Jump to content

Το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Αυτές είναι μερικές φωτογραφίες απο το ενυδρείο μου που είναι 160 λίτρα με ζωότοκα, 3 corys, 1 ancistrus, 2 σαλιγκάρια.

Πείτε μου την άποψή σας. Τα φυτά και η διακόσμιση είναι καλά τοποθετημένα;

post-126-1136979802_thumb.jpg

post-126-1136979863_thumb.jpg

post-126-1136979894_thumb.jpg

post-126-1136979923_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου... :busted_cop:

Να παρατηρήσω κάτι. Οι ανούμπιες και η φτέρη δεν πρέπει να έχουν σκεπασμένο το ρίζωμά τους γιατί θα σαπίσουν. Δεν φαίνεται καλά αν είναι φυτεμένο ή αν το έχεις αφήσει πάνω στο χαλίκι. Πάντως καλό θα ήταν να τις βάλεις πάνω σε ένα κομματάκι ξύλο και να τις δέσεις.

Έτσι θα βάλεις και λίγο ξύλο στο ενυδρείο σου σαν ντεκόρ που δεν έχεις :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν είναι μέσα στο χαλίκι, οι μικρές ριζούλες τις ανούμπιας είναι λίγο χωμένες για να μην φεύγει... μία ανούμπια έπιασε πάνω στην πέτρα αριστερά και τις υπόλοιπες της στερέωσα πάνω στις τρύπες του ξύλου...

Η φτέρη ποιά είναι; αν λες το microsorum, κι αυτό έξω απο το χαλίκι είναι.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν είναι μέσα στο χαλίκι, οι μικρές ριζούλες τις ανούμπιας είναι λίγο χωμένες για να μην φεύγει... μία ανούμπια έπιασε πάνω στην πέτρα αριστερά και τις υπόλοιπες της στερέωσα πάνω στις τρύπες του ξύλου...

Η φτέρη ποιά είναι; αν λες το microsorum, κι αυτό έξω απο το χαλίκι είναι.

9074[/snapback]

Είσαι ΟΚ τότε!!!! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου.... :busted_cop:

δυο παρατηρησουλεσ εντελωσ φιλικα

1.ενα μαυρο χαρτονακι για φοντο να τονισει τα χρωματα του ενυδρειο(φυτα,ψαρια)

2.τα φυτακια φροντισε να κρυψουν τον εξοπλισμο σου..

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θανξ πολύ για τα καλά λόγια σας λόγια.

Βασικά ήθελα να βάλω φυτά να κρύψω όσο γίνεται τα φίλτρα αλλά μήπως θα τα ενοχλεί το ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μαύρο χαρτόνι όπως σου λέει και ο Πέτρος και στο πίσω μέρος βάλε μια σειρά vallisneries, απ τη στιγμή που θέλεις να κάνεις ενυδρείο για ζωοτόκα βάλε και άλλα φυτάκια (του αρέσει) και κερατόφυλλο για να κρίβονται τα μωράκια και θα είσαι θαύμα. Πάντως μπράβο για τη προσπάθεια που κάνεις για να έχεις ένα σωστό ενυδρείο για ζωοτόκα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτόκα τα έχω λατρέψει και θέλω νάναι όσο γίνεται πιο ευτυχισμένα!! :busted_cop:

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας. Θα ακολουθήσω αυτά που μου είπατε :busted_cop:

'Ηθελα επίσης να ρωτήσω αν θα ταίριαζε να βάλω και κανένα βατραχάκι μέσα... είδα τις προάλες στο water inn και μου άρεσαν.

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Βατράχι ..... εκτός του ότι θέλει μέρος για να μπορεί να βγαίνει εκτός νερού θα σου τσακίσει ότι χωράει στο στώμα του. Λοιπον τι λες σου αρέσει ακόμη :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μπαααααα... να μου λείπειε τότε!

9338[/snapback]

Τι βατραχι ειδες? υπαρχουν και μερικα που ζουν μονο υποβρυχιως- αλλα οπως ειπε η Τζινια, τρωνε τα αθλια ...

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου ειχε φαγωθει να βαλει καλαμαρι γλυκου νερου(που το βρηκε δεν ξερω) και 15 μερες μετα ειχε μεινει μονο του μες το ενυδρειο.............ειχε φαει ολα τα νεον,γκαπυ και οτι αλλο υπηρχε.................... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα πολύ μικρό στο water inn που το είχαν μαζί με άλλα ψάρια... δεν του είχαν μέρος για να βγαίνει απο το νερό.

@ΡΡΑΡ

Καλά έφαγε το καλαμάρι που φίλου σου, το καλύτερο γεύμα! :busted_cop:

Μετά το έφαγε με τη σειρά του ο φίλος σου;

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ρωτησε ο φιλος σου πριν το αγορασει το καλαμαρι αν ειναι συμβατο με τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου του?

Ερωτηση 2: τωρα που εφαγε τους υπολοιπους τι τρωει? (θελει ζωντανη τροφη!)

Link to comment
Share on other sites

μαρινα..............

1.το καλαμαρι το παραγγειλε σε συνενοηση με τον πετ σοπα που ειχε παρει και τα υπολοιπα ψαρια...........(αρε την επαρχια μου μεσα)..

2.επειτα το καλαμαρι μετα το μεγαλο γευμα που ετρωγε καθημερινως επεστρεψε παλι στο πετ σοπ και δεν ξερω τι το κανανε...............

Link to comment
Share on other sites

μαρινα..............

1.το καλαμαρι το παραγγειλε σε συνενοηση με τον πετ σοπα που ειχε παρει και τα υπολοιπα ψαρια...........(αρε την επαρχια μου μεσα)..

2.επειτα το καλαμαρι μετα το μεγαλο γευμα που ετρωγε καθημερινως επεστρεψε παλι στο πετ σοπ και δεν ξερω τι το κανανε...............

9572[/snapback]

Eγω παλι θα εβαζα τον πετσοπα μεσα στο ενυδρειο ΜΕ το καλαμαρι. Ελπιζω να του αντικατεστησε και τα ψαρακια που εχασε ...

Α! και μη νομιζεις, δε ειναι μονο η επαρχια ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...