Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

ΚΟΥΚΛΙ

φτού του !

ευχαριστω αρχοντα :thumbup: ελπιζω να μην σε πειραξε η φωτογραφια στο προφιλ μου :thumbup: ειναι τελεια!!και μια καινουργια καθαρη φωτο απο το νεο{τρωει σαν π......}φτου φτου :thumbup:

post-1660-1222883389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην σε πειραξε η φωτογραφια στο προφιλ μου

γιατί να με πειράξει ?

εγώ ζωγράφισα το blue tang και έχω το copyright ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να με πειράξει ?

εγώ ζωγράφισα το blue tang και έχω το copyright ? αστιευτικα αδερφέ :thumbup: έχω πάθει ζημιά με το blue tang!!!! :thumbup: φοβερό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα???ειναι πανεμορφο ψαρακι...εχουμε μικρα ενυδρεια ρε γαμωτο!!!που να δεις και κανα λευκοστερνο η κανα σοχαλ.....υπομονη μεχρι να ερθει το 700αρη...

μια ερωτηση τον βραχο τον φυσας καθολου με κανενα κυκλοφοριτη?

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα???ειναι πανεμορφο ψαρακι...εχουμε μικρα ενυδρεια ρε γαμωτο!!!που να δεις και κανα λευκοστερνο η κανα σοχαλ.....υπομονη μεχρι να ερθει το 700αρη...

μια ερωτηση τον βραχο τον φυσας καθολου με κανενα κυκλοφοριτη?

είναι όντως καταπληκτικό ψάρι!!!με το καλό το 700αρι :thumbup: τα λίτρα είναι λίγα αλλά μέχρι στιγμής όπως το βλέπεις γύρω στα 1400euro :thumbup: .......οπότε καλά είμαι γιατί έχω ακόμα φορτω!!!!!!στο βράχο έχω ένα koralia1 που χτυπά απο πίσω(κάτω απο το skimmer)και έναν ακόμα koralia1 που είναι πάνω δεξιά.και τέλος στην επιφάνεια που χτυπά το φίλτρο.καλά δεν είμαι?????

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος,οπως σιγουρα θα εχεις διαβασει,εκτως απο φορεας μικροοργανισμων και βασικο συστατικο του ακουασκειπ ειναι και βοιολογικο υλικο οπωτε πρεπει να το συντηρουμε κιολας.Αυτο προρουμε να το κανουμε φυσωντας τον βραχο ειτε με μια πιπετα ειτε με ενα κυυλοφορητη.Με αυτο τον τροπο "ξεβουμπουκωνουμε" τον βραχοκαι η βρομια που βγαζει ειναι εξαιρετικο φαγητο για τα κοραλια..δεν εχει σημασια αν εχεις βαλει κυκλοφορητες να το χτυπανε αφου εχω γνωστο που ειχε μαζεψει μεχρι και υδροθειο παρα το οτι υπηρχε κυκλοφορια 60 επι στο ενυδρειο του...

οσον αφορα την κυκλοφορια θα το δεις εσυ απλα οι koralia1 απλωνουν πολυ το νερο και εγω τις θεωρω λιγο λειψες για ενα ενυδρειο πανω απο 60 ποντους μηκος...

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος,οπως σιγουρα θα εχεις διαβασει,εκτως απο φορεας μικροοργανισμων και βασικο συστατικο του ακουασκειπ ειναι και βοιολογικο υλικο οπωτε πρεπει να το συντηρουμε κιολας.Αυτο προρουμε να το κανουμε φυσωντας τον βραχο ειτε με μια πιπετα ειτε με ενα κυυλοφορητη.Με αυτο τον τροπο "ξεβουμπουκωνουμε" τον βραχοκαι η βρομια που βγαζει ειναι εξαιρετικο φαγητο για τα κοραλια..δεν εχει σημασια αν εχεις βαλει κυκλοφορητες να το χτυπανε αφου εχω γνωστο που ειχε μαζεψει μεχρι και υδροθειο παρα το οτι υπηρχε κυκλοφορια 60 επι στο ενυδρειο του...

οσον αφορα την κυκλοφορια θα το δεις εσυ απλα οι koralia1 απλωνουν πολυ το νερο και εγω τις θεωρω λιγο λειψες για ενα ενυδρειο πανω απο 60 ποντους μηκος...

έχεις να προτεινης κάτι :thumbup: ?

Link to comment
Share on other sites

....Με αυτο τον τροπο "ξεβουμπουκωνουμε" τον βραχοκαι η βρομια που βγαζει ειναι εξαιρετικο φαγητο για τα κοραλια.....

Πολυ ενδιαφέρον αυτό. Ισχυεί για όλα τα κοράλλια? Έχεις κανένα λινκ να μορφωθούμε ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο thread Νικο!!

φιλε Κωστα εγω προτεινω την πιπετα ειναι πιο κουραστικο αλλα ειναι πιο στοχευμενη δουλεια και δεν αναστατωνει πολυ το ενυδρειο!!οσο για την κυκλοφορια εγω σωθικα με εναν κυκλοφοριτη 1200 λιτρα παμφτηνο 15 ευρω περιπου που του προσαρμωσα ενα hydorflow (ειναι ενα μηχανημα που περιστρεφεται με την πιεση του νερου και στελνει το νερο σε ολες τις κατευθυνσεις..)

