Jump to content

Δεν γεννάνε και σκάνε!!!


CHRIS4204

Recommended Posts

Καλημέρα ,

έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα πυκνοφυτεμένο με ζωοτόκα

Το πρόβλημά μου είναι το εξής : ενώ μέχρι πρότεινος είχα κανονικά γέννες εδώ και περίπου 1 μήνα ενώ τα ψάρια είναι έτοιμα να γεννήσουν αυτά δεν το κάνουν και σκάνε (πεθαινουν).

Οι συνθήκες και οι μετρήσεις είναι σωστές .

Τί μπορεί να φταίει?

Εβαλα melafix, έκανα αλλαγές νερού , τίποτα όμως .

Μπορεί να βοηθήσει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...

Τί ψαράκια είναι αυτά που έχουν το πρόβλημα;είσαι σίγουρος ότι είναι ετοιμόγεννα ; η πρισμένη κοιλιά δέν σημαίνει απαραίτητα εγκυμοσύνη ,μήπως έχουν προσβληθεί απο κανένα παράσιτο ; άνοιξες κανένα όταν πέθανε (άν και μακάβριο) να σιγουρευτείς ότι είναι όντως ετοιμόγεννο ; Δώσε μας αναλυτικά το setup του ενυδρείου σου καθώς και τις τιμές απο της μετρήσεις που έχεις διαθέσημες...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... μηπως λες τα guppy???

Link to comment
Share on other sites

ξερω πότε είναι έτοιμο να γεννήσει ένα ψαράκι έχω ζωοτόκα 2 χρόνια τώρα.

μιλάω για γκαπι , πλατυ , μόλυ

Link to comment
Share on other sites

οχι κανένα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καποια φωτο απο καποιο ετοιμογεννο ψαρακι;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως επαθαν και σε μενα 2 γκαπις. Ενω τα περιμενα να γεννισουν, ψοφησαν, και ηταν και τα 2 γεματα μωρα. Το ενα απο αυτα γεννησε πριν 2 μηνες, αλλα το εβαλα σε γεννηστρα. τωρα τα αφησα στο ενυδρειο, (η γενηστρα ειναι ρεσερβε απο τα μικρα) και περιμενα οριακα, να τα ριξω στιν γενιστρα. μαλλον φοβουντε απο τα αλλα ψαρια, και δεν γεννανε? το πρωτο που τα καταφερε στην πρωτη γεννα, γεννησε μετα απο 15 λεπτα που το εβαλα στη γεννιστρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε τύχει σε θηλυκό που αγόρασα και ήταν στις ώρες του. Μιλάμε όμως για τρελό φούσκωμα στην κοιλιά. Μάλλον τη διέκοψα και ζορίστηκε κιόλας επειδή ήταν αφύσικα μεγάλη η κοιλιά της και αντί να γεννήσει κάθισε σε μια άκρη και σταμάτησε να αναπνέει (ούτε γύρισε ανάποδα ούτε τίποτα). Αλλά αυτό συνέβη μια φορά επειδή ήταν πολύ ταλαιπωρημένη. Εσύ λες πως έχεις χάσει πολλά ψάρια έτσι. Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει (και απ' ότι κατάλαβα ούτε οι υπόλοιποι :) )...

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω κ γω το ιδιο προβλημα αλλα οχι μονο στα θηλυκα αλλα και στα αρσενικα. φουσκονουνε και μετα ψοφανε

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω κ γω το ιδιο προβλημα αλλα οχι μονο στα θηλυκα αλλα και στα αρσενικα. φουσκονουνε και μετα ψοφανε

Το τελευταιο μου αρσενικο, αυτο επαθε, ειχε γινει τουμπανο η κοιλια του, μεχρι βρασμενο μπιζελακι του εβαλα( στο forum το διαβασα για δυσκοιλιοτητα) αλλα μετα απο 5 μερες κολυμπι στον αφρο, και 10 λεπτο λαχανιασμα, ψοφησε. Ηταν ενα 10λεπτο που το ειδα να χανει τον ελεχο του, σαν μεθυσμενο.. και τελος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εμένα δυστυχώς σήμερα, μια θυλικιά γκαπίνα ταλαιπωρείται από το πρωί. Έχει φουσκώσει έχει ακαθόριστο κολύμπι και τώρα το βράδυ είναι ακίνητη ανάποδα και παρατήρησα ότι η βάση της ουράς της έχει ασπρίσει ενώ πρόσεξα και ένα μικρό οίδιμα κάτω από την κοιλιά και προς το μέρος της ουράς.

Να σημειώσω ότι αυτή τυ θυλικιά μαζί με άλλες 4 τις έβαλα στο ενυδρείο (μαζί με 2 αρσενικούς που είχα) το προηγούμενο Σάββατο. Την επόμενη μέρα ψόφησε η μία. Αυτήν που τώρα χαροπαλεύει :bowdown: την είχε βάλει ο ένας αρσενικός στο κυνήγι. Μπορεί να έχει πάθει ότι έχει πάθει από το στρεσ?

Έχω επίσης παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες ένα από τα μόλυ μου κάποιες φορές κρύβεται ή κάθεται ακίνητο κοντά στην επιφάνεια του νερού, αλλά την επόμενη μέρα φαίνεται να είναι καλά για να ξαναποκτήσει την ίδια συμπεριφιρά μετά από 1-2 μέρες.

Θα πρέπει προφανώς να κάνω κάποια τεστ για το νερό, αλλά θα πρέπει ίσως να βάλω και κάποιο φάρμακο μην κολλήσουν τα υπόλοιπα?

Μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτογραφία, θα βοηθήσει

Και καλύτερα να ξεκινήσεις νεο θέμα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψαράκι μας άφησε χρόνους...οποτε δεν μπορώ πλέον να ανεβάσω φώτο.

Είδα όμως εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17963 και παρατήρησα ότι και το δικό μου είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.

Ερώτηση πρώτη: τα γκάπυ χρειάζονται ενυδριακό αλάτι και πόσο? (έχω ένα 60άρι με 4 γκάπυ 3 πλάτυ και 1 πλέκο)

Ερώτηση δεύτερη: μπορώ να ακολουθήσω αυτό που πρότεινεσ στο φίλο "Furan 2 μαζι με Triple sulfa" ?

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνεις πλέον δεν έχει νόημα να άνοιξω άλλο θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...