Jump to content

Ενυδρείο με Black Moor


Nolly

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!! :busted_cop:

Έχουμε ένα ενυδρείο 25 λίτρων χωρίς φωτισμό, με 2 Black Moor εδώ και 4 μήνες.

Αλλάζουμε το μισό νερό του ενυδρείου μία φορά την εβδομάδα και μία φορά το μήνα πλένουμε το ενυδρείο.

Τα ψαράκια είναι πολυ δραστήρια και ζητιανέυουν συνέχεια. Παρόλα αυτά τώρα τελευταία το ένα απο τα δύο έχει αρχίσει να ανοίγει το χρώμα του από μαύρο αρχικά τώρα αρχίζει να φαίνεται καφέ! :busted_cop: Είναι ζωηρό και φαίνεται υγιές. Λέτε να κινδυνεύει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς όρισες στο Aquazone. :busted_cop:

Μετρήσεις για ph, gh, kh, No2 No3 και Αμμωνίας κάνεις ;

Αν ναι πες μας τι μετρήσεις παίρνεις.

Αν όχι τότε θα πρέπει να τα προμηθευτείς και να μετρήσεις σε τι κατάσταση είναι το νερό σου.

Τι εννοείς όταν λες "πλένουμε το ενυδρείο'"

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής !

Α ξέχασα.. Φίλτρο υπάρχει ;;;; :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Eπιπροσθετως: πες μας ποσο ταιζεις, και ποσο συχνα. Εχε υποψη σου οτι τα 25 λιτρα ειναι λιγα για τα δυο ψαρακια σου, που θα εχουν, με τον καιρο, τερατωδεις διαστασεις.

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια απο το ψαρι σου για να δουμε λιγο το χρωμα? Εχε υποψη σου οτι το χρωμα των ψαριων αυτων μπορει να αλλαξει λιγο εξαρτωμενων των συνθηκων του περιβαλλοντος. Αν δεν υπαρχει φως, τα χρωματα τους γινονται πιο απαλα, ξεθωριαζουν. Ενας τροπος να δεις αν αυτη ειναι η αιτια ειναι να προσθεσεις στο ενυδρειο σου μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Τι μέγεθος έχουν τα ψάρια σου; Η αλλαγή που κάνεις μια φορά τη βδομάδα δεν φτάνει για τα λίτρα που έχεις εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις 2 φορές τη βδομάδα σχεδόν το 1/2 του ενυδρείου, μην σου πως και πιο πολύ. Θα μπορούσες να κάνεις μετρήσεις και να μας πεις; Τι tτροφή τους δίνεις, ποσό και πόσες φορές την ημέρα; Αν μπορείς βάλε μια Φώτο να το δούμε. Φίλτρο έχει, θερμοστάτη, λάμπα αν κατάλαβα καλά δεν έχεις. Τι υπόστρωμα έχει το ενυδρείο σου; και μια τελευταία ερώτηση όπως είπε και ο SW1IXC τι εννοείς ότι πλένεις το ενυδρείο;

Βάζω μια φώτο, δεν νομίζω να την αφήσω πολύ, την μικρή μου Οβελιξ :busted_cop: (φώτο τέλος :busted_cop::thumbup::lmao: )

Link to comment
Share on other sites

;

Βάζω μια φώτο, δεν νομίζω να την αφήσω πολύ, την μικρή μου Οβελιξ :wub:

9189[/snapback]

ωραιοςος ο ψαρης :lmao::lmao::busted_cop::thumbup::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ωραιοςος ο ψαρης  :lmao:  :lmao:  :busted_cop:  :thumbup:  :busted_cop:

9247[/snapback]

Ψαρουλα ειναι Πετρο, και φτυστην μη την ματιασεις (θα σε φαει η Τζινια) :wub:B):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η Μαρίνα. Αν πάθει κάτι, χτύπα ξύλο, δεν σε βλεπω καλά Πέτρο :busted_cop:

Και επειδή μου βάζετε ιδέες την βγάζω τη φώτο :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η Μαρίνα. Αν πάθει κάτι, χτύπα ξύλο, δεν σε βλεπω καλά Πέτρο  :busted_cop:

Και επειδή μου βάζετε ιδέες την βγάζω τη φώτο  :lmao:

9295[/snapback]

Ενταξει ειμαστε παιδια, το προλαβε το φτυσιμο η Οβελιξ (τσεκαρισα την ωρα) :busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το χρώμα των χρυσόψαρων "ανοίγει" σε σκοτεινό περιβάλλον και σκουραίνει σε

φωτεινό.Ενα χρυσόψαρο αν το έχουμε σε σκοτεινό δωμάτιο μπορεί να αποκτησει ακόμη

και ολόλευκο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα μπορεί να ανοίξει ή να σκουρύνει αν στρεσαριστεί το ψάρι ή να είναι άρρωστο. Τα δικά μου που τα είχα σχεδόν 1 χρόνο χωρίς λάμπα παρά μόνο με το φως από το δωμάτιο δεν άλλαξαν χρώμα. Τώρα που έχουν λάμπα είναι το χρώμα τους το ίδιο χωρίς καμία αλλοίωση.

Η δική μου η ψαρίτσα η black moor (την είχα βάλει και φώτο) είναι μαύρη κατράμι και όταν ήταν χωρίς λάμπα δεν έγινε άσπρη. Απ όσο ξέρω αυτό δεν νομίζω πως ισχύει :D

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα μπορεί να ανοίξει ή να σκουρύνει αν στρεσαριστεί το ψάρι ή να είναι άρρωστο. Τα δικά μου που τα είχα σχεδόν 1 χρόνο χωρίς λάμπα παρά μόνο με το φως από το δωμάτιο δεν άλλαξαν χρώμα. Τώρα που έχουν λάμπα είναι το χρώμα τους το ίδιο χωρίς καμία αλλοίωση.

Η δική μου η ψαρίτσα η black moor (την είχα βάλει και φώτο)  είναι μαύρη κατράμι και όταν ήταν χωρίς λάμπα δεν έγινε άσπρη. Απ όσο ξέρω αυτό δεν νομίζω πως ισχύει  :D

10621[/snapback]

Iσχύειι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν κάτι που δεν ήξερα και το έψαχνα σήμερα αν όντως είναι έτσι και μετά απο κουβέντα που είχα με την Μαρίνα μου είπε πως όντως ισχύει :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...