Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Θαυμάσιος ο μικρός ύφαλος,..........μπράβο σου να το χαίρεσαι :D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσιος ο μικρός ύφαλος,..........μπράβο σου να το χαίρεσαι :D:excl::excl:

ευχαριστώ ελπίζω με τον χρονο να το βελτιώσω οσο μπορω καλυτερα :excl:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τα καλα λογια,ελπιζω να βελτιωθεί,θελω να ευχαριστησω και τον φιλο μου τον fracto η βοηθεια του ηταν σημαντικη. :D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμακια πως τα καθαριζεις με μαγνητη μονο γιατι ειναι πεντακαθαρα.Η απλα δεν εχεις μαζεψει αλγη?Εγω εχω αρχισει και καφετιζω

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμακια πως τα καθαριζεις με μαγνητη μονο γιατι ειναι πεντακαθαρα.Η απλα δεν εχεις μαζεψει αλγη?Εγω εχω αρχισει και καφετιζω

τα τζαμια λογο που το ολο συστημα στυριζετε στο ζωτανο βραχο τα καθαριζω καθε εβδομαδα που κανω και αλλαγη νερου οποτε καθαριζω με υαλοβαμβακα..ο μαγνητης δεν κανει δουλεια τουλαχιστων στο δικο μου και να σκεφτεις οτι ειχα παρει απο τους πιο δυνατους...

Link to comment
Share on other sites

υαλοβαμβακα σαν αυτο που βαζουμε στα φιλτρα???Mονο με αυτο???

Link to comment
Share on other sites

υαλοβαμβακα σαν αυτο που βαζουμε στα φιλτρα???Mονο με αυτο???

ναι!!το ξεπλενεις με νερο απο την βρυση και αρχιζεις το καθαρισμα...αν στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο τις επομενες φορες θα ειναι παιχνιδακι!αλλωστε το αποτελεσμα θα μετραει

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,εχθες το βραδυ μυριζε το ενα απο τα 2 ballast glo t8 hagen κλεισανε κανονικα μετα απο 2 ωρες τα εχω με χρονοδιακοπτη και σημερα καηκε η ακτινικη που την ειχα συνδεδεμενη σε αυτο που μυριζε σαν να υπερθερμενετε ballast τα εχω παρει λαμπες και συστημα εδω και 5 μηνες και η λειτουργεια τους ειναι καθημερινα 12 ωρες,δικαιολογητε ο χρονος ζωης ακτινικης να ειναι 5 μηνες???Επισης εχετε να προτεινετε καποια ακτινικη 15 watt t8??αυτη που ειχα ηταν wave μου την συστησε φιλος και οντως αναδικνειε τα χρωματα μεσα στο ενυδρειο.ευχαριστω περημενω συμβουλες :bowdown::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα,εχθές προσθεσα ακόμη 2 λαμπες τ8 μια ακτινική και μια ημέρας με την προσθήκη ενος ακόμα ηλεκτρονικού ballast.Τωρα ο φωτισμός εχει ως εξής-2 ακτινικές 15watt και 2 ημέρας της sera 12000kelvin,η διαφορά είναι αισθητά ανώτερη με πιο ζεστά χρώματα και όλα αυτά για να φιλοξενήσω στο μέλλων μερικά ακόμα κοραλια.σας παραθέτω και φωτο και ετομαζω και λύση με controller για τον έλεγχο θερμοκρασίας με ανεμιστιρακι.περιμένω παρατηρήσεις -συμβουλές :)

post-1660-1215070495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και απο μενα πανεμορφο το ενυδρειο σου φτου του !!!!!!Να σε ρωτησω τα δυο κοραλια δεξια οπως το κοιτας τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και απο μενα πανεμορφο το ενυδρειο σου φτου του !!!!!!Να σε ρωτησω τα δυο κοραλια δεξια οπως το κοιτας τι ειναι?

σαρκοφυτα καλα ειχα βρει της ονομασιες αλλα δεν της θυμαμε,ευχαριστω για τα καλα σας λογια :blink::thumbup: θα προσπαθησω να ετοιμαστω με προσθηκες προκειμενου να βαλω και μερικα σκληρα κοραλια!!! :thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

σαρκοφυτα καλα ειχα βρει της ονομασιες αλλα δεν της θυμαμε,ευχαριστω για τα καλα σας λογια :thumbup::thumbup: θα προσπαθησω να ετοιμαστω με προσθηκες προκειμενου να βαλω και μερικα σκληρα κοραλια!!! :thumbdown::thumbdown:

καλα :thumbdown: !!!!! ηθελα να πω οτι πανε καλα ως προς την αναπτυξη τους :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερίζω,είχα την χαρά να κάνω επιτελούς μια αναβάθμιση και τα κατάφερα :blink::thumbup: καταρχήν βελτίωσα των φωτισμό με 3 λάμπες τ8 15watt 12000kelvin sera daylight και 1 ακτινική sera,επίσης προσθεσα eliwell με 2 ανεμιστηρακια οπότε η θερμοκρασία είναι στους 27c επίσης προσθεσα skimer tunze 9002 nano doc/,και αναπλήρωση νερού universal tunze.επίσης έβαλα και το πρώτο ¨¨σκληρό κοραλι".αυτά ελπίζω να πάνε όλα καλά παραθέτω και φωτο :thumbup:

post-1660-1216586278_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω,είχα την χαρά να κάνω επιτελούς μια αναβάθμιση και τα κατάφερα :blink::thumbup: καταρχήν βελτίωσα των φωτισμό με 3 λάμπες τ8 15watt 12000kelvin sera daylight και 1 ακτινική sera,επίσης προσθεσα eliwell με 2 ανεμιστηρακια οπότε η θερμοκρασία είναι στους 27c επίσης προσθεσα skimer tunze 9002 nano doc/,και αναπλήρωση νερού universal tunze.επίσης έβαλα και το πρώτο ¨¨σκληρό κοραλι".αυτά ελπίζω να πάνε όλα καλά παραθέτω και φωτο :thumbup:

post-1660-1216586324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το σκληρο σου :blink:

Ο φωτισμος στην φωτο ειναι με ολες τις λαμπες αναμενες ?

Επισης την αναπληρωση θα την "εκρυβα" στο πλαϊ πισω απο τον κυκλοφοτηρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το σκληρο σου :blink:

Ο φωτισμος στην φωτο ειναι με ολες τις λαμπες αναμενες ?

Επισης την αναπληρωση θα την "εκρυβα" στο πλαϊ πισω απο τον κυκλοφοριτη.

οχι αναμενες στη φωτο ειναι η ακτινικη και 1 daylight,σκέφτηκα αυτο που ειπες αλλα εχω αναταραξη εκει γυρω απο τον koralia1 ετσι μπήκε εκει ,το καλο ειναι οτι δουλεύει άψογα!!
Link to comment
Share on other sites

αμα το εχει στο αιμα του ο αλλος.....Πολυ ομορφο

να δω πότε θα φάω το σκουπόξυλο στο κεφαλι απο την συζυγο :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επιστήμονες καλησπέρα ξερει κάποιος κάνα καλό ψαράκι για το ενυδρειακι μου να είναι αλγοφαγο μικρο και φυσικά ασφαλές για τα κοραλια???? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...