Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι καταρχην εδω και 3 μηνες εχω επιτελους κατι απο θαλασσα!!με την βοηθεια ενος φιλου.το ενυδρειο54l εχει ενα koralia 1 ενα φιλτρακι εσωτερικο της sera για ανθρακα και αντιφ. και μια λαμπα δυστηχως απο μαμα του....την αλλαξα και την πιο δυνατη σε kelvin βρηκα μονο της sera blue sky royal με 1200!θελω να ρωτησω αν υπαρχει στα 45cm kai 15 watt οπου ειναι και αυτη με μεγαλητερη και πιο ρεαλιστικη φωτεινοτητα.στο ενυδρειο επισης εχω 7 κιλα ζωντανο βραχο 1 green star polyps, mushrooms, yellow polyps,zoanthid.

post-1660-1205316824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης ο λογος που θελω να εχω μια λαμπα ειναι οτι δεν προκειτε στο αμμεσο μελλων τουλαχιστων να βαλω ανεμωνη η σκληρα κοραλια και ουτε να εχω προβληματα το καλοκαιρη με τησ ζεστες..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σου εύχομαι καλή πορεία στις θαλασσινές σου προσπάθειες. Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ ωραίο!

Θεωρώ ότι η μία μόνο λάμπα, δεν είναι επαρκής για το μικρό σύστημά σου. Θα πρότεινα να προσθέσεις μία τουλάχιστον λάμπα θαλασσινή λευκή, ή ακόμα καλύτερα και μία ακτινική.

Νομίζω ότι στα 45 εκατοστά επιφάνειας, υπάρχουν διαθέσιμες Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερων θελω να σε ρωτησω στην περηπτωση αυτη και σε αυτα τα λιτρα για να μην εχω αυξηση περετερω λογω φωτισμου για το καλοκαιρι φυσικα αν ξερεις αν υπαρχει τ8 σε 15 watt που να ψαξω γιατι στα γνωστα μαγαζια μονο της sera στα 12000κ εχω βρει...ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχουν και arcadia. Πάντως της Sera είναι πολύ καλές για τη δουλειά που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχουν και arcadia. Πάντως της Sera είναι πολύ καλές για τη δουλειά που θέλεις.

ευχαριστω νικο θα προσπαθησω να ανεβασω και κατι καινουργιες φωτο απο το ενυδρειο οι οποιες ειναι καλες.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και η τοποθέτηση του βράχου!!!

Θα πρότεινα ανατάραξη της επιφάνειας, η οποία λείπει παντελώς.

Η καφε αλγη ειναι καλη???

Η καφέ άλγη, είναι κυανοβακτήριο, το οποίο εμφανίζεται σε όλα τα νέα φυσικά συστήματα και εξαφανίζεται καθώς ωριμάζουν, με την προϋπόθεση να λειτουργούν όλα σωστά. Και αυτά είναι η σωστή κυκλοφορία-οξυγόνωση, σωστός φωτισμός, σωστό skimming, σωστή χημική φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και η τοποθέτηση του βράχου!!!

Θα πρότεινα ανατάραξη της επιφάνειας, η οποία λείπει παντελώς.

Η καφε αλγη ειναι καλη???

Η καφέ άλγη, είναι κυανοβακτήριο, το οποίο εμφανίζεται σε όλα τα νέα φυσικά συστήματα και εξαφανίζεται καθώς ωριμάζουν, με την προϋπόθεση να λειτουργούν όλα σωστά. Και αυτά είναι η σωστή κυκλοφορία-οξυγόνωση, σωστός φωτισμός, σωστό skimming, σωστή χημική φίλτρανση.

καλημερα φιλοι μου η καφε αλγη οπως ειπε και ο νικος στην αρχη ηταν μεγαλη με το καιρο 20 μερες περιπου μετα ελαχιστοποιηθηκε και ελπιζω οταν σταθεροποιηθει το ενυδρειο ολα θα πανε καλα.οφειλω αυτη την προσπαθεια που κανω με τοσο αγαπη στο φιλο μου τον frakto o οποιως με καθοδηγησε.διαβαζω και εγω και προσπαθω αφου αναλογη εμπειρια με θαλασσινο δεν ειχα παρα μονο με δισκους. ευχαριστω ολους σας και ιδιαιτερα το aquazone που με της πληροφοριες που εχει στην σελιδα με προσανοτολισε στην σωστη κατευθυνση.θα επανελθω συντομα με καινουργιες φωτο μιας και λεω να φτιαξω λιγο το συστημα φωτισμου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για την αναταραξη νικο εχεις απολυτο δικιο δεν υπηρχε αλλα το ειχα αφησει ετσι για κανα δυο μερες μεχρι να βρω την σωστη θεση για τον koralia.επισης σκεφτηκα να μην βαλω πολλα watt στο ενυδρειο μιας και δεν θελω να το χαλασω τελειος το καπακι και θα κανω προσθηκη με πατεντα μιας ακομα ακτινικης καλης και ενος καλου ανακλαστηρα.Ελπιζω να εχω αρκετω φως για αυτα που εχω μεσα μιας και θα προσθετω σιγα σιγα μονο zoanthids τα οποια μου αρεσουν τρελα...Υ.Γ το αρθρο σου NANO REEF ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!! Πολύ ωραίο !!! :D

Το ωραίο με αυτά τα ενυδρεία είναι ότι μπορεί κάποιος με λίγα (σχετικά) λεφτά , να φτιάξει ένα πολύ όμορφο ενυδρείο. Βασικό είναι να μην το σκαλίζεις !!! Άστο να μεστώσει ! Έτσι και αλλιώς με τα θαλασσινά ενυδρεία ποτέ δεν θα πεις τώρα τελείωσα ,έβαλα ότι ήθελα !!! Συνέχεια εξελίσσεται !!! Το ξεκινάς ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ και που ξέρεις σε 2 χρόνια , μπορεί και να έχεις και sps !!!

