Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

μετα απο 5 μηνες σιγα σιγα ξαναγινετε κατι....το κακο ειναι η δυσκολια στην επιλογη και αγορα lps αλλα κατι θα γινει...μερικες φωτο απο το νεο 190 trigon απο φωτισμο 1mh 150 watt 20000 5 ωρες ημερισιος + 1 t5 ati plue plus 8 ωρες. μπολικος ζωντανος βραχος με σπηλιες και λιγα κοραλακια...skimmer tmc 600v και αλλαγες νερου απο ιονιο 25 λιτρα καθε εβδομαδα.τα πραγματα ειναι καλυτερα απο οτι τα περημενα βλεπω καλη αναπτυξη και ελαχιστες αλγες χωρις να εχω βεβαια αλγοφαγα ακομα αφου οι μονοι κατοικοι ειναι 2 occe.percula.

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

φιλε το διαβασα απο την αρχη....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ειναι τελειο ανεβασε καμια φωτο να δουμε πως ειναι τωρα το συστημα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα μετα απο πολλη καιρο λεω να ξαναρχισω....λογο ελειψης χρονου κυριος απο 190 λιτρα γυρνα παλι σε λιγα....μην εχωντας πεταξει το επιπλο απο ενα lido που ειχα καποτε εφτιαξα μια γυαλα 60μηκος 40 πλατος και 40 υψος ετοιμαζετε και το sub 35*35*35 και απο φωτισμο θα φτιαξω dy αλουμινιο 2*24watt t5 .Απο τα παλια εμεινε μονο ζωντανος βραχος και 2 occelaris perculla....οπως και πριν απο χρονια οπως ξαναρχισα...το μονο προβλημα που υπαρχει και ο λογος που καποιος τα παρατα ειναι οτι πλεων μενω επαρχια {ναυπακτο} και εδω γυρω δεν υπαρχουν ουτε τα βασικα......ελπιζω απο εδω να μου ξαναδωθει η ευκαιρια να ξαναχτησω ενα ομορφο tang με lps...

Link to comment
Share on other sites

φωτο πως ανεβαζω???της εχω κανει 110κβ και παρολα αυτα δεν ανεβαινουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!!! Ψαξου για τιποτα high power leds, καλα λεφτα χωρις να χρειαζεσαι αλλαγες στις λαμπες καθε τοσο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και πεισμα εαν το θες πολυ γινετε και βρισκεις λυσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω .Πιστευω οπως και πριν απο χρονια που χρειαστηκα βοηθεια και φιλοι απο εδω μου ανοιξαν τα ματια να επαναληφθει. :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://s1264.photobucket.com/user/nanoreef2/library/?view=recent&page=1

μερικες φωτο απο το νεο ξεκινημα...

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κωστα,παρα παρα πολυ ομορφο και καθαρο!

Ωραιο και το στησιμο :thumbsu:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κωστα,παρα παρα πολυ ομορφο και καθαρο!

Ωραιο και το στησιμο :thumbsu:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

http://s1264.photobucket.com/user/nanoreef2/library/?view=recent&page=1

Μερικες ακομα!!!! οταν θα πιασουν και οι ζεστες σκεφτομαι να συνδεσω και μια 5 watt uv μαζι με το ψυκτικο μπας και εχω λιγοτερους μπελαδες με αλγες στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,μια ερωτηση....εχω για υπερχ. http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/schuran-overflow-box-p-2478.html αν στην εξοδο βαλω τον ανθρακα θα κανει "δουλεια".Τωρα τον εχω στο sub μεσα στo bublle stop απο το skimmer tmc 600v.Ευχαριστω αναμενω...ο λογος ειναι να δωσω ροη απο το skimmer στο sub και να μην βαλω επιπλεων κυκλοφοριτη.υγ η αντλια επιστροφης ειναι 1000l/h.

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ένα μικρό ριακτοράκι να τον βάλεις μέσα; Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα να βάλω κάτι στο κουτί της υπερ/σης....

Link to comment
Share on other sites

στο κουτι της υπερ/λησης εχω βαλει σφουγγαρακι για να μειωσω τον θορυβο και ελεγα να βαλω εκει μια καλτσα με ανθρακα γιατι εκει ειναι 100/1000 ασφαλες μιας και δεν υπαρχει δυνατοτητα να "τραβηξει κατι απλα να "ρουφαει" ο ανθρακας στο πηγαινε πριν απο το sub!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μου,μπορεις να βαλεις καποια φωτο της υπερχειλησης για να εχουμε καλυτερη εικονα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα μια ερωτηση εκτος απο την γνωστη chaeto εχω και κοκκινη αλγη η οποια ειναι σαν φυκια και αναπτυσετε σχετικα γρηγορα και την κουρευω καθε λιγο..την ειχε ενα μερος βραχου και απο τοτε την κραταω δεν μου εχει διμιουργηση καποιο προβλημα αλλα λεω μηπως δεν κανει να ειναι μεσα... παραθετω και συνδεσμο ειναι η κοκκινη http://www.saltwater-aquarium-guide.com/Macroalgae.htm .ξερει καποις???

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πόσο καιρό την έχεις? Αν δεν σου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, άστην..... Εγώ εδώ και χρόνια έχω Halimeda στο ενυδρείο μου, που πολύ λένε να την ξεπαστρεύεις, και δεν μου έχει κάνει ποτέ πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα η Halimeda, εκτός του ότι απορροφά στοιχεία όπως ασβέστιο...και αν αναπτυχθεί πολύ

Halimedaopuntia.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

την εχω χρονια απλα απλα διαβασα οτι σαν μακροαλγη βοηθα αποροφ νιτρικα και οχι ασβεστιο απλα λογο του οτι μου την εφερε φιλος με ζβ μαζι απο ταξιδι του μελιτος μαζι με αραγωνιτη αποτοπους μακρινους figi την κρατησα

Link to comment
Share on other sites

και αυτή την είχα...... μέχρι που την περίλαβε το περασμένο καλοκαίρι το yellow και την "πέθανε"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μεσα απο το aqouazone θελω να ευχαριστησω καποια μελη οπου μου δωσανε την ευκαιρια να αποκτησω καποια frags http://s1264.photobucket.com/user/nanoreef2/library/?view=recent&page=1

crown.grigoros. :thumbsu: Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...