Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

Bryopsis θέλει προσοχή.

Από τη δική μου εμπειρία, πιστέυω πως θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί κάποια στιγμή. Ως τότε μπορείς να την αφαιρείς κάθε τόσο. Συνήθως δεν εξαπλώνεται αλλά παραμένει σε μια συγκεκριμένη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

την άλγη εννοείται την αφαιρώ τακτικά και ξαναδημιουργεί....έχω μπλέξει..ευχαριστώ πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία, πιστέυω πως θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί κάποια στιγμή. Ως τότε μπορείς να την αφαιρείς κάθε τόσο. Συνήθως δεν εξαπλώνεται αλλά παραμένει σε μια συγκεκριμένη περιοχή.

Δεν συμφωνώ η Bryopsis είναι δύσκολη και επεκτατική άλγη που αν αφεθεί θα πνίξει το ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα η άλγη που αναφέρεται είναι ¨"πακέτο" ευτυχώς που εχω μικρο nano γιατί αν είχα μεγαλύτερο δεν την πάλευα!!!!!συνεχώς αφερω αφερω εχω απογοητευτεί είμαι σε σημείο να το χαλάσω το όλο σύστημα..... :)

Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρία συμφωνεί με τον Ν. ΨΑΛΤΗ

δύσκολη άλγη γιατί παράγει δευτερεύοντες μεταβολίτες που εμποδίζουν τα ψάρια να τη φάνε

αλλά μπορεί να ελεγχθεί ..

φρόντισε να φιλτράρεις καλά το νερό σου γιατί η αμμωνία και τα νιτρώδη τη θρέφουν

δοκίμασε diadema urchin , tuxedo urchin ( αχινοί ) ,

mithraculus grab ( καβούρι )

elysia spp , caliphilla Mediterranea , placida dendricata , p. kingstoni ,p viridis και limapontia capitata ( σαλιγκάρια )

το fox face μπορεί να είναι αποτελεσματικό

και προσπάθησε να την απομακρυνεις όσο μπορείς με τα χέρια,

μην απογοητεύεσαι και μη ανησυχείς όσο δεν εξαπλώνεται και δεν σου πειράζει κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ η Bryopsis είναι δύσκολη και επεκτατική άλγη που αν αφεθεί θα πνίξει το ενυδρείο. :)

Δεν έχω αντιληφθεί ποτέ κάτι τέτοιο. Αντίθετα αναπτύσσεται τοπικά σε κάποιο σημείο ή σημεία, σαν φούντα και μπορεί εύκολα να απομακρυνθεί με το χέρι. Πολλές φορές μάλιστα, την άφηνα να αναπτυχθεί αρκετά, μέχρι να την απομακρύνω, σαν διακοσμητικό στοιχείο του ενυδρείου μου. Σίγουρα επιμένει, αλλά ποτέ δεν παρατήρησα διασπορά σε όλο το ενυδρείο.

Ένας επίσης καλός οργανισμός, που αναφέρεται ότι τρώει τη συγκεκριμένη άλγη είναι το nudibranch Tridacea crispata.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ η Bryopsis είναι δύσκολη και επεκτατική άλγη που αν αφεθεί θα πνίξει το ενυδρείο. :)

Δεν λέω πως δεν καταπολεμάτε άλλα αυτό γίνεται δύσκολα και όχι με απλή αφαίρεση με το χέρι . :)

εδώ ένας τρόπος που μπορείς να το κάνεις με magnesium.

@salTasos δες πόσα ζωντανά δοκίμασε χωρίς πραγματικό αποτέλεσμα. :thumbup:

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...um+and+bryopsis

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη ποικιλία διαφορετικών τύπων bryopsis

http://www.algaebase.org/search/genus/deta...s_id=8&sk=0

ίσος να μην αντιμετωπίζονται όλες με τον ίδιο τρόπο ..

οι πληροφορίες που έδωσα παραπάνω είναι από το σχετικό βιβλίο του Sprung ..

