Jump to content

Προβλημα με Αλγες


Recommended Posts

Παιδια εχω το εξης προβλημα....το ενυδρειο ειναι σχεδον 600 λιτρα...δισκοενυδρειο τρεχει περιπου εναμιση χρονο ph 6.9

gh 8

kh 3

nitrite nitrate στο ελαχιστο

φωσφορικα στο ελαχιστο

αλλαγες νερου κανω καθε 4 μερες ενα 20% ριχνω λιπασμα καλιο και σιδηρο καθε 10 μερες, προιοντα της seachem, απο λαμπες εχω 2 της sera plant colour στα 4900 kelvin και αλλες 2 sera tropic sun royal στα 4700 kelvin..ο χρονος 9 ωρες αναμενες....(τις εχω κανενα 5μηνο)Ταιζω 2 φορες την ημερα... το αποτελεσμα ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου να δημιουργηθουν αυτα το αποτελεσματα....

post-2098-1205524483_thumb.jpgpost-2098-1205524526_thumb.jpgpost-2098-1205524564_thumb.jpg

βρε παιδια για πειτε τι στο καλο να κανω.....εχω πραγματικα σηκωσει τα χερια ψηλα καθε βδομαδα καθαριζω το τζαμι..και συνεχεια βλεπω τα ξυλα να να να να.....

ευχαριστω!!!!!! :):bowdown::bowdown: και οποιαδηποτε αλλη συμβουλη φυσικα ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!!

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από της κλασικές αλγης έχεις και κυανοβακτηρίδια αν βλέπω καλά.

Κατά πάσα πιθανότητα τα κυανοβακτηρίδια οφείλονται στο χαμηλό NO3 και στην σχέση μεταξύ ΡΟ4 και ΝΟ3.

Γενικά υπάρχει μια ανισορροπία θρεπτικών συστατικών στο ενυδρείο σου για αυτό πήραν το πάνω χέρι η αλγης. Συνέχισε της αλλαγές νερού, άλλαξε την λίπανση πειραματίσου λιγάκι , και αύξησε το ΝΟ3 στο 15. Όπως ρίχνεις τώρα λίπασμα δεν είναι ιδανικό, αλλάζεις κάθε 4 μέρες νερό και μετά απότομα στην 10 μέρα ρίχνεις λίπασμα προφανώς για 10 μέρες με αποτέλεσμα της πρώτες μέρες να υπάρχει πληθώρα θρεπτικών συστατικών ενώ τα φυτά που έχεις είναι λίγα και ακόμη πιο λίγα είναι τα φυτά γρήγορής ανάπτυξης.

Αποτέλεσμα την πληθώρα αυτή των θρεπτικών συστατικών να την εκμεταλλεύονται η αλγης.

Προσπάθησε να ρίχνεις λίπασμα στο ενυδρείο σου όσο μπορείς σε πιο μικρά χρονικά διαστήματα ιδανικά κάθε μέρα μια ημερήσια δόση. Όχι αυτήν που ρίχνεις για 10 μέρες, παράδειγμα αν στης 10 μέρες ρίχνεις 10 ml τότε ρίξε κάθε μέρα 1 ml ή και λιγότερο 0,5. Αν δεις ότι και με το λίγο αναπτύσσονται τα φυτά νορμάλ τότε πάει να πει ότι αρκεί η λίπανση σου, αν όχι τότε αυξάνεις ελαφρός το λίπασμα. Είναι συνήθης φαινόμενο να φορτώνουμε το ενυδρείο με θρεπτικά συστατικά παραπάνω από όσο χρειάζεται για αυτό κανόνας είναι πάντα να αρχίζουμε με λίγη λίπανση και την αυξάνουμε μόνο αν δούμε ότι τα φυτά δεν αναπτύσσονται σωστά.

Επίσης αύξησε και το CO2 διότι είναι λίγο. Αυτό κάντο όμως μετά την εξαφάνιση των κυανοβακτιρίδιων.

Στην περίπτωσή σο θα άφηνα την λίπανση συνδυασμού πχ το κάλιο που ρίχνεις δεν πιστεύω να χρειάζεται γιατί δεν διακρίνω να έχεις απαιτητικά φυτά στο ενυδρείο σου. Ένα λίπασμα γενικής χρίσης που να τα περιέχει όλα (μικρο/μακρο στοιχεία) πιστεύω θα σε κάλυπτε καλύτερα.

Πειραματίσου λοιπόν με την λίπανση και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα. Πάντως να ξέρεις οι αλγοις που έχεις είναι σκληρές, ακόμη και να βελτιώσεις το ενυδρείο σου άμεσα αυτές δεν θα φύγουν αμέσως. Θέλει υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες ειναι με χρονοδιακοπτη?αν ναι, δοκιμασε να ανοιγεις το φως χειροκινητα....(manual).

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες ειναι με χρονοδιακοπτη?αν ναι, δοκιμασε να ανοιγεις το φως χειροκινητα....(manual).

