Jump to content

απροσμενοι θανατοι


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους λοιπον εδω κ καμποσο καιρο εχω στρωσει το ενυδρειο με τον τροπο της sera και προσθετησα σιγα σιγα καποια ψαρια (8 neon & 4 black neon) ετσι εδω κ 15 μερες ηταν ολα χαρα ηταν κινητικα,τρωγανε ολα κανονια με μετρησεις καλες στο νερο χθες πηρα κ εριξα μια ταμπλετα co2 της sera κ την επομενη excel για τα φυτα, ετσι σημερα μολις γυρισα σπιτι ολα τα ψαρια ηταν νεκρα κ εχω παθει πλακα ρε γαμωτο δεν εχω ιδεα τι εγινε ενω ολα πηγαιναν καλα, τι εκανα λαθος ???

Link to comment
Share on other sites

Πρίν κάνεις αλλαγή νερού, μέτρα ph και kh.

Ίσως το CO2 kai to exel μείωσαν πολύ το οξυγόνο και τα ψάρια έπαθαν ασφυξία.

Άν εισάγεις τις μετρήσεις σου σε αυτό το προγραμματάκι, θα σου βγάλει τη συγκέντρωση του CO2.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έριξες το εξελ όλο μαζί; Διάβασες πιο μπροστά πόσο εξελ πρέπει να ρίξεις;

Η μια ταμπλέτα CO2 για πόσα λίτρα είναι και εσύ πόσα λίτρα έχεις;

Και γενικά δώσε μας παραπάνω πληροφορίες για Ph κτλ. και αν είναι δυνατόν της μετρήσεις πριν την χρίση του εξελ και του διοξειδίου και της μετρήσεις μετά την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

θα τα μετρησω ολα το βραδυ κ θα σας πω καθως κ τις μετρησεις πριν απο την χρηση των 2.

εριξα 1 ταμπλετα χθες κ ενα καπακι excel σημερα (αν μπορει καποιος να μου πει κ δοσολογια,

60 λιτρα ειναι το ενυδρειο).

ακομα αν εχει συμβει αυτο με την μειωση του οξυγονου που μαλλον αυτο ειναι τοτε τι πρεπει

να κανω πριν τοποθετησω αλλα ψαρια μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για την ταμπλέτα CO2 δεν είμαι σίγουρος. Πάντως θέλω να σε ρωτήσω την πέταξες κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο?(γιατί αυτό κατάλαβα απ' τα λεγόμενά σου). Αν ναι έχω την εντύπωση πως δε τη ρίχνουμε κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο (υπάρχει εκείνο το μικρό σετάκι της sera που βάζουμε τις ταμπλέτες μέσα) Το σίγουρο είναι ότι έβαλες πολύ excel. Με 1,5-2 mL την εβδομάδα θα είσαι εντάξει. Την ποσότητα αυτή ρίχτην σε όσο περισσότερες και μικρότερες δόσεις μπορείς, γιατί έχει παρατηρηθεί ότι καίει τα φυτά (και ειδικά το κερατόφυλλο). Εγώ για παράδειγμα το ρίχνω σε έξι δόσεις των 0,25 mL (από Δευτέρα μέχρι Σάββατο - έχουμε περίπου ίδιο μέγεθος ενυδρείου).

Αν και το excel είναι οργανικός άνθρακας, απ' ότι ξέρω, ίσως να ενώνεται με το οξυγόνο όταν το ρίχνουμε στο ενυδρείο και να σου προκάλεσε ασφυξία στα ψάρια σου...

*Λυπάμαι πολύ για τα ψαράκια σου. :) Δυστυχώς όλοι μας λίγο πολύ έχουμε φάει τα μούτρα μας πολλές φορές εξαιτίας της λάθος ενημέρωσης απο τα καταστήματα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...