Jump to content

νεο ενυδρειο


xxgaitan

Recommended Posts

Γεια σας παιδια..εδω κ καιρο θέλω να αποκτίσω ενα μονομάχο..εχω λοιπόν ενα ενυδρείο 25lit κ θα ήθελα να σας ρωτήσω πληροφορίες για το πως πρεπει να ξεκινήσω!γενικα..για το στρώσιμο του ενυδρείου αλλα κ για το περιβάλλον..πως πρεπει να το "διακοσμίσω"..τι φυτά μπορώ να βάλω..ειμαι εντελώς άσχετη με το όλο θέμα αλλα απο καπου θα υπάρχει τρόπος να αρχίσω κ εγώ..ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..εδω κ καιρο θέλω να αποκτίσω ενα μονομάχο..εχω λοιπόν ενα ενυδρείο 25lit κ θα ήθελα να σας ρωτήσω πληροφορίες για το πως πρεπει να ξεκινήσω!γενικα..για το στρώσιμο του ενυδρείου αλλα κ για το περιβάλλον..πως πρεπει να το "διακοσμίσω"..τι φυτά μπορώ να βάλω..ειμαι εντελώς άσχετη με το όλο θέμα αλλα απο καπου θα υπάρχει τρόπος να αρχίσω κ εγώ..ε? :)

Γεια σου και εσενα.Αυτα που θα σου πω ειναι προσωπικη μου γνωμη για το τι θα εκανα αν ημουν στιν θεση σου.Λοιπον ξεκιναω:

Θα επερνα ενα χαλικακι και θα το επλενα πολυ καλα.Τωρα το τι χαλικι θα το διαλεξεις εσυ αλλα να ειναι καπως σε φυσικο και οχι κανενα κοκκινο πρασινο κτλ κτλ.Αφου λοιπον το επλενα πολυ καλα και το τοποθετουσα με στο ενυδρειο θα εβρισκα τιποτα μικρα φυτα να βαλω μεσα.καμια νανο ανουμπια.Μην βαλεις μεσα ψευτικα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.αφου το γεμιζα με νερο και αντιχλωριο για 3 μερες θα εκανα μετρησεις και αν ολα ηταν καλα θα τοποθετουσα ενα μπακτοζιν μια μερα πριν μπει ο κατοικος μεσα.

Αν ξεχασα κατι ρωτας.Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη γρήγορη απάντηση..Για το χαλίκι οκ..Ο φίλος μου εχει ήδη ενα στρωμένο ενυδρείο..κ απο οτι ξέρω θα είναι πιο εύκολο να το στρώσω..ε? τα φυτά μπαίνουν αφου είναι έτοιμο το νερό?τι test ειναι καλύτερα να πάρω? συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις..ελπίζω να με καταλαβαίνεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι ξερω πολλα περισσοτερα απο οτι εσυ,απλα ειχα δοκιμασει για μονομαχο και για αυτο σου απανταω.Καλυτερα να παρεις ενα τσουβαλακι νεο χαλικι για να ξερεις απο την αρχη τι γινεται.Αυτο στο λεω γιατι του φιλου σου μπορει να εχει κανει καμια θεραπεια να εχει αμμωνια κτλ κτλ κτλ.Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα νεο οπως σου ειπα και μη παρεις νερο απο το ενυδρειο του και εκει νεο θα βαλεις.Τα φυτα μπαινουν αμεσως αν θες και αν βαλεις ανουμπιες η οποιες ειναι ευκολες και γερες.Απο τεστ μην παρεις αυτα τα 5 σε 1 δεν ειναι πολυ καλα.Παρε ενα για Ph ενα για gh/kh για αρχη.Εγω εχω τις Tetra απο εκει και περα καλα ειναι και της Api.