η σχέση της με το μαγνήσιο δεν είναι σαφής .. όπως θα διάβασες , εικάζεται ότι δεν είναι αιτία το ίδιο το μαγνήσιο αλλά κάποιες προσμίξεις που υπάρχουν σε αυτό μια και δεν αποδίδουν τα ιδία όλοι οι τυποποιημένοι τύποι μαγνησίου

προσωπικά θυμάμαι το ενυδρείο μου με πρόβλημα .. που ξαφνικά λύθηκε μόνο του .. μια ωραία μέρα πρόσεξα ότι η άλγη δεν είχε δύναμη στις ρίζες .. τη μάζεψα με το χέρι σε 5 λεπτά .. και έφυγε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τουλάχιστον 50 είδη Bryopsis άλλα μόνο επτά είδη είναι τροπικά αν δεν κάνω λάθος.

Και από τα επτά η Bryopsis pennata χωρίζετε σε τρεις ποικιλίες.

Επιμένω λίγο παραπάνω γιατί έχω δει αρκετά παλιό ενυδρείο να παιδεύεται από την συγκεκριμένη.

Και πραγματικά ελπίζω ο φίλος να ξεμπερδέψει έτσι άπλα.

όπως είπες δεν είναι όλες ίδιες θα με ενδιέφερε να μάθω αν θυμάσαι είχες στο ενυδρείο σου την ίδια και πότε άρχισε να σου εμφανίζεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα διαφορετικά είδη bryopsis.

Αυτή που είχε αναπτυχθεί στο σύστημά μου, δεν έχει καμία σχέση με αυτή που αναφέρει ο συνχομπίστας του RC. Πράγματι όπως φαίνεται στη φωτογραφία, δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί με το χέρι.

Πιθανά να ήμουν τυχερός με το είδος, αφού η ανάπτυξη της δικής μου ήταν σαν φούντα, όπως προανέφερα, και έδειχνε σαν να αναπτύσσεται από ένα μόνο στέλεχος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,πήρα κουράγιο :):) έκανα μια κάθαρση καλή με το χέρι και αλλαγή νερού α/ο 20 λίτρα,μετά από αυτό φαινετε να αναπτυσετε πιο σιγά το παρακολουθώ πως θα πάει ,θα βάλω και κάνα σαλιγκάρι που προτείνατε και βλέποντας κάνοντας πάντως σε κανέναν να μην τύχει αυτό το π α κ ε τ ο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chaeto, ψάχνω παιδιά ετοιμάζω ενα refiugium 20lit μπας και ξεφορτωθώ την άλγη......αν κάποιος έχει ας κάνει το καλό :)

Link to comment
Share on other sites

Chaeto, ψάχνω παιδιά ετοιμάζω ενα refiugium 20lit μπας και ξεφορτωθώ την άλγη......αν κάποιος έχει ας κάνει το καλό :glare:

καλησπερα ουτε ενας ρε παιδια :):P

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εφερε το Wi ....

Mπορει να κανω και λαθος ομως......

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εφερε το Wi ....

Mπορει να κανω και λαθος ομως......

ρωτησα δεν εχει......αλλα σιγουρα καποιος απο εμας πρεπει να εχει,μεγαλωνει τοσο γρηγορα που την πετας......

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μετά απο πειράματα και αρκετή δουλειά φτιάχτηκε το φίλτρο αλγης και μπηκε σε λειτουργία χωρίς ακόμα όμως να εχω καταφέρει να τοποθετήσω chaeto,ειναι χωρητικότητας 19 λιτρα καθαρά και 2 κιλα αραγωνιτη ζωντανό.π :) αραθέτω φωτο και περιμένω τα σχόλια σας. :P:glare:

post-1660-1227724578_thumb.jpg

post-1660-1227724652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ... τι φωτισμο του εχεις?

λευκο κομπακτ 18watt.και ο κυκλοφορητης ειναι 800 λιτρα αλλα τον εχω στην πιο μικρη ροη για καλο και για κακο!!!!ευχαριστω για τα καλα σας λογια να δω ποτε θα βρω και την αλγη chaeto :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...