar!)???

Αν δεν θέλεις να φαγωθούν ναι καλά έκανες μόνο προσοχή τα αυγά δεν πρέπει να καλύπτονται με νερό αλλά να υπάρχει μόνο υγρασία.

2)ποσες μερες χρειαζονται για να σκασουν τα αυγα??[το πρωτο εκανε καμια 10αρια μερες περιπου.]

Ανάλογα με την θερμοκρασία και το είδος του σαλιγκαριού από 2 έως 4 εβδομάδες.

3)Χρειαζονται ζεστο νερο τα σαλιγκαρια?θερμοκρασια?(τα αυγα τα εχω σε θερμοκρασια δωματιου... :thumbup: )

σε 5' απο τωρα που ανεβασα αυτο το θεμα θα ανεβασω κ photo ...*παω να βγαλω τωρα! :buttrock:

Τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια είναι σαλιγκάρια τροπικού νερού οπότε μια θερμοκρασία 24-26 είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..... :thumbup:

το πρωτο εσκασε κ εχει γεμισει το "ενυδρειακι" σαλιγκαρακια....οταν θα σκασουν κ τα αλλα τι θα γινει@!!!!!??!?!?!θα ξεχιλήσει!!?!

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω το απογευμα καποιες!! τα εχω βαλει σε ενα πηλινο βαζο κ το εχω καλυψει με καλσον διοτι τα πρωτα που ειδα στο ενυδρειο φαγωθηκαν!φανταζομαι οτι ακομα κ 1αυγο(=τουλαχιστον 150 σαλιγκαρακια) να υπηρχε δεν θα ειχα τι να τα κανω ολα αυτα,ποσο μαλλον τωρα που εχουν κανει κ 6 αυγα!!! (Γεννησαν κ αλλο αυγο-τεραστιων διαστασεων με συγκριση τα προηγουμενα!)οποιος βρισκεται κοντα στην περιοχη του παλιου φαληρου σε κανα 2 βδομαδες που θα εχουν μεγαλωσει λιγο μπορει να ερθει να παρει μερικα.... οχι ενα κ 2!!! απο 5 κ πανω!!!να φευγουν...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κολπάκι αυτό με το πήλινο. Τα σαλιγκαράκια είναι μεν στο ενυδρείο, αλλά δεν είναι κιόλας. :bowdown: Τι να σου κάνω που δεν είμαι από Αθήνα... Θα σου 'παιρνα δυο-τρία που θέλω για το ενυδρείο μου.

Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...