Συγνωμη που ρωταω αλλα τι ρολο παιζει???

Link to comment
Share on other sites

no problem,η αλγη συνηθιζει καποιο ωραριο της μερας και ετσι αναπτυσει την φωτοσυνθεση της.Αν εσυ διακοψεις την αναπτυξει της αλλαζοντας το ωραριο της τοτε ισως μειωθει. :)

sorry ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

no problem,η αλγη συνηθιζει καποιο ωραριο της μερας και ετσι αναπτυσει την φωτοσυνθεση της.Αν εσυ διακοψεις την αναπτυξει της αλλαζοντας το ωραριο της τοτε ισως μειωθει. :)

sorry ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.... :bowdown:

Τα μπέρδεψες λιγάκι μάλλον το αντίθετο συμβαίνει η άλγη είναι πολύ πιο ευπροσάρμοστη. Ενώ τα φυτά όχι. Αν ανοιγοκλείνουμε το φώς σε ασταθείς ώρες τότε αυτά που θα δεινοπαθήσουν θα είναι τα φυτά όχι η αλγης.

Η αγλης δεν έχουν αναπτυγμένο εσωτερικό ρολόι τα φυτά όμως ναι. Αν παρατήρησες τα φυτά λίγη ώρα προτού κλείσουν τα φώτα μαζεύονται, σημάδι ότι το εσωτερικό τους ρολόι δουλεύει άψογα. Αυτό το ρολόι των φυτών δεν πρέπει να το διαταράσσουμε.

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες ειναι με χρονοδιακοπτη?αν ναι, δοκιμασε να ανοιγεις το φως χειροκινητα....(manual).

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,τις λαμπες τις εχω με χρονοδιακοπτη ,οι 2 απο τις 4 αναβουν πρωτες και μετα απο 1 ωρα αναβουν και οι αλλες 2 :):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,τις λαμπες τις εχω με χρονοδιακοπτη ,οι 2 απο τις 4 αναβουν πρωτες και μετα απο 1 ωρα αναβουν και οι αλλες 2 :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου,το θεμα ειναι οτι με το να βαζω λιπασμα μου ειπαν απο το ενυδρειακο καταστημα οτι δεν αφηνω τις αλγες να πεινασουν....,για αυτο μου ειπαν να ελλατωσω τις φορες που βαζω λιπασμα.....θα κανω αυτο που μου ειπες για να δω τι παιζει τελικα..... :) και κατι αλλο, μου ειπες να ανεβασω το νο3 πως γινεται αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 το ανεβάζεις με την προσθήκη Νιτρικού Καλίου ΚΝΟ3.

Ομως αυτό απο μόνο του δεν αρκεί αν δεν πετύχεις σταθερές συνθήκες στο ενυδρείο.

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτά που σου είχε γράψει ο Χρήστος αρχικά.

Τα Κυανοβακτηρίδια τα καταπολεμάς με την χρήση ερυθρομυκήνης.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι τα φυτά σου είναι ελάχιστα και ο φωτισμός πάει χαμένος. Στην περίπτωση του ενυδρείου σου η άλγη βρίσκει αρκετό αδρανές έδαφος να αναπτυχθεί, κυρίως πάνω στα ξύλα. Πάνω σε υγιή φυτά δύσκολα αναπτύσεται η άλγη. Αν δεν θέλεις να αυξήσεις τον αριθμό των φυτών τότε κόψε το φωτισμό στο 1/3 ή στο μισό και γύρνα το σε βιοτοπικό. Αν πάλι θέλεις μπορείς να βάλεις περισσότερα φυτά και φυσικά ακολούθησε τις συμβουλές των παραπάνω. Θεωρώ ότι με τα ψάρια που έχεις (και το σχετικό τάισμα) δεν είναι απαραίτητη άμεσα η προσθήκη KNO3 ή PO4. 5-10 ppm και έως 1 ppm αντίστοιχα (αν μετράς τόσο) είναι μια χαρά. Αύξησε τα ιχνοστοιχεία και το CO2. Χρειάζεσαι απλά λίγη δουλειά με καλό καθάρισμα και μάζεμα της άλγης. Αυτά σε περίπτωση φυσικά που σε ενδιαφέρει η ανάπτυξη των φυτών σε ένα δισκοενυδρείο. Αν όχι επιστρέφεις στο σχέδιο Α (βιοτοπικό) με χαμηλό φωτισμό και ασχολείσαι μόνο με τους δίσκους σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες σας ,για αρχη ριχνω καθε μερα λιπασμα σιδηρο στην σωστη δοση και οχι καθε 10 μερες που εκανα και ηδη εχω δει αρκετη βελτιωση στην αναπτυξη των φυτων....αλλαγες θα κανω καθε 1 βδομαδα,και απο φυτα θα αρχιζω να χωωωωωωωωωνωωωωωωωωωωωωωω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...