Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Απστευτο ψαρι και κανει και απιστευτη δουλεια ειναι λιγο ασχημουλικο για το ενυδρειο αλλα μολις εξεικιωθει θα το λατρεψεις με τη συμπερηγορα αλλα και τη δουλεια που κανει!

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Ο δικος μου δεν εχει σταματησει απο τοτε που μπηκε! Οταν λειπω καιρο και γεμιζει το μπροστινο τζαμι αλγη βλεπω τις δανγκωνιες του στο τζαμι

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ για την αμμεση ανταπόκριση :buttrock: έχω και μια γαρίδα μέσα λέτε να υπάρξει πρόβλημα??? ^_^

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι μια ερωτησουλα ελπίζω να μην έχω γίνει ενοχλητικός αλλά το κάνω γιατί εμπιστευόμε αυτό το forum :D βρήκα και αυτό το ψαράκι και επειδή είναι όμορφο και οι δυνατότητες του ενυδρείου μου περιορισμένες λόγο όγκου, Bicolor Blenny

(Ecsenius bicolor)τι λέτε ??είναι το ίδιο καλό ως προς την αντιμετώπιση αλγών μέσα στο ενυδρείο η να πάρω αυτό που τελικός μου προτείνετε???φιλικά κωστας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι μια ερωτησουλα ελπίζω να μην έχω γίνει ενοχλητικός αλλά το κάνω γιατί εμπιστευόμε αυτό το forum :D βρήκα και αυτό το ψαράκι και επειδή είναι όμορφο και οι δυνατότητες του ενυδρείου μου περιορισμένες λόγο όγκου, Bicolor Blenny

(Ecsenius bicolor)τι λέτε ??είναι το ίδιο καλό ως προς την αντιμετώπιση αλγών μέσα στο ενυδρείο η να πάρω αυτό που τελικός μου προτείνετε???φιλικά κωστας :wootwoot:

Το bicolor blenny δεν είναι και τόσο reef-safe υπάρχουν αναφορές για χτυπήματα σε sps και κλαμ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χωρις να θελω να φανω περιεργος δεν νομιζω αλλα εξαρταται και απο το φορτωμα του ενυδρειου κιολας!!Και εγω για αυτο πηγαινα αλλα τελικα το επειτα απο αρκετο ψαξιμο και συζητησεις κατεληξα στο αδερφακι το 9005 το οποιο ως τωρα κανει αψογα τη δουλεια του!!Παντως αν το κοιτας και απο οικονομικης αποψεως και red sea prizz εχει περιπου τα ιδια λεφτα με το 9002 και ειναι και για 400λτ!!Νομιζω ειναι καλυτερη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και καλημέρα,αγόρασα το lido120 και ετοιμαζομε να μεταφέρω σε λίγο καιρό τα πράγματα από :unsure: το 55αρι που έχω.επειδή έχω μόλις 2 μήνες το 9002 σκεφτόμουν να το βάλω ΚΑΙ στο καινούργιο.απλά ρώτησα εμπειρικά αν κάποιος το έχει σε αυτά τα λίτρα.όσο για το "φόρτωμα"δεν νομίζω από ψάρια να βάλω αφού θα είναι καθαρά 90 λίτρα μιας και θα έχει 12 κιλά ζωντανό βράχο και 18 κιλά ζωντανό αραγωνιτη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,η μεταφορά έγινε :unsure::bowdown: τι θέση από το 55αρι πήρε ένα lido 120 και η κατάσταση έχει ως εξής¨2 koralia 1 το φίλτρο το υπάρχον για άνθρακα και αντιφοσφορο 2 λάμπες τ5 η μια 15000kelvin και η αλλη actin. 25 watt και προστέθηκαν και 1 t8 12000kelin και 1 actin, 15watt.μπήκαν ανακλαστήρες και το αποτέλεσμα ειναι η φωτο! :bowdown:

post-1660-1222340935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο , να το χαίρεσαι…………

Θα σου προτείνω να γυρίσεις λίγο την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνεια, για να έχεις μεγαλύτερη ανατάραξη / οξυγόνωση

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο , να το χαίρεσαι…………

Θα σου προτείνω να γυρίσεις λίγο την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνεια, για να έχεις μεγαλύτερη ανατάραξη / οξυγόνωση

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :bowdown: έχετε απόλυτο δίκιο για την επιφάνεια άμεσα το έφτιαξα!!θέλω να προσθέσω ότι το όλο σύστημα έχει τώρα 13 κιλά ζωντανό βράχο και 15 κιλά ζωντανό αραγωνιτη.επίσης σύντομα θα τοποθετήσω με όσο το δυνατό καλύτερη μαστοριά τα ανεμιστηρακια στο καπάκι συνδεδεμένα με τον eliwell.επίσης θέλω να σας ευχαριστήσω όλους στο forum για της πολύτιμες συμβουλές που μου έχετε δώσει κατά καιρούς καθώς και τον φίλο μου fracto όπου χωρίς αυτόν ακόμα θα εστηνα το πρώτο ενυδρείο με τους δίσκους!!!!έχουνε περάσει κάτι χρόνια... :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινετε ο τύπος :unsure: και το σαρκοφυτο δεν κλείνει :bowdown: !!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφος ο τύπος...

Ωραία foto!!

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

ολοκληρώθηκαν οι εργασίες!!!τοποθετήθηκαν 2 ανεμιστηρακια ένα να στέλνει μέσα και ένα έξω και συνδέθηκαν με τον eliwel θεμοκρασια 27 έως 27,5 οπότε ξεκινάνε οι ανεμιστήρες.στα ανοίγματα βοήθησε ένα μηχάνημα που ανοίγει ότι διάμετρο επιθυμείς!!παραθέτω φωτο :unsure: περιμένω παρατηρήσεις.

post-1660-1222627179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρώθηκαν οι εργασίες!!!τοποθετήθηκαν 2 ανεμιστηρακια ένα να στέλνει μέσα και ένα έξω και συνδέθηκαν με τον eliwel θεμοκρασια 27 έως 27,5 οπότε ξεκινάνε οι ανεμιστήρες.στα ανοίγματα βοήθησε ένα μηχάνημα που ανοίγει ότι διάμετρο επιθυμείς!!παραθέτω φωτο :unsure: περιμένω παρατηρήσεις.

post-1660-1222627208_thumb.jpg

post-1660-1222627232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...