Jump to content

Kixlides Neo Enydreio


odin79

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

αυτο ειναι τςρα το ενυδρειο μου αλλα απο οτι εχς δει εχω πολλυ δουλεια ακομη...

απλα με φοωιζει λιγο το κοστος μιας και οι πετρεσ εχοθν 5 ευρω το κιλο...

περιμενς τα ειλικρινη σχολια σας

post-6223-1205085784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες!

Παμε τωρα για το ενυδρειο που ρωτας.

Ποσα λιτρα ειναι? Ειναι λιγο μικρο ή ειναι η ιδεα μου?

Στα ψαρακια απο μια πρωτη ματια βλεπω μια ανομοιογενεια και ως προς τα ειδη και ως προς των αριθμο τους. Δλδ καλα ειναι να διατηρεις χαρεμακια (1αρσενικο με 3-4 θηλυκα). Υστερα το kribensis Που εχεις ειναι μονο του ή με το ζευγαρι του? Το συγκεκριμενο δεν πολυταιριαζει με τις αλλες κιχλιδες γιατι ζει στα ποταμια τις αφρικης ενω τα αλλα που εχεις ειναι της λιμνης malawi, εκτος απο τα convicts τα οποια δεν ξερω που συναντουνται.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

αυτο ειναι τςρα το ενυδρειο μου αλλα απο οτι εχς δει εχω πολλυ δουλεια ακομη...

απλα με φοωιζει λιγο το κοστος μιας και οι πετρεσ εχοθν 5 ευρω το κιλο...

περιμενς τα ειλικρινη σχολια σας

:thumbup:

"odin79"καλώς όρισες.

Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι,το πιο σημαντικό έχει γίνει δηλ. το στήσιμο.

Σιγά-σιγά όποτε έχεις χρήματα συμπληρώνεις και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες!

Παμε τωρα για το ενυδρειο που ρωτας.

Ποσα λιτρα ειναι? Ειναι λιγο μικρο ή ειναι η ιδεα μου?

Στα ψαρακια απο μια πρωτη ματια βλεπω μια ανομοιογενεια και ως προς τα ειδη και ως προς των αριθμο τους. Δλδ καλα ειναι να διατηρεις χαρεμακια (1αρσενικο με 3-4 θηλυκα). Υστερα το kribensis Που εχεις ειναι μονο του ή με το ζευγαρι του? Το συγκεκριμενο δεν πολυταιριαζει με τις αλλες κιχλιδες γιατι ζει στα ποταμια τις αφρικης ενω τα αλλα που εχεις ειναι της λιμνης malawi, εκτος απο τα convicts τα οποια δεν ξερω που συναντουνται.

Στελιο ευχαριστω καταρχας που μπηκες στον κοπο να απαντησεις οπωσ και τα αλλα παιδια.Το ενυδρειο μου ειναι 250 λιτρα οποτε ειναι μικρο...πριν ειχα δισκους για 6 χρονια.οσο για τα ψαρια πηγα σε ενα μαγαζι και ζητησα να μου πει τι να βαλω απο λιμνη malawi symfwna με τα λιτρα μου...και μου εδωσε....το kribensis ειναι με το ταιρι του αλλα παρατηρισα οτι εχουν διαφορετηκη συμπεριφορα απο τις αλλες αφρικανες (τωρα καταλαβα τον λογο

τωρα ανακαλυψα το aquazone και ειμαι ενθουσιασμενος...( στα pet shop ξερουν τιποτα απο αφρικανες???η απλα με δουλευουν??)