Link to comment
Share on other sites

φίλος μου εχει ήδη ενα στρωμένο ενυδρείο..κ απο οτι ξέρω θα είναι πιο εύκολο να το στρώσω

Ναι αν σου δώσει βιολογία. Το πιο εύκολο είναι να στραγγίξει το νερό που είναι στο υλικό του φίλτρου του στο δικό σου φίλτρο και να το βάλεις σε λειτουργία.

τα φυτά μπαίνουν αφου είναι έτοιμο το νερό?

Μπαίνουν σε οποιαδήποτε φάση του στρωσίματος. Εγώ τα έβαλα από την αρχή. Επίσης σου προτείνω ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ. Είναι ότι καλύτερο και το βρίσκεις πανεύκολα ακόμη και δωρεάν από άλλους χρήστες

τι test ειναι καλύτερα να πάρω?

Καλύτερα τεστ λέγεται ότι είναι τα υγρά. Τώρα για μάρκα δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να σου προτείνω

Για οποιαδήποτε απορία feel free to ask! :)

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ..Πρώτα όμως θα πρέπει να διαβάσω πολλά ακόμα για να το ξεκινήσω..περιμένω κ άλλες συμβουλές!!

Link to comment
Share on other sites

φίλος μου εχει ήδη ενα στρωμένο ενυδρείο..κ απο οτι ξέρω θα είναι πιο εύκολο να το στρώσω

Ναι αν σου δώσει βιολογία. Το πιο εύκολο είναι να στραγγίξει το νερό που είναι στο υλικό του φίλτρου του στο δικό σου φίλτρο και να το βάλεις σε λειτουργία.

τα φυτά μπαίνουν αφου είναι έτοιμο το νερό?

Μπαίνουν σε οποιαδήποτε φάση του στρωσίματος. Εγώ τα έβαλα από την αρχή. Επίσης σου προτείνω ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ. Είναι ότι καλύτερο και το βρίσκεις πανεύκολα ακόμη και δωρεάν από άλλους χρήστες

τι test ειναι καλύτερα να πάρω?

Καλύτερα τεστ λέγεται ότι είναι τα υγρά. Τώρα για μάρκα δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να σου προτείνω

Για οποιαδήποτε απορία feel free to ask! :)

Πόσο καιρό θα πρέπει να το αφήσω αφού το ξεκινήσω με το 'έτοιμο' νερό?Αυτά τα φυτά είναι επιφάνειας?Τι υπόστρωμα πρέπει να έχω?Οσο για τα τεστ θα το ψάξω..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι είναι τροπικό ψάρι ο μονομάχος και θέλει θερμοκρασίες 26-28 βαθμούς (ένας μικρός θερμοστάτης θα σε καλύψει) και άσε τους "πετ-σοπ-άδες" να σου λένε ότι είναι ψάρι κρύου νερού...

Μπορείς να γράψεις Ο,ΤΙ σε προβληματίζει. Ακόμα και απορίες που σου φαίνονται "χαζές". Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις ..... μόνο χαζές απαντήσεις ....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι είναι τροπικό ψάρι ο μονομάχος και θέλει θερμοκρασίες 26-28 βαθμούς (ένας μικρός θερμοστάτης θα σε καλύψει) και άσε τους "πετ-σοπ-άδες" να σου λένε ότι είναι ψάρι κρύου νερού...

Μπορείς να γράψεις Ο,ΤΙ σε προβληματίζει. Ακόμα και απορίες που σου φαίνονται "χαζές". Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις ..... μόνο χαζές απαντήσεις ....

Το γνωρίζω..Έχω θερμοστάτη κ φίλτρο..Αυτό που δεν ξέρω είναι πως να ξεκινήσω..κ γι'αυτό ρωτάω..ευχαριστώ για την ενθάρυνση..τη χρειάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Λέμε "στρωμένο νερό" (σύνηθες λάθος) αλλά είναι "στρωμένο φίλτρο". Θα κάνεις μετρήσεις.