φιλε filrou δεν θυμαμαι που το διαβασα αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν καποιο αρθρο του Σιμεκ..αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τα περιττωματα και γενικα η βρωμια που μαζευει ο βραχος δημιουργουν αποικιες βακτηριδιοπλανγκτον που ωφελουν πολυ τα κοραλια ιδιαιτερα τα lps οταν αποκωλουνται και αιωρουνται στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο υπαρχουν αλλα δεν ξερω αν τα κοραλια θα ερθουν οπως πρεπει!!Εχ καποια παντως αν θες στειλε π.μ να στα στειλω μπας και κανουμε μαζι τιποτα!!Οσο για το ξεσκονισμα χρειαζετε και καλο θα ηταν να χρησιμοποιης μια φορα το μηνα μια οδοντοβουρτσα και να τον καθαριζεις σιγα σιγα!!

Link to comment
Share on other sites

.....!Οσο για το ξεσκονισμα χρειαζετε και καλο θα ηταν να χρησιμοποιης μια φορα το μηνα μια οδοντοβουρτσα και να τον καθαριζεις σιγα σιγα!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο υπαρχουν αλλα δεν ξερω αν τα κοραλια θα ερθουν οπως πρεπει!!Εχ καποια παντως αν θες στειλε π.μ να στα στειλω μπας και κανουμε μαζι τιποτα!!Οσο για το ξεσκονισμα χρειαζετε και καλο θα ηταν να χρησιμοποιης μια φορα το μηνα μια οδοντοβουρτσα και να τον καθαριζεις σιγα σιγα!!

καλήμερα κοιτάει ένας φίλος να βρει γιατί έφτιαξε και άλλα 2 reef και χρειαζόμαστε sps και ιπποκαμπους βέβαια για τους ιπποκαμπους είναι ενα πρόβλημα μιας και είναι είδος που δεν εξάγετε!!!τουλάχιστον έτσι δείχνει μέχρι τώρα :thumbup: ειδομενι !!!αν βρούμε κάτι που αξίζει θα σου πω,εδώ πάντως μόνο water inn αλλά δεν βρίσκεις και πάντα αυτό που θες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε εσάς μπορεί να ακούγετε φυσιολογικό εγώ όμως το έχω δει μόνο σε ντοκιμαντέρ!!!!η σαλιάρα πήγε σε μια σπηλιά που είναι το κυρίως σπίτι της γαρίδας και αυτή με την σειρά της αποπαρασιτονε την σαλιάρα και αυτή έδειχνε να το απολαμβάνει!!!!θα προσπαθήσω να πετύχω την στιγμή με φωτο και θα την ανεβάσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα καταρχήν έχουν προστεθεί 2 κοραλια καινούργια κατά 2ον παρόλο που οι τιμές στο ενυδρείο είναι σε γενικές γραμμές ok έχω πρόβλημα με την άλγη που θα δείτε.να σημειώσω ότι κάνω αλλαγές νερού 20 λίτρα κάθε 10 μέρες α/ο και χρησιμοποιώ άνθρακα nano tunze 150 γραμμ, και αντιφ tropic marine elimi-phos ενα σακουλάκι κάθε μήνα το skimmer φαινότανε οτι δουλεύει και από λάμπες έχω 1 t5 24watt 15000kelv 1 t8 15watt 12000kelv και 2 ακτινικες 1 24 και 1 15 watt.η βοήθεια σας όπως καταλαβαίνετε είναι απαραίτητη, ευχαριστώ εκ τον προτέρων :chair:

post-1660-1225651167_thumb.jpg

post-1660-1225651186_thumb.jpg

post-1660-1225651202_thumb.jpg

post-1660-1225651217_thumb.jpg

post-1660-1225651229_thumb.jpg

post-1660-1225651258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να επισημάνω ότι τα κοραλια αγοράστηκαν από AQUA REEF FARM ,έμεινα κατευχαριστημένος και από την αποστολή καθώς και από τα μεγέθη.οι άνθρωποι εκεί φαινετε να είναι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας πως λεγεται η ακροπορα στο σιτε να δω ποια ειναι :chair:

αν μπορεις να δωσεις και τιμη :chair:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα καταρχήν έχουν προστεθεί 2 κοραλια καινούργια κατά 2ον παρόλο που οι τιμές στο ενυδρείο είναι σε γενικές γραμμές ok έχω πρόβλημα με την άλγη που θα δείτε.να σημειώσω ότι κάνω αλλαγές νερού 20 λίτρα κάθε 10 μέρες α/ο και χρησιμοποιώ άνθρακα nano tunze 150 γραμμ, και αντιφ tropic marine elimi-phos ενα σακουλάκι κάθε μήνα το skimmer φαινότανε οτι δουλεύει και από λάμπες έχω 1 t5 24watt 15000kelv 1 t8 15watt 12000kelv και 2 ακτινικες 1 24 και 1 15 watt.η βοήθεια σας όπως καταλαβαίνετε είναι απαραίτητη, ευχαριστώ εκ τον προτέρων :wootwoot:

:chair::chair::wootwoot:

post-1660-1225656741_thumb.jpg

post-1660-1225656756_thumb.jpg

post-1660-1225656772_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ακριβως θα επερνα :chair: ευχαριστω το μεγεθος ποσο ειναι περιπου?

Ωσο για την αλγη ειναι σε προχορημενο σταδιο και πρεπει με

το χερι ποια να την βγαλεις γιατι ψαρι δεν την τρωει ποια .... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...