Link to comment
Share on other sites

250 λιτρα? Μου φανηκε πολυ μικροτερο, πες μας τις διαστασεις αν θες, υποθετω οτι πρεπει να εχει αρκετο πλατος. Δεν ειναι καθολου λιγο για malawi. Μια χαρα ειναι, ανετα μπαινουν 10-12 ψαρια σε 250 λιτρα αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο γιατι εξαρταται και απο το μεγεθος. Για τα pet shop που ρωτας αλλα ξερουν και λενε, αλλα ξερουν και δε λενε, κι αλλα δεν ξερουν. Να λειτουργεις καλυτερα με τη λογικη οτι εδω ρωτας οτι θες και στο pet shop απλα πας και ζητας οτι θες, δεν ρωτας. Ειναι το πιο σιγουρο αυτο.

Μια ακομα παρατηρηση για το ενυδρειο ειναι οτι οι πετρες που εχεις δεν κανουν πολλες κρυψωνες. Πιο πολλες και πιο μικρες (λειες καλυτερα) θα δωσουν πολλες κρυψωνες στα ψαρακια σου. Και καλυτερα ενα ειδος πετρας, για το αισθητικο της υποθεσης αυτο. Α και οι πετρες καλο ειναι να ειναι ασβεστολιθικες για να σου σκληραινουν το νερο. Ασβεστολιθικες ειναι αν τους ριξεις ακουαφορτε (υδροχλωρικο οξυ) και αφρισουν.

Επισης να ξερεις οτι οι αφρικανες θελουν μηκος στο ενυδρειο, το υψος και το πλατος δεν ενδιαφερουν τοσο, αλλα το μηκος ειναι σημαντικο γιατι ξεχωριζουν περιοχες.

Α και κατι ακομα, οι αφρικανες θελουν αμμο κατω γιατι σκαβουν, ειδα εχεις χαλικακι. Καλυτερα βαλε αραγωνιτη που ανεβαζει ph/σκληροτητες ή ανακατεμενο αραγωνιτη με αμμο παρομοια απο τον Ερμη (www.votsalo.net) να σου βγει πιο φθηνα. Ο Ερμης λεει και για πετρες γιατι ειναι φθηνος.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

250 λιτρα? Μου φανηκε πολυ μικροτερο, πες μας τις διαστασεις αν θες, υποθετω οτι πρεπει να εχει αρκετο πλατος. Δεν ειναι καθολου λιγο για malawi. Μια χαρα ειναι, ανετα μπαινουν 10-12 ψαρια σε 250 λιτρα αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο γιατι εξαρταται και απο το μεγεθος. Για τα pet shop που ρωτας αλλα ξερουν και λενε, αλλα ξερουν και δε λενε, κι αλλα δεν ξερουν. Να λειτουργεις καλυτερα με τη λογικη οτι εδω ρωτας οτι θες και στο pet shop απλα πας και ζητας οτι θες, δεν ρωτας. Ειναι το πιο σιγουρο αυτο.

ευχαριστω πολυ Στελιο με βοηθησες πολυ...το ενυδρειο μου ειναι 1.40 χ 50 χ (δεν θυμαμαι) χεχε

για τις πετρες εχεις απολυτο δικιο,οσο για το ph επρεπε να ριξω αρκετο ph up για να φτασει στο 8..

τωρα που εμαθα θα το ανεβαζω με φυσικο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε, δεν κανει τιποτα!

Ph up/down προσπαθησε να μην χρησιμοποιεις, ειναι χημειες και δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια μας. Την ανθρακικη σκληροτητα να ξερεις οτι μπορεις να την ανεβαζεις και με σοδα. Τις αναλογιες δεν τις ξερω, αν τις γνωριζει καποιο ας μας τις πει, αλλιως κανε μια αναζητηση εδω στο φορουμ. Κατι πρεπει να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλωσ ηλθες στο AZ

βγαλε τα krib γιατι τα βλεπω μεζε για τα αλλα ψαρια :thumbup:

αν εξαιρεσεις το παραπανω το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλο :D

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου,αλλα θελει παραπανω κρυψωνες,αλλα αυτο διορθωνετε ευκολα.τωρα για τους τροπους μεταβολης των τιμων μας με των πιο φυσικο τροπο δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

καλη συνεχεια και ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...