Θα πρέπει η αμμωνία να είναι 0. Επίσης NO2=0 και NO3=20 (δεν είμαι σίγουρος)

γραφικά μπορείς να το δεις εδώ http://www.aquazone.gr/vb/attachment.php?at...mp;d=1160425774

Το κερατόφυλλο συνήθως το αφήνουμε να επιπλέει στην επιφάνεια σε μονομάχους. Είναι πιο κοντά στο περιβάλλον τους

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown::blink::blink::bowdown::blink:
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω φοτο του μονομαχοενυδρείου μου να πάρεις μια ιδέα. Όσο για την άμμο συνήθως μπαίνει χαλίκι. Δεν "ασχολείται" με τον πάτο ο φίλος μας....

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω φοτο του μονομαχοενυδρείου μου να πάρεις μια ιδέα. Όσο για την άμμο συνήθως μπαίνει χαλίκι. Δεν "ασχολείται" με τον πάτο ο φίλος μας....

σωστά Ronnie21.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω φοτο του μονομαχοενυδρείου μου να πάρεις μια ιδέα. Όσο για την άμμο συνήθως μπαίνει χαλίκι. Δεν "ασχολείται" με τον πάτο ο φίλος μας....

Θα με βοηθούσες πολυ αν μου εστελνες φωτο..να πάρω καμια ιδέα..μπορώ να βάλω αρκετα φυτά?καμιά ρίζα είναι καλή ιδέα ή.....????

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό είναι και το καπάκι του ενυδρείου. Πρέπει να είναι σκεπασμένο αλλά να παίρνει και αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ..πολύ όμορφο το ενυδρείο σου..Πρέπει να έχω μόνο ένα είδος φυτού μέσα?Μπορώ για παράδειγμα να βάλω καμία ρίζα με ανούμπια όπως είπες κ να έχω κ κερατόφυλο? απο φωτισμό καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! :) Είναι το αγαπημένο μου (από τα συνολικά 15-16 που έχω... :bowdown: )

Τα φυτά ευτυχώς δεν... τσακώνονται κι έτσι μπορείς να βάλεις άνετα μια ριζούλα ανούμπιας και ένα κομμάτι κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

Φωτισμό εγώ έχω μια λάμπα οικονομίας 5 Watt και όπως βλέπεις είμαι υπέρ-καλυμένος

Link to comment
Share on other sites

Είναι το αγαπημένο μου (από τα συνολικά 15-16 που έχω... )

στο προφίλ σου γιατί λέει 3 ενυδρεία;;;

Link to comment
Share on other sites

15-16??? Ουαου.. εγω τα έχω χάσει κ μόνο με το 1.. Λοιπόν..απο την αρχή..Ετοιμάζω το ενυδρείο κ ρίχνω στο φίλτρο 'βιολογία'..βάζω χαλίκι κ φυτα..περιμένω μέχρι να έχω τις κατάλληλες μετρήσεις κ όταν γίνουν όλα αυτα μπορώ να βάλω κ τον μονομάχο..σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..απο την αρχή..Ετοιμάζω το ενυδρείο κ ρίχνω στο φίλτρο 'βιολογία'..βάζω χαλίκι κ φυτα..περιμένω μέχρι να έχω τις κατάλληλες μετρήσεις κ όταν γίνουν όλα αυτα μπορώ να βάλω κ τον μονομάχο..σωστα???

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά ναι. Όταν στρωθεί το πρώτο ενυδρείο θα δεις πως θα κολλήσεις... Σε χρόνο dt! Η δικιά μου "πορεία" ήταν: γυάλα, 15άρι (σε λίτρα),

και 2ο 15άρι, 60άρι, 200άρι και έπεται συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

στο προφίλ σου γιατί λέει 3 ενυδρεία;;;

Γράψε λάθος... 4 είναι. 15-16 είναι τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Λέω και εγώ 15-16 ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..Πολλά ενυδρεία με μονομάχους..Καλή ιδέα!!Ομως..Ας ξεκινήσω με το πρώτο κ μετα βλέπουμε..Ευχαριστώ για τη βοήθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...