Το ενυδρείο ,όπως και το κρασί θέλει χρόνο για να μεστώσει ! Αυτό που έχεις να κάνεις είναι

Υ Π Ο Μ Ο Ν H :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!! Πολύ ωραίο !!! :buttrock:

Το ωραίο με αυτά τα ενυδρεία είναι ότι μπορεί κάποιος με λίγα (σχετικά) λεφτά , να φτιάξει ένα πολύ όμορφο ενυδρείο. Βασικό είναι να μην το σκαλίζεις !!! Άστο να μεστώσει ! Έτσι και αλλιώς με τα θαλασσινά ενυδρεία ποτέ δεν θα πεις τώρα τελείωσα ,έβαλα ότι ήθελα !!! Συνέχεια εξελίσσεται !!! Το ξεκινάς ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ και που ξέρεις σε 2 χρόνια , μπορεί και να έχεις και sps !!!

Το ενυδρείο ,όπως και το κρασί θέλει χρόνο για να μεστώσει ! Αυτό που έχεις να κάνεις είναι

Υ Π Ο Μ Ο Ν H :thumbup::D

φιλε ΥΠΟΜΟΝΗ.....Σε περημενω σπιτι για επιχειρηση ακτινικηηηηηηηηηηη :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι φιλοι καταρχην εδω και 3 μηνες εχω επιτελους κατι απο θαλασσα!!με την βοηθεια ενος φιλου.το ενυδρειο54l εχει ενα koralia 1 ενα φιλτρακι εσωτερικο της sera για ανθρακα και αντιφ. και μια λαμπα δυστηχως απο μαμα του....την αλλαξα και την πιο δυνατη σε kelvin βρηκα μονο της sera blue sky royal με 1200!θελω να ρωτησω αν υπαρχει στα 45cm kai 15 watt οπου ειναι και αυτη με μεγαλητερη και πιο ρεαλιστικη φωτεινοτητα.στο ενυδρειο επισης εχω 7 κιλα ζωντανο βραχο 1 green star polyps, mushrooms, yellow polyps,zoanthid.

post-1660-1205437704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!! Πολύ ωραίο !!! :bowdown:

Το ωραίο με αυτά τα ενυδρεία είναι ότι μπορεί κάποιος με λίγα (σχετικά) λεφτά , να φτιάξει ένα πολύ όμορφο ενυδρείο. Βασικό είναι να μην το σκαλίζεις !!! Άστο να μεστώσει ! Έτσι και αλλιώς με τα θαλασσινά ενυδρεία ποτέ δεν θα πεις τώρα τελείωσα ,έβαλα ότι ήθελα !!! Συνέχεια εξελίσσεται !!! Το ξεκινάς ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ και που ξέρεις σε 2 χρόνια , μπορεί και να έχεις και sps !!!

Το ενυδρείο ,όπως και το κρασί θέλει χρόνο για να μεστώσει ! Αυτό που έχεις να κάνεις είναι

Υ Π Ο Μ Ο Ν H :bowdown::)

:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πιστευω οτι τελικα τα καταφερα μαζι με την βοηθεια του frakto καναμε πατεντα στο καπακι και επιτελους με την προσθηκη ακτινικης βελτιωθηκε ο φωτισμος.....πηραν χρωματα τρελα τα zoanthids...

post-1660-1205526456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

άριστο το αποτέλεσμα της συνεργασίας ! .. :)

οντως η πραγματικη φιλια ειναι το Α και Ω :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο τώρα! Μπράβο και στους δυό σας!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο τώρα! Μπράβο και στους δυό σας!

ευχαριστω νικο για τα καλα σου λογια ελπιζω κε τον χρονο να γινει πιο ομορφο :)

Link to comment
Share on other sites

αναβω την ακτινικη 1 ωρα πριν και δουλευει μετα μαζι με την αλλη και κλεινει 1 ωρα μετα ειναι καλα 12 ωρες ο φωτησμος την ημερα +2 ακτινικης επιπλεων? :)

post-1660-1205700945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα η φωτοπερίοδος να μην ξεπερνά τις 12 ώρες.

Οι ακτινικές μπορούν να ανάβουν 15 λεπτά πριν τις άσπρες και να κλείνουν 15 λεπτά μετά το σβήσιμο των άσπρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα επανερχομαι υστερα απο 4 μηνες λειτουργειας με μερικες καινουργιες φωτο

post-1660-1211225255_thumb.jpg

post-1660-1211225293_thumb.jpg

post-1660-1211